Jump to content

Kad bi se ovo desilo, sve bi bilo drugacije...

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 slepi putnik

slepi putnik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,009 posts

Posted 23 June 2018 - 21:04

Sta mislite koja je to konkretna, prakticna stvar koja bi mogla da promeni tok vase bolesti?
Da li je to zavsetak studija, pronalazenje posla, napustanje posla, izbor adekvatne profesije, odvajanje od roditelja, pronalazenje partnera, raskid ili razvod, promena grada, odlazak u inostranstvo, resavanje nekog fizickog hendikepa, oslovadjanje od konkretnog poroka, poboljsanje finansijske situacije, socijalizacija, pogodjena terapija, motivisan psihoterapeut...

#2 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,860 posts

Posted 23 June 2018 - 22:12

Da se bilo šta od tih konkretnih promena desi u pozitivnom smeru, ja nešto mislim da ne bi imalo većeg uticaja na poboljšanje u mom slučaju, ako je to bilo tvoje pitanje.... osim naravno ad koji mi je pogođen iz prve, i odradio je svoj deo posla :)
Za ove 4 godine kako se borim sa depresijom, dešavale su se i neke pozitivne stvari, čak i krupnije, ne samo sitnice, pa vidim da nema mnogo uticaja na tok bolesti, tj. ne mogu da povežem s tim :(  jednostavno bolest ima svoj tok, ide na bolje ali jako sporo i uz dosta dosta svesno uloženog truda da se izborim...
Ne bih htela da ispadne da sam nezahvalna, naprotiv, jako sam zahvalna za sve dobro što se u međuvremenu desilo, ili što sam dobro uradila, uspela u nečemu, i sigurno bih bila u još gorem stanju da nije bilo toga dobrog,  ali depra (i sve loše i teško što se izdešavalo i što je i dovelo do depre na kraju) me je toliko iscedila da nemam snage ni da se obradujem ljudski, a kamoli da vidim da mi se stanje drastično popravlja... ne znam, ali takav mi je utisak...

Možda ipak mogu da izdvojim socijalizaciju, ali u jednom drugačijem smeru nego što sam to imala ranije, postoje ljudi, dosta njih i sa ovog foruma, vi svi sa kojima sam se nekako ''srodila'' a i još neki koje sam u reali upoznala od skora, koji su imali pozitivan uticaj na neki moj boljitak, ne znam da li je do toga što ja sad imam drugačije kriterijume po kojima biram ljude, ili sam jednostavno imala sreće da naletim ne neke meni odgovarajuće ljude, eto to je još ponajviše uticalo čini mi se :)

Sad kad sam sve ovo ispisala, vidim da sam u stvari pravo nezahvalna, u stvari je moj problem što bih htela da oporavak ide brže, mnogo brže nego što ide, ne znam više šta mi je sa tom brzinom i šta se toliko žurim i gde (kojupizdumaterinu) ajd ćuti pogrešna majke ti :dry:

:worried:

#3 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 767 posts

Posted 23 June 2018 - 22:34

Mislim da bi mi operacija kolena pomogla da konačno prevaziđem strah od ulice, strah od bandere i sl. Samim tim bih bila pokretljivija i lakše bih se odlučila da krenem negde sama...mada i sada idem sama do prodavnice, do kozmetičarke npr ali sa velikim strahom.

Taj zdravstveni, ortopedski problem koji vučem od detinjstva ima velikog udela na moje sadašnje psihičko stanje. Hendikepirana sam ne samo zbog cerebralne i zbog tih luksacija patele već i kada su neke obične stvari u pitanju.

Ne mogu da nosim štiklice, nikada nisam mogla. Sa čežnjom gledam modernu obuću, od detinjstva do danas,

Na to se nadovezuje i socijalizacija. Neki poznanici nikada nisu mogli da shvate zašto ne mogu da idem sa njima negde uveče- a ja se plašim neosvetljene ulice, glupo zvuči ali je tako- ne znam da li je sve ravno kad je mrak.

Da imam veća primanja mogla bih i da radim privatno psihoterapije i verujem da bi i one pomogle.

Inicijalne kapisle za depresiju kod mene nisu samo gubici najdražih već eto i ti zdravstveni problemi koji će se možda i rešiti..ukoliko nađem ortopeda koji će bolje odraditi operaciju od onog prethodnog dr.

Da nemam te probleme sa zdravljem verovatno bih još radila. Osećala sam se mnogo bolje dok sam radila. I više sam se tada družila sa ljudima.

#4 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 326 posts

Posted 24 June 2018 - 00:23

Ova tema je direktno vezana uz ovu :
http://www.depresija...opic=17633&st=0

iznijeli smo već neka razmišljanja, a i ja svoje, međutim imam još nešto za napisati.

Cijelu mladost me je mučilo pitanje šta je starije, kokoš ili jaje.
Da li bi se moj život promijenio na bolje ako prvo se desi to i to, a ja ću onda živjeti sretnije i biti onakav kakav želim biti
ili se ja prvo moram pomijenti pa će se onda desiti to i to,
mogu navesti dosta primjera kojima bi ovo gore pojasnio i napisaću ih ako je nejasno.

Slobodno mogu reći i da mi je ovo pitanje jedno duže vrijeme bilo prioritet u životu, a argumenata je bilo za obe varijante.
Nisam uspio naći nikakav filozofsko-psihološki relevantan i argumentovan izvor  i opet ostade samo religija !?!?!?

To bi bilo ovo: Bog neće promijeniti stanje jednog naroda prije nego se on sam promijeni.
Siguran sam da se riječ "naroda" može zmijeniti sa "čovjeka".

Vrti ovo u glavi po hiljadu puta, traži mane i prednosti, pravi varijacije u glavi sa stotinama primjera iz vlasitog života, razmišljaj o desetinama drugih koje poznajem i kako ovo izgleda u njihovom slučaju i ne nađoh ništa do istine.

Ovo bi bio uopšten odgovor i tako ga treba i čitati.

#5 Ank

Ank

MOSSAD

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 824 posts

Posted 24 June 2018 - 00:49

Redovan posao na kome me svi tretiraju lijepo. Ne da me pretjerano postuju ili da mi hrane sujetu, samo da me ne ponizavaju, da nece da mi napakoste i sl.

#6 maza

maza

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 596 posts

Posted 24 June 2018 - 06:42

E Ank, da ti kažem, toliko sam čula da se mladi ljudi žale kako ih na poslu tretiraju kao otpad, itd. i mnogima je teško palo, razumljivo i tebi.

Ko god ovo čita od mlađih mora dobro da zna da mora da bude spreman da će se naći starije kolege koje vole jedno vreme da gaze mlađe i da se za to pripreme. Ne znam ja da li je svuda isto, ali mnogo sam slušala zaista ovo na šta se Ank žali.

Ma i da su vaše godište, recimo, jednu kafu skuvate za sve vreme radnog vremena i nađe se kolega da vas uslika telefonom, ''za svaki slučaj'', da ima vašu sliku kako vi, eto, za vreme radnog vremena pijete kafu. :sick:
Gde su ljudi, tu je i pakost, gde su ljudi tu je i dobronamernost... Šta da vam kažem. Sve su to ljudi i svakakvih ima svuda.

#7 WANNABE

WANNABE

super super superstar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,541 posts

Posted 24 June 2018 - 07:59

mislim da bi tok moje sizofrenije promenio samo novi i revolucionarni lek koji tretira negativne i kognitivne simptome

pare i sex bi mi dali mozda infuziju samopouzdanja ali nista vise od toga

najvise bi mi znacilo to da mogu opet da se udubim u stvari i da citam i ucim sistematizujuci kao pre
secam se jednom sam procitao besnilo pekicevo za dva tri dana... knjiga me progutala ne ja nju
sad me progutala bolest jbg

#8 Ank

Ank

MOSSAD

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 824 posts

Posted 24 June 2018 - 11:03

View Postmaza, on 24 June 2018 - 06:42 , said:

E Ank, da ti kažem, toliko sam čula da se mladi ljudi žale kako ih na poslu tretiraju kao otpad, itd. i mnogima je teško palo, razumljivo i tebi.

Ko god ovo čita od mlađih mora dobro da zna da mora da bude spreman da će se naći starije kolege koje vole jedno vreme da gaze mlađe i da se za to pripreme. Ne znam ja da li je svuda isto, ali mnogo sam slušala zaista ovo na šta se Ank žali.

Ma i da su vaše godište, recimo, jednu kafu skuvate za sve vreme radnog vremena i nađe se kolega da vas uslika telefonom, ''za svaki slučaj'', da ima vašu sliku kako vi, eto, za vreme radnog vremena pijete kafu. :sick:
Gde su ljudi, tu je i pakost, gde su ljudi tu je i dobronamernost... Šta da vam kažem. Sve su to ljudi i svakakvih ima svuda.

Unaprijed se izvinjavam za offtopic

Pa vjeruj tome sto si cula. Ja sam radio u poslovnici jedne banke, mali je reci da sam prezivljavao mobing, od starih radnika, do raznih sefofa i najvise klijenata, koji su cesto znali da opsuju, prijete, galame i sl. Ja sam uvijek jednako u kontinuitetu djelovao miran i stabilan, a u sebi sam gorio. Npr. kaze mi klijent, neka seljacina "je8em ja tebe i ovu banku" i ja kazem "gospodine, nemam namjeru da razgovaram s vama na tom nivou", a u sebi se jedva suzdrzavam da ga ne nokautiram. Takodje, stari radnici prave sprdnju od mog pocetnickog ponasanja, i to naglas, da ja cujem, i ja se kao sa njima smijem, a u sebi ih psujem. Nisam trpio zato sto sam pi(ka, nego da bih zadrzao posao. Medjutim, ta implozija i to sabijanje negativne energije u sebe me je kostalo zivaca na tom poslu i jednog dana sam dozivio nervni slom. Srecom, ne na poslu, vec kad sam se jednog dana vratio kuci. Poceo sam da udaram sakama u zid i sve oko sebe, da lomim case i flase, moji su me poveli u hitnu, odatle na urgentni pa hospitalizacija. Nazvao sam moje sa posla, koji su me racunali za najboljeg radnika i rekao da sam povrijedio kicmu i da neko vrijeme necu moci da radim. Kad sam izasao sa klinike, otisao sam u upravnu zgradu i dao otkaz. Ubjedjivali su me da ostanem, nudili druge poslove, ali ja sam znao da me i tamo ceka isto, pa sam ostao pri svome. Vec sam na jednom topicu pricao o slicnoj temi, ali vjerujem da nije na odmet. Oni od nas koji stvarno nisu sposobni da rade poslove koji im se nude ili koje bi mogli dobiti , a ne mogu ih raditi - nemoj da mucite sebe, pogorsacete bolest i nece nista izaci na dobro. Ja sam poceo da se obracam raznim NVO i slicnim organizacijama za zastitu ljudskih prava lica sa invaliditetom, mozda nesto bude od toga, jedan NVO me vec kontaktira i razmjenjujemo informacije, pomazem im oko podataka koji se ticu njihovog rada na pomoci licima poput mene itd. Od drzave primam 65 eur, taman koliko tatini sinovi potrose na jednu turu kad izlaze. Otac mi je bolestan, ima nekoliko hronicnih bolesti i ne mislim da ce jos dugo zivjeti. Ako mi ne daju da naslijedim njihovu penziju, a znam da su je davali savrzeno zdravim ljudima, priredicu im pakao.

#9 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 286 posts

Posted 25 June 2018 - 09:25

U mom slucaju bi to definitivno sigurno prvo bilo odvajanje od roditelja, dobar dinamican posao, i promena mesta grada, mozda odlazak u inostranstvo, neka finansiska sigurnost, i dobar doktor.

#10 Ank

Ank

MOSSAD

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 824 posts

Posted 25 June 2018 - 12:47

Iako sam vec pisao, da se nadovezem na prethodno. Zelio bih da kad ostanem sam, imam primanje koje zasluzujem kao lice sa invaliditetom - kao sto rekoh ocevu penziju. Ja nisam mnogo zahtjevna osoba, pa bi mi dovoljno bilo. Zelio bih takodje da upoznam i da ostvarim vezu sa zenom koja ce mi biti saputnik. Ona ne bi trebalo da na mene gleda kroz papir sa dijagnozom, niti da se plasi moje terapije. Ja sam jednostavno mirna i blogorodna, a vjerujem i pametna osoba, a sta mi pise na papirima, to se tice mene i doktora. Nije vazno kako bi izgledala niti koliko godina bi imala, samo da bude kao i ja: mirna, fina, dobrodusna i osjecajna - jer su mene cio zivot unistavali razni idioti i ja sam zeljan veze sa takvom osobom. Sto bi stari rekli - "bracni drug". Kad sam bio hospitalizovan, primjetio sam da 90% pacijenata (pojedini mnogo gori od mene) imaju zene i djevojke, tako da ne gubim nadu da cu i ja pronaci svoju duhovnu prijateljicu.

#11 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,348 posts

Posted 25 June 2018 - 13:28

Da sam dao otkaz na vrijeme u međunarodnoj korporaciji ,kad vec nisam mogao spavati i jesti od stresa ne bi dosla psihoza.Ona je bila povezana samo sa tom tvrtkom.Nisam dao otkaz radi roditelja i jer je posao bilo teško naći.Što je tu je,sad sam pametniji i nikad se više uništavati radi nikoga.Sam sam sebi na prvome mjestu.

#12 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 634 posts

Posted 27 June 2018 - 18:21

View Postslepi putnik, on 23 June 2018 - 21:04 , said:

Sta mislite koja je to konkretna, prakticna stvar koja bi mogla da promeni tok vase bolesti?
Da li je to zavsetak studija, pronalazenje posla, napustanje posla, izbor adekvatne profesije, odvajanje od roditelja, pronalazenje partnera, raskid ili razvod, promena grada, odlazak u inostranstvo, resavanje nekog fizickog hendikepa, oslovadjanje od konkretnog poroka, poboljsanje finansijske situacije, socijalizacija, pogodjena terapija, motivisan psihoterapeut...
Od tih stvari mi ne treba oko  četiri, ostale su manje ili više poželjne. Lako se podignem i lako padnem na dno, jednom mi jedna od tih stvari bila na maksimalnom nivou i bilo je super, dobrim delom je bilo maska za sve. Za blokadu, pogubljenost, nespretnost pa npr. nemogućnost vožnje, nema leka, jedino da se ponovo rodim ili možda otkriju nešto za 30 godina, od pete godine se nekako sećam čudno, neadekvatno. Ništa nije sigurno dok se ne bi desilo par tih stavki pa da kroz neko vreme dam sud.

#13 C_C

C_C

Član

• Banned
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted 30 June 2018 - 21:31

Nista od navedenog.Ti si kompletna(kompletan) i savrsena(savrsen) takava kakva jesi.Sve sto trazis i "trebas" je uvijek u tebi i sa tobom i nikad te ne napusta.Sve sto svako od nas trazi je sreca.Covjek koji zeli postati milioner-sve sto on zeli je sreca,a misli da ce ge novac uciniti sretnim.Djevojka zeli idealnu vezu-sve sto ona zeli je sreca,a,misli da ce ju "idealan" partner uciniti sretnom.Naravno nema nista lose u ovim stvarima,ali greska je srecu traziti van sebe.

Razmisli o vremenu kada nisi imala stvari koje trazis,ali si svakako bila sretna.Mozda kada si bila dijete,mozda ne tako davno.Razlog zasto si bila sretna bez svih ovih stvari je taj,sto si bila fokusira na ono sto imas,sto je tu,ne na ono sto nemas,a sreca je uvijek tu,ukoliko se fokusiras na to da ju pronadjes.

Budi zahvalna na onome sto imas,Univerzum/Bog ce ti dati jos vise stvari na kojima mozes biti zahvalna,sve dok ne dodjes do divnog stanja gdje ne trebas nista a istovremeno imas sve.Od srca ti zelim da to postignes.

#14 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 03 July 2018 - 15:34

pola ovog što si nabrojao :D

#15 borderija

borderija

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 posts

Posted 03 July 2018 - 15:42

Bilo bi dobro kad bi rijesila kratke spojeve u svom mozgu i mozgu svog dragog. Poboljsanje materijalne situacije i prestanak rada na losim poslovima bi pomoglo i pronalazak prijatelja ali mozgovi su glavni problem.

#16 archaic_tiger

archaic_tiger

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,035 posts

Posted 03 July 2018 - 18:12

Da Bog prestane da me mrzi? :unsure:

(pod uslovom da je to ikako moguće)

#17 Izolofalicna

Izolofalicna

Ako cete vec o histeriji...

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,415 posts

Posted 03 July 2018 - 18:21

Zasto bi te bog mrzeo? On te samo iskusava.

Da ne znam sta je to anhedonija. Ali stvarno i ozbiljno. Da je nikad nisam upoznala. Jer mi ovako nista ne fali.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users