Jump to content

strah od trudnoce

trudnoća

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#1 velikodijete

velikodijete

Član

• Members
  • PipPip
  • 39 posts

Posted 01 May 2012 - 21:17

Molim za savjete i iskustva,jer ne znam kako da se postavim prema ovom strahu. imam dijete koje je doslo na svijet nakon mog lezanja u krevetu skoro citavu trudnocu,katastrofalnom porodu i lezanju u bolnici skoro mjesec dana...da ne spominjem strahove od krvarenja i gubljenja bebe...ali eto uspjela sam nekako. medjutim sada me je strah-strah me da opet prolazim kroz te strahove da li imam krv na vesu i sl,strah me sta cu ako me uhvati napad panike a ne smijem popiti tabletu, pijem ..vec corvitol zbog srcanih mana...sta cu ako budem malo depresivna ili ako me npr.zabole zubi (s kojima imam problema)strah me je svega...sta da radim?kako da se nosim sa trudnocom jer je stvarno zelim a bojim se?

#2 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 01 May 2012 - 22:40

jesi li ti sad trudna?

#3 Lenna

Lenna

Član

• Members
  • PipPip
  • 31 posts

Posted 01 May 2012 - 23:15

i ja imam isti problem kao i ti,samo sto je meni prva trudnoca bila uredna i porodjaj je super prosao a sad se plasim.Zelim jos jednu bebu ali se plasim postporodjane depresije,crnih misli...
vec razmisljam o tome kako kad budem na porodjajnom pa ne budem radila imacu puno vremena za razmisljanje,pa da cu upasti u depresiju,pa da ce me beba iznervirati kad bude plakala pa cu joj nauditi...Katastrofa
Sve te misli me opterecuju i sputavaju u tome da se odlucim za bebu.
Moj doktor kaze da i ako se desi neka depresija ili slicno sve cemo to resiti,kaze da cu ja znati o cemu se radi ako dodje do depresije i bice mi lakse da preprodim to nego zene koje ne znaju sta ih snaslo.

#4 velikodijete

velikodijete

Član

• Members
  • PipPip
  • 39 posts

Posted 02 May 2012 - 09:13

Planiram trudnocu...voljela bih da slucajno zatrudnim pa da kazem :eto;desilo se  i hajd...ali mene je strah tih napada i sta ako mi opet tlak bude skakao i srce lupalo(mada mi se to nije desulo jos od corvitola)...dok.mi je rekla da mi corv.u dozi u kojo pijem nije stetan za trudnocu ali mene je strah preeklampsije i tog trcanja da idem vidjeti da li sam prokrvarila...uh kako da se odlucim?trebaju mi objektivna rjesenja za ove moje strahove...help

#5 mala plava

mala plava

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 252 posts

Posted 02 May 2012 - 10:41

I ja imam taj strah, a najvise zbog toga sto moras svaki mesec da ides kod doktora da ti vade krv i mere pritisak. Jos se ja tada uspanicim. Moja drugarica je sad trudna i secer joj je normalan, 4 i nesto, a doktor joj rekao da joj je malo povisen. :huh2:  Joooj meni to da tada kaze ne znam sta bi radila.

#6 milla85

milla85

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 472 posts

Posted 02 May 2012 - 12:04

Ja kad procitam vase komentare imam osjecaj da nikad ni necu biti trudna. Ja mislim da bih slom zivaca dozivjela :S

#7 _angel_

_angel_

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 02 May 2012 - 17:05

milla85, on 02 May 2012 - 12:04 , said:

Ja kad procitam vase komentare imam osjecaj da nikad ni necu biti trudna. Ja mislim da bih slom zivaca dozivjela :S
to sam i ja pomislila... :(

kad smo vec kod toga (ne znam da li ima slicne teme pa cu ovdje pisati), nesto sto zelim vise od svega jeste beba... e sad ako kazem da nisam jos ni udata i da imam 22 godine smijacete se, ali zaista od skora sam pocela o tome da razmisljam i dosla do zakljucka da se to mozda nikada nece ni ostvariti. s toliko strahova a prije svega sa strahom od bilo kakvih medikamenata ja ne znam da li bi to bilo izvodljivo. a eto, nekad pomislim da bi me mozda bas trudnoca spasila, da bih se onda morala trgnuti i dobiti vise snage da se borim. joooj ne znam, ne znam ni zasto ovo ovdje pisem al eto sad mi lakse. ja se divim svim zenama koje imaju ove probleme a koje su ipak postale majke, i zavidim im na neki nacin, jer to je hrabrost samo po sebi. :yes:

#8 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 02 May 2012 - 17:08

moje iskustvo...abortirala dva puta..zbog ovoga sranja....prvo me je bio strah kako cu da izdrzim a drugu sam prekinula zbog lekova ......i posle sam resila necu vise sa tim da se zamaram ja sam sa radjanjem zavrsila.......

#9 Care

Care

My name is care - (engl. briga, ), a carica sam odavno

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 02 May 2012 - 20:27

velikodijete, on 02 May 2012 - 09:13 , said:

...ali mene je strah tih napada i sta ako mi opet tlak bude skakao i srce lupalo(mada mi se to nije desulo jos od corvitola)...dok.mi je rekla da mi corv.u dozi u kojo pijem nije stetan za trudnocu ali mene je strah preeklampsije i tog trcanja da idem vidjeti da li sam prokrvarila...uh kako da se odlucim?trebaju mi objektivna rjesenja za ove moje strahove...help

Evo, pokušat ću ti dati neka "objektivna" rješenja za tvoje strahove. Moje objektivno rješenje sada ima 8 mjeseci i nemam pojima što bih da ga nema.
Bilo je teško, neću reći da nije i neću lagati. Preteško, s obzirom na strahove iz prve trudnoće uzrokovane problemima sa začećem, trudnoćom, s bebom nakon poroda i sa svim stvarima s kojima sam se prvi put u životu susrela. Uspjela sam prvi put, uspjela sam i drugi put, s otežavajućom okolnosti što sam se u drugoj trudnoći naglo skinula s lijekova i proživljavala prave apstinencijske krize, kad sam bila trudna pet mjeseci umro mi je tata, ali eto.... beba je tu, slatka, sretna.... Naravno, pod kraj trudnoće bila sam u tolikom strahu da mi je tlak skakao i padao kao blesav, srce lupalo, nakon poroda me naglo uhvatila postporođajna, ali na kraju sve to prođe i što se mene tiče vrijedilo je truda. Uspjela sam iznijeti trudnoću uz Normabele i Persene. Sada kada gledam na sve to (a nije tako daleko iza mene), rekla bih da ja to ne mogu, ali očito mogu. Čovjek ponekad sam sebe iznenadi koliko snage i volje skriva u sebi.

#10 umorna30

umorna30

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 03 May 2012 - 09:36

i mene je bilo strah ic na drugo,ali mogu vam rec da mi je to pomoglo..otkad se drugo djete rodilo (prije godinu dana) puno mi je bolje,jednostavno ne stignem misliti na gluposti,i sve manje je napada...iako sam trudnocu provela u ogromnom strahu...dobila sam samo 7 kila,gubila sam kilograme pri kraju od brige,ali sad,sad bi jos jedno..tako da,samo hrabro

#11 milla85

milla85

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 472 posts

Posted 03 May 2012 - 21:25

Moze biti da kad rodis, bavis se sa malim stvorenjem koje ocekuje tvoju punu paznju, i to ti skrece misli. Promijene ti se prioriteti, i moguce da bi tako jednim aktivnim zivotom i strahovi prosli ali... da li riskirati toliko.... sto ako nije kod svih isto pa nebude tako... pa tko bi se za to dijete brinuo .... ne znam.... cudno. Ali, cinjenica jest da obozavam djecu, ali mene je toliko strah imati dijete, jer znam da bih ga voljela vise od svega... i opet... potajno se nadam da bi moji strahovi tada nestali.
Riskirati ili ne...

#12 zanadodik

zanadodik

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 13 posts

Posted 04 May 2012 - 08:30

*veliko dijete*.... a kakvih imas problema sa srcem,,ja imam aritmiju pa se bas radi toga bojim da zatrudnim,,i ta aritmija me dovela do svega ovoga i do anksioznosti jer sam si utuvila u glavu da100 % umirem,,kako si podnijela trudnocu sa tim lupanjem,,,mada eto u zadnje vrijeme se necuvamo ali nikkavog rezultata,,od pretjerane brige izgledfa da sada necu moci dazatrudnim :(((

#13 zomby

zomby

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 11 posts

Posted 04 May 2012 - 10:58

Ja sam lecila napade panike pre trudnoce, ostala sam trudna, prekinula terapiju (AD), danima imala apstinencijalne krize, ali hvala Bogu, sve je bilo u redu. Uzasno sam se plasila porodjaja, a porodila sam se prirodnim putem (to je bila moja zelja) i to bez ijedne komplikacije.
Ni tokom trudnoce, a ni tokom porodjaja nisam osecala ni trunku panike. Priroda sve to lepo uredi! Tokom trudnoce smes da pijes neke od sedativa, zato ne brini! Dete je najvece bogatstvo, najjaci antidepresiv, najveci cilj i carolija! Zato, glavu gore! I da znas, tokom trudnoce se, bez terapije, luce hormoni zadovoljstva!

Evo i sada, kada imam neke glupe momente, dete mi je izlaz! Sa njim se kao dete nasmejem, dok ga drzim zaboravim na sve gluposti i zbog njega imam snage da se izborim! Veruj mi!
Svi su ti verovatno govorili da je svaka trudnoca i svaki porodjaj prica za sebe, sto znaci da ne mora da znaci :-) da ces prolaziti kroz isto. Sigurno neces! Zato pokret, samo od nas ovaj svet zavisi :-)

#14 velikodijete

velikodijete

Član

• Members
  • PipPip
  • 39 posts

Posted 08 May 2012 - 21:02

Imam prolaps srcanog zaliska i od njega sam imala aritmije i skokove tlaka popracene anksioznoscu. mada sam citavu proslu trudnocu pila apaurine i atenolo pred kraj trudnoce, mene je strah ti skokova tlaka i preeklampsije te straha da anksiozni napadi mogu da budu neka prijetnja djetetu. dobila sam i novi strah-strah od tromboze...a tako bih voljela jedno dijete...

#15 sometimes

sometimes

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 16 May 2012 - 15:11

ne bih da zapocinjem novu temu, pa cu probati da se nadovezem na ovu... trudna 6 i po nedelja, na raznoraznim lekovima vec 11 god... i tako sam zivela dok nisam saznala da sam trudna... prva dva dana-sjajni, srecna raspolozena. nakon toga-pakao... ukidaju mi rivotril, ne spavam danima, sada sam u fazi da odspavam koji sat -dva pre podne i to je to. misli su mi rasejane, tresem se, strah me svega, ponovo ne smem na ulicu da izadjem. na bolovanju sam vec 7 dana, jer sam videla da posao nece ici, sto me isto ubija, jer me rad i akcija odrzavaju. sada sam mrtva... ostavili mi bensedin 5mg pred spavanje-a ja se pitam-koje... svaki odgovor i pomoc su dobrodosli. hvala devojke...

#16 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 16 May 2012 - 16:13

pazi strah nije nimalo lak jer i ja prolazim kroz to...jos ti sad i kriziras zbog skidanja sa rivotrila,10 dana treba rivotrilu da izadje iz tela tako mi je rekla moja dr..bensedin bi trebao da ti ublazi simptome,mada nesanica i ide uz ostavljanje rivotrila,jos kod tebe sad hormoni luduju,stpi se koji dan i bice sve ok...rasejanost,tremor,agorafobija normalni simptomi za anksioznost,svesna si da ti simptomi ne mogu da ti naude,mi smo navikli na postapalice da nam pomazu u ovom slucaju lekovi,a ako nema lekova mi ludimo...e sad znaci nece ti nista biti,tremor i ostalo ce proci a ti pokusaj da ignorises koliko god mozes,radi vezbe relaksacije ima u temama anksioznost cini mi se,relax disanje i to ce ti dosta pomoci da budes smirena,skreni misli na bilo sta drugo i bice bolje veruj mi..... :meda:

#17 sometimes

sometimes

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 16 May 2012 - 21:44

jelllena :love:
evo i sada kuckam ovo dok mi se ruke i noge tresu i trnu, a iz glave ne odlazi misao o jos jednoj neprospavanoj noci...
pogledacu vezbe koje si mi preporucila.
u petak idem na dugo cekani psihotretman, pa ako mi to bar malo ne pomogne, ne znam sta cu.
srce mi se steze i grci, dobila sam i temperaturu... verovatno od iscrpljenosti, a i nejela.
ne do bog da ovo podelim sa okolinom, niko to ne razume, ko kroz to nije prolazio...

#18 Violinska

Violinska

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 314 posts

Posted 18 May 2012 - 12:30

milla85, on 02 May 2012 - 12:04 , said:

me too :). Majke mi, jedva deveram sa sobom samom, kako bih tek s još jednim bićem u sebi. A da ne spominjem strah od poroda, pa ja ne mogu šaku da stisnem kao čovjek, a kako bih tek imala snage za porađanje.

#19 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 18 May 2012 - 12:38

sometimes, on 16 May 2012 - 21:44 , said:

jelllena :love:
evo i sada kuckam ovo dok mi se ruke i noge tresu i trnu, a iz glave ne odlazi misao o jos jednoj neprospavanoj noci...
pogledacu vezbe koje si mi preporucila.
u petak idem na dugo cekani psihotretman, pa ako mi to bar malo ne pomogne, ne znam sta cu.
srce mi se steze i grci, dobila sam i temperaturu... verovatno od iscrpljenosti, a i nejela.
ne do bog da ovo podelim sa okolinom, niko to ne razume, ko kroz to nije prolazio...

procice a i psihoterapija ce ti pomoci,vezbe relaksacije obavezno radi i skreni misli koliko god mozes....bices ti debela i srecna

Violinska, on 18 May 2012 - 12:30 , said:

me too :). Majke mi, jedva deveram sa sobom samom, kako bih tek s još jednim bićem u sebi. A da ne spominjem strah od poroda, pa ja ne mogu šaku da stisnem kao čovjek, a kako bih tek imala snage za porađanje.

normalan je strah od porodjaja ali danas brate mili ima epidural..sve zivo..nema uopste mucenja veruj mi...porodila bi se i ne bi ni pomislila dal mozes......ja sam se porodila bez epidurala,kad sam usla u salu posle 10 min.sam se porodila iz dva napona....nista strasnoo ne plasite se

#20 sometimes

sometimes

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 19 May 2012 - 17:30

jelllena, on 18 May 2012 - 12:38 , said:

procice a i psihoterapija ce ti pomoci,vezbe relaksacije obavezno radi i skreni misli koliko god mozes....bices ti debela i srecna

:love:

bila na psihoterapiji...mogu reci da sam bolje, ali to je tek pocetak, tek smo zagrebali po povrsini.
otrov od rivotrila je valjda konacno izasao iz mog oraganizma, pa sam uz terapiju, uspela da skrpim par sati vise sna i naravno da odmah bolje funkcionisem.
ostao bensedin. valjda nece nista naskoditi... :unsure: