Jump to content

- - - - -

Libido i depresija

• Please log in to reply
220 replies to this topic

#1 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 07:40

Pozdrav svima ja sam 22godisnji student iz Beograda i pre otprilike 2 godine mi je dijagnostikovana depresija.Moj slucaj je malo specifican jer sam indirektno saznao da bolujem od ove bolesti,kasnije se ispostavilo da je rec o teskom obliku.Za ove za ove 2-3godine sam prosao svakojaka stanja ali medjutim nazalost nisam imao nekakvog znacajnijeg napretka te sam resio da potrazim iskustva drugih ljudi a tako sam uostalom dosao do vas i ovog foruma.

Koliko dugo bolujem od depresije,kada je ona pocela verujte mi ni sam ne znam,ni strucna pomoc mi nije puno pomogla jer je svaka dosadasnja dijagnoza (doduse do sada su bile blage) bila neuspesna.Cak i oko samog uzroka ne postoji usaglasenost kako u meni samom tako i kod mog terapeuta.Tokom celog ovog perioda imao sam razne simptome ili nuspojave ove bolesti.Od nesanice,neizmerne kolicine tuge,gubitka koncentracije,gubitka energije,smanjenja/povecanja apetita,preteranog razsmiljanja,pojave agresije a cak je islo i dotle da sam imao doduse kratkotrajinih problema sa radom srca.Za kraj ono sto me je najvise pogodilo a to jeste gubitak libida.

Ja svoj problem sa depresijom delim u 2 faze.
Prva faza je bila ona u kojoj je prevladavala vecina pomenutih i jos nekoliko posledica depresije i tu fazu nazivam fazu tuge.Zaista neizmerna kolicina tuge,mesecima,svakodnevno i pri tome trebam naglasiti da u tom peridu sam se jos trudio da odrzavam svoj drustveni zivot sto je od mene zahtevalo da potiskujem svoja negativna osecanja i tonem sve dublje i dublje u tu nemilosrdnu neman.U ovom periodu problem sa libidom je bio delimican i isao je postepeno,medjutim s obzirom na stanje u kojem sam se tada nalazio to me nije preterano brinulo.Moram da napomenem da sam se na neki nacin ja i sam ,,predao" depresiji.Kao sto sam pomenuo nzm kada je pocela da se pojavaljuje bolest,svestan sam da sam tokom svog zivota imao neke teske periode i povremene depresivne momente.Medjutim siguran sam da je  negde oko 19god nesto bas pocelo da me kopka i to sve jace i jace.Bio sam svestan da moram nesto uradim sa svojim zivotom,pokusavao sam zaista sve mesecima i mesecima ali je to bilo nedovljno.Resio sam da batalim sve i tako je to pocelo.
Faza 1 je trajala zaista dugo,kao sto rekoh bukvalno svakodnevno,vremenom udaljavanje kako od prijatelja tako i od porodice je postajalo sve izrazajnije iako sam pokusavao da to sakrijem kako god mogu.Medjutim i tu sam ocigledno bio neuspesan,sve je to primetila moja majka koja je jednog popodneva usla u sobu i izgovorila recenicu koja me je totalno promenila.Usla je i pitala me je zasto sam toliko usamljen i ne zelim da provodim vreme sa njima.Tog momenta je zapocela faza 2 koju nazivam nistavilo.Istog dana sam raskrstio sve sa sobom i resio da nece moja sreca ni od koga da zavisi i pre svega da meni drage osobe nece da ispastaju zbog mene.Ne znam sta sam uradio i kako mi je to uspelo ali jednostavno od tog dana moj mozak je usao u neku drugu fazu gde vise nista ne registruje.Tu je moj problem sa libidom doziveo eskalaciju koja traje do dana danasnjeg ali to nije bilo sve.U narednih par dana sam primetio da vise nema tuge kod mene i osecao sam se kao da su crni oblaci prosli.Medjutim nedugo zatim primetio sam da nisu samo negativne emocije otisle vec i one pozitivne.Sreca,radost,zadovoljstvo,bes,ljubomora,stid,strah i ostale emocije za mene vise ne postoje niti jednog sekunda.Ponekad toliko zelim da se isplacem i izbacim sve iz sebe ali bezuspesno.Ne pamtim dan kada sam se iskreno nasmejao,rastuzio se ,kada sam nesto osetio.Iako bih neko mozda pomislio da je mojim mukama dosao kraj,jer nema vise emocija dakle nema vise ni depresije ali bas naprotiv one tada one postaju zivi pakao.Jednostavno nema vise energije u meni,od kada znam za sebe gotovo svakodnevno sam se bavio sportom i ispunjavao svoje obaveze a sada nemam snage i volje vise ni za sta.Ujutru kada se probudim osecam se tako umorno kao da sam celu noc radio.Svakog jutra znam kakva me borba iscekuje.Povezanost sa porodicom,prijateljima sa bilo kakvim bicem je nestala.NIsta vise nema smisla i svaki dan je isti.
Bez reci sam prekinuo kontakte sa vecinom ljudi koje sam poznavao,nevidjeno sam negativan prema onima koji se jos uvek nalaze u mom okurzenju.Zaista zeleo bih da ih sve ucinim srecnim ali ne mogu vise da se pretvaram i zato sam resio da je bolje da ih sve udaljim od sebe dok ovo ne resim,ako se to uopste i desi.

Kljuc mog sadasnjeg problema jeste potpuni gubitak libida koji koji je nastupio i ustalio se od kada je pocela pomenuta druga faza.Jednostavno nemam vise nikakvih nagona,nemam jutarnjih erekcija,nemam nikakvih erekcija ni u toku dana i to tako traje preko godinu.Mozete li da zamislite koji je to pakao za jednog 22godisnjaka?Maksimalno se trudim da izbegavam kontakte sa ljudima a pogotovo sa zenama jer me stalno podsecaju na moj problem.Ne smatram sebe ni za kakvog zavodnika niti zelim da vrsim hvalospeve na sopstveni racun ali bas kontra one sada navaljuju bez ikakvog razloga i to jos vise produbljuje moj problem i nadu za izlecenjem.Ono sto me najvise muci i zbog cega znam da cu se kajati jesu tolike silne propustene prilike i vreme(mladost) koja mi surovo tece.Da me neko ne shvati pogresno,nisam ja od onih sto vole da lupaju ,,recku",odnosno da zalim za tim novim proputenim sansama,mene muci sto ne mogu da usrecim(ni na koji nacin) neku od onih koje zaista dugo ne odustaju bez obzira na moje ponasanje i reakcije.To me zaista ubija.
Sto se tice ostalih nuspojava derpesije vecina njih je nestala,ali se zato se ova reakcija znatno istice tako da mi je sada jos gore nego ranije.Dakle poptuni gubitak emocija i libida.

Mene interesuje da li je depresija nekoga pogodila na ovaj nacin,da li je i kako uspeo da se izbori sa tim,eventualno koje je lekove koristio ili nekim drugim vidovima pomoci koji su bili produktivni.Takodje zaista bih voleo da cujem iskustva drugih ljudi (ako ih ima) sa slicnim ili delimicno slicnim problemom,nevezano da li je to zenska ili muska osoba.

P.S.
U skladu sa mojom situacijom i problemom ,terapeut mi jos nije prepisao antidepresive(iskreno voleo bih da ih izbegnem ako ikako mogu).Probali smo sa lexilumom a od pre neki mesec i sa wellbutrinom.Za sada nema poboljsanja a to mi je preporuceno da pijem do narednog susreta u avgustu.Ovo napominjem jer mi je receno da vecina antidepresiva ima bas tu nuspojavu koja je kjluc mog problema pa zato gledamo kako da resimo problem na drugi nacin.
Inace od skoro sam tek na terapiji,sto zbog predrasuda oko psihijatra sto zbog toga jer sam pokusavao sam da se izborim sa ovim a i generalno nisam pristalica bilo kakvih lekova...tako da sam na lekovima mozda nekih 4-6meseci.
Hvala unapred.

#2 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,344 posts

Posted 03 July 2017 - 07:50

Imao sam problem sa libidom jedno 3 godine, poslije se samo vratilo. Zbog cega ne uzimas ad, mislim da bi trebao, nisam dr nego samo da se raspitas i kod drugih doktora.

#3 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,631 posts

Posted 03 July 2017 - 08:22

Nikolachaki dobrodošao u našu malu družinu :viannen_01:

Lepo si sve opisao, meni je potpuno razumljivo, uostalom imala sam skoro isti način regovanja na osećaj tuge :(  

Mislim da si sebi 'zabranio'  da se osećaš loše ili barem da to ne ispoljavaš, da ne bi sekirao svoju porodicu, pretpostavljam da te mučila savest što ih zabrinjavaš, kako si opisao...
To može da funkcioniše tako, međutim stvar je u tome da sve emocije idu u paketu, i tuga i radost, znači ili ih imaš ili ih nemaš, ne možeš da biraš kako i šta ćeš da osećaš...
Mislim da taj problem sa libidom je samo način da ti tvoje telo saopšti da si sabio emocije i nedaš im da se oslobode... :unsure:
Mislim da treba da pokušaš sa nekim blažim ad-om a pogotovo da pustiš tugu ili ljutnju da se ispolje.. i potrajaće neko vreme, odmah da ti kažem, budi strpljiv ali doći će do poboljšanja... :)

#4 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,979 posts

Posted 03 July 2017 - 09:33

wellbutrin je dobar za libido
znači ne samo da ga neće urnisati kao većina drugih adova nego može i da pomogne
pa mu daj šansu do avgusta a možda će ti trebati i povećanje doze

#5 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 03 July 2017 - 11:13

Pa wellbrutin jeste ad

#6 plavo

plavo

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 204 posts

Posted 03 July 2017 - 11:35

View PostNikolachaki, on 03 July 2017 - 07:40 , said:

Kljuc mog sadasnjeg problema jeste potpuni gubitak libida koji koji je nastupio i ustalio se od kada je pocela pomenuta druga faza.Jednostavno nemam vise nikakvih nagona,nemam jutarnjih erekcija,nemam nikakvih erekcija ni u toku dana i to tako traje preko godinu.Mozete li da zamislite koji je to pakao za jednog 22godisnjaka?

Ovo je zaista pretjerana reakcija bez obzira koje lijekove piješ i koliko je jaka depresija.
Da li si obavio još neke medicinske pretrage ?
Da li si uopšte razgovarao sa doktorom o ovim problemima ?

#7 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 03 July 2017 - 11:38

Nije preterana reakcija, to je jako česta reakcija. Treba reci doktoru svakako. Koliko si se nakon gubitka libida javio lekaru?

#8 plavo

plavo

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 204 posts

Posted 03 July 2017 - 12:12

View Postkalisi, on 03 July 2017 - 11:38 , said:

Nije preterana reakcija, to je jako česta reakcija. Treba reci doktoru svakako. Koliko si se nakon gubitka libida javio lekaru?
Čovjek uvijek uči...
tvrdiš da je to "jako česta reakcija" , a radi se o 22 godišnjaku  sa  simptomima "potpuni gubitak libida"  i  "tako traje preko godinu"  ?

#9 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 03 July 2017 - 12:29

Pa da... Česta reakcija na depresiju, još češća na lekovima.

Nažalost

#10 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,891 posts

Posted 03 July 2017 - 14:07

na libido povoljno djeluju ginseng, yohimbine, agmatine sulphate, stimulansi (adderall, ritalin, modafinil).

antidepresivi koji podiži libido: wellbutrin, trazodone, selegiline.

svi ssri antidepresivi smanjuju libido i seksualnu želju.

#11 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 14:08

View Postgianni, on 03 July 2017 - 07:50 , said:

Imao sam problem sa libidom jedno 3 godine, poslije se samo vratilo. Zbog cega ne uzimas ad, mislim da bi trebao, nisam dr nego samo da se raspitas i kod drugih doktora.
Hvala,super je to cuti ali ne znam koliko je to trajno resenje.Ja zelim sa ovim da zavrsim za sva vremena.
Ne volim da pijem tablete uopste, ne samo vezano za ovo sto me je sada snaslo nego generalno pa iz tog razloga gledam ako mogu da izbegnem ad.
Medjutim pokusavao sam jako dugo ovo sam da prebrodim ali je zaista tesko i iscrpno.Kada sam video da nikako ne ide i posle visemesecne borbe resio sam potrazim strucnu pomoc.
Jedan od razloga jeste i taj sto mi je receno da vecina ad deluje bas na taj nacin koji mene muci,pa sam malo skeptik.Takodje sam cuo da ad spadaju u lekove koji neretko izazivaju zavisnost a to svakako da ne zelim.
Da li ti je lekar pomogao u prevazilazenju toga,odnosno da koji su ti lekovi preporuceni kako bih mogao da sl put to da pomenem svom terapeutu :) ?

#12 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 14:15

View Postpogresna, on 03 July 2017 - 08:22 , said:

Nikolachaki dobrodošao u našu malu družinu :viannen_01:

Lepo si sve opisao, meni je potpuno razumljivo, uostalom imala sam skoro isti način regovanja na osećaj tuge :(  

Mislim da si sebi 'zabranio'  da se osećaš loše ili barem da to ne ispoljavaš, da ne bi sekirao svoju porodicu, pretpostavljam da te mučila savest što ih zabrinjavaš, kako si opisao...
To može da funkcioniše tako, međutim stvar je u tome da sve emocije idu u paketu, i tuga i radost, znači ili ih imaš ili ih nemaš, ne možeš da biraš kako i šta ćeš da osećaš...
Mislim da taj problem sa libidom je samo način da ti tvoje telo saopšti da si sabio emocije i nedaš im da se oslobode... :unsure:
Mislim da treba da pokušaš sa nekim blažim ad-om a pogotovo da pustiš tugu ili ljutnju da se ispolje.. i potrajaće neko vreme, odmah da ti kažem, budi strpljiv ali doći će do poboljšanja... :)
Hvala puno zaista :)
Ne znam da li imas iskustva sa psihoterapijom,ako nemas mogu da ti kazem da trebas definitivno sa tim da pokusas.Razlog je taj sto se ovo tvoje vidjenje mog problema jako poklapa sa onim sto moj terapeut smatra da je uzrok svega.Naravno on,odnosno ona je dala mnogo opsirnije objasnjenje ali se u sustini svodi na ovo sto si ti navela :).

#13 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,344 posts

Posted 03 July 2017 - 14:24

View PostNikolachaki, on 03 July 2017 - 14:08 , said:

Hvala,super je to cuti ali ne znam koliko je to trajno resenje.Ja zelim sa ovim da zavrsim za sva vremena.
Ne volim da pijem tablete uopste, ne samo vezano za ovo sto me je sada snaslo nego generalno pa iz tog razloga gledam ako mogu da izbegnem ad.
Medjutim pokusavao sam jako dugo ovo sam da prebrodim ali je zaista tesko i iscrpno.Kada sam video da nikako ne ide i posle visemesecne borbe resio sam potrazim strucnu pomoc.
Jedan od razloga jeste i taj sto mi je receno da vecina ad deluje bas na taj nacin koji mene muci,pa sam malo skeptik.Takodje sam cuo da ad spadaju u lekove koji neretko izazivaju zavisnost a to svakako da ne zelim.
Da li ti je lekar pomogao u prevazilazenju toga,odnosno da koji su ti lekovi preporuceni kako bih mogao da sl put to da pomenem svom terapeutu :) ?

Mislim da dok si u depresivnoj fazi libido pada na nulu, mislim da uz pomoc ad-a kada bar djelomicno izadjes iz depresije mozes kasnije ocekivati i vracanje libida (istina je da se to kasnije vrati).

#14 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 03 July 2017 - 14:29

Meni nije jasno nakon koliko si se od pada libida obratio doktoru i počeo sa lekovima? Takodje, možda da pokusas da ponovo osećaš sve ono sto si tada saseko, možda ti se vrati . I treća stvar, je li bilo nekih emotivnih problema, stresova pre depre ili je tek tako došla?

#15 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 14:33

View Postkalisi, on 03 July 2017 - 11:38 , said:

Ne znam vi  svi svakako da imate vise iskustva u ovome od mene ali i ja nekako delim misljenje sa ,,PLAVO".Deluje mi neralno da nakon toliko vremena,svega i svacega probanog nema ni malo napretka.Ja isto mislim da je nesto drugo u pitanju a da je nakon cekanja i cekanja doslo i do pojave depresije.
Kao sto sam rekao u prvom postu ka psihoterapeutu me je uputio urolog.Bio sam kod par urologa,tacnije kod trojice i svi su rekli da je to umisljeno,da je to nemoguce za muskarca u mojim godinama i nisu vrsili nikakve preglede.Samo su me uputili da izvadim neke medicinske analize preko uzorka krvi i to je to.To je sve bilo u granicama  normale(testesteron pre svega ih je interosovao) i nakon toga su jednostavno odustajali od mog daljeg lecenja,rekli su da je vrv zbog nekakvog stresa i da ce ubrzo proci.Odnosno uputili su me kod psihoterapeuta i rekli da ako on kaze da stvar nije psiholoske prirode onda cemo da se detaljno pozabavimo tim problemom.
Kako ja nisam navalentan i ne volim da se raspravljam resio sam da se vise ne trudim da im dokazem da nisu u pravu.
Onda je pocela ta moja licna borba odnosno pokusaj da sam problem resim.Psihijatra nisam uzimao ni za opicju jer sam imao jako velike predrasude u vezi toga.Tako da je dugo vremena proslo dok sam ja resio da krenem na terapiju i pokusam na taj nacin resim problem.I sada sam tu gde sam,u postupku pokusaja prevazilazenja problema sa mojom doktorkom/terapeutkinjom.
SUper je ona zaista ali nismo imali znacajnijih napredaka.Vidjamo se na otp mesec,mesec ipo nekih 6meseci.

#16 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 03 July 2017 - 14:42

Šta mislis da može biti? Ne iskljucujem svakako ali prosto znam da ove stvari prati gubitak libida. Ne uvek, ali često. Ne kažem da je kod tebe slučaj, Al evo nek ti kažu ostali članovi, mislim da je svako od njih imao tu fazu.

#17 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 03 July 2017 - 14:44

Možda da malo češće ideš na psihoterapiju ako je moguće.

#18 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,344 posts

Posted 03 July 2017 - 14:49

Tesko da ce depresiju rijesiti bez lijekova.

#19 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 03 July 2017 - 14:50

Meni to uopšte nije čudno, jer prosto u depresiji si, naravno da nećeš imati libido jer ti nije do života, sva zivotna energija se gasi. I moras raditi sa terapeutom na uzrocima koji su doveli do tog stanja depresije.

#20 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 03 July 2017 - 14:52

Ja sam za lekove kao krajnju opciju. Prvo isprobaj sve moguće alternative ako ne ide, lekovi. Jer ni lekovi nisu med i mleko Al kad mora mora.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users