Jump to content

- - - - -

Vasa iskustva sa knjigama

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 per aspera ad astra

per aspera ad astra

Baby

• Banned
  • Pip
  • 16 posts

Posted 01 April 2014 - 10:36

pozz Zanimaju me vasa misljenja-iskustva o knjigama koje djeluju ili su vasa iskustva da uopce ne djeluju na psihu ? npr blokiran mozak, panic away i td....

#2 Shone

Shone

Šišteća Plovka

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,203 posts

Posted 01 April 2014 - 10:56

Procitao sam ih skoro sve i sve se svode na isto - prepustiti se simptomima.
Dobro,cinjenica je da se treba izlagati strahovima jer jedino tako mozes da napravis neki napredak ali da lezim u krevetu dok me lupa napad panike i pravim se budala kao da nije nista,ili da ustanem,osamarim se i zaplesem uz muziku?!
Ma daj,gluposti,doduse,ima i korisnih savjeta ali su u globalu i oni kao prepisani jedni od drugih.
Suma-sumarum,nista drugo do propaganda i marketing da bi se prodala knjiga kao uostalom i svaka medicinska literatura.

#3 per aspera ad astra

per aspera ad astra

Baby

• Banned
  • Pip
  • 16 posts

Posted 01 April 2014 - 11:04

nemam ja panicne atake, samo prisilne misli,koje stvaraju tjeskobu i napetost ....

#4 Hermina

Hermina

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 121 posts

Posted 02 April 2014 - 05:03

Slažem se sa Shonetom, većina knjiga za savladavanje neprijatnih simptoma koji proizvode anx je po principu paradoksalne intencije tj radiš upravo ono čega se bojiš, odnosno isteruješ strah forsiranjem istog, maksimalizuješ ga što dovodi do njegovog gušenja, npr imaš prisilne misli a ti ih onda izazivaš po tipu ajd baš da vidim koliko jake mogu biti, ajd nek me dokrajče, nek baš pokažu kako su jake...ili recimo u panici baš hoćeš još jači napad da vidiš dokle to može da ide, razgneviš se i psuješ u sebi, ajde baš da te vidim glupi napadu, ajde zar je to sve što možeš, ajde već jednom me dokrajči da i to vidim... i slični primeri za sve ostale vrste strahova.
Per aspera tražila sam onu tvoju knigu svugde po netu, moć pozitivnog mišljenja, nema je, žao mi je drugar. :oioi:
Meni lično su najviše pomogle knjige akademika i neuropsihijatra profesora Vladete jerotića poput "Bolest i stvaranje" i "Neuroza kao izazov", ne konkretno za savladavanje anx već za razumevanje sebe i svojih unutrašnjih borbi, iz kojih uostalom anx i može poticati kao neprepoznati njihov derivat, A o paradoksalnoj intenciji i njenoj primeni možeš pročitati i u knjizi viktora frankla, "Volja za smislom". Moguće da ti se dopadne i taj malo egzistencijalistički pristup duševnim smetnjama, u svakom slučaju ne može da šteti. Pozzz za mog pametnog i dobrog kolegu! :)