Jump to content

Haloperidol (HALDOL, HALOPERIDOL)

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 22:36

Haloperidol je butirofenonski derivat koji spada među najjače antipsihotike i 100 puta je jači od promazina. Haloperidol se veže uglavnom na dopaminske receptore i uspješno ih blokira. On djeluje snažno antipsihotički, dobro regulira djelovanje psihomotoričkoga i neurovegetativnoga sustava, dobro sprečava nekoordinirane pokrete, a djeluje i snažno antiemetički (sprječava povraćanje).
Kao i kod drugih antipsihotika mogu se nuspojave u obliku tikova i simptoma Parkinsonove bolesti.
Dolazi u obliku tableta, kapi, injekcija i depo pripravaka.

#2 nova

nova

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 30 November 2006 - 00:26

Da li mozes da mi kazes nesto vise o depo pripravkama haldola? Ja sam primila depo pre deset dana i sasvim mi je ok. Lekar mi je opisao da ce mi "sabrati misli" pa se plasim kad istekne dejstvo depoa, da li neka vrsta mentalne manije moze da mi se vrati brzo i lako?

#3 Lina

Lina

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 114 posts

Posted 30 November 2006 - 00:29

depo pripravak se daje svakih mjesec dana intramuskularno (u misic),pretpostavljam da ti je doktor rekao kad da dodjes iduci put.

#4 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 30 November 2006 - 07:45

Ne mora na mesec dana. Zavisi od jacine simptoma. Moj muz je primio 3 injekcije (pre 3 god). 1 i 2 u razmaku od 15 dana, a posle na 30 dana. U isti spric mu je stavljen i akineton da bi se ublazili nezeljeni efekti.

#5 nova

nova

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 01 December 2006 - 01:14

hvala na odgovoru. Danas sam bas bila na psiho grupi, i doktor mi je rekao da trajanje zavisi od pacijenta do pacijanta, ali da se sve to krece u okviru mesec dana. Sta znas od dopaminu i serotoninu (posto sam videla da blokira dopaminske receptore, da li to znaci da utice na ponasanje ili na nesto drugo?). Doktor mi je samo rekao da dopamin utice na ponasanje a serotonin na raspolozenje.
Hvala vam puno
Jedna upasena od ponovne manije i psihoze

#6 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 01 December 2006 - 08:01

Nemoj da si uplasena. Ako primas adekvatnu terapiju nece doci do toga, ili ako se to i pojavi bice u mnogo, mnogo blazem obliku.Da li pijes neki stabilizator?

#7 Sani

Sani

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 21 January 2007 - 17:04

Pozdrav!
Molim vas da mi netko odgovori koliko vremena treba proći da bi se vidjeli nekakvi učinci Haldola???
Naime, moja mama (71g.) ima nekakvu izgleda psihozu (još nema dijagnozu), umislila je da nas ljudi vide kroz tv, kad je neki akcijski film misli da će pucati na nas itd. te joj se u zadnje vrijeme događa noću da joj se čini kako netko stoji u sobi. Nemoguće je razuvjeriti i objasniti joj realnu ulogu tv-a. Jedva sam je nagovorila i odvela k psihijatrici, prvi put mi je napravila scenu, rasplakala se da ona nije luda i nije htjela ući... drugi put sam je nekako odvela, dobila je Haldol 2 mg 2x1 i apaurin 2+2+5mg... Započela je terapiju prije tjedan dana, ja zasad ne primjećujem nikakvo poboljšanje. S obzirom na jako tešku anamnezu (karcinom dojke obostrano, reumatoidni artritis) mora se napraviti i neurološka obrada (CT mozga)...
Znam da postoje i drugi antipsihotici, te razne kombinacije u liječenju psihoza, ali eto za početak me zanima nakon koliko vremena bi Haldol trebao pokazati nekakav učinak?
Hvala unaprijed!

#8 alive

alive

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 276 posts

Posted 18 August 2007 - 20:30

U pravilu novi atipični neuroleptici(olanzapin,kvetiapin,risperidon,zisprasidon,aripiprazol i paliperidon) trebaju više vremena dok se uspostavi djelovanje 3-4 tjedna u prosjeku iako neki osjećaju poboljšanje već nakon nekoliko dana.
Stari tipični neuroleptici (u nas dostupni su haloperidol-Haldol i flufenazin-Moditen,klorpromazin-Largactil,promazinum-Prazine) općenito imaju brži nastup djelovanja i zbog toga se daju u akutnim slučajevima ( u akutnim slučajevima daje se Haldol,Largactil ili Leponex),a kasnije kad se stanje smiri obično se prelazi na neki noviji atipični neuroleptik.
Kod starijih osoba je još uvijek prisutna tendencija da im se daju stari,tipični neuroleptici jer nuspojave koje oni izazivaju (EKS) nisu toliko važne pošto starije osobe  (70god< )vec i zbog starosti imaju raznih motoričkih problema.
Haldol je dobar,provjeren lijek,i mislim da se treba pričekati barem mjesec dana i vidjeti ima li poboljšanja stanja.
U slučaju da nema,trebalo bi pokušati sa nekim novijim lijekom ili klozapinom.

#9 Sendy

Sendy

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 645 posts

Posted 11 August 2009 - 13:35

Ja sam haldol koristila vise puta,ali ocigledno sa pogresnim lekovima jer sam imala uzasno veliki tremor ruku i nogu i bilo me je sram bilo gde izlaziti a kamoli raditi. Sad mi ga je prepisao Antaxon,Haldol,Akineton,Rivotril i Tritiko. PLasim se ove kombinacije jer apsolutno ne znam nista o ovim lekovima... sad.gif

#10 SMEKI?

SMEKI?

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 39 posts

Posted 11 December 2009 - 21:16

QUOTE(Sendy @ 11 Aug 2009, 03:35 AM) View Post
Ja sam haldol koristila vise puta,ali ocigledno sa pogresnim lekovima jer sam imala uzasno veliki tremor ruku i nogu i bilo me je sram bilo gde izlaziti a kamoli raditi. Sad mi ga je prepisao Antaxon,Haldol,Akineton,Rivotril i Tritiko. PLasim se ove kombinacije jer apsolutno ne znam nista o ovim lekovima... :(

meni je od haldola jezik bio ko nogometna lopta,pa to je lijek sa jednim od najvećih afekata i nuspojava!promijeni to sranje ako možeš!
samo prepisuju lijekove i lijekove,a samo kako to utječe na crijeva,želudac!takve kombinacije!
probaj čim manje lijekova!ja sam trebao piti seroquel od 800-1000mg,pa sam sad već pet godina na 200-400mg!bez ikakvih psihičkih problema,i radio sam svo to vrijeme!

#11 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,327 posts

Posted 20 May 2014 - 16:49

Haloperidol je jak lek. Od njega su mi oči izgubile kontrolu, i mogao sam da gledam samo na gore, svi mišići lica oko očiju su mi se ukočili, i pored 3x1 Mendilexa...
Kao antipsihotik nije se pokazao nešto posebno, ali zato mi je dao taj ekstrapiramidni sindrom samo tako..
Ne dao Bog nikome.

#12 ALEXIS98

ALEXIS98

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 104 posts

Posted 30 August 2014 - 09:40

mene su haldol inekcije toliko kocille da se ja sada bojim tog leka vilicu nisam mogla da zatvorim

#13 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,327 posts

Posted 31 August 2014 - 13:14

Ja se isto jako bojim Haloperidola, da mi ne bi opet dali to zlo od leka.

#14 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 01 September 2014 - 22:55

Jeste da se u pocetku desava psihdiomotorni nemir i ukocenost koja se regulise Mendilexom cija doza varira od osobe do osobe,ali Haldol mi je godinama main lek u terapiji i dobar mi je u nekoj normalnoj dozi,bila sam i neko vreme na depo. Ali meni je problem bio samo izostanak ciklusa,koji se smanjenom dozom sredio.

#15 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 11 September 2015 - 14:40

ja ga pijem.

cega treba da se plasim???

pijem neku miligramazu malu... pise ujutru, alu cu ga ja uzeti uvece hjer me ukomira

#16 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 29 September 2015 - 23:15

Meni odlican,godinama ga pijem,jedno vreme u jako velikoj dozi (30mg) sto je bila greska lekara , sad 4mg (1+1+0),i depo me je brzo sljepnuo u realnost..meni jedan od boljih,u postu iznad sam rekla koje su otprilike nuspojave

#17 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 30 September 2015 - 20:17

ja pijem 3 komada sa ne znam kolko mg, pojaan mi je i pijem mendilex
plus zalasta akoju sam samoinicijativno izbacila

#18 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 03 October 2015 - 19:33

Uglavnom se daje od 2mg,meni je juce povecan na 6mg,to su neke doze koje se krecu od 2do6

#19 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 04 October 2015 - 09:27

JA ONDA SAD PIJEM 6 JER TRI PUTA DNEVNO PIJEM

#20 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 13 March 2016 - 01:01

Najbolji lek ikada,pokusala sam pre nedelju-dve sa risperidonom ali sam samo spavala i jela i vratila se na Haldol,minimalna doza 2mg u podne u kombinaciji sa Medilexom i nemam nikakvih motorickih problema osim tremora ruku i nogu u kratkom trajanju ujutru..Da napomenem da sam u potpunoj remisiji psihoze vec par meseci sa Haldolom

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users