Jump to content

strah od trudnoce

trudnoća

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#41 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 17 June 2013 - 11:03

To je veoma rizicno. Mozda ti se poveca anksioznost dobijes postporodjajnu depresiju. I ne zelis da ti dete zivi na ovoj planeti tj. Paklu. Ja ne mogu da oprostim majci sto me je rodila. Ne zelis da te dete krivi ze svoje muke ako postane anksiozno na tebe.

#42 Gloria

Gloria

Ministarka :) :)

• Admin na godisnjem
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,928 posts

Posted 17 June 2013 - 12:39

View Postlana3, on 17 June 2013 - 11:03 , said:

To je veoma rizicno. Mozda ti se poveca anksioznost dobijes postporodjajnu depresiju. I ne zelis da ti dete zivi na ovoj planeti tj. Paklu. Ja ne mogu da oprostim majci sto me je rodila. Ne zelis da te dete krivi ze svoje muke ako postane anksiozno na tebe.

Na žalost ne bih se složila.
Moje je mišljenje i iskustvo mojih prijateljica, da od postporođajne depresije i anksioznosti, mogu oboljeti i osobe koje prije poroda nikada nisu imale psihičkih poteškoća.
Isto tako, osobe koje su ranije imale psihičke poteškoće, apsolutno ne mora značiti da će te poteškoće imati u istoj mjeri i na isti način i nakon poroda.
Sve je to individualno, zato ja ne bih generalizirala stvari.
Nevezano uz topic, ali usporedbe radi znanstveno je dokazano da kućni ljubimci pomažu pri liječenju od psihičkih bolesti, a znam da je tako i sa malom djecom.
Pa nema ništa ljepše u životu nego vidjeti nevin dječji osmjeh i osjetiti onu pravu neiskvarenu ljubav svoga djeteta.
Sasvim su druga priča neprospavane noći, nervoza radi nespavanja i umora, ali to je za drugu temu i u usporedbi sa majčinskom ljubavi i osmjehom koji ti tvoje dijete pruža, je zaista nevažno.  Sve te tegobe se brzo zaborave...

Treba slijediti svoje želje, slušati svoje srce i slijediti majčinski instinkt.

Zato Ivanak, moja podrška, ne boj se, ako je to tvoja želja, a iz posta vidim da je, sigurna sam da ćeš biti odlična majka svojoj bebi. :girl_pinkglassesf:

#43 pukla_ko_kokica

pukla_ko_kokica

GARGAMEL

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,333 posts

Posted 17 June 2013 - 12:49

Živjeti, roditi, voljeti, umrjeti, jesti, obavljati nuždu, bdjeti, plakati, strahovati, biti tužan, biti sretan = biti čovijek. Život ne nosi garancije, ali zbog strahova ne vrijedi prestati živjeti, a to bi bio tvoj odabir ukoliko biš se ograničila u nečemu za šta velika većina ljudi tvrdi da je najljepši, najispunjeniji, naj... sve osijećaj na svijetu.

Iz primjera meni bliskih osoba, mogu ti reči da su se neke promjenile iz temelja kao majke i nijedna na gore. Stoga Ivanak biti majka ne znači biti savršena, ali uvijek možeš težiti pružiti svom dijetetu najviše što u datom momentu možeš. Samim time što unaprijed brineš oko toga, znači da želiš dati sve od sebe i da ćeš to i činiti. Sretno!!

#44 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,896 posts

Posted 17 June 2013 - 13:06

View Postpukla_ko_kokica, on 17 June 2013 - 12:49 , said:

Živjeti, roditi, voljeti, umrjeti, jesti, obavljati nuždu, bdjeti, plakati, strahovati, biti tužan, biti sretan = biti čovijek. Život ne nosi garancije, ali zbog strahova ne vrijedi prestati živjeti, a to bi bio tvoj odabir ukoliko biš se ograničila u nečemu za šta velika većina ljudi tvrdi da je najljepši, najispunjeniji, naj... sve osijećaj na svijetu.

Iz primjera meni bliskih osoba, mogu ti reči da su se neke promjenile iz temelja kao majke i nijedna na gore. Stoga Ivanak biti majka ne znači biti savršena, ali uvijek možeš težiti pružiti svom dijetetu najviše što u datom momentu možeš. Samim time što unaprijed brineš oko toga, znači da želiš dati sve od sebe i da ćeš to i činiti. Sretno!!

Kokice ti si divna!

#45 lana3

lana3

Još malo pa MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPip
  • 109 posts

Posted 17 June 2013 - 13:55

View Postgloria, on 17 June 2013 - 12:39 , said:

Na žalost ne bih se složila.
Moje je mišljenje i iskustvo mojih prijateljica, da od postporođajne depresije i anksioznosti, mogu oboljeti i osobe koje prije poroda nikada nisu imale psihičkih poteškoća.
Isto tako, osobe koje su ranije imale psihičke poteškoće, apsolutno ne mora značiti da će te poteškoće imati u istoj mjeri i na isti način i nakon poroda.
Sve je to individualno, zato ja ne bih generalizirala stvari.
Nevezano uz topic, ali usporedbe radi znanstveno je dokazano da kućni ljubimci pomažu pri liječenju od psihičkih bolesti, a znam da je tako i sa malom djecom.
Pa nema ništa ljepše u životu nego vidjeti nevin dječji osmjeh i osjetiti onu pravu neiskvarenu ljubav svoga djeteta.
Sasvim su druga priča neprospavane noći, nervoza radi nespavanja i umora, ali to je za drugu temu i u usporedbi sa majčinskom ljubavi i osmjehom koji ti tvoje dijete pruža, je zaista nevažno.  Sve te tegobe se brzo zaborave...

Treba slijediti svoje želje, slušati svoje srce i slijediti majčinski instinkt.

Zato Ivanak, moja podrška, ne boj se, ako je to tvoja želja, a iz posta vidim da je, sigurna sam da ćeš biti odlična majka svojoj bebi. :girl_pinkglassesf:
Mislis srecom se ne mozes sloziti! :)
Srecno Ivanak i obavezno dete moras voditi svuda da se druzi kako bi na vreme steklo socijalne vestine, to je kod mene bio problem.

#46 Gloria

Gloria

Ministarka :) :)

• Admin na godisnjem
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,928 posts

Posted 17 June 2013 - 14:02

View Postlana3, on 17 June 2013 - 13:55 , said:

Mislis srecom se ne mozes sloziti! :)
Srecno Ivanak i obavezno dete moras voditi svuda da se druzi kako bi na vreme steklo socijalne vestine, to je kod mene bio problem.

lana3 :) , željela sam reći da uvažavam i poštujem tvoje mišljenje, a nakon toga sam iznijela svoje...
U svakom slučaju, najbitnije je da želimo Ivanik sve najbolje...

#47 Novski

Novski

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 132 posts

Posted 17 June 2013 - 14:57

Ne boj se, videćeš da je roditeljstvo bila ispravna odluka.
I, sretno.

#48 Majolina

Majolina

Queen of the Wolves

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,980 posts

Posted 17 June 2013 - 15:22

View Postlana3, on 17 June 2013 - 11:03 , said:

Ni ja se sa ovim ne slazem, pogotuvu posto sam ja majka dvogodisnje devojcice, zbog koje se sam na pocetku trudnoce prekinula sa lekovi i na koje se nisam jos vratila, to je negde cca 3 godine. A pri tom lecila sam se od panicnog poremecaja sa agorafobijom + anksiozno depresivnog stanja.
Da li sam ja to nasledila od majke ili ne nije me briga, jer u principu svaki covek je ansiozan na nekinacin, a da pri tom nikad ni ne sazna za to.
Iskreno kada sam zelela da ostanem trudna jedino sam dr pitala za savet zbog lekova. Nisam uopste razmisljala nesto preterano, jer ja sam odlucila da budem majka i postala sam uprkos dijagnozi.
Ivanak ti ako stvarno zelis da budes majka, onda ne treba da puno "razbijas" glavu oko toga