Jump to content

Ljudi - Kako ih izbeći?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 Cokoladica

Cokoladica

Baby

• Members
  • Pip
  • 23 posts

Posted 18 February 2013 - 19:31

Kao što neki već znaju, nekoliko godina unazad imam socijalnu fobiju i pored toga se svakodnevno borim sa opsesivnim mislima (tipa "svi me gledaju, čudna sam", kada se neko nasmeje ja tripujem da se meni podsmeva, etc.).
Da ne dužim, uprkos svim mojim naporima da se dovedem u red, ne uspevam, a nimalo mi ne pomažu ljudi koje znam površno (iz škole i ovako) i koji me na neki način svakodnevno ismevaju (nisu uvek isti ljudi, ali ih je uvek više od dvoje u grupici), uglavnom iz zabave, ali meni to nije zabavno ni malo.
Recimo: PItaju me nešto što bi me zbunilo, ili nešto potpuno glupo i onda očekuju moju reakciju. Ja se onda blokiram potpuno i od introvertne osobe postanem kamen, bukvalno, ne mogu ništa da kažem i osećam se ekstremno glupo. A onda se oni, naravno smeju i dobacuju nešto. Najgore mi je kada sam tu a oni pričaju o meni u trećem licu. Kao da nisam osoba. Stvarno nzm zašto to rade.
Kroz celu osnovnu školu su me deca zezala, konstantno, što je i ubilo moje, ionako nisko samopouzdanje. Ovo isto mi se dešava svuda gde upoznam ljude (kursevi, sportovi, ples, gluma...), čak i sada kada ni ti ljudi sa kojima sam u kontaktu nisu više klinci.
Nadam se da nisam bas MNOGO udavila, ali stvarno ne znam kako da rešim ovo i da me ljudi stvarno poštuju kao da sam ljudsko biće (čak i ako to nisam), ne mogu više ovako.

#2 little miss of sadness

little miss of sadness

princess

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,004 posts

Posted 18 February 2013 - 19:36

prezirem ovo!! i takve ljude.... da sam u blizini ne bih dopustila da to rade,obranila bih osobu koju ismijavaju!
što ti je činiti? ili se udaljiti,tj.izbjegavati ih ili unaprijed spremiti neke odgovore na moguća glupa pitanja!
ali,kakvo pitanje takav i odgovor! neka bude neozbiljan odgovor ako je i pitanje takvo. odgovori im tako da se zamisle i ušute.
tako sam i ja radila,nije lako,ali kada to napraviš,osjećaj je predobar!

#3 Guest_plavalaguna (Gost)

Guest_plavalaguna (Gost)
  • Guests

Posted 18 February 2013 - 20:46

Nađi druge ljude . A ti majmuni samo pokušavaju da hrane svoj mali ego , pa ih tako zaobiđi i ostavi ih u njihovim mukama .

#4 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 18 February 2013 - 21:02

To iskustvo sa idiotima te može koštati da u budućnosti i kod normalnih ljudi tražiš znakove ismijavanja i sličnog.

Kao što su drugi rekli: nađi druge ljude (ove istrpi dok moraš i samo kad moraš, ostatak vremena ih ignoriši) i nemoj bezuslovno da vjeruješ opsesivnim mislima. Nekad kao rezultat imaju to da između redova čitamo i ono čega nema.

#5 Rodja

Rodja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 624 posts

Posted 18 February 2013 - 21:07

i mene muči isti problem... Valjda je to do introvertnosti, nismo dovoljno harizmatični ili kako već...
ima ljudi koji su iskompleksirani i koji podjebavanjem drugih u društvu skreću pažnju sa sebe. Ne žele da budu zajebavani pa zajebavaju druge.
Neki kao ja su takođe iskompleksirani ali na drugi način - ne podjebavaju druge već se povlače u sebe, nesigurni su, depresivni, razočarani u ljude...

moraš da nađeš neki odbrambeni mehanizam u ovakvim situacijama koje si navela, jer ljude je nemoguće izbeći... možeš jednom, dvaput, ali uvek će ih biti (i među njima će uvek biti nekih idiota). tako da je jedini način verbalna borba... za muškarce i fizička u nekim situacijama.

#6 TPL

TPL

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 714 posts

Posted 18 February 2013 - 21:40

izbjegavanjem ljudi ces zaglibiti u socijalnoj fobiji. koliko se god trudili da izbjegnemo ljude to nam nece nikad poci za rukom, jer zivot to ne dozvoljava.
postivanje drugih se stice postivanjem sebe. a ti sebe ne postujes to je ocigledno. postivanje sebe se moze nauciti. dug i mukotrpan proces, ali se moze.
razgovaraj sa psihijatrom ili psihologom o tome. raspitaj se o tom problemu, nadji informacije koje ti mogu pomoci. to bi mogao biti prvi korak ka postivanju sebe. svaki put kada nesto uradis za sebe ce neminovno dovesti da malo veceg postivanja, a i ljubavi prema sebi.
i nemoj traziti previse od sebe, jer, sigurna sam, ne trais previse od drugih. budi realna prema sebi, njezna prema sebi, ponasaj se prema sebi kao prema najboljoj drugarici. sitnice, ali neophodne.

sretno
:)

#7 Cokoladica

Cokoladica

Baby

• Members
  • Pip
  • 23 posts

Posted 18 February 2013 - 21:56

Hvala puno svima...probaću, ali nije lako. Najgore mi je što ja zabagujem u takvim situacijama potpuno, ne mogu baš nikako da izreagujem - prosto nije do mene. Kada bih rekla makar deo onoga što mi je na pameti tada, zapušila bih im usta, sigurno. :happy:

#8 Jesen

Jesen

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 19 February 2013 - 00:31

Tacno je da se bježanjem i izbjegavanjem ništa neće postići, čovjek jednostavno mora "prihvatiti" to društvo kakvo takvo, jer neće biti stalno, prošao sam taj period, pa govorim iz iskustva. Čim završiš školu naćićeš novo i bolje društvo, posle na poslu isto tako, jednostavno moraćeš se namjerno početi šaliti na svoj račun i samo prividno prihvatati to, svadjom i kontriranjem izazvaćeš samo suprotan efekat i tek onda ćeš im dati povoda da te provociraju. Kad se počnes smijati i prihvatati to makar i na silu, prestaće i neće im biti interesantno više...makar sam ja tako radio i bilo je tako ;)

#9 Mashnica

Mashnica

Član

• Members
  • PipPip
  • 38 posts

Posted 20 February 2013 - 18:40

Znam kako ti je. Imala sam i ja takav problem. Ali sam ga se uspesno resila. Znas kako? Shvatila sam da su to osobe prepune kompleksa i osecaja nize vrednosti, koji ponizavaju druge, ne bi li se osecali mocno. Ignorisi ih nekako. Shvati da su nula u poredjenju sa tobom. Ne dozvoli
da te takve osobe bace u bedak!!!
Glavu gore i samo hrabro!