Jump to content

BPD : "Prestanite hodati po ljuskama jajeta" - P.Mason i R.Kreger

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#1 deadend

deadend

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 60 posts

Posted 12 November 2006 - 12:36

-poznajete li nekoga sa grani?nim poreme?ajem li?nosti?
-osje?ate li da se vaše rije?i i postupke pogrešno tuma?i?
-prikrivate li misli i osje?aje kako biste izbjegli žestoke sva?e?
-primje?ujete li kod nekog iz vlastite okoline snažne,nasilne i nerazumne ispade bijesa koji se razmjenjuju sa razdobljima smirenog ponašanja i ljubavi?
-osje?ate li da neko manipulira vama,kontrolira vas i laže?
-optužuje li vas ?esto za nešto što uop?e niste po?inili ili rekli?
-osje?ate li da vas neko ponekada smatra posve dobrom,a ponekada posve lošom osobom?
-doga?a li vam se da vam nitko ne vjeruje kad govorite o tim problemima?

knjiga je namijenjena za samopomo? osoboma koji su bliski sa osobom oboljelom od BDP-a te upozorova na mogu?e štetne posljedice koja bolesna osoba može prouzro?iti zdravoj osobi.u knjizi su tako?er opisane taktike kako iza?i sa oboljelom osobom na kraj te joj na taj na?in omogu?iti da se suo?i sa svojom bolesti.
uglavnom knjigu toplo preporu?am svima u vidu op?e kulture.
?ak iako nemate veze sa nekim tko je obolio od BPD-a ova knjiga ?e vam samo otvoriti još jedna vrata jer ima primjera na globalnoj i individualnoj razini.

#2 girlnextdoor

girlnextdoor

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 692 posts

Posted 12 November 2006 - 13:36

View Postdeadend, on 12 Nov 2006, 12:36 PM, said:

-primje?ujete li kod nekog iz vlastite okoline snažne,nasilne i nerazumne ispade bijesa koji se razmjenjuju sa razdobljima smirenog ponašanja i ljubavi?
-osje?ate li da vas neko ponekada smatra posve dobrom,a ponekada posve lošom osobom?
knjiga je namijenjena za samopomo? osoboma koji su bliski sa osobom oboljelom od BDP-a te upozorova na mogu?e štetne posljedice koja bolesna osoba može prouzro?iti zdravoj osobi.u knjizi su tako?er opisane taktike kako iza?i sa oboljelom osobom na kraj te joj na taj na?in omogu?iti da se suo?i sa svojom bolesti.
uglavnom knjigu toplo preporu?am svima u vidu op?e kulture.
?ak iako nemate veze sa nekim tko je obolio od BPD-a ova knjiga ?e vam samo otvoriti još jedna vrata jer ima primjera na globalnoj i individualnoj razini.

to je moja mama..gdje ju mogu nabaviti?

#3 vila

vila

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,428 posts

Posted 12 November 2006 - 13:42

vidjela sam tu knjigu na inter liberu,mislim da je bila od izdava?a jesenski&turk.

#4 Equilibrium

Equilibrium

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,213 posts

Posted 12 November 2006 - 15:17

Vidio sam i ja tu knjigu na Inter Liberu, ali nisam ju kupio. Meni bi trebala knjiga "Kako hodati po ljuskama jajeta?" :D

#5 deadend

deadend

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 60 posts

Posted 15 November 2006 - 04:08

View Postgirlnextdoor, on 12 Nov 2006, 02:36 PM, said:

ja sam ju htio kupiti i darovati ju jednoj osobi,ali ju nisam našao u knjižarama.ovu sam posudil u pru?u,pa ak ju želiš pro?itati bum produžil posudbu pa se možemo na?i ili ju sama posudi kad ju ja vratim.iskreno mislim da bi ti ta knjiga bila od velike pomo?i.

#6 haubica

haubica

oštrokandža

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 06 December 2006 - 11:46

Mislim da ovo treba preseliti u "Biblioteku Foruma"

#7 Višnja

Višnja

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 660 posts

Posted 13 December 2006 - 13:33

Danima ho?u da pitam (a evo prilike, jer sam nadkrana): koji je naslov knjige u originalu?

Mislim, prevod ništa ne valja. Prevod nam saopštava jednu glupost.

Niko nije obazriv ako hoda po ljuskama jajeta, jer kada po tako ne?em hodamo, to zna?i da je jaje ve? razbijeno i da su od njega ostale ljuske. Ako su ostale ljuske, ko bi bio obazriv ako bi hodao po njima? Neko samo gadljiv, na primer, ili ja, ako bi jaje bilo razbijeno na podu moje kuhinje, a to nema veze, koliko razumem, sa predmetom u knjizi.

Možemo samo re?i PRESTANITE DA HODATE KAO PO JAJIMA, na primer, onda to ima smisla.

ili,

Možemo da kažemo: Prestanite da hodate po užarenom kamenju...

A ljuske od jaja, to je kao proliveno mleko, zna se da za prolivenim mlekom ne vredi plakati.

#8 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 13 December 2006 - 17:01

Jao Visnja, kako si ti to sve  dobro analizirala.  :haha:

Ali nije problem u razbijenim jajima, to vise nikoga i nije briga. Nego kako sada da se ne hoda po svim tim ljuskama. Ne mozemo reci 'prestanite da hodate kao po jajima' jer bi to znacilo da su jaja citava, sto znaci nas zivot je skroz ok jer nista se i nije razbilo (u tom slucaju hodamo 'kao po jajima' bas zato da nista ne razbijemo). U ovom slucaju sve je vec razbijeno, tj. jaja su razbijena sto znaci sve je otislo kako bi moja baka rekla bestraga!

Razbila se jaja - razbio se zivot, razbili se i mi u tom zivotu (valjda u ulozi jaja) - ili ti - otisla mast u propast.  :D

Inace, originalni naziv je upravo taj: Stop Walking on Eggshells

#9 Višnja

Višnja

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 660 posts

Posted 14 December 2006 - 08:47

Ja sam pošla od ovog podatka koji nam daje deadend:

View Postdeadend, on 12 Nov 2006, 12:36 PM, said:

knjiga je namijenjena za samopomo? osoboma koji su bliski sa osobom oboljelom od BDP-a te upozorova na mogu?e štetne posljedice koja bolesna osoba može prouzro?iti zdravoj osobi.

Pa sam mislila da na primer ja, ako živim s osobom koja ima BDP, onda se knjiga meni obra?a, a onda je u tom slu?aju za autora osoba sa kojom živim a koja ima BDP - razbijeno jaje! Ili je moj život zbog toga razbijeno jaje?

A sti?em utisak da knjiga treba da mi pomogne da se lakše sna?em u životu (koji li?i na razbijeno jaje? -_- ) sa kim? S osobom od koje je ostala samo razbijena ljuska -_- ? Pa, pogrešno! Poruka je pogrešna.

View PostDraga, on 13 Dec 2006, 05:01 PM, said:

Ali nije problem u razbijenim jajima, to vise nikoga i nije briga. Nego kako sada da se ne hoda po svim tim ljuskama.

Razbila se jaja - razbio se zivot, razbili se i mi u tom zivotu (valjda u ulozi jaja) - ili ti - otisla mast u propast.  :D

Inace, originalni naziv je upravo taj: Stop Walking on Eggshells

Dakle, nije, razumeš me, nije dobro. Valjda knjiga ho?e da mi pokaže da moj život, samo zahvaljuju?i tome što živim s osobom koja ima BDP, nije razbijeno jaje i nisu ljuske, ve? da se od toga može napraviti život. Te da ja nau?im da ne hodam  :angry: kao po jajima (eto mene ponovo), ve? da živim punim plu?ima.

Mislim, profesionalna deformacija, ali da sam ja agent ovog autora ili urednica prevedenog izdanja, ja ne bih dozvolila da naslov bude takav. Osim, ako autor stvarno ne misli da mi je život ljuska od razbijenog jajeta, samo zato što živim s osobom koja ima BDP!? E, pa onda to ne bih ni objavila, ve? bih ga prijavila nekakvom Društvu za zaštitu prava osoba sa BDP-om :haha:

#10 Guest_Pospani (Gost)

Guest_Pospani (Gost)
  • Guests

Posted 14 December 2006 - 15:59

View PostVišnja, on 14 Dec 2006, 08:47 AM, said:

E, pa onda to ne bih ni objavila, ve? bih ga prijavila nekakvom Društvu za zaštitu prava osoba sa BDP-om :haha:

I drustvu za zastitu prava osoba s jajima  (iako imamo registrirane samo udruge za zastitu prava osoba bez  jaja...bice da je u tome stvar...hendikepirane) -_-

#11 Zli_Zec

Zli_Zec

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 29 posts

Posted 06 February 2007 - 07:42

View Postgirlnextdoor, on 12 Nov 2006, 01:36 PM, said:

Gle, to je i moja mama....   :D

#12 girlnextdoor

girlnextdoor

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 692 posts

Posted 06 February 2007 - 11:06

View PostZli_Zec, on 6 Feb 2007, 07:42 AM, said:

Gle, to je i moja mama....   :D

i moja..i sretno na psihoterapiji..  :plesimo:

#13 Fluka

Fluka

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 664 posts

Posted 22 March 2007 - 03:55

A kakve li su tek štetne posljedice koje bolesna osoba može prouzro?iti bolesnoj osobi..uf
Morati ?u nabaviti tu knjigu, ve? sam ?ula za nju
Moja cura (hm...da biseksualna sam) ima borderline (hospitalizirana je zbog njega)
Hodanje po ljuskama jajeta simbolizira to kako se druga osoba po?inje ponašati pokraj takve
nikada ne znate kada ?e biti  :ludilo:
scene, scene, scene!
A ja  :huh:
Takve osobe su malo  :devil:  malo  :(
da ne pri?am sad o tome.. uglavnom GADNO!
Mene sjebanu, to je sjebalo zna?ajno
a eto glavno da su joj nokti u redu... :D
to je meni najbitnije  :oioi:
Pišite ako imate iskustva sa takvima il ste takvi!

#14 selma

selma

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 25 March 2007 - 12:10

Citala sam topic Prestanite hodati po ljuskama jajeta i u svim onim pitanjima pronasla da moja svekrva ima granicni poremecaj licnosti.Ja sam takodje imala probleme sa anksioznoscu, panikom,depresijom ali sam sada dobro.Sada kada vracam film unazad vidim da je ona svojim ponasanjem doprinela takvom mom stanju.Plasim se da me opet ne dovede do takvog stanja.Ona nije svesna da ima veliki problem niti ce to ikad priznati.Zelim da pomognem prvo sebi svojoj porodici da se izborimo sa tim.Da li neko ima iskustva sa ovim i da li zna kako se treba odnositi prema takvim osobama da bi shvatile sta rade i kakve probleme stvaraju sebi i svojim najblizim.Molim vas da mi neko odgovori.

#15 Fluka

Fluka

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 664 posts

Posted 25 March 2007 - 13:39

View Postselma, on 25 Mar 2007, 01:10 PM, said:

Citala sam topic Prestanite hodati po ljuskama jajeta i u svim onim pitanjima pronasla da moja svekrva ima granicni poremecaj licnosti.Ja sam takodje imala probleme sa anksioznoscu, panikom,depresijom ali sam sada dobro.Sada kada vracam film unazad vidim da je ona svojim ponasanjem doprinela takvom mom stanju.Plasim se da me opet ne dovede do takvog stanja.Ona nije svesna da ima veliki problem niti ce to ikad priznati.Zelim da pomognem prvo sebi svojoj porodici da se izborimo sa tim.Da li neko ima iskustva sa ovim i da li zna kako se treba odnositi prema takvim osobama da bi shvatile sta rade i kakve probleme stvaraju sebi i svojim najblizim.Molim vas da mi neko odgovori.

Ako osoba sama nije svijesna toga, ne da se to promjeniti. Možeš promjeniti samo sebe i svoj odnos prema izgovorenim rije?ima ili postupcima. Jednostavno ne uzimaj to k srcu. Takve osobe mogu štošta izgovoriti, ali to je samo njihov strah koji govori. U sebi te osobe su jako osjetljive, a njihov bijes je na?in na koji se zašti?uju od okoline.
Koliko ja vidim, nije da lje?enje ili terapija puno utje?u na to. Oni sami moraju odlu?iti se promjeniti, a to nije lako.
Moja mamica npr. ima opsesivno-kompulzivni poreme?aj li?nost, a toga nije niti malo svijesna. ja joj ne govorim ništa. Ona ima zid i ne?e ?uti moje rije?i.
Dakle ako osoba nije svijesna- samo ?eš pobuditi bijes kod nje.

#16 selma

selma

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 26 March 2007 - 10:37

View PostFluka, on 25 Mar 2007, 02:39 PM, said:

Ako osoba sama nije svijesna toga, ne da se to promjeniti. Možeš promjeniti samo sebe i svoj odnos prema izgovorenim rije?ima ili postupcima. Jednostavno ne uzimaj to k srcu. Takve osobe mogu štošta izgovoriti, ali to je samo njihov strah koji govori. U sebi te osobe su jako osjetljive, a njihov bijes je na?in na koji se zašti?uju od okoline.
Koliko ja vidim, nije da lje?enje ili terapija puno utje?u na to. Oni sami moraju odlu?iti se promjeniti, a to nije lako.
Moja mamica npr. ima opsesivno-kompulzivni poreme?aj li?nost, a toga nije niti malo svijesna. ja joj ne govorim ništa. Ona ima zid i ne?e ?uti moje rije?i.
Dakle ako osoba nije svijesna- samo ?eš pobuditi bijes kod nje.
Hvala na savetima.Potrudicu se da ih poslusam.Ja sam inace mirna i stalozena po prirodi i imam visok nivo tolerancije, tako da i ranije nisam stupala u prepirke sa njom, nego sam uglavnom prelazila preko toga.Ponekad mi je bilo jako tesko i sve me je pogadjalo.Sada je to u manjoj meri, ali ponekad zaboli, narocito kada su deca u pitanju.Sada kada znam sta je u pitanju lakse cu se izboriti sa tim.Muz je takodje na mojoj strani u svemu i uglavnom se on raspravlja sa njom.Ponekad su te rasprave bile toliko teske da je on plakao.Sada je i on odustao od toga.Imam dobrog psihijatra koji je meni puno pomogao, pa cu se i sa njom posavetovati kako dalje.Puno hvala jos jednom.

#17 jefimija

jefimija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 859 posts

Posted 04 April 2007 - 22:59

Cao, ja sam ovde nova... :clapping:

Zanima me kako ja mogu da nabavim tu knjigu "Prestanite hodati po ljuskama jajeta" s obrzirom da sam iz Srbije? Nesto imam osecaj da to kod nas ovde nema... :clapping:

Hvala. :clapping:

#18 Demen+ia

Demen+ia

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 13 posts

Posted 05 April 2007 - 18:25

View Postjefimija, on 4 Apr 2007, 11:59 PM, said:

Cao, ja sam ovde nova... :clapping:

Zanima me kako ja mogu da nabavim tu knjigu "Prestanite hodati po ljuskama jajeta" s obrzirom da sam iz Srbije? Nesto imam osecaj da to kod nas ovde nema... :clapping:
Hvala. :clapping:

U pravu si, trazim je vec neko vreme, nijednom nisam imala prilike da se sretnem sa tim naslovom bilo gde u NS, BG.. ako saznas, javi!! Pozz

#19 jefimija

jefimija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 859 posts

Posted 05 April 2007 - 19:26

da nije kod nas prevedeno drugacije? Mora da jeste... Mozda ovde neko zna naslov originala?

#20 Demen+ia

Demen+ia

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 13 posts

Posted 05 April 2007 - 19:31

View Postjefimija, on 5 Apr 2007, 08:26 PM, said:

da nije kod nas prevedeno drugacije? Mora da jeste... Mozda ovde neko zna naslov originala?

Pa ne znam koliko bas drugacije bi moralo zvucati da ne uspemo da skapiramo.. Mozda, ne znam.. :clapping:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users