Jump to content

* * * * * 1 votes

Negativni simptomi - duševna smrt

šizofrenija psihoza samoća umor anhedonija apatija avolicija asocijalnost kognitivne poteškoće antipsihotici antidepresivi lečenje

• Please log in to reply
108 replies to this topic

#1 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 12 January 2014 - 16:38

Kao što neki znaju, lečim se od shizoafektivnog poremećaja, mešovitog tipa F 25.2.

To je shizofrenija ukombinovana sa depresijom ili bipolarnim poremećajem...

Psihoza se zaustavila, pozitivni, produktivni simptomi.

Više skoro da i nemam halucinacije niti jake deluzije, fix ideje, od kako koristim pravu kombinaciju antipsihotika. Desi se poneki ispad kako kad, ali ni približno kao ranije...

Međutim muče me negativni, neproduktivni simptomi psihoze - asocijalnost, apatija, anhedonija i avolicija. Autistični spektar u shizo oboljenjima.

Od novembra 2012. godine sam stekao jaku asocijalnost, sve više sam se povlačio iz društva da bih na kraju u aprilu 2013. godine prekinuo apsolutno svaki vid kontakta sa bilo kim van moje porodice...
Apsolutno mi niko ne treba niti poželim nekoga od društva sresti, čuti, videti... Dovoljan sam sam sebi, jako sebično zvuči, i nečovečno, nerealno, ali to je prosto tako...

Ništa mi nije smešno niti lepo, sve mi je dosadno i isto i ne razumem odakle ljudima smisao za humor. Anhedonija.

U emotivnim situacijama ne reagujem, ranije sam dosta plakao kad mi je teško, sada mi nije teško i ne plačem, sve mi je kao ravna crta... Apatija.

Nemam volje ni za čim, problem mi je da se probudim uopšte.
Ranije sam mnogo šetao sa društvom, po nekoliko km dnevno, kasnije sa mamom. Sad imam problem da odem do radnje udaljene 20 m od moje kuće... Prosto mi je sve teško i smara me... Avolicija.

Doktorica kaže da to nije depresija, nego negativni, neproduktivni simptomi psihoze...

Ja vas sve pitam, psihotičari dragi, da li još neko pati od izraženih negativnih simptoma psihoze, i šta se može učiniti po tom pitanju?

Ja sam čitao da atipični antipsihotici, kao Leponex i Rispolept, koje pijem, mogu doprineti izlečenju od negativnih simptoma, ali kod mene to, bar još uvek, nije slučaj...
Može li psihoterapija pomoći?

Onaj ko je iskusio negativne simptome shizo poremećaja, zna da je to baš duševna smrt, da živiš kao posmatrač sopstvenog života, bez emocija, smeha, razgovora, zagrljaja, poljubaca, volje za životom...

#2 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 12 January 2014 - 18:11

Imam isti problem,ali potpuno isti.I ne znam kako da ga resim.Samo sam htela da znas da nisi sam u tome.

#3 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 12 January 2014 - 18:34

A baš je odvratno stanje... Svega si svestan a ništa ne možeš promeniti... :(

#4 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 12 January 2014 - 19:00

Dobro je da smo bar svesni ako nista vise :D

#5 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 851 posts

Posted 12 January 2014 - 19:14

Imao sam isti problem nakon psihoze,ali mislim da je nakon 9 godina rispolept ucinio svoje,tj vec puno prije,npr danas je nedjelja i ja sam propjesacio pet kilometara i oko 10 km sa biciklom,prosle godine sam isao na godisnjicu mature sto mi je nekad bila znanstvena fantastika i na satu rezrednika rekao da sam obolio i da sam u mirovini,apsolutno nitko me nije pitao zasto,i dobro sam se zabavio,no da skratim pricu,ono sto zelim reci je da ce lijekovi uciniti svoje,treba samo određeno vrijeme,pa čak i godine,I dan danas imam vecinu tih simptoma,ali u smanjenom obliku,zato nemoj brinuti,pij lijekove,bices bolje,ali ne odmah,zelje ce ti dolaziti postepeno i kad dobijes zelju za necim onda to i napravi.pozdrav

#6 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 12 January 2014 - 19:38

@joed divan savet , hvala ti !

#7 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 12 January 2014 - 21:19

Pridružujem se, odličan savet @joed, hvala puno. Baš optimistično zvuči to što si napisao!

#8 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 851 posts

Posted 12 January 2014 - 23:10

Nema na čemu,želim samo pomoći nekim svojim iskustvom,evo sutra imam psihijatra nakon 6 mjeseci,nema potrebe za cescim kontrolama.Ja nisam izljecen,psihijatri vole pisati bolest je u remisiji.Psihicki sam sad mislim bolje sa 37 godina i sa shizofrenijom nego kad sam inao 20 a nisam imao dijagnozu jer nisam isao psihijatru a bio sam bolestan,no dobro.Vidim da ste okupirani psihom, i istina to je problem,ali poslije kako starite ce doci drugi problemi pa cete ko sad ja morati na fizikalnu terapiju jer ste ozljedili rame..ili operirati koljeno sto me isto ceka..npr..6 mjeseci sam bio sepav nakon ozljede i sa takvim koljenom ja pjesacim svakodnevno..Pa ce vas muciti leđa,pa zubi.Pa posao,mozda i djeca.Ja se iskreno ne zamaram psihom puno ,imam te druge brige i druge zdrastvene probleme.Nisam ja nesto posebno sjajno psihicki jer da jesam nebi bio u mirovini ali sam se navikao na te neke nedostatke,poslozio si neke stvari,napravio dnevni ritam koji mogu pratiti,zivim dosta mirno,ali ne da sam cijele dane u kuci,odem cesto na kavu,pivu,popricam s ljudima,setam gradom,nađem si nešto za obaviti,napravim nešto po kući,preko ljeta honorarno radim i tako,uvijek neki moving ali lagani jer nakon aktivnost treba i puno mira i odmora i samoće i izležavanja u miru sobe.Treba samo znati koliko čega dozirati a to će doći s vremenom kako budete stariji i bolje upoznali sebe.pozdrav

#9 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 02 October 2014 - 19:12

Strašno me muče...
Pozitivni simptomi su mi se 90% povukli uz slonovske doze Leponexa i Olanzapina, a sad me uništavaju ovi negativni simptomi.
Nemam volje ni za šta, ceo dan bih preležao, ništa me ne čini srećnim. Što je drugim ljudima lepo, i zabavno, mene smori i ne sviđa mi se.
Uz to, vratila se i psihotična depresija, jako sam suicidalan, predložena mi je hospitalizacija...
Šta da radim? Ima li još koga sa negativnom shizofrenom simptomatologijom? Kako se nositi sa time?

#10 lupus

lupus

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,912 posts

Posted 03 October 2014 - 16:45

Stisni zube, naoruzaj se strpljenjem, i razmisljaj o tome, kako ce doci bolji dani. Jednog dana... <3<3<3<3<3<3<3

#11 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 03 October 2014 - 16:54

View Postmatilda, on 03 October 2014 - 16:45 , said:

.Stisni zube, naoruzaj se strpljenjem, i razmisljaj o tome, kako ce doci bolji dani. Jednog dana... <3<3<3<3<3<3<3

Nadam se boljim danima, i sebi a i tebi. :heart: :heart: :heart:

#12 lupus

lupus

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,912 posts

Posted 03 October 2014 - 17:06

View PostApoptosis, on 03 October 2014 - 16:54 , said:

Nadam se boljim danima, i sebi a i tebi. :heart:/> :heart:/> :heart:/>

Mozes ti to, mili moj, nista nije nemoguce, ne postoji nesto sto ne moze. Sve MOZE, i sve je MOGUCE <3<3<3<3<3

#13 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 851 posts

Posted 03 October 2014 - 19:16

Ja danas propješačio 12 kilometara i bicikl 20 km,kao i svaki dan.U utorak imam kontrolu,mislim da ću se složiti nakon 10 godina dijagnoze shizofrenije da mi novi psihijatar promijeni dijagnozu.Lijekove skoro da su mi ukinuli sve,dosta je bilo ludila.Držite se dobri ljudi,pozdrav

#14 Mihael Grey

Mihael Grey

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 02 February 2015 - 03:11

imao sam jedno vrijeme rezidualnu skizofreniju u njoj su izrazeni negativni simptomi...tako da odlicno kontam, hvala sto si pisao i rekao da to nije depresija... trenutno ja imam paranoidnu skizofreniju ali imam i negativne simptome, ne znam kako i sta ali ako pijes leponex trebalo bi biti sve ok meni je taj lijek spasio zivot

#15 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,696 posts

Posted 02 February 2015 - 12:17

… daj nešto,eeeeej… neki smisao, novi život, al osećam das am tu šansu prokocka…da krene neka kreativnost iz mene, ali nema je, patim, tamna noć duše, ma nije ni to, nego smrt duše… d a pišem danima I satima, nema tu ništa fino što bi izašlo, da nekog obodri I razveseli, samo očaj, čovek u očaju, dani se mehanički ponavljaju…kao najkrivlji čovek u svemiru… ne znam šta da radim, kud da krenem… nikakva zanimacija, da mi je neki hobi…trpi ova mašina svašta, kažu papir trpi sve… popusti malo, nesrećo…ajoj kuku mene,lele…ništa,brate,ništa,ničeg tu nema…može li se još malo, ne znam koliko može da se izdrži I do kad…  da napišem pesmu, a o čemu, sama smrt izbija iz mojih reči… u ludnici sam se osećao bolje, raspoloženije… a sad ko prokletnik… zar sam za ovakav život trebao da se rodim… serem se na moje filozofije

ovo sam napisao kad sam bio u tom stanju... prošle godine... aonda mi je nešto kvrcnulo u glavi i sve se promenilo...

#16 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,128 posts

Posted 11 February 2015 - 14:53

View Postweirdo, on 02 February 2015 - 12:17 , said:

… daj nešto,eeeeej… neki smisao, novi život, al osećam das am tu šansu prokocka…da krene neka kreativnost iz mene, ali nema je, patim, tamna noć duše, ma nije ni to, nego smrt duše… d a pišem danima I satima, nema tu ništa fino što bi izašlo, da nekog obodri I razveseli, samo očaj, čovek u očaju, dani se mehanički ponavljaju…kao najkrivlji čovek u svemiru… ne znam šta da radim, kud da krenem… nikakva zanimacija, da mi je neki hobi…trpi ova mašina svašta, kažu papir trpi sve… popusti malo, nesrećo…ajoj kuku mene,lele…ništa,brate,ništa,ničeg tu nema…može li se još malo, ne znam koliko može da se izdrži I do kad…  da napišem pesmu, a o čemu, sama smrt izbija iz mojih reči… u ludnici sam se osećao bolje, raspoloženije… a sad ko prokletnik… zar sam za ovakav život trebao da se rodim… serem se na moje filozofije

ovo sam napisao kad sam bio u tom stanju... prošle godine... aonda mi je nešto kvrcnulo u glavi i sve se promenilo...

Nemam ama bas nikakve veze nit sa psihozom nit sa sizofrenijom, ali sto se tice umetnosti i inspiracije itekako imam. Tako da. Ne forsiraj sebe sto se insiracije tice, to se svakom od nas umetnika desava i najcesce zato i upadam u stanje besmisla, ocaja i slicno... Inspiracija ce doci kako je i otisla.. Forsiranjem sebi samo povecavas depresiju, smanjujes sampouzdanje i povecanje osecaja beskorisnosti(a da znam koliko grozan osecaj)
Sacekaj malo, pokusaj da se opustis. Gledaj neke filmove(znaju bas da podstakn inspiraciju), citaj nesto.. I mentalno odmori malo, pokusaj da ne razmisljas par minuta dnevno.. A o teskim temama sto manje mozes.
Eto ti mog odgovora na to stanje. Nije iskljceno da ce se javiti opet, tako da imaj ovo u glavi.

#17 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,696 posts

Posted 11 February 2015 - 15:37

Nadam se da mi se nikad više neće ponoviti takvo stanje...

Evo još nekih zapisa iz tog perioda...

„Mogao bih da ležim po ceo dan, i tek povremeno da ustanem da popušim cigaru. Ništa me ne zanima, imam baš neku negativnu psihozu. Voleo bih da se sve završi ali šta bi posle bilo sa mojom porodicom. Sramota, i pečat koji bi morali da nose. Kakva prokleta mišolovka. Čime da ispunim vreme kad nemam interesovanja. Probao sam da čitam neku knjigu juče ali nema šanse, koncentracija nula. Otpad koji se ne može popraviti, tako se osećam. Moram da živim. Ali teško je. Uveče se situacija malo poboljša i to je nešto što me drži, ali preko dana, kad sve živi i raduje se, ja sam katastrofa, nešto se gica u meni.“

#18 anunaki

anunaki

Član

• Members
  • PipPip
  • 35 posts

Posted 11 February 2015 - 16:49

ja sam sad u tom stanju.pakao.

Bog nas je napustio i na ovaj nacin.pokazuje sta smo bez  njega.Nule.i nistavilo.

#19 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,128 posts

Posted 12 February 2015 - 01:35

View Postanunaki, on 11 February 2015 - 16:49 , said:

ja sam sad u tom stanju.pakao.

Bog nas je napustio i na ovaj nacin.pokazuje sta smo bez  njega.Nule.i nistavilo.

Ovaj jedan nevernik bolje odma da je crko, jos od starta se znalo da nema nade za mene.

View Postweirdo, on 11 February 2015 - 15:37 , said:

Nadam se da mi se nikad više neće ponoviti takvo stanje...

Evo još nekih zapisa iz tog perioda...

„Mogao bih da ležim po ceo dan, i tek povremeno da ustanem da popušim cigaru. Ništa me ne zanima, imam baš neku negativnu psihozu. Voleo bih da se sve završi ali šta bi posle bilo sa mojom porodicom. Sramota, i pečat koji bi morali da nose. Kakva prokleta mišolovka. Čime da ispunim vreme kad nemam interesovanja. Probao sam da čitam neku knjigu juče ali nema šanse, koncentracija nula. Otpad koji se ne može popraviti, tako se osećam. Moram da živim. Ali teško je. Uveče se situacija malo poboljša i to je nešto što me drži, ali preko dana, kad sve živi i raduje se, ja sam katastrofa, nešto se gica u meni.“

Ja ovdje ne vidim psihozu tako da mogu lepo da kazem i ja sam u ovom stanju vec 2 3 mozda i 4 meseca.... Skola-krevet. Kada god mogu da ne izadjem ja ne izlazim.
Sada sam bila 2 nedelje prehladjena, i iskreno ja bih jos malo. Jescu zive krompire zivota mi. Sve samo da ostanem u mom toplom krevetu.
"Nesto gica u meni" .... Posebno izdvajam.

#20 leticiaa

leticiaa

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 09 August 2015 - 12:39

Da li ste imali kognitivnih poteškoća kao posledicu korišćenja antipsihotika i drugih lekova? Da li su prestali i koliko nakon prestanka korišćenja istih? Kakvi su to problemi bili? Šta vam je pomoglo da ih prevaziđete ako ste ih ikad prevazišli? Vidim da na ovom forumu nema puno ljudi koji se žale na prazninu u glavi i nemogućnost bilo kakvog mišljenja kao posledicu korišćenja lekova a na stranim forumima srećem dosta takvih iskustava i uglavnom se ljudi osećaju beznadežno jer ne znaju šta ih je snašlo.

Also tagged with šizofrenija, psihoza, samoća, umor, anhedonija, apatija, avolicija, asocijalnost, kognitivne poteškoće, antipsihotici, antidepresivi, lečenje

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users