Jump to content

JAVNI NASTUP!

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 enigma

enigma

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 27 November 2007 - 20:44

POZDRAV SVIMA! POSTO SAM VEC JEDNOM OTVORILA SLICNU TEMU(AKO NE I ISTU) , NAISLA SAM NA KOMENTARE KAO MA TO JE SAMO JACA TREMA, MA NIJE TO NI BLIZU SOCIJALNE FOBIJE ITD ITD. ZAMOLILA BIH SAMO ONE KOJI PATE OD JAVNOG NASTUPA, ZNACI IMAJU OGROMNU "TREMU" PRED NASTUP, DA SAMO ONI PISU SVOJA ISKUSTVA I AKO SE NADJE TKO KO JE OVOJ PATNJI STAO NA KRAJ -NEKA PISHE. ***ONI KOJI SE TRESU OD KAFE SA PRIJATELJIMA, UPOZNAVANJA, SUSRETA NEK NE KOMENTARISU** MOLIM VAS**! ZANIMA ME STRIKTNO FOBIJA OD JAVNOG NASTUPA!
-JA UZASNO PATIM OD TOGA, IDEM NA FAKULTET I JAKO MI JE TESKO. NEMAM NIKAKVIH DRUGIH PROBLEMA(MISLIM NA KAFE, DRUZENJA,UPOZNAVANJA...) SAMO ME KOCI JAKA TREMA. JA JEDNOSTAVNO NEMAM GLASA KAD STANEM PRED MASU LJUDI, IZGUBIM SE, TRESEM SE, CVENIM,A NAJGORE LUPANJE SRCA. JA SE BORIM DA TO SAKRIJEM, POKUSAVAJUCI IZVUCI MAKAR MALO GLASICA IZ TIJELA,ALI ONDA TO ISPADA JOS GORE, SMJESNIJE. KAO DA SAM IGRALA FUDBALSKU UTAKMICU :) NAJGORE MI JE KAD SE SJETIM DA MORAM BRANITI DIPLOMSKI,A SVI MENI DRAGI LJUDI CE BITI TU..... KUKU MAJKO STO ME RODI ...  :D))
AKO IMA NEKO SLICNE SIMPTOME, PA NEK IH I NIJE IZLIJECIO NEK SE JAVI. LAKSE JE KAD IMA NEKO KO TE RAZUMIJE ... ZA POCETAK ! POZDRAV
P.S. IZVINITE NA DISKRIMINACIJI HEHEH

#2 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 28 November 2007 - 12:54

a pogledaj moj topic o tome kako cu branit diplomski. na kraju nije bilo problema. eto javila sam se bez obzira sta ne mogu ni na kavu. nema veze situacija. ne mogu ni javni nastup. i kava je javni nastup.

#3 enigma

enigma

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 28 November 2007 - 13:25

hm... citala sam nesto, nemam vemena da bas sve procitam.... A jesi li ti ranije imala problema sa javnim nastupom ili te samo uhvatila trema pred odbranu diplomskog???

#4 suncica

suncica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 284 posts

Posted 28 November 2007 - 17:36

Ja isto patim od treme pred javne nastupe a diplomski sam odbranila tako sto sam to objasnila momo mentoru i on mi je iasao u susret , tako da su bili samo clanovi komisije i ja . Sedela sam i procitala koncept. Tebe niko ne tera da ti to pricas napamet . Ja sam to dozivela kaao formalnost. Uostalom to je tvoj diplomski , mozes da ga organizujes kako zelis. A ovi sto su hteli da slusaju cekali su me ispred pa smo onda pili kad se sve zavrsilo i bilo je super.

#5 Needless

Needless

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 28 November 2007 - 20:25

I ja studiram te sam pri javnom iznoenju seminara pokuavao se fokusirati na jednu osobu (nastavnim) kao da samo toj osobi pri?am, ali i tada mi se znalo desit da samo stanem, prazna glava i neznam to da kaem, tada dolaze u pomo? vlastite biljeke

#6 enigma

enigma

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 01 December 2007 - 09:44

hmmm... e pa moj je problem kad izadjem pred ljude ja se jednostavno izgubim, izgubim orjentaciju i svaki kontakt sa vremenom i prostorom... drugim rijecima, ne vidim face ljudi, niti cujem sta mi ko prica, jednostavno mi kao da nesto udari u glavu, pocne mi srce jako lupati, ono pravi sok! Sto je najgore, svi me pazljivo slusaju, ma ne cuje se u prostoriji nista, samo moj drhtavi glas i njihovo cutanje, ono svi bulje u tebe kao da si s marsa pao i na kraju te pitaju sta ti bi .... a poslije su mi muke, voljela bih godinu dana spavati poslije toga, da sve zaboravim,ali ajd to, nego sam jos jaaako iscrpljena.... uzas! Zanima me samo da li to s vremenom prodje, kaze mi mama da ako budem imala posao u koji je ukljuceno i ponekad javno izlaganje da ce mi to nekako nestati,ali ja u to ne vjerujem.... Nekad pokusam vjezbati kuci, ono zamislim ispred mene hiljadu ljudi, gledaju me, a ja nesto citam, i ne ide, citam savrseno, nemam nikakvih problema, znam kad udahnuti,kad izdahnuti... nista se ne osjeti u mom glasu,ali uzivo je to strava.... help!!!

#7 hartera

hartera

Ja nisam musko, ja sam zena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 01 December 2007 - 10:02

..potpuno sam se nala u topicu  :)

..naime ja studiram arhitekturu i na kraju svakog semestra moramo prezentirati svoj projektom pred cijelom godinom,profesorima,prodekanom i gostima kriti?arima  dddrrr5

...i onda kada ti svoje ispri?a o projektu te umiljene konjine te po?nu napadati svojim pitanjima na koja ti mora imati odgovor suvisli a ako ga sllu?ajno nema poseru te da se ko zadnje sme?e osje?a !!!!

... meni je muka od tih prezentacija ... na kraju ispadne uvijek dobro ..zadovoljni su dobim super ocjenu AL TO MENI NIJE BITNO !!! taj odvratan osje?aj prije da ?u morati pri?ati ..idem stalno na wc piati .... srcemi lupa ko ludo jedva mogu disati ..a kad do?em pred njih svih  dddrrr5  zacrvenim se uuuasno i onda kad osjetim vru?inu na faci i skuim da oni vide kolko mi je bed jo viese zacrvenim  :bup:  ... glas mi podrhtava .. ruke i se tresu ...ODVRATNO !!!!

..DOK DO?EMO DO TIH PROKLETIH PITANJA VE? SE NAVIKNEM NA TO STANJE  .... i dalje sam crvena srce ko ludo ..... odgovorim suvislo na pitanja .... i onda NAPOKON TO  ZAVRI !!

.. pitala sam ba jednog profesora kako se nositi sa tim ...on mi je rekao da jedino to pomae je iskustvo ..to vie pri?ati pred ljudima ... i da je to sva mudrost ......u ove 4 godine moram priznati da mi je mrvicu lake ..ali to olakanje iznosi nekih 3% dakle neznatno ...pa valjda do sedamdesete ?e biti bolje  :wicked:

#8 Miša

Miša

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,561 posts

Posted 01 December 2007 - 15:19

Ja patim sto nemam vise javnih nastupa! Da ih imam vise, na primer, da sam rock star ili nesto slicno, ne bih ni patio od depresije. Mozda jeste, mozda nije za ovaj topic, ali mene unistava sedenje u mracnom uglu gde me niko ne primeti. Eto, pa mozda nekom bude zanimljivo kako je meni jako dobro pri javnim nastupima, pa mu posle i njemu bude bolje.

Mozda se vas stav prema javnim nastupima promeni ako shvatite da su tih par minuta jedino vereme kad vas neko pazljivo slusa? Jedino je vazno da ne mislite da li vas publika proucava, posmatra, vec da se usmerite na poruku koju zelite pruziti. Na kraju, nista sto obucete ili kazete nece promeniti sliku koju ljudi imaju o vama, jer su te slike licne interpretacije, ali moze probiti neku barijeru neredovne komunikacije. Dakle, nista ne mozete pokvariti losim nastupom, jer sam vec rekao da vas svako dozivljava na licni nacin, ali puno mozete napraviti.

Osmeh nikad nije bio pogresna tehnika. Reci neku salu, koja ce razbiti hladnocu i sve nasmejati, to je takodje jako dobro. Samo pazite, sale pravite samo na svoj racun!

#9 Ateh

Ateh

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 02 December 2007 - 11:21

Enigma, i ja sam imala isti problem, koji je jos uvek prisutan ali u manjoj meri. Kod mene je to bilo toliko izrazeno da sam mislila da ne postoji sansa da ikad to savladam. Ako ti kazem da ti, kad stojis pred tim ljudima, ne izgledas kao bulka koja se trese niti ti glas u tolikoj meri podrhatava kao sto mislis, naravno neces mi verovati. Ali to je tacno, jer bi inace lezala na podu u nesvesti, prosto organizam ne bi izdrzao toliku tenziju! Npr., ja sam predavala u skoli, a klinci i te kako znaju da hvataju svaki tvoj pokret (zapravo, samo to i rade, posto ih ono sto pricas ne zanima) i sto je najgore da raznim opaskama reaguju na svaku tvoju pogresku. I dok sam ja mislila da izgledam kao treskava karikatura, kolege su mi rekle da mi ni glas nije zadrhtao! Stvar je jednostavna, ta trema se ne vidi onako kako mi to sebi predstavimo u glavi.

Za pocetak moras da se otarasis zelje da nemas tremu. To se nece desiti. Ako pazljivije pogledas, videces da cak i oni koji odlicno vladaju situacijom i te kako imaju tremu. Npr., skoro mi se desilo da primetim, da se devojci za koju nikad ne bih pretpostavila da ima tremu, ruke tresu vise nego meni! Ali kad stane pred nas nista od toga se ne vidi.
Drugo, moras izbaciti iz glave tu misao "jao, sad svi gledaju u mene", pa gde ce da gledaju kad si ti pred njima? I da, odmeravace te, neki ce te pazljivo slusati, drugi ce gledati u tebe i videti Smederevo. Ali kad zavrsis izlaganje, neces im biti ni na kraj pameti - prosto, ljudi imaju pametnija posla nego da vreme trose na to da li si izmedju dve recenice zamuckivala, da li si se zacrvenila ili bila bleda kao krpa. Na kraju, i ti druge gledas, odmeravas, slusas/ne slusas, primecujes greske, grimase itd., ali ih ne smatras nenormalnim, zar ne?

Dakle, pred nastupe ces imati tremu/tremcinu, gresices (ponekad ce to izgledati i simpaticno), ponekad ces izgubiti misao, zamuckivati.. ali ne dozvoli da mislis da se to samo tebi desava... Jedina razlika je u tome sto drugi to odmah zaborave, a ti nastavljas da se opterecujes time sto nije sve bilo "savrseno".

#10 enigma

enigma

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 02 December 2007 - 13:02

ma da, ali vidite koji je moj problem: koliko meni srce pocne lupati ja jednostavno ostanem bez glasa tih nekoliko trenutaka, disem kao da sam upravo istrcala 10 km, nemam daha ... i onda to traje nekih minut do dva na pocetku, i tek kad se "osramotim" onda sve krene savrseno, nema vise zamuckivanja, crvenila, da mi se ruke tresu onda je sve ok.... ali dok ne prodje ovih par minuta na pocetku ja hocu crknuti....i znate kad te minute prodju, ostatak mog izlaganja ja provedem oborene glave, gledam u pod, sramim se pogledati i u koga... da nije problem sto ne znam "pravilno disati", ono hocu cijelu recenicu reci u sto kracem roku i onda se stvori taj napor, ne znam ......... a jos se i grozno osjecam kad znam da ce na mom diplomskom mozda biti moj momak...

#11 eleanorrigby

eleanorrigby

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 10 April 2013 - 11:45

Sutra moram da držim prezentaciju a tek ovih dana sam priznala sebi da imam problem sa ovim. U srednjoj školi sam uglavnom izbegavala takve stvari pod izgovorom da mi je smor da učim i sl. al sad već postajem svesna da imam strah od javnih nastupa. Mislim da nemam neki teži oblik socijalne fobije jer normalno pričam sa ljudima, nemam neku frku od toga, mada imam malo prijatelja jer sam uglavnom okružena ljudima koji mi ne odgovaraju.
Prva sam godina društvenog faksa i upisala sam ono što volim i ono u čemu znam da mogu da budem najbolja. Sa takvim stavom sam i krenula na predavanja i vežbe, ali onda sam uvidela da od mog učenja nema ništa ako se ne budem non - stop javljala, razgovarala sa profesorima itd. Gomila propuštenih prilika dovela je do nagomilavanja nezadovoljstva, tako da sam poslednjih par meseci u depresiji i ne mogu da učim, a stvarno volim ono što studiram. Nadam se da posledica toga neće biti padanje na ispitima. Uprkos manjku energije, uspela sam da završim prvi semestar sa skoro svim desetkama, ali i dalje nisam zadovoljna.
Već sam imala par prilika u kojima su me profesori prozivali da kažem nešto, zbog jako dobrih ocena, u njima sam se izgubila, glas mi je drhtao, ali ovo što sutra imam je jako važno. Mislim da ako se sutra ne snađem, da neću moći dalje da nastavim sa učenjem. Da li neko ima neki savet kako da se sutra bar malo snađem?
Nije mi problem da naučim niti da mnogo pričam o nečemu, pročitala sam dosta knjiga pa imam bogat rečnik. Najveći problem mi je glas koji podrhtava, generalno imam slabiji i dublji glas, tako da kad me uhvati trema, zvuči kao da plačem. Probaću ovu tehniku sporog  govora, nadam se da može da se uvežba do sutra. Da li postoje neke tehnike disanja ili nešto slično, što će mi bar malo ojačati glas?

#12 Olivera

Olivera

Baby

• Members
  • Pip
  • 12 posts

Posted 10 April 2013 - 13:23

View Posteleanorrigby, on 10 April 2013 - 11:45 , said:

Nije mi problem da naučim niti da mnogo pričam o nečemu, pročitala sam dosta knjiga pa imam bogat rečnik.

Evo, ukoliko ti ikako mogu pomoći, napisat ću ti par savjeta, možda bar neki malo pomogne. Ovu tvoju rečenicu koju sam gore izdvojila uvijek imaj u glavi. Kad god trebaš javno nešto govoriti i istupiti pred masu ljudi, ponovi si tu rečenicu točno kako si ju tu napisala. Imaj na umu da tema o kojoj govoriš, primjerica neka prezentacija koju moraš da održiš, je tebi jako dobro poznata, i ukoliko si ju  zaista dobro pripremala ti u tom trenu znaš o tome najviše od svih prisutnih. Dakle, ti si to proučila više nego itko prisutan, i na tebi je samo da to predstaviš ostalima. E sad, to ''na tebi je SAMO da to predstaviš'' tebi vjerujem i nije ''samo to'', nego jedan veliki problem. Pokušaj ako ikako možeš ne misliti o tome što će netko o tvom nastupu misliti, barem ne u tom trenutku kada ti moraš da predstavljaš nešto. Ako ćeš se već brinuti o tome što tko misli i kako je izgledalo, brini se NAKON nastupa, ne UNAPRIJED, i ne nikako ZA VRIJEME nastupa. Ti si sad u ovom trenu tu došla nešto izlagati, ti o tome znaš mnogo, a sve i da ne znaš, hvala bogu imaš dosta znanja i bogat riječnik i sposobna si pričati na akademski način o nekoj temi. Pričaj sporo, to ti je odlična ideja. Pričaj kao da npr sjediš s nekim na kavi i on te nešto pita o toj temi i s obzirom da znaš ti samo prepričavaš npr nekoj prijateljici nešto o tome... Zamisli si neku takvu banalnu situaciju i probaj ju imati u glavi dok prezentiraš. Glas ti podhrtava? Pričajući sporo umirit ćeš sebe i glas, pa će i podhrtavanje sve i ako ga ima, slabije doći do izražaja. Kažeš da ti je ovo što sutra imaš jako važno. Odlično! Reci sama sebi: ''Ja sutra izlažem nešto što mi je jako važno i drago mi je da sam pripremila dosta materijala o toj temi i što imam znanje o tome i sve što trebam je to što znam predstaviti ostalima. S obzirom da mi je jako važno, bit ću jako sretno kada to uspijem!'' I još jedan mali savjet, ali možda bitan... Nikada ne gledaj u sve ljude ispred sebe dok prezentiraš. Nađi par ljudi u koje ćeš pogledati, npr. dvoje - troje, i tako se nećeš zamarati brojem ljudi ispred kojih stojiš, nego se fokusirati na tek njih dvoje, a pričaš istovremeno ustvari svima prisutnima. Sretno, želim ti puno sreće i javi nam kako je prošlo!

#13 eleanorrigby

eleanorrigby

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 11 April 2013 - 00:14

Hvala na podršci, nadam se da ću bilo šta od ovoga moći da primenim sutra. Problem je što sam batalila učenje pre par meseci, tako da sad nisam ni u pola spremna kako sam bila nekad. Ne znam šta više da očekujem od sebe a to sigurno nije dobra osnova za sticanje samopouzdanja i javno izlaganje. No dobro, ne smem da se preokupiram crnim mislima sad. Nadam se da će sutra mala doza alkohola učiniti svoje. Ili bar da mi se okinuo neki okidač u glavi priznavanjem ovog problema.

#14 pukla_ko_kokica

pukla_ko_kokica

GARGAMEL

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,498 posts

Posted 11 April 2013 - 08:41

Draga Eleanorrigby,

my middle name is stage fright do te mjere da sam okinula jedan kolegij na prvoj godini upravo zato jer nisam bila u stanju održati prezentaciju.

Šta ti mogu savjetovati osim: izlaži se i pričaj sa kolegama otvoreno o tome!!! Prvo skužiti ćeš da velik broj ljudi kao i ti ima vlastitu predodžbu napuhaniju od one koja u stvarnosti je. Da oni koji su izveli dobre i samouvjerene prezentacije isto imaju tremu, isto se tresu i isto im glas podrhtava (pogotovo kada tek krenu), dakle jako mali broj ljudi može to odraditi bez čimbenika koji tebi smetaju, osim ako im održavanje prezentacija nije svakodnevnica (ovisno jeli o zanimanju). Moja profesorica engleskog jezika  je rekla da, iako predaje, kada mora voditi neki seminar svojim kolegama  ima tu tremu i elemente stage frighta. Stvar nije ugodna, ali predstavlja izlazak iz komforne zone svaki put kada ju odradiš, a što više puta to napraviš, to će ti u budućnosti biti sve lakše i lakše.

Za ubuduće, obzirom da nije na odmet prvo isprobati kakav utjecaj ima na tebe, možeš  kljuknuti jedan  Helex od 0,25 mg  (što je stvarno minimalna doza), pa si i na taj način malo olakšati. Naravno u dogovoru sa lječnikom. Držim ti fige! Pozdrav ;)

#15 eleanorrigby

eleanorrigby

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 06 May 2013 - 22:57

Evo sad da se javim pošto nisam imala net ovih nedelja.
Dobro je prošlo, dobila sam čak 10 iako mi je u početku glas podrhtavao, a nisam znala ni odgovore na neka podpitanja. Nije bilo baš najsjajnije ali pretpostavljam da sam napravila bar jedan korak napred.
Sad ne znam da li sam strah prevazišla u potpunosti ili ću početi da kriziram prvom sledećom prilikom. :ph34r2:
Što se tiče samog izlaganja, fokus mi je bila uglavnom profesorka a pomoglo mi je možda i to što su svi ostali izgledali nezainteresovano. :) I da ne zaboravimo faktor piva :lol:  (redovno pijem tako da me male količine alkohola ne mogu napiti ali me dosta opuste)

#16 Eden

Eden

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 395 posts

Posted 06 May 2013 - 23:27

Strah od javnog nastupa je verovatno glavni razlog zasto sam bila *zalutala* na ovaj forum. Trenutno sam zapala u mirne vode, jer nemam zadatu prezentaciju/predavanje u skorijoj buducnosti.

Evo sta mene zanima.

Nezavisno od toga kako si objektivno ocenjena, kako ti osecas da je prezentacija prosla? Jesi li zadovoljna? Jesi li ispunila svoja ocekivanja? Vidis, ja bih imala fleshbekove o tome kako mi je podrhtavao glas, i nisam sigurna kako bih podnela cinjenicu da nisam umela da odgovorim na pitanja. Naravno ovo nije namenjeno kao kritika tebi, vec zelim da naglasim koliko sam bolesni perfekcionista; "bolesni" jer svako odstupanje od ocekivanja mi se vraca duplo i jos vise povecava strah od javnog nastupa. Nadam se da nisi u istom problemu :unsure:

Kako si se izborila sa cinjenicom da nisi znala da odgovoris na pitanja? Koja ti je bila trenutna reakcija i jesi li promisljala o ovome nakon prezentacije? Ovo je moj najveci strah. Znam da je lek u ovim situacijama humor, ali kad si vec pod stresom jer si izlozen pogledima drugih, tesko da mozes nastimovati mozak da od svega napravi sprdnju. Da sam na tvom mestu, predvidjam da bih pocela da crvenim, a to mrzim najvise na svetu, jer je to prokleta slabost :oioi:

@kokica

Ja sam odlagala dalje studije dve godine zbog ovog hendikepa. Dve godine! Zbog potencijalno podvlacim izlecivog straha. Mamicu mu :oioi: :oioi: :oioi:

#17 eleanorrigby

eleanorrigby

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 07 May 2013 - 00:34

I ja sam bolesni perfekcionista, pogotovo kada je u pitanju učenje. Poznati su mi ti flešbekovi i dan danas ih imam povodom nekih situacija. Ovaj put je bilo drugačije jer sam promenila perspektivu gledanja na stvari. Prihvatila sam činjenicu da nisam dovoljno spremna kao i to da je moje neznanje prouzrokovano upravo strahom od javnog nastupa. Stoga sam sebi kao primarni cilj postavila isključivo to da većina ljudi ne primeti moju tremu. Znači ostavila sam po strani ocenu, pogotovo jer mi je to relativno nevažan predmet. Više mi je bio važan tehnički deo izlaganja, da ne budem previše pogubljenja.

Iskreno, nije mi bilo baš svejedno što nisam znala odgovore na podpitanja, pogotovo kada se uzme u obzir reputacija koju imam među kolegama. Ovo je bio moj prva prilika da opravdam svoje ocene javno i pokažem koliko znam, što na kraju i nije baš ispalo mnogo ubedljivo. Ali me u tom trenutku neznanje nije dekoncentrisalo jer sam već prihvatila činjenicu da ne znam dobro. Jednostavno sam bila svesna da moram da blefiram i to mi je pošlo za rukom. Mislim da sam stekla preko potrebno iskustvo ovim neodgovornim izletom i da ću sledeći put već uspeti da spremim gradivo mnogo bolje.

Što se tiče fizičkih pojava, ne mogu da pocrvenim (bleda sam kao kreč) niti mi podrhtavaju ruke. Jedino što mi se dešava, kao što sam gore i napisala, je podrhtavanje glasa i ne znam kako da se osiguram da mi se to ne dešava. U tih prvih par trenutaka kada mi je glas zadrhtao mi je dosta pomoglo što sam primetila da mi i profesorka na izvestan način daje podršku jer je ova predispitna obaveza upravo i zamišljena kao vežbanje izlaganja i sticanja iskustva.

A nisam se nikad opterećivala time šta će biti ako nešto ne znam i slično. Verovatno jer imam baš ,,nabildovanu profesionalnu sujetu'' pa mislim da uvek sve mogu maksimalno dobro da naučim. Moj problem se uglavnom bazira na tom tehničkom delu i na tome što ne umem lepo da organizujem izlaganja u smislene celine.

#18 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,007 posts

Posted 04 June 2013 - 14:46

Mo slucaj: Ucim,ucim i sve lepo naucim,preslisaju me sve redom super! Dodjem pred profesora,profesorku,vidim nju vidim odeljenje.I krece,lupanje srca,tripovi da ne znam nista,tresem se,vrucina, i na kraju SVE ZABORAVIM. Recenicu ne mogu da sklopim,zaboravim sve sto sam naucila i tako sve lepo ode u pm! (ali samo od nekih predmeta -.- ) muzicko npr.(ucim citavu teoriju,istoriju muzickog -.-)

#19 Paulina*

Paulina*

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 814 posts

Posted 04 June 2013 - 16:36

Ja sam imala strašne treme koje su se također manifestirale sličnim simptomima (bubnjanje srca, osjećaj da ne mogu stajati, navala hladnoće...), ali bi se više-manje sve to povuklo u prvih par minuta nakon što bih počela pričati.

Uglavnom, što više prakse - to bolje. Naravno.