Jump to content

Da li su ovo znakovi ovisnosti o Lexiliumu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#21 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 386 posts

Posted 03 September 2015 - 22:11

Kako da ti dočaram..
Kao dresura pasa sa nagradom. Ako uradi nešto kako treba dobije kreker..
Ali ako uzmemo u obzir da pas nije samosvesan, njemu je to nagrada, a nagrađuje ga čovek.
Pošto smo mi samosvesni, samonagrađivanje mi se čini da ne pije vodu.

#22 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 22:22

aha, klasicno uslovljavanje....ok...

Vidi u jednoj teoriji motivacije za postignucem, covjek ulaze veliki napor da npr. napise knjigu i jako mu je tesko, smor zestoki..nakon toga slijede rezultati i vanjsko i unutarnje nagradjivanje...pa onda pise jos jednu pa jos jednu i u iscekivanja tog kako ga je freud nazvao oceanskog zadovoljstva, zbog toga sto sam uspjeva i sto mu je to nagrada...sav taj smor koji je dozivi pisanjem prve knjige se pretvara u ugodu dok pise vec petu knjigu...

Samonagradjivanje pije vodu itekako, dokazano puno puta i jedan dio KB terapije je zasnovan na tome.

Je li samonagradjivanje kad kupis sebi dobro auto...Pije li to vode ;)

#23 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 386 posts

Posted 03 September 2015 - 22:34

View PostMRtavHLadan, on 03 September 2015 - 22:22 , said:

Je li samonagradjivanje kad kupis sebi dobro auto...Pije li to vode ;)

Ne??
To mi je kao neki ego trip.

Ovo što si napisao, to sam hteo da čujem, da treba ulagati velike napore i pored silnih prepreka, +1 za to.
Ja uglavnom u početku imam kao što ti kažeš tu neku "ugodu", imam i nagradu, ali kako vreme odmiče kod mene to ide unazad, pa umesto da mi bude dalja motivacija, ono ostaje ispušena lula..

#24 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 22:43

pa to sam i napocetku vec bio napisao...Ulozis neki napor da sebi poboljsas stanje i onda se nagradis!?!?!?...

nije ti auto ego trip, ne treba cak biti ni materijalno, ali sigurno ima nesto cime se samonagradjujes, pa makar to bilo pusenje cigare na balkonu nakon pranja sudja....Motivacije je zahtjvena tema a time i dobra.....

kod tebe je mozda slucaj sa ciljevima koje sebi postavljas...pa jedan cilj kad dostignes, dozivis i ugodu, ali kad ponovo taj isti cilj ostvaris, ili vise puta isti cilj, ne dozivljavas ugodu...mozda da malo podignes ciljeve.

#25 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 386 posts

Posted 03 September 2015 - 22:54

View PostMRtavHLadan, on 03 September 2015 - 22:43 , said:

pa to sam i napocetku vec bio napisao...Ulozis neki napor da sebi poboljsas stanje i onda se nagradis!?!?!?...

Da, ali mislio sam samo na napor ne i na samonagradu, jer sumnjam u to.
Bolje bi bilo da me neko drugi nagradi, verujem, nego sam sebe, jer vezujem i za pomenuti faktor iznenađenja.

Ovo bih mogao da uzmem u obzir da dižem ciljeve postepeno, hvala ti na sugestiji.

Elem, ne znam ništa o znakovima zavisnosti od Lexa :D

#26 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 23:18

E, pa da,hipoteticki- uvijek je bolje kad imas dobru pjesmu pa jos uz to dobijes grammy, a ne kad imas hit i uivas u tome ali nema grammy nagrade...Medjutim o u ovom glupom svijetu gdje rijetko dobijemo i pohvalu, a po prirodi smo hedonisticka bica, bica kojima je cilj da se dovedu u stanje uzivanja...tako da nam ostaje da najbolje sto mozemo razvijemo mehanizme samonagradjivanja....

hej, nemoj pretjrati sa visokim ciljevima..Ja sam tako prije, napravim tabelu ciljeva koja je nemoguca za ispunit i onda se samo razocaram jer nisam uspio,,,..malo po malo..

Drago mi je da ne znas nista o zavisnosti od lexa, i da nikad ni ne saznas....

odoh, drma me tableta i spava mi se, a ja radim protiv sebe..hotju da preledam seriju...a kad ne mogu da spavam, muke isusove...koji sam ja kreten...materemi najvise zla covjek sam sebi moze nanijeti, vise od najgoreg dusmana... :D

#27 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 386 posts

Posted 03 September 2015 - 23:47

View PostMRtavHLadan, on 03 September 2015 - 23:18 , said:

Drago mi je da ne znas nista o zavisnosti od lexa, i da nikad ni ne saznas....

Kasno.
Na Rivotrilu sam već godinu dana, iako ne uzimam količine koje nisu prepisane, naučio sam da se nagrađujem njime :D

LN

P. S. O amfetaminima neću da pričam, to je prošlost

#28 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 05 September 2015 - 02:57

Ni ja ne razumem koncept samonagrađivanja. Jednostavno pomislim "a što ja to sebi ne bih već priuštila kada znam da mogu?"
Jedina nagrada koja može da me vuče jeste "osećaću se dobro kad _______", odnosno nagrada=ispunjenje tog cilja na koji sebe pokušavam da motivišem nagradom :D
A tek kazna, to tek ne kapiram, a i dovoljna mi kazna griže savesti kad ne uspem.

Ali ima ljudi kojima to stvarno pomaže i taj potencijal onda treba iskoristiti.

#29 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 05 September 2015 - 06:44

View PostMRtavHLadan, on 03 September 2015 - 21:56 , said:

Necu nikada moci prihvatiti to njegovo neznanje o xanaxu ( nije jedini, ima ih kolko hotjes) ali ako te uspio dovesti u remisiju iz f29 za to mu svaka cast...onda, na zalost ispade da je bolje biti i ovisan o xanaxu nego rizikovati recidiv psihoze....

Za anxioznost i depresiju, ako imas volje, trci barem pola sata 3-4 puta sedmicno,ali nadji sebi nekog da trcis s njim pa da to bude i druzenje, religija zna pomoci isto, ako si religiozna...spavanje prije 11 sati i uspostavljanje higijene spavanja. Ne lezati u krevetu u kojem spavas preko dana dok npr. citas knjigu. Krevvet sluzi samo za spavanje i sex...

pripremi sebi kupku od magnezijumove soli (super stvarka za opustanje) i uzivaj. Za svaki mali napredak i korak ka poboljsanju, nagradi sebe ne.

vidim moderator si, pa hajde ako ti nije smor, pomozi mi da nadjem svoj dnevnik, ako umijes, on je jos sa stare verzije foruma.

Za 6 meseci me doveo od toga da dan provodim gledajuci u jednu tacku do toga da izlazim normalno i ucim za prijemni.

I slazem se, radije cu da pijem dzak Xanaxa dnevno nego da nedajboze  opet prolazi kroz onaj horor.

Ja sam za depresiju pokusala sve, od fiz. aktivnosti, literature, kontruktivnih hobija, sunca, ishrane, i opet na zalost, nisam mogla bez dva ad-a :(
E bas cu da kupim tu magnezijumovu so :D