Jump to content

Olanzapin (SIZAP, ONZAPIN, ZALASTA, ZYPREXA, VAIRA)

• Please log in to reply
337 replies to this topic

#41 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 18 August 2007 - 12:40

ma dajte nemogu vjerovati da tu nema nijednog zyprexasa ?!
koliko treba da pocne djelovati i sto otprilike mogu ocekivati od nje?
PLEASE HELP :meda:

#42 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 23 August 2007 - 08:45

Ocito sam ja jedini zyprexas tu.. :glasses:  :D

#43 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 27 August 2007 - 17:29

Danas sam opet bio kod psihicke, rekao sam joj da probamo s litijem jer me zyprexa zatupljuje,a ona nije bila za to nego mi je rekla da se samo trebam priviknuti na nju, jer dok god nemam manicnih ni depresivnih epizoda,da je to to.
Kaze da je litij opasan i da mi ga ne bi davala.
Ali ja sam od ove zyprexe glup,tup i neupotrebljiv. Nikakvih emocija,ni gore ni dole,sve mi ravno.
samo spavam i jedem  :zz_banghead:
koliko sam uspio procitati na netu, zyprexa niti nije prvi izbor za bipolar, sad ne znam sto da radim.
mislim nastavit cu je piti,ali za tjedan dana idem opet na kontrolu,pa ako dotad se nista ne promijeni trazit cu je litij milom ili silom  :smash:  :)
ili ima nesto jos bolje od toga.
molim za pomoc

#44 Real Elem

Real Elem

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 64 posts

Posted 31 August 2007 - 18:56

Izvini Asentar, nisam dolazio na ovu temu:
meni Zyprexa pomaze dosta (normalizovala me posle psihoze) mada i ja se osecam zatupljeno, ma ni Litijum nije dobar, koji lek je dobar ali mora se.
Ne znam sta bih ti savetovao.

#45 Mugamba

Mugamba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 posts

Posted 31 August 2007 - 19:04

Ja ne pijem Zyprexu nego rispolept (slicno sranje), ali sto da ti kazem tup sam ko drvo. Nema emocija, nema ideja, cisto tupilo. Ali naviknes se, samo ti to mogu reci.  I cak se ponekad nasmijes, doduse rijetko.

#46 Real Elem

Real Elem

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 64 posts

Posted 31 August 2007 - 19:29

Kad se setim kakav sam bio pre psihoze, "cist kao suza sa suncem u ocima" sto bi reko Jura Stublic.
Sad je to sve proslost. Doktor kaze da imam bipolar i zasad Zyprexa pomaze, nekad razmisljam o prestajanju ali strah me.

Asentar: da li si dozivljavao psihoze ili samo promene raspolozenja (maniju bez psihoze i depresiju)?

Pozdrav Mugambi

#47 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 01 September 2007 - 06:24

Real elem hvala ti na odgovoru..ja ti imam bipolar vec nekih 5 godina, mozda i ranije,ali bas krajem 2001. sam dozivio prvu depresiju,poceo sam izbjegavati izlaske iz kuce, prijatelje,cak i obitelj,bilo mi je grozno-za mene neko sasvim novo stanje..
Ta prva depresivna epizoda trajala mi je nekih tjedan,dva,a onda je usljedila manicna kad sam se osjecao najbolji,najpametniji, prepun samopouzdanja, imao sam osjecaj mocnosti.
Znao sam da to nije prirodno,ali meni je to bilo tako super,da sam uzivao.
Nakon toga usljedila bi opet faza depresije, pa normala neko vrijeme,pa opet manija i tako po periodima konstantno.
Medjutim s vremenom,te manicne epizode sve su krace trajale i bile blaze, a depresije cesce i jace.
Problem je sto se meni manija toliko svidjela, pa ni u fazama "normale" ne bi bio zadovoljan,tako da sam s vremenom razvio hipomaniju (tako kaze psihicka)
Sad je problem sto odkad pijem ovu svu kemiju,ukljucujuci zyprexu, u jednom danu mi se izmjenjuju manija i depresija i to u jakom intenzitetu, a to mislim da zyprexa ne bi smjela "dopustiti".
Sorry sto sam bio ovako iscrpan,ali ne znam sto da radim.
Hvala  :zz_banghead:

#48 Real Elem

Real Elem

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 64 posts

Posted 01 September 2007 - 17:10

Asentar, porazgovaraj sa doktorom o Zyprexi i kako se osecas (mislim da to nije dobro da ti se tako + i - smenjuju). Usput trazi mozda i nekog drugog doktora ako osetis da sadasnji ne poklanja dovoljno paznje. Litijum je jedna od opcija, i on isto ima neuspojave, proveri to, moraces stalno na kontrole krvi itd....
Zyprexa je mene stabilizovala mada bude me strah jer postoji opasnost da se dobije dijabetis, zatim povecava apetit (protiv toga se borim uspesno), itd... ima jos toga

Svako dobro i pisi, samo hrabro napred

#49 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 26 September 2007 - 12:23

Sinoc sam zaspao i zaboravio popiti svoju zyprexu.. hoce li imati to kakvog utjecaja sto sam preskocio dozu?

#50 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 26 September 2007 - 12:46

Dajte molim vas, stvarno me zanima, strah me da ne upropastim cijelu terapiju sad..idem kod psihicke u 5 ali sam nestrpljiv, panika mi je  :zz_banghead:

#51 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 26 September 2007 - 12:59

ma nece ti biti nista od jedne zaboravljene doze, popij danas kao uobicajno i to je to.

Inace ja sam citala neke knjige na temu bipolarnog poremecaja jer je psihijatar dao naslutiti da bih ja to mogla imati i nisam se nasla ni u jendom simptomu. Onda sam pitala psihologinju kod koje idem vise godina, svaki tjedan i ona je rekla da je sigurna da bipolarni nemam. I objasnila mi kako to izgleda jer ima dva pacijenta s tom dijagnozom.

Kaze da bi meni malo manije dobro doslo da me digne iz ove depre....i da se manicna faza svima svidja jer mozes sve, pun si ideja, sve je lako...

#52 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 26 September 2007 - 13:11

View Postkefir, on 26 Sep 2007, 01:59 PM, said:

ma nece ti biti nista od jedne zaboravljene doze, popij danas kao uobicajno i to je to.
Inace ja sam citala neke knjige na temu bipolarnog poremecaja jer je psihijatar dao naslutiti da bih ja to mogla imati i nisam se nasla ni u jendom simptomu. Onda sam pitala psihologinju kod koje idem vise godina, svaki tjedan i ona je rekla da je sigurna da bipolarni nemam. I objasnila mi kako to izgleda jer ima dva pacijenta s tom dijagnozom.

Kaze da bi meni malo manije dobro doslo da me digne iz ove depre....i da se manicna faza svima svidja jer mozes sve, pun si ideja, sve je lako...

hvala puno kefir , meni je dijagnosticiran bipolarni poremecaj i iz svog iskustva ti mogu reci da je manija stvarno savrsena, ali jebiga, nakon nje dolazi depresija koja nimalo nije lijepa, a ja uz sve to imam i paranoidnu psihozu, tako da mi je zyprexa temelj.(uz ad i anksiolitike)
a kako sam na netu procitao, da i nije bas dobro preskociti dozu,te da treba zaboravljenu dozu uzeti cim se sjetis opet..a kako je to bilo jutros, a morao sam ici na posao, nisam je htio uzeti jer me uspava.

#53 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 26 September 2007 - 17:41

Ako imas vremena procitaj sto je ova psihologinja pisala o svom bipolarnom poremecaju Kay Redfield Jamison

An Unquiet Mind: A Memoir of Moods and Madness, napisala je ona jos knjiga na tu temu, sto je ovdje posebno zanimljivo je spoj njenog strucnog i osobnog iskustva. Knjiga nije mracna, dapace.

#54 tiny

tiny

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 January 2008 - 16:55

Imam brata od 24 godine bolesnog od sizofrenije.Bio je prije sest mjeseci u bolnici sest dana na haldolu-injekcijama i onda na zyprexu,ali ju je pio samo dva dana i prestao posto je procitao nezeljena dejstva.Od tada nije pio nista niti je htio ici vise kod psihijatra i stanje mu se samo pogorsava.Pokusali smo razgovorom,ali nista.Odlucili smo da ga smjestimo sutra na psihijatriju i ovaj put ga necemo izvlaciti dok ga ne otpuste doktori iz bolnice.To je jedini nacin da pocne piti lijekove.Samo sto su doktori rekli da ce opet poceti s haldolom.Tako nam grozno pada sto to moramo uraditi protiv njegove volje(hitna,policija).To ce mu opet biti sok.Moze li mi neko odgovoriti na pitanje(od onih koji su to prosli):Kad pocne piti redovno lijekove, hoce li shvatiti da je odvodjenje u bolnicu bilo nuzno za njegovo dobro i da mu time nismo zeljeli nista lose?I hoce li to biti ogroman sok za njega?(znam da svaka osoba reaguje na drugaciji nacin i da nismo svi isti)

Hvala unaprijed na odgovoru

#55 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 28 February 2008 - 18:43

a sa zyprexom imam samo dobra iskustva..napokon mi je pomogla..doslovno me vratila u život :)

#56 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 06 April 2008 - 16:48

doktorica mi je dala preporuku i zahtjev koji moram ispuniti da mi hzzo odobri zyprexu ( dosad mi je ona davala )
zaboravio sam je pitati moram li to poslati u zagreb ili moram sam to odnijeti u svoj zavod u dubrovniku.
Je li itko to radio, koliko treba cekati da se to odobri?
Hvala

#57 michella

michella

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 20 June 2008 - 13:52

QUOTE(asentar @ 6 Apr 2008, 05:48 PM) View Post
doktorica mi je dala preporuku i zahtjev koji moram ispuniti da mi hzzo odobri zyprexu ( dosad mi je ona davala )
zaboravio sam je pitati moram li to poslati u zagreb ili moram sam to odnijeti u svoj zavod u dubrovniku.
Je li itko to radio, koliko treba cekati da se to odobri?
Hvala

jja sam čekala tjedan i pol do dva da stigne odobrenje:)

da li netko uzima zalastu? sad počinjem s time, uzimala sam zyprexu. znam da je to ista stvar, samo me zanima jesu li nuspojave kod zalaste možda jače? od zyprexe se nisam baš udebljala, 2-3 kile, pa se nadam da će stati na tome Posted Image

#58 lidija26

lidija26

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 33 posts

Posted 16 October 2008 - 12:45

QUOTE(tiny @ 6 Jan 2008, 05:55 PM) View Post
Imam brata od 24 godine bolesnog od sizofrenije.Bio je prije sest mjeseci u bolnici sest dana na haldolu-injekcijama i onda na zyprexu,ali ju je pio samo dva dana i prestao posto je procitao nezeljena dejstva.Od tada nije pio nista niti je htio ici vise kod psihijatra i stanje mu se samo pogorsava.Pokusali smo razgovorom,ali nista.Odlucili smo da ga smjestimo sutra na psihijatriju i ovaj put ga necemo izvlaciti dok ga ne otpuste doktori iz bolnice.To je jedini nacin da pocne piti lijekove.Samo sto su doktori rekli da ce opet poceti s haldolom.Tako nam grozno pada sto to moramo uraditi protiv njegove volje(hitna,policija).To ce mu opet biti sok.Moze li mi neko odgovoriti na pitanje(od onih koji su to prosli):Kad pocne piti redovno lijekove, hoce li shvatiti da je odvodjenje u bolnicu bilo nuzno za njegovo dobro i da mu time nismo zeljeli nista lose?I hoce li to biti ogroman sok za njega?(znam da svaka osoba reaguje na drugaciji nacin i da nismo svi isti)

Hvala unaprijed na odgovoru

draga moja, ja imam sestru koja je obolila od shiizofrenije sa 23 godine...voljela bih da i tvoj brat procita ovo jer znam sto govorim iz iskustva..odvodenje  u bolnicu je nuzno, i moja sestra je bila u bolnici dva mjeseca, i tada su dosli do te dijagnoze...i za nju je to bio sok, i nije joj bilo bas ugodno ali unatoc svemu pomoglo je i sada zaboravlja na to iako jos uvijek ima nocne more ponekad od bolnice i doktora, ali zna da je to bilo za njezino dobro i da smo to ucinili radi nje. sada nam to ne zamjera, tako nece ni tvoj brat. Zyprexa je odlican lijek, unatoc nuspojavama (moja sestra se takoder udebljala zbog toga lijeka i drhte joj ruke jako) ona sada funkcionira potpuno normalno i zaista je na dobrom putu, vise ni traga onim psihoticnim epizodama kakve je imala prije. Stoga, moras uvjeriti svoga brata da pije zyprexu jer ce mu zaista pomoci i biti ce mu bolje...ne mora se bojati nuspojava jer one s vremenom produ i vise se ni ne osjete. Ona pije sada zypreksu cetiri godine i mislim da vise ne moze zamisliti zivot bez nje. Zaista,  su je vratile u zivot...stoga neka tvoj brat procita ovo, i mozda ce shvatiti da je zapravo jedan od sreckovica jer moze piti taj lijek koji ce ga ponovno vraiti u zivot, jer taj lijek je skup i ne daje se svakome...
i sigurna sam da ce ti biti zahvalan na tvojoj ustrajnosti sto se tice toga lijeka...Ne boj se, nego ga pij, i biti ces opet onaj stari!!!!   pomozi sam sebi....

#59 Allsentra

Allsentra

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 68 posts

Posted 22 November 2008 - 15:28

Pozdrav svima! Pijem Zyprexu 4 mjeseca, prvo dozu od 2X5mg, sad samo 5mg prije spavanja. U dogovoru s psihijatrom odlučila sam postupno prekinuti s uzimanjem, zadnja 2 dana pijem 2,5mg i javio mi se pojačan osjećaj straha i problemi sa spavanjem (inače sam od 5mg spavala po 12 sati) pa razmišljam da povećam na 5 mg. I ma li netko iskustva sa smanjivanjem doze i prestankom uzimanja? I primjetih da se većina udebljala od Zyprexe, bome sam i ja nabacila 11 kg Posted Image

#60 Gizela

Gizela

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 20 posts

Posted 05 December 2008 - 09:47

Evo da se i ovdje nadovezem: Pije Zyprexu devet mjeseci, 5 mg ujutro i 10 uvecer, pomogla mi je, ali simptomi i dalje perzistiraju, iako su bez nje bili stravicni.

Nemam nikakvih nuspojava hvala dragom Bogu osim sto sam se udebljala 4 kg. I rukopis mi se promijenio ohmy.gif

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users