Jump to content

Olanzapin (SIZAP, ONZAPIN, ZALASTA, ZYPREXA, VAIRA)

• Please log in to reply
337 replies to this topic

#1 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 22:37

Olanzapin je noviji antipsihotik. Spada u skupinu oksazepina i kemijski je drugačiji od promazina i flufenazina, a također i drugačiji je haloperiddola. Njegova iznimna učinkovitost dovodi do toga da polagano postaje najvažniji antipsihotik za liječenje shizofrenije. Rezultati ispitivanja na životinjama pokazali su da olanzapin antagonistički djeluje na serotoninske, dopaminske i kolinergičke receptore, ali selektivno! Naime, Olanzapin je selektivan i veže se uglavnom na receptore koje se nalaze na neuronima čije izbijanje izaziva shizofreniju, dok se slabo veže na one dopaminske receptore koji su odgovorni uza nastanak simptoma Parkinsonove bolesti. To dovodi do toga da olanzapin ublažava siptome shizofrenije ne izazivajući siptome Parkinsonove bolesti (za razliku od večine ostalih antipsihotika).

#2 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 27 April 2006 - 11:49

Bila sam kod psihijatra i on je predlozio promenu antipsihotika. Sad predlaze ovaj lek. O njemu ne mogu naci nista na netu a da je na nasem jeziku. Da li ga ima u Srbiji?

#3 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 27 April 2006 - 20:10

Na zalost ne znam dali ga ima u Srbiji. Znam samo da je to jako djelotvoran lijek i da kod nas moras pisati posebne molbe na Zavod za Zdravstvo da ti ga na osnovu dijagnoze odobre jer je, na zalost, jako skup. Ovdje kosta (ako ga sam placas) oko 120 €...a znam mnoge kojima nisu odobrene molbe. Navodno postoji i zamjenski lijek pa se onda prepisuje on ali, koliko sam cula, efekt nije u potpunosti isti.

Pokusaj pretrazivati po molekuli, odnosno trazi pod "olanzapin".

Zelim ti puno srece!

#4 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 27 April 2006 - 20:28

probala sam, ali nista. Cula sam od dr. da je skup. Nije mi to prevelik problem, vise me muci to sto vec znam kako rispolept deluje, na koliko mg. staje psihoticnost i koji su mu nezeljeni efekti. Sve ovo za ovaj drugi lek ne znam.
Igrom slucaja (ha, ha koliko samo ,,igri slucaja,, u mom zivotu) smo ostali bez psihijatra. Ovaj koji mi je predlozio promenu leka nas jos ne poznaje, supruga nikad nije ni video. Znacilo bi mi da kad budes imala vremena, ako imas onaj papiric iz leka, da mi napises moguca nezeljena dejstva i kako ide doziranje. Mi smo trenutno u fazi ,,sam svoj majstor,,.Sad usred ove manicne faze nista ne bih menjala, vec to pitam za ubuduce, kad se krug ponovo zavrti.

#5 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 04 May 2006 - 21:22

evo nus pojave:

Weight gain
Sleepiness
Constipation
Dry mouth
Increased appetite
Feeling weak
Upset stomach
Tremors (shakes)
Dizziness
ZYPREXA can cause problems in keeping your body temperature regulated.

sad ne znam dal se moze odmah dobit cim se pocne pit, ali ja sam tako pooospana da ne mogu gledat, a puno sam spavala... koma sam...  -_-
i jos se ne spominje granicni na njihovoj stranici nego samo bipolarni i sizofrenija... jel ima jos netko da pije to zbog granicnog? jel zna netko kad ce proci ta pospanost, ma koma sam ziva, kao zombij, ne mogu funkcionirat...

#6 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 04 May 2006 - 22:13

opaka je to kemija.nije to AD i zato moraš biti spremna na svakakve nuspojave.negativna strana za koju se sigurno zna je promjena ličnosti,velika promjena.postaješ apatičan,sediran ful........al jebiga,ako je potreban treba piti

#7 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 04 May 2006 - 23:07

pogledaj se u ogledalu.promotri okulomotoriku,vidjet ćeš kako je distonična a oči 'plivaju',pogled će početi bježati desno-dolje nakon par tjedana.....tada nastupa promjena ličnosti zbog čega su mnogi odustali od zyprexe i prešli na stare provjerene antipsihotike

#8 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 05 May 2006 - 06:41

E, bre deco, ja ne znam engleski. Taman sam se odusevila sto je neko odgovorio, kad ono engleski. Prevedite mi, ako vas ne mrzi. Koliko sam se raspitala on nije zvanicno registrovan u Srbiji, ali se moze kupiti u Beogradu. Pretpostavljam, da ako nije registrovan, onda i nema u kutiji papiric na srpskom.

#9 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 09 May 2006 - 22:04

Evo,za reAL thing i ebony ukratko o zyprexy(NAPOMINJEM OVO JE UKRATKO I OPISANE NUSPOJAVE SU INDIVIDUALNE.NEMOJE BRIJATI DA ĆE SE I VAMA POJAVITI. AKO I SUMLJATE NA NEŠTO OD TOGA UPITAJTE LIJEČNIKA ZA SAVJET,OVO JE SAMO INFORMATIVNO I ODRIČEM SE SVAKE EVENTUALNE ODGOVORNOSTI)
OLANZAPIN:
Antipsihotik treće generacije
Rijetka pojava 'ekstrapiramidnih nuspojava' npr parkinsonizam...svega 15% (zbog blokade dopaminergičkih receptora u nigrostrijatalnom putu)
Kod žena se parkinsonizam javlja dvostruko češće.bitno je znati da to NIJE parkinsonova bolest i simptomi nestaju kod prestanka uzimanja lijeka.
Hiperkalcijemija.
Tremor.
U 10% slučajeva distonija(slabost) mišića vrata,čeljusti,očiju,jezika
Porast tjelesne težine.
Hiperglikemija.
Galaktoreja,amenoreja,,neredoviti ciklusi,izostanak ovulacije
Muškarci:impotencija
Smanjenje spolne želje općenito
Kardiovaskularni poremećaji
Suhoća usta,opstipacija,,mučnina,povraćanje,abdominalna bol
Trombocitopenija,agranulocitoza,hemolitička anemija
Dermatitis,fotosenzitivnost
Zamućeni vid.
Smanjena koncentracija.
Sedacija

EVO TO JE UKRATKO.SVAKA OSOBA IMA DRUGE NUSPOJAVE,NITKO NEMOŽE IMATI SVE.ZATO JOŠ JEDNOM:NEMOJTE BRIJATI NEGO PIJTE LIJEK AKO VAM JE PROPISAN!

#10 enter

enter

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 98 posts

Posted 10 May 2006 - 23:20

da,i ja bih se nadovezala pošto i ja pijem zyprexu.
dosta često mi se javlja jak tremor najčešće ruku ali bogme i nogu jer me zna nekada uhvatiti pa nemogu hodati.porasla mi je težina za kojih 7 kila.
imam vrtoglavice te ponekad smanjena koncentracija.

želim napomenuti da se ljudi koji ju piju ipak priviknu na nju jer dosta pomaže kod i depresije,i psihoza odnosno ima jako širok spektar djelovanja tako da mogu reći da mi je pored svih tih nuspojava puno pomogla da se vratim u život.
naravno,to je individualno ali sumnjam da neće tako i drugima :)

drifter,pitanje za tebe-znaš li koliko dugo bi se trebala piti ovakva vrsta lijeka za pojačanu anksioznost i panične atake?
jer sam ja nešto načula da se pije ne više od 3 godine za "slabije" bolesti u odnosu na šizofreniju i ostale teže bolesti kojima je prvenstveno antipsihotik namjenjen.
hvala

#11 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 11 May 2006 - 00:10

View Postenter, on 11 May 2006, 12:20 AM, said:

da,i ja bih se nadovezala pošto i ja pijem zyprexu.
dosta često mi se javlja jak tremor najčešće ruku ali bogme i nogu jer me zna nekada uhvatiti pa nemogu hodati.porasla mi je težina za kojih 7 kila.
imam vrtoglavice te ponekad smanjena koncentracija.

želim napomenuti da se ljudi koji ju piju ipak priviknu na nju jer dosta pomaže kod i depresije,i psihoza odnosno ima jako širok spektar djelovanja tako da mogu reći da mi je pored svih tih nuspojava puno pomogla da se vratim u život.
naravno,to je individualno ali sumnjam da neće tako i drugima :)

drifter,pitanje za tebe-znaš li koliko dugo bi se trebala piti ovakva vrsta lijeka za pojačanu anksioznost i panične atake?
jer sam ja nešto načula da se pije ne više od 3 godine za "slabije" bolesti u odnosu na šizofreniju i ostale teže bolesti kojima je prvenstveno antipsihotik namjenjen.
hvala
ovo je već kliničko pitanje.Pitat ću Profu prvom prilikom i reći ti odgovor na pitanje.
uskoro planiram staviti na forum tri kompletne knjige iz psihijatrije,jednu iz psihologije,jednu iz psihoterapije,jednu klinička farmakologija i 'nuspojave psihofarmaka'
tada ćeš ovakve i slične odgovore moći odmah dobiti-pročitati
trebalo bi biti ubrzo.ovisi o mojem vremenu,jer treba puno skenirat,radit tablice i naravno ovisi koliko će mi admini htjeti pomoći u stavljanju,raspodjeli na glavnu stranicu

#12 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 11 May 2006 - 01:11

View PostdRiFtEr, on 5 May 2006, 12:07 AM, said:

pogledaj se u ogledalu.promotri okulomotoriku,vidjet ćeš kako je distonična a oči 'plivaju',pogled će početi bježati desno-dolje nakon par tjedana.....tada nastupa promjena ličnosti zbog čega su mnogi odustali od zyprexe i prešli na stare provjerene antipsihotike

pa dobro sta ti ovo znaci ????

#13 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 11 May 2006 - 01:16

zasto plasis ljude sa tim nuspojavama????

i nisi naveo najcescu nuspojavu a to je pospanost....
i otkud ti to sve uopce. dovoljne su bile nuspojave koje sam ja skinula sa njihove stranice. s ovim samo demotiviras ljude... osim pospanosti, pojacanog apetita i depersonalizacije nikakvih drugih simptoma nisam imala. i btw, ne moram ga vise piti.... ne vjerujem u nikakve promjene licnosti.

#14 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 11 May 2006 - 06:45

View Postebony, on 11 May 2006, 02:16 AM, said:

zasto plasis ljude sa tim nuspojavama????

i nisi naveo najcescu nuspojavu a to je pospanost....
i otkud ti to sve uopce. dovoljne su bile nuspojave koje sam ja skinula sa njihove stranice. s ovim samo demotiviras ljude... osim pospanosti, pojacanog apetita i depersonalizacije nikakvih drugih simptoma nisam imala. i btw, ne moram ga vise piti.... ne vjerujem u nikakve promjene licnosti.
jesi ti pročitala moju napomenu????? :eusa_naughty:  to su MOGUĆE nuspojave a ne stalne i obavezne nuspojave.rezultati su dobiveni na velikom broju ljudi i normalno da je svatko naveo nešto drugo.to i je cilj kliničkih ispitivanja lijekova.......generalizacija nuspojava
btw. naveo sam pospanost,vidi zadnju riječ - 'SEDACIJA'

#15 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 11 May 2006 - 09:41

ah tko bi znao sta je sedacija... ne studiraju svi medicinu. -_-

#16 osvajach

osvajach

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 21 June 2006 - 12:51

View PostAngel Heart, on 29 Nov 2005, 11:37 PM, said:

Olanzapin je noviji antipsihotik. Spada u skupinu oksazepina i kemijski je drugačiji od promazina i flufenazina, a također i drugačiji je haloperiddola. Njegova iznimna učinkovitost dovodi do toga da polagano postaje najvažniji antipsihotik za liječenje shizofrenije. Rezultati ispitivanja na životinjama pokazali su da olanzapin antagonistički djeluje na serotoninske, dopaminske i kolinergičke receptore, ali selektivno! Naime, Olanzapin je selektivan i veže se uglavnom na receptore koje se nalaze na neuronima čije izbijanje izaziva shizofreniju, dok se slabo veže na one dopaminske receptore koji su odgovorni uza nastanak simptoma Parkinsonove bolesti. To dovodi do toga da olanzapin ublažava siptome shizofrenije ne izazivajući siptome Parkinsonove bolesti (za razliku od večine ostalih antipsihotika).

ne znam zasto...ali ne mogu da pronadje na ovom forumu temu ziprexa...ima li neko iskustva sa ziprexom?

ja imam 40mg ziprexu
45 mg remeron
10 mg zonoct
200mg zoloft

al nikako da skontam koju dijagnozu mi je dao psihic

skontao sam da imam PTSD sa simptomima psihoze( moze li mi neko objasnit sta je to psihoza ) halucinacije,i cujem glasove...al nigdje konkretno u papirima sifra

#17 osvajach

osvajach

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 21 June 2006 - 12:53

zabrinjavaju me ove nus pojave... :wub:

#18 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 21 June 2006 - 14:51

View Postosvajach, on 21 Jun 2006, 01:53 PM, said:

zabrinjavaju me ove nus pojave... :wub:

7 dana sam to pila... prvih tri nisam mogla gledat koliko mi se spavalo.

#19 enter

enter

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 98 posts

Posted 21 June 2006 - 21:49

View Postosvajach, on 21 Jun 2006, 01:53 PM, said:

zabrinjavaju me ove nus pojave... :(

osvajach koliko sam vidjela ti piješ 40 mg ako se ne varam jer sam vidjela na jednom drugom forumu tvoj post  :angry:

gle ljudi,sve tablete nose nuspojave i svaki čovjek drugačije reagira na njih.osvajach ako ti neće odgovarat nakon tjedan dva uzimanja posavjetuj se sa doktorom i promjeni možda rispoleptom ili sličnim lijekom.
a možda meni i nije tako strašno jer ipak pijem puno manje mg nego ti tako da mislim da ćeš možda i imati malo izraženije nuspojave.no,tko zna.ja dosta hvalim zyprexu jer je meni osobno najviše pomogla što je i logično.
kako god bilo,javljaj kako ti je  ;)

#20 osvajach

osvajach

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 21 June 2006 - 23:13

View Postebony, on 21 Jun 2006, 03:51 PM, said:

7 dana sam to pila... prvih tri nisam mogla gledat koliko mi se spavalo.
volio bi i ja da mogu tako spavat..daju mi pored 40mg zyprexe remeron 45mg zonoct (za koji kazu da je jedan od boljih ljekova za spavanje) i zoloft 200mg a ja jos uvjek spavam neka 3 sata :(

View Postenter, on 21 Jun 2006, 10:49 PM, said:

osvajach koliko sam vidjela ti piješ 40 mg ako se ne varam jer sam vidjela na jednom drugom forumu tvoj post  :angry:

gle ljudi,sve tablete nose nuspojave i svaki čovjek drugačije reagira na njih.osvajach ako ti neće odgovarat nakon tjedan dva uzimanja posavjetuj se sa doktorom i promjeni možda rispoleptom ili sličnim lijekom.
a možda meni i nije tako strašno jer ipak pijem puno manje mg nego ti tako da mislim da ćeš možda i imati malo izraženije nuspojave.no,tko zna.ja dosta hvalim zyprexu jer je meni osobno najviše pomogla što je i logično.
kako god bilo,javljaj kako ti je  ;)
da pijem 40mg zyprexu..postavio sam post na drugom forumu pa su mu dali ovaj link..a kopirao sam isti post na ovaj forum samo na drugu temu..

ne znam kako ce mi odgovarat..samo sam htjeo da se malo vise informisem o tom lijeku..nadam se da ce imat pozitivan efekat..

hvala vam svima na razumjevanju  :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users