Jump to content

Wicked situation

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1 reply to this topic

#1 Ado

Ado

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 12 February 2013 - 17:23

Nisam odavno pisao na forumu, 8 godina je proslo od kad imam zdravstvenih problema. Dijagnoze, kao i lijekovi su se cesto mijenjali. Trenutno je to f21( šizotipni poremecaj) i f41( panicni poremecaj). Brojne su fobije koje imam, tako da je lakse brojati stvari od kojih me nije strah. Neke mozda zvuce smijesno ali meni nije bas do smijeha, Npr. bojim se knjiga :S, hrane( u smislu da se bojim svakog zalogaja jer bi se mogao udaviti :S ) bojim se mostova ( da ne skocim), Naravno socijalna fobija je tu kao i agorafobija koja me je i natjerala da otvorim topic, jer evo u zadnje vrijeme bez jakog sedativa ne smijem izaci iz kuce. Samim tim, redovno sam anxiozan i depresivan. Od lijekova pijem Eliceu, Leponex, Prazine i Loram. Ako imate neki savjet, slusam...

#2 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 12 February 2013 - 19:33

Imam i ja fobiju od mostova jer kad gledam u rijeku imam isti taj osjećaj da će me povući da skočim. Kod mene je to vjerovatno posljedica straha od visine.

Velika sam kukavica, tako da sam se fobija "riješila" izbjegavanjem. Naravno, to je za sobom povuklo nove fobije i sad ih imam preko 10 dosta ozbiljnih.

Jedini uspješan način za koji znam je suočavanje sa strahovima - izlaganje. Tako sam se riješila straha od letenja. Da ne lažem, i sada se neugodno osjećam, ali nema više paničnih napada.

Moj tata se isto bojao visine i riješio se straha tako što se prijavio u padobrance :D Malo radikalan potez, ali je upalilo.

Pošto pretpostavljam da si ti zainteresovan za neki blaži potez, čula sam da kbt terapija može pomoći. Koliko uspješno, to naravno ovisi prvenstveno o nama samim.