Jump to content

- - - - -

Libido i depresija

• Please log in to reply
248 replies to this topic

#21 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,363 posts

Posted 03 July 2017 - 14:55

Ma i ja sam bio protiv lijekova i bilo mi je sve gore i gore dok nisam poceo piti lijekove.

#22 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 15:08

View Postkalisi, on 03 July 2017 - 14:29 , said:

Meni nije jasno nakon koliko si se od pada libida obratio doktoru i počeo sa lekovima? Takodje, možda da pokusas da ponovo osećaš sve ono sto si tada saseko, možda ti se vrati . I treća stvar, je li bilo nekih emotivnih problema, stresova pre depre ili je tek tako došla?
U prethodnom postu sam odgovorio na prvo pitanje,ako je nejasno kazi trudicu se da pojasnim.
Sto se tice osecanja ta stvar me podjednako muci kao i moj problem sa sekskualnim nagonom.Ja sam bio vrlo emotivna osoba,puna osecanja,empatija je jako bila izrazena kod mene tokom celog zivota i onda jednog trenutka je sve to samo nestalo(to se desilo otp prosle godine negde tokom februara kada sam kako ja kazem usao u tu drugu fazu).Ja bih vise od svega zeleo da povratim taj deo svoje licnost ali do sada nisam uspeo u tome ni na sekund
Pokusavao sam da negde u literaturi ili na internetu nadjem nekog sa slicnim iskustvom i dosao sam do raznih podataka.Veliki broj osoba nakon nekog vremena izvrsi samoubistvo,neke osobe  teze tom stanju i nazivaju ga nekoom formom nirvane.Na neki nacin idealizuju to smatrajuci da u tom momentu covek postaje istinski slobodan jer vise ni od koga i ni od cega ne zavisi.Tako da su zakljuci razni ali mogu da ti kazem iz svog iskustva da je za mene to bash lose.COvek treba da uziva u svojim osecanjima bila ona dobra ili losa,to je nesto sto nas cini zivima.

Sto se tice poslednjeg pitanja,odnosno emotivih problema,svakako da jeste.MOgu da kazem da je to i jedan od kljucnih trenutaka koji me je doveo do ovog mog stanja u kojem se sada nalazim.
Razmisljao sam da pisem i o tome u prvoj objavi ali s obzirom da bi to bilo jako tesko da se sastavi a i verovatno prepsirno resio sam da uzrok mog problema(sa depresijom,ne libidom) izostavim iz teksta.Sa druge strane ne znam koliko bi to bilo neophodno a i nisam zeleo da preterano patetisem(ne govorim ovo u negativnom kontekstu vec jednostavno ja nisam takva licnost,tako da neko ne zameri).

#23 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,353 posts

Posted 03 July 2017 - 15:16

Za nas nije neophodno, ali za tvoj razgovor sa terapeutom jeste. Ako zelis da se otvoriš ovde slobodno se otvori. Nešto potiskujes zato ti se to i dogadja sa libidom. Sa terapeutom moras da radiš na uzroku te depresije. I povećaj susrete na jednom nedeljno.

Znam o čemu pričaš, i ja sam bila preemotivna osoba a sada nemam ni emocije ni libido već jako dugo. S tim sto je kod mene ta praznina krenula sa lekovima a ne depresijom, pre lekova sam imala i libido i emocije ali jako bolne.

#24 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,353 posts

Posted 03 July 2017 - 15:18

Savetujem ti terapeuta jednom nedeljno i da pothitno pričaš sa njim o uzroku te depresije, trebao si to još odmah kada je krenulo. Osecanja si potisnuo, nisi ih iskazivao i tako je došlo do depresije, onda si to nastavio da radiš i onda je došlo do gubitka libida. Jbg, nisi smeo da se zatvaraš. Sada kod terapeuta i malo po malo radi na tome da vratiš sebe.

#25 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 369 posts

Posted 03 July 2017 - 16:10

Ne bi bilo loše da nam kažeš stepen depresije.
Da li možeš obavljati svakodnevne obaveze ili bi samo ležao u krevetu bez volje za bilo šta ?

Iz iskustva, najveći neprijatelj libida je stres.
Imaš li problema s tim, kako spavaš noću ?

#26 Hyperdrive

Hyperdrive

Bouncing off the ceiling

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,813 posts

Posted 03 July 2017 - 18:57

Ista pitanja kao što ih je postavila/o plavo. Koliko si sposoban za svakodnevne stvari? Da li nešto radiš tokom dana, ili ti sve predstavlja problem?

Takođe, imaš dooooobar ukus u povučenim muzičarima. :wub: :heart:
Ali ne slušaj njegove izjave po pitanju ovakvih stanja.

#27 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,353 posts

Posted 03 July 2017 - 19:26

Pazi, ja mislim da svi psihički problemi nastanu tako sto se pruža otpor nekom svom osecanju, nekoj svojoj potrebi, tako se napravi blokada u organizmu i onda krene dar mar. Zato, najvažnije po tebe je da sa terapeutom obradiš te traumatične situacije i da oslobodis to sto si potisnuo. Jer depresija je samo sekundarni problem. Libido je čak nakon sekundarnog. Dakle džaba da rešavaš libido kad je problem s njim uzrokovan depresijom i džaba da rešavaš depresiju kao takvu samu za sebe ako ne prodres do uzroka i tu razresis šta ima. I to sto pre, dok je situacija još relativno sveza.

#28 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 19:47

View Postplavo, on 03 July 2017 - 16:10 , said:

Ne bi bilo loše da nam kažeš stepen depresije.
Da li možeš obavljati svakodnevne obaveze ili bi samo ležao u krevetu bez volje za bilo šta ?

Iz iskustva, najveći neprijatelj libida je stres.
Imaš li problema s tim, kako spavaš noću ?
Ne znam koliko stepena depresije postoji niti u kojem sam ja,receno mi je samo da to moje stanje spada u teski oblik klinicke depresije.
Uf to je bas tesko pitanje,zavisi od dana do dana.
Ima perioda kada je situacija bas kao sto si naveo/la gde cim ustanem ne radi mi se nista,budem mrtav umoran...samo lezim u kuci i slusam muziku i to me nekako opusti.tada bas ne mogu da funkcionisem i nisam ni za sta.Sve ostavljam za naredni dan i tako nedeljama.Evo recimo jedan relativno lak ispit sam 3 nedelje teglio,ostavljao sve za poslednji cas i na kraju od njega nije bilo nista.Kada sam vec kod toga da napomenem da mi je nivo koncentracije nevidjeno opao,jako mi je tesko da ucim.Ne znam da li je to i recimo taj umor posledica lekova jer lekovi koje pijem spadaju u sedative pa nekako je logicno da ,,usporavaju" osobu pogotovo u ovako konstantnim dozama.
Sa druge strane ima perioda gde to jednostavno nestane,dobijem energiju i budem produktivan.Gledam da te dane maksimalno iskoristim ali znam da ce crni oblaci doci kad tad opet.Naucio sam nekako da zivim sa tim.

Moj neki odbrambeni mehanizam kako ne bih dosao u to stanje jeste taj da sto manje komuniciram sa ljudima jer gde god da se nadjem u porodicnom okurzenju,sa prijateljima,muskarcima,devojkama,kolegama svuda se tu i tamo vrte teme oko musko zenskih odnosa.A to mene onda stalno vraca na pocetni korak i sve krece ispocetka.Jos jedan razlog zasto toliko izbegavam komunikaciju jeste i pokusaj drustva pa cak i porodice da mi nameste neku devojku.Nije im jasno kako toliko dugo nikoga ne pominjem,ne dovodim pa onda stalno zapitkuju i prave posalice.To me bas iscrpljuje i cesto nakon takvih razgovora zapadam u fazu preteranog razmisljanja koja je totalno antiproduktivna.

Tako da moj odgovor na tvoje pitanje ne moze da bude bas u potpunosti precizan.Imam dosta tih perioda koje sam opisao ali sa druge strane imam perioda kada normalno funkcionisem.
Rekao bih da je to jedan ciklusni proces koji se stalno ponavlja.Ja se trudim da budem pozitivan i nazovimo funkcionalan,izdrzim neki period(nekad dan nekada nedelja tesko vise od toga) i onda se iscrpim jer napretka nije bilo i nastaje faza bedaka.Ovako bih najbolje to opisao,

#29 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 369 posts

Posted 03 July 2017 - 20:20

View PostNikolachaki, on 03 July 2017 - 19:47 , said:

Moj neki odbrambeni mehanizam kako ne bih dosao u to stanje jeste taj da sto manje komuniciram sa ljudima jer gde god da se nadjem u porodicnom okurzenju,sa prijateljima,muskarcima,devojkama,kolegama svuda se tu i tamo vrte teme oko musko zenskih odnosa.A to mene onda stalno vraca na pocetni korak i sve krece ispocetka.Jos jedan razlog zasto toliko izbegavam komunikaciju jeste i pokusaj drustva pa cak i porodice da mi nameste neku devojku.Nije im jasno kako toliko dugo nikoga ne pominjem,ne dovodim pa onda stalno zapitkuju i prave posalice.To me bas iscrpljuje i cesto nakon takvih razgovora zapadam u fazu preteranog razmisljanja koja je totalno antiproduktivna.
Ovdje mi nisi nikako jasan, a to spominješ stalno,
pa daleko više tvojih vršnjaka nije u vezi tj. nema djevojku, od onih koji imaju.
Ti si to nešto istripovao...razmisli malo.

#30 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,038 posts

Posted 03 July 2017 - 20:27

View PostNikolachaki, on 03 July 2017 - 14:15 , said:

Hvala puno zaista :)
Ne znam da li imas iskustva sa psihoterapijom,ako nemas mogu da ti kazem da trebas definitivno sa tim da pokusas.Razlog je taj sto se ovo tvoje vidjenje mog problema jako poklapa sa onim sto moj terapeut smatra da je uzrok svega.Naravno on,odnosno ona je dala mnogo opsirnije objasnjenje ali se u sustini svodi na ovo sto si ti navela :).

Ja nisam imala problem sa libidom ali sam imala druge 'proteste' tela, recimo dijareja od skoro dva meseca itd...
Inače dovoljno sam čitala i znam iz psihologije kako stvari funkcionišu i sa depresijom i sa potiskivanjem emocija, znam i šta sam potisnula i zbog čega, sve vreme sam znala da idem u propast ali nisam videla drugog izlaza iz neke teške situacije u kojoj sam bila, tako da sad trpim posledice..
Ali nema sad to veze, vidim da si pametan i preduzimljiv, dobro je da si se zabrinuo na vreme, meni se čini da si ozbiljno shvatio taj pad libida kao signal da nešto treba da preduzmeš i to je odlično :)
Razumem to povlačenje od ljudi i potpuno razumem potiskivanje emocija, samo mislim da polako treba da napuštaš tu 'politiku' pa makar bilo malo neprijatno, to recimo može da znači da će te nekad 'iz čista mira' uhvatiti nervoza ili ljutnja ili tuga - e kad se to desi, ne treba da suzbijaš više već da pustiš da izađe iz tebe... Napisao si da ideš na terapiju, to je dobro, ali verujem da možeš i sam da napreduješ jer si veoma svestan uzroka i posledica, samo da prihvatiš te negativne, bolne emocije, da ih pustiš da se vrate u tvoj život, a sa njima će se vratiti i one pozitivne :)
I mislim da će ti biti malo lakše uz neki ad, eto Zeus je napisao dobre predloge a svakako treba da prihvatiš savete svog lekara..
Verujem da ćeš biti mnogo bolje i čak mislim da ti neće trebati puno vremena.. :)

#31 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 369 posts

Posted 03 July 2017 - 20:28

View Postkalisi, on 03 July 2017 - 19:26 , said:

Pazi, ja mislim da svi psihički problemi nastanu tako sto se pruža otpor nekom svom osecanju, nekoj svojoj potrebi, tako se napravi blokada u organizmu i onda krene dar mar. Zato, najvažnije po tebe je da sa terapeutom obradiš te traumatične situacije i da oslobodis to sto si potisnuo. Jer depresija je samo sekundarni problem. Libido je čak nakon sekundarnog. Dakle džaba da rešavaš libido kad je problem s njim uzrokovan depresijom i džaba da rešavaš depresiju kao takvu samu za sebe ako ne prodres do uzroka i tu razresis šta ima. I to sto pre, dok je situacija još relativno sveza.
Ih, ja tu imam provjeren recept, tačnije imao sam.
Kada osjetim da sam zablokirao samo popijem par piva sam sa sobom i misli krenu, to sam sasvim slučajno otkrio, a vidim da se to ovdje često spominje.
Zadnjih godina nemam potrebu za tim, ali ako zatreba...

#32 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 20:34

View Postkalisi, on 03 July 2017 - 19:26 , said:

Slazem se sa tobom.Da mi je neko pre par godina pricao kako covekov mozak moze toliko da utice na njegovo funkcionisanje i njegovu svest rekao bih da sa njim nesto nije u redu.Sada je sasvim druga prica,sve ovo mi deluje tako fascinantno i na nekin nacin interesantno.
Hvala ti na ovim savetima i ukazivanju,radili smo mi na tom uzroku,trudim se da joj pomenem sve sto bi moglo da pomogne.Nije to nikakva enormna trauma ali je bila taj prekidac koji je pokrenuo sve.

Inace pomeula si kako si ti u slicnoj ako ne i istoj situaciji ali zbog lekova.Koliko to kod tebe traje,kako uspevas da se izboris sa tim?
I voleo bih ako bi mogla da mi objasnis kako to kod tebe funkcionise.Imas slicne probleme kao ja a pijes lekove koji ti ne idu na ruku.Kakvih pozitivnih dejstava imas od toga i da li ti pomazu ili odmazu?

#33 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 21:05

View Postplavo, on 03 July 2017 - 20:20 , said:

Ovdje mi nisi nikako jasan, a to spominješ stalno,
pa daleko više tvojih vršnjaka nije u vezi tj. nema djevojku, od onih koji imaju.
Ti si to nešto istripovao...razmisli malo.
Ne ne pogresno si me shvatio ili se ja nisam lepo izrazio.Nemam ja problema da nadjem devojku bas naprotiv one same dolaze bez ikakvog razloga,problem je sto mene ni jedna od njih ne interesuje ni 1% u svakom pogledu kako seksualnom tako i emotivnom.
I to je ono sto me muci,znam sta zele ali znam da i ja nista od toga ne mogu da im ponudim a i kao sto sam rekao ne interesuju me.Onda krene faza sazaljevanja za vremenom i tim prilikama.Pocinjem da vrtim film u  glavi kako,zasto je doslo do ovoga,sta to nije u redu samnom,kada ce to da prestane i jos hiljadu pitanja i onda nastaju problemi i ti teski momenti.

Najveci problem mi predstavljaj par devojaka koje sam pustio u svoje okruzenje dok jos nisam imao problema sa ovim.I tada sam znao kakav je njihov odnos prema meni pa sam poceo da se druzim sa njima u nadi da ce ih to ciniti srecnim,da cemo se sprijateljiti i da ce ih to vremenom proci.Medjutim te dve devojke ne odustaju,zaista su divne prema meni a i ovako su generalno fine i kulturne i znam da bi ih ucinio toliko srecnim kada bih bio sa njima ali ono sto ne znaju jeste da su meni ruke vezane.
Nemam srca da ih otkacim jer nemam apsolutno ni jedan jedini opravdan razlog zasto bih to ucinio,trudio sam se da se udaljim ali one ne odustaju.One za razliku od mene imaju bioloske potrebe te ulaze u veze,to prolazi ali konstantno se vracaju i vracaju...

#34 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 21:09

View Postzeus20, on 03 July 2017 - 14:07 , said:

na libido povoljno djeluju ginseng, yohimbine, agmatine sulphate, stimulansi (adderall, ritalin, modafinil).

antidepresivi koji podiži libido: wellbutrin, trazodone, selegiline.

svi ssri antidepresivi smanjuju libido i seksualnu želju.
Hvala punoooooooo!Porazgovaracu sa lekarkom u vezi pomenutih lekova u slucaju da wellbutrin ne bude ocekivano delovao.

#35 mr.Frusciante

mr.Frusciante

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 July 2017 - 21:18

View PostFoggy, on 03 July 2017 - 18:57 , said:

Ista pitanja kao što ih je postavila/o plavo. Koliko si sposoban za svakodnevne stvari? Da li nešto radiš tokom dana, ili ti sve predstavlja problem?

Takođe, imaš dooooobar ukus u povučenim muzičarima. :wub: :heart:
Ali ne slušaj njegove izjave po pitanju ovakvih stanja.
Hvala drago mi je i  potpuno neocekivano da je neko(pogotovo tako brzo) primetio Dzona,zaista sam ostao bez teksta :D
Muzika generalno a fru-ova pogotovo mi jako pomazu kada mi je najteze :)

#36 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 369 posts

Posted 03 July 2017 - 21:28

Imaš li glavobolje ?

#37 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 981 posts

Posted 03 July 2017 - 21:53

View Postgianni, on 03 July 2017 - 14:49 , said:

Tesko da ce depresiju rijesiti bez lijekova.
I uz pomoc lekova je isto ili teze, bar iz mog iskustva. Probas jedan i ne radi, drugi,treci, peti, za sve cekas da prodeluju po par meseci i onda sesti radi neko vreme pa prestane i opet si na pocetku. A svi ti unistavaju libido, goje, prave od tebe zombija i 100 drugih nuspojava.
Ako ikako mozes leci se bez lekova

#38 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,265 posts

Posted 03 July 2017 - 22:24

Mene zanima da li je iko uspeo da reši ozbiljnu depresiju bez lekova?

#39 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts

Posted 03 July 2017 - 22:28

View PostAruena, on 03 July 2017 - 22:24 , said:

Mene zanima da li je iko uspeo da reši ozbiljnu depresiju bez lekova?
Ja bih bas volio cuti njegovu tajnu izlijecenja. Ne znam kako izmjeriti koliko je njegova depra bila teska.

#40 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 981 posts

Posted 04 July 2017 - 06:54

Decko kao svoj najveci problem vidi nedostatak libida i nedostatak empatije kao i ostalih emocija, vrlo verovatno ce mu svaki od najprepisivanijih ad-ova samo produbiti te probleme.
Sta vise lekova probam sve mi se vise cini da su oni namenjeni samo za necim uzrokovane depresivne epizode, nesrecni dogadjaji, postnatalna depresija ili tako neke kratkotrajne epizode gde se trazi da prigusis emocije tuge i beznadja neki kraci period.
@nikolachaki
Ovo su neki moji trenutni stavovi i ne mora biti da imaju veze sa zivotom. Trenutno sam bez emocija potpuno i ja trazim resenje.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users