Jump to content

injekcije ili tablete?

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 tirkiz

tirkiz

Član

• Members
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 14 June 2017 - 00:58

mozete li da mi objasnite sta utice na odluku lekara da se pacijentu daje antipsihotik iglom na odredjeno vreme ili da ipak pije lekove?sta je bolje, iz vaseg iskustva, sta je komfornije, ucinkovitije?u cemu je razlika?i jos samo nesto, pri trazenju najbolje terapije, zakljucila sam i sama da to moze da potraje, moze li da se dodje do greske u smislu da je lek dobar, ali nije dobra doza?

#2 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,327 posts

Posted 14 June 2017 - 05:25

Obično odluluje da li je postignuta dobra kompliansa, odnosno dali pacijent redovno i sam uzima tablete, ako ne, onda prepisuju ampule, odnosno injekcije.

Pa normalno je da ti je lakše, brže bolje, bezbolnije, i u svakoj prednosti uzeti tabletu kod kuće nego ići svakih 2 neđelje (Rispolept) u bolnicu po IM injekciju...

#3 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,405 posts

Posted 14 June 2017 - 06:05

Obično se doktori odlučuju na inekcije da bi aktivna supstanca nekog leka brže stigla do ćelijskog receptora na koji treba da deluje.
Lek unet peroralno (gutanjem) dospeva u probavni trakt odakle se aktivna supstanca kroz venski sistem sakuplja u hepatičku venu (vena porta) koja prolazi kroz jetru, čija je glavna uloga da prečisti krv od potencijalno štetnih materija - enzimi iz jetre mogu tretirati lek kao toksin i razgraditi ga na nivo nedovoljno  efikasnog metabolita - proleka...
Inekcijama se izbegne dejstvo enzima iz jetre, lek na mesto delovanja stiže brže i apsorpcija je potpunija, odnosno brže se postiže potrebna koncentracija leka u plazmi, a u nekim slučajevima se primenjuju radi izvegavanja neželjenog dejstva
Što se tiče doze leka, pretpostavljam da se često krene sa manjim dozama da bi se videla reakcija organizma u odnosu na neželjena dejstva a i da se izbegne toksično dejstvo koje može da se pojavi pri dozama većim od terapijske.
To je ono površno što znam o inekcijama, jer mi je drugarica farmaceut :)

#4 GraničniHisterDistimić

GraničniHisterDistimić

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 392 posts

Posted 14 June 2017 - 08:43

Apoptosis, on 14 June 2017 - 05:25 , said:

Obično odluluje da li je postignuta dobra kompliansa, odnosno dali pacijent redovno i sam uzima tablete, ako ne, onda prepisuju ampule, odnosno injekcije.

Pa normalno je da ti je lakše, brže bolje, bezbolnije, i u svakoj prednosti uzeti tabletu kod kuće nego ići svakih 2 neđelje (Rispolept) u bolnicu po IM injekciju...

Blažen ti potpis care .Taj vredi svih pisanija izuzev onih o tabletama

#5 Primal Pain

Primal Pain

Manic Depressive

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 378 posts

Posted 14 June 2017 - 18:14

Ja pijem tablete i primam injekciju. Šta znam.

#6 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,531 posts

Posted 14 June 2017 - 18:19

meni uopšte nije zgodno bilo da primam injekcije
i to me dr stavila na rispolept konstu bez pitanja a ja debil nisam tad znao da se pobunim
ne znam u čemu je fora ići svaki drugi petak od 11h-13h da primiš preskupu injekciju (jedna košta čini mi se 100 evrića)
kad možeš lepo da sediš kući i gutaš lekove
inače nisam imao nikad problem sa komplijansom pa mi baš nije jasno zašto me stavila na to sranje
ova sadašnja dr me pitala za injekcije aripiprazola ali sam odbio
izgleda oni misli da je to tako nama lakše
ima i jedna pozitivna stvar a to je što imaš priliku da upoznaš druge psihotičare iz tvog mesta dok čekaš na red da te bocnu

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users