Jump to content

- - - - -

Strah od bolesti

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 292 posts

Posted 04 July 2018 - 20:29

Da li se bojite telesnih bolesti, mislim u smislu kad se razbolite da li vas vraca u realnost,
da li vam skrece misli sa dusevnih tegoba, posto vecina obraca paznju kako je zivot bez veze
i kako bi rado umrlo ali sta kad se stvarno od necega telesno razbolite i osecat bol u telu i nemoc,
i kad je npr. deo smrti stvarno prisutan, makar i u delicu zivota.

#2 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,551 posts

Posted 04 July 2018 - 20:40

ne bojim se, dobro neke su mi strašne poput multiple skleroze i još nekih rijeđih, uglavnom onih gdje ostaneš potpuno ovisan o drugima, a inače ne. obično kad mi je fizički loše onda mi bude još gore psihički tako da mi to ne može nikako skrenuti pažnju sa psihičkih tegoba. Smrti se ne bojim, bojim se samo umiranja, tog procesa

#3 Sa1x87

Sa1x87

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 443 posts

Posted 04 July 2018 - 23:09

Ovo sam naucio o zivotu. Nadam se da ce neko uzeti u obzir ovo sto cu napisati, i podijeliti ovde pa i uzeti pouku. Bolest. Ona dolazi iznenada... Da iznenada. Dolazi kad se covjek najmanje nada. Kada je zdrav, prav, i sretan. Da, ta podmukla bolest koju niko ne voli. Umiru mladi, stari, zdravi i nezdravi. Umire zdrav nogometaš na sred terena. Umire i starac, da starac i to onaj koji je zivio 85 godina, pusio cigarete od 2o- ete godine, i jeo masno meso citav zivot. Nema pravila. Umire i sin od covjeka koji je dozivio 90 godina od infarkta u dvadesetoj godini. Nije genetika, nije stres, vidite vec zbog njegovog oca. Covjek je dozivio pozne godine... velika se mudrost krije u uzimanju zivota... Neki ginu u saobracajkama, neki ovako, a neki onako....Ne treba se plasiti smrti.... samo se trebamo dobro pripremiti za nju....Zivot odlazi po Bozijoj odredbi... Treba raditi dobra djela, i pomagati ljudima, ovde smo kratko a svi smo Bozija stvorenja. Ne bojim se smrti jer znam da biva, tj. spoznao sam da biva kako Bog hoce. Smrti me strah kada imam napad panike. Strah me je bilo zaspati, jer sam cuo da je taj i taj umro u snu. Svijest o smrti je dar... Smrt svi preziru, i malo ko ima pravu svijest o smrti.... Gledao sam oko sebe kako naizgled zdravi ljudi umiru, a gledao sam isto tako kako stephen hawking dozivi 76 godina u kolicima, bez ikakve fizicke aktivnosti... gledao sam ljude na malim ekranima koji imaju 600kg, koji mokre u krevet... nakon puno godina provedenih u takvom stanju, doktori daju nadu.... operacija zeludca i doktori koji su otpisali tu osobu ,ona Bozijom voljom biva spasena od istih tih doktora... Manje vise svako zna kako dolazimo na ovaj svijet, ali kako odlazimo... Hm... velika se mudrost tu krije... Nije od stresa, nije od genetnike... ne nije... Ne kazem da se treba nezdravo hraniti, treba se zdravo hraniti, i vjezbati, ali ipak biva onako kako je odredjeno i kako Bog hoce. Nemojte se plašiti bolesti, a tek nemojte smrti. To je prirodan proces. Moj licni savjet je da se bavite sportom. Atletikom ili plivanjem, da meso jedete jednom u dvije sedmice, da izbacite secer.... da idete na planine, mora... Da putujete svijetom sa voljenim partnerom i uzivate u zivotu. Najveci mudraci, filozofi, umjetnici i ljekari su se zbunili u velikim tajnama koje kroji sudbina. Lijep pozdrav,

#4 Izolofalicna

Izolofalicna

Ako cete vec o histeriji...

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,448 posts

Posted 04 July 2018 - 23:10

Joj bre, ja dok ne crknem od bolova ne idem lekaru.
Uopste ne obracam paznju zbog cega nekad istripujem da imam neku bolescinu tesku.
I da ne dao bog imam okoncala bih.

#5 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 04 July 2018 - 23:20

plasim se,mogla bih o tome mnogo da pisem.Zivot mi je "podario" mnogobrojna iskustva,ali je to ne bas laka tema pa je preskacem.\
Cuvajte zdravlje koliko god mozete,od njega nema nista vrednije.

#6 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 784 posts

Posted 05 July 2018 - 21:43

Jedino se plašim one moje ortopedske povrede-sa kolenima..to je moj najveći strah. Inače drugih bolesti se ne bojim.

Mnogo više se brinem za mamino zdravlje, za sestrino, za zdravlje svih meni bliskih i voljenih i dragih..A za sebe se ne plašim što se tiče bolesti.

SA1x87, napisao si više nego odličan post. Veoma, veoma poučan. Bravo!

#7 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 292 posts

Posted 06 July 2018 - 20:32

Ljudi su danas prepusteni destruktivnom nacinu zivota sve vise mladih umire, ljudi zive stihiski, lose se hrane, nema zdravih emocija, pogresni sistemi vrednosti,... zato je sve vise bolesnih pogotovu dusevno i klinike su pune, ljudi su usamljeni, da je bolje vreme sad bi se svi mi negde druzili, a ne bi bilo potrebe, da se kuckamo preko interneta.

#8 Ank

Ank

MOSSAD

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 840 posts

Posted 09 July 2018 - 12:22

Jedina bolest koje se bojim i razlog zbog kog se bojim nje je pogorsanje moje trenutne dijagnoze u buducnosti. Ponekad na kratko vrijeme imam taj osjecaj, da ce mise jednom bolest pogorsati. Sta bi se onda desilo sam mnom, hospitalizacija i suludo jake terapije. Da bauljam bolnickim hodnikom ko zombi dok mi curi bala na usta? To nikad ne bih sebi dozvolio, prije bi sebi oduzeo zivot. Pricao sam sa psihijatrom o tome, on me uvjerava da se to nece desiti, da se moja bolest ne pogorsava, da postoje pozitivni znaci, da ljudi kao ja dozive pristojnu starost. To mi je najveci kosmar, ali pokusavam da mislim pozitivno i da vjerujem, ako ne u oporavak, bar u stabilno stanje.
Na to me je malo zamislilo nesto sto se desilo covjeku s kojim sam lezao na klinici. On je tokom studija na fakultetu obolio i lijecio se. Uspio je zavrsiti fakultet i zaposliti se kao upravnik poste. Stanje mu se sasvim stabilizovalo, ozenio se i dobio djecu. Onda, odjednom, u 40-oj godini, bolest se vraca, sa stravicnim simptomima. Biva hospitalizovan, bili smo smjesteni u istoj sobi. Imao je stravicne kosmare, preko dana je tesko govorio i stalno pricao o nekim negativnim stvarima. Kad sam izlazio sa klinike, uzeo sam mu broj, da bih znao kako mu tece oporavak. Prvi put kad sam zvao, javila mi se njegova supruga i rekla da je prebacen u Bolnicu u Dobroti, za najteze slucajeve. Proslo je neko vrijeme, racunao sam da je ili jos uvijek u bolnici ili u kuci pod teskom terapijom. Nazvao sam opet njegovu zenu, i ona mi je rekla da je preminuo prije mjesec dana. Izvinuo sam se, izjavio saucesce.
Eto toga se bojim, da se poslije godina stabilnosti bolest ne vrati u najgorem obliku.

#9 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,354 posts

Posted 09 July 2018 - 12:28

@Ank,ja sam stabilan 13 godina,dakle psihoza je bila 2005 godine.Neznam kolko si ti vremenski stabilan,ali mislim da ćeš i ti biti stabilan jako dugo.

#10 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 292 posts

Posted 09 July 2018 - 12:51

Kako kazu, Life is a bitch, and then you die, kad to shvatis i pomiris se sa tim, biva ti lakse.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users