Jump to content

Patološki strah od online komunikacije (uglavnom emaila), negativnog feedbacka, loših vesti i odbijanja - anksioznost? Simptom BPD/GPL? OBA?

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 Hyperdrive

Hyperdrive

KO SMETA???

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,009 posts

Posted 11 July 2018 - 20:07

Pošto ljudi generalno ne razumeju moj sada i jedini preostali problem, a i ovde sam doživljavala da se ljudi ljute ako ne odgovorim na poruku, da brišu, da se MNOGO ljute što sam spora, čisto da objasnim da to ne radim namerno, da volim ljude i da bežim samo ako neko krene da bukvalno proverava da li sam tu i onda se pita što ne pričam sa njim/njom...a to je do sad radila samo jedna osoba, koja više ne dolazi ovamo.

Pre svega - jasno mi je da je apstraktno, kao što je nekom drugom apstraktna npr. agorafobija. Ne uzimam nikome za zlo. :) U pravu ste.

Ovo je počelo pre nekih jedanaest-dvanaest godina, posle sukoba sa ženom koja je danas poznata muzičarka u indie krugovima, boho hipster tip. U ono vreme nije bila niko i ništa, ali je pokušavala da se probije. Rekla sam da je ružna, posle čega me je proganjala, a posle, kad sam je provalila, neko vreme bila mirna i na kraju počela da šalje druge da to rade. To su bili njeni prvi obožavaoci, radili su joj dobrovoljno Myspace kampanje, kad je postala poznata samo ih je otkačila.

Proleće 2007. je bilo...pa, čupavo. Stizale su mi besne poruke i komentari iz svih krajeva Evrope, ljudi bi se potpisivali kao npr. "Two Big Eyes", u potpisima na forumima su imali tekst usmeren protiv mene, sa mojim imenom i niko nije radio ništa. Jedna ludača je pisala mojoj šefici, opisivala je klevete, u kojim zemljama su kažnjive. Kad sam bila zaglavljena sa 100K ljudi na događaju gde je bilo strašno nevreme, otvoreno su pisali kako žele da mi se nešto dogodi, tipa da me udari grom ili da me pregaze u rulji.

Istovremeno, gotovo trinaest godina starija drugarica koja je imala interese sa obe strane priče me je svako malo molila da menjam tekstove svojih poruka na forumima, PISALA VELIKIM SLOVIMA i nazivala me glupom i mentalno bolesnom. Ona sama je radila stvari kojih bi mene istinski bilo sramota, ali u njenoj glavi ona je bila neko, ja sam bila niko i ništa, plus sam iz Srbije, ona iz Italije, što me je valjda automatski činilo debilom.

U nekom trenutku bi srce krenulo da mi lupa kad god vidim email, poruku na MSN Messengeru ili Myspace od bilo koga koga sam spomenula. Tu je bila još jedna osoba, '64. godište, koja je bila admin na jednom velikom sajtu i mogla je da radi šta hoće - 'ladno mi je rekla da ću verovatno dobiti rak štitnjače, pisala kako je videla sokola kako je uhvatio vevericu u parku (moj nick je imao veze sa vevericama) i sl.

Godinu dana kasnije je došlo do toga da, kad vidim da je neko od njih pisao ili odgovorio posle mene, odmah jurim u WC i kreće praskavi proliv. Imala sam možda 1-2 napada panike pre toga, tad su poslali svakodnevni. Najveća obožavateljka pevačice u usponu je onda otvorila celu temu o meni, sa slikama i podacima. Tek tu je neko reagovao.

Nastaviće se...i uglavnom će biti vezano za posao. Nisam htela da čitate "wall of text".

#2 Skenderbeg

Skenderbeg

Warriors Are OP

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 301 posts

Posted 11 July 2018 - 20:18

Ljudi su sujeverni kad im neko pozeli neko zlo, odmah umisle "aha mozda se to i desi" to su lovacke price i nema cega da se plasis! secam se kad sam bio klinac mama me uvek upozoravala da ne prelazim raskrsnicu jer posoji mogucnost da je neko bacio cini, i da cu pokupiti nesto :) to su miki maus price ! dogovori se sama sa sobom , i bice ti mnogo lakse... znam is svog iskustva, kad sam strahovao od necega, mesecima... prosto taj strah ti dopizdi, pocnes samog sebe da nerviras, jer si u strahu, i onda osetis kako polako strah prolazi ... ti sukobi i ostalo... to se resava diplomatskim putem ,blok i gotovo...secas se kad te onaj korisnik smarao na fb-u , nisi htela namerno da mu odgovoris ne neku poruku.. ali eto vidis on se nije naljutio i sve razume :) znam ga licno, ok je decko

#3 maza

maza

sasvim mala biba

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 599 posts

Posted 12 July 2018 - 00:39

*
POPULAR

Nije baš apstraktno, grubo ti je narušena privatnost, imala si nahuškanu armiju ljudi  protiv sebe, dali su ti ga po psihičkom nasilju... plus ona što je kontaktirala šeficu, dakle, sa online komunikacije, nečeg ''apstraktnog'', prelilo se konkretno na tvoju finansijsku egzistenciju. Tu se napravio most od online, virtuelne, do 'opipljive'' neugodnosti za tebe.
Online komunikacija ne ostavlja dovoljno prostora da vidiš facijalnu ekspresiju sagovornika, ton kojim ti se obraća itd. a ovi emotikoni (koliko god ih izmislili), velika slova itd. po mom mišljenju nisu dovoljni da prenesu poruku na pravi način.
Ostaje puno slobodnog mesta za razna tumačenja i obično ono što je napisano, ostavlja kod ljudi jači utisak nego nešto što je izgovoreno ( ovo mi reče dr u Palmi), a bogami je, mislim, i u pravu.

#4 Skenderbeg

Skenderbeg

Warriors Are OP

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 301 posts

Posted 12 July 2018 - 11:31

maza, ma to su lovacke price ...nema od cega da se plasi, ja sam naveo svoj primer kako sam jedan strah razbio, mesecima sam strahovao ... i taj strah je poceo da mi smeta, da me nervira...pa sam onda sam sebi isao na K... i na kraju od tog besa, rekao sam stop... i bukvalno strah je nestao, naravno ne odmah posle "stop-a" :) ali posle 3,4 dana, neka ih prosto zaboravi, ne sme negativno da razmislja o tome... samo pozitiva, i da zaboravi te stvari

#5 Skenderbeg

Skenderbeg

Warriors Are OP

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 301 posts

Posted 12 July 2018 - 12:07

kad kazem (lovacke price) ne odnosi se na hyperdriveov topic... nego u smislu ovi sto su joj uputili razne kletve, za to sam rekao da su lovack price, jer takvo nesto ne postoji :) mogu ja da kunem nekog 10 dana, i naravno da mu se nece nista dogoditi...ali u tom slucaju ona mi deluje nekako sujeverno kao da veruje u te "kletve"

#6 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 784 posts

Posted 12 July 2018 - 12:20

Hyp, razumem te milion posto i razumem tvoje strahove.

Imaš moju podršku od :heart:

#7 WANNABE

WANNABE

godina i po

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,554 posts

Posted 12 July 2018 - 12:41

jedino online i komuniciram iole normalno

#8 maza

maza

sasvim mala biba

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 599 posts

Posted 12 July 2018 - 12:57

Meni je ključna reč - odgovornost. Da bude čovek odgovoran i za ono što napiše online, isto kao kad bi nekoga uživo gledao u oči i izgovorio naglas.
Mnogo ljudi ne shvata to tako, ali zbog napretka tehnologije i uloge koju će tek imati u našim životima, moraće da steknu taj osećaj odgovornosti i u poslovnoj komunikaciji i druženju online.

#9 archaic_tiger

archaic_tiger

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,038 posts

Posted 12 July 2018 - 13:04

To je predlog o kojem svakako ima smisla razmišljati...Štaviše-čak si mi sad dala inspiraciju i za jedan topik na tu temu ;)

#10 Skenderbeg

Skenderbeg

Warriors Are OP

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 301 posts

Posted 12 July 2018 - 14:24

View PostWANNABE, on 12 July 2018 - 12:41 , said:

jedino online i komuniciram iole normalno

a zasto uzivo ne mozes da komuniciras, sta te obuzme neki strah?...neka socijalna fobija? posto mi delujes sasvim normalno

#11 Hyperdrive

Hyperdrive

KO SMETA???

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,009 posts

Posted 12 July 2018 - 16:01

Skenderbeže, molim te, prestani da potenciraš ono što ima veze sa tobom - jednostavno ne mogu privatno sa latentnim mizoginistima. No hard feelings. Nemaš veze sa ovim. Isto kao što nema par mlađih ljudi kojima jasno mogu da kažem da ćute, ne guše, da se moj svet ne vrti oko njih, da npr. ne volim druge Messengere itd. Klasični zli trolovi su samo zli trolovi, npr...jedino mi je gospodin Peti Element bio ZAISTA creepy in neprijatan, od svih ljudi ovde. Eto!

WANNABE i ja kao Jin i Jang...

Kasnije pišem još. :)

Otvorila sam email, imala sam 1317 novih poruka za neke dve-tri sedmice. Od toga su samo četiri bile prave. Dve od četiri su bile od stalkera iz inostranstva. No, oba stalkera su ozbiljno bolesna i trudim se da ne mislim o njima.

#12 archaic_tiger

archaic_tiger

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,038 posts

Posted 12 July 2018 - 16:38

Ovde je u pitanju neka psihološka trauma,ako mene pitaš,i to najverovatnije nastala kao rezultat akumuliranja više uzastopnih subtrauma (obično ne volim da lupetam koješta i da sad tu iznosim neke svoje pretpostavke o kojekakvim dijagnozama i čudima,ali se u svakom slučaju u potpunosti slažem sa Mazom u tome da ovo nipošto ne bi trebalo odbaciti kao tek "tamo neki apstraktni",nerealni problem)...Hoću reći,on možda i jeste "apstraktan" na taj način da se trauma nije odigrala u onom klasičnom,konkretnom (ili da se tako izrazim-fizičkom) smislu,međutim u psihološkom pogledu sve ovo kroz šta ti prolaziš zaista jeste jedan i te kako stvaran i realan,te prema tome i potpuno validan doživljaj (ili preciznije rečeno-serija više uzastopnih subtraumatskih doživljaja).

#13 Skenderbeg

Skenderbeg

Warriors Are OP

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 301 posts

Posted 12 July 2018 - 17:47

Pa jbg, ja kad citam to sto si napisala kao da si uplasena tih kletvi sto si dobila od strane njih, tako mi deluje, ( inace ih nebi spominjala ) vidi se da si psihicki labilna osoba, da padas na mizeriju... trgni se sta se palis na te babe , profesorice i ostalo, nek pricaju sta hoce... lupi sakom od sto i kazi dosta je bilo :)

#14 Hyperdrive

Hyperdrive

KO SMETA???

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,009 posts

Posted 12 July 2018 - 17:49

View PostSkenderbeg, on 12 July 2018 - 17:47 , said:

Pa jbg, ja kad citam to sto si napisala kao da si uplasena tih kletvi sto si dobila od strane njih, tako mi deluje, ( inace ih nebi spominjala ) vidi se da si psihicki labilna osoba, da padas na mizeriju... trgni se sta se palis na te babe , profesorice i ostalo, nek pricaju sta hoce... lupi sakom od sto i kazi dosta je bilo :)

Molim te, prestani tako da mi se obraćaš. Svi smo mi ovde "psihički labilni", nemamo pravo da jedni druge analiziramo. Jednostavno, kad ti neko kaže dosta, onda je dosta. Finito. Basta. Da ne spominjem da ja moram da budem zaposlena, da širim mrežu kontakata i da ovo nije sad neka gwup0st.

#15 Skenderbeg

Skenderbeg

Warriors Are OP

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 301 posts

Posted 12 July 2018 - 17:59

psihicki labilna u smislu tih kletvi, vidi se da su ti smetale...( i ja sam psihicki labilan na neke stvari ) inace ne moze niko nista da ti uvraca opusti se..sujeverje sujeverje :) kao sto mnogi stavljaju mali venac na kucu, ili beli luk, potkovicu itd... jer veruju da mogu tako da se zastite od zla... to su lovacke price... sujeverni su

#16 Hyperdrive

Hyperdrive

KO SMETA???

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,009 posts

Posted 12 July 2018 - 18:05

Jedno je kako ja tebi "delujem", jedno je šta ja zaista mislim. Sad te ozbiljno molim da ostaviš ovu temu.

#17 archaic_tiger

archaic_tiger

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,038 posts

Posted 12 July 2018 - 20:10

Jednom sam na televiziji slušala kako neka psihološkinja daje svoje stručno mišljenje o (nažalost,sve učestalijem) fenomenu "cyber-bullyinga",i ostalo mi je u sećanju da je ona tom prilikom spomenula jedan izuzetno važan (pa ako mogu da kažem-čak i ključan) pojam u ovoj problematici...A taj pojam je-ni manje,ni više nego: TELO.

Da,ljudsko telo...Pa kakve to sad veze ima,pitate se vi.

Ako malo bolje razmislimo,prilično je jednostavno...Naime,kada se bilo koja ljudska jedinka nađe licem u lice sa protivnikom koji u datom trenutku nastupa agresivno prema njoj,svi mi znamo da je tada reč o jednoj visoko-stresnoj situaciji tokom koje se aktivira čuveni mehanizam "fight or flight" ("bori se ili beži"). I jednu i drugu od pomenute dve akcije čovek u realnosti realizuje-ni manje,ni više nego-upravo koristeći svoje telo,tj.svoju fizičku pojavu...Drugim rečima: Ukoliko jedinka donese odluku da se skloni (tj.da pobegne) od date (po pravilu ponižavajuće,a neretko i preteće) situacije,ona je tada u stanju da se,koristeći svoje telo,fizički udalji od izvora stresa i agresije (odnosno,od osobe koja agresivno nastupa prema njoj)...Sa druge strane,ukoliko-pak-ugrožena jedinka ipak odluči da ostane i da se bori,u tom slučaju ona biva sposobna da upravo koristeći isto to telo (bez obzira da li je to upotrebom mnogobrojnih neverbalnih znakova komunikacije kojima će na adekvatan način odgovoriti na pretnju i agresiju druge osobe,ili u krajnjem slučaju-možda čak i direktnim fizičkim napadom na osobu koja je izvor stresa) pruži adekvatan odgovor na datu situaciju. Prema tome,mi u realnom životu upravo uz pomoć svog tela uspevamo da nadvladamo problematične i ugrožavajuće situacije pomenutog tipa,ali pitanje koje se postavlja jeste: Šta se onda dešava u virtuelnom prostoru,gde čovek nema telo i gde nema fizičku pojavu (odnosno,gde on može da bude prisutan samo i jedino psihički,ali nikako ne i fizički)?

Nažalost,činjenica je da je u virtuelnom prostoru svaki čovek u potpunosti uskraćen za svoje telo,te ga prema tome ne može ni iskoristiti kao adekvatno oruđe kojim će se odbraniti od potencijalnih agresivnih napada (koji možda i nisu toliko stravični onda kada ih vrši samo jedan izolovani pojedinac,ali koji-sa druge strane-znaju da predstavljaju izuzetnu opasnost po psihu onda kada dolaze od većeg broja međusobno udruženih osoba)...Uporedimo to sa situacijom kada neko agresivno krene čekićem ili pesnicama na vas,i vi onda imate mogućnost da pokušate da se,onoliko koliko je to u vašoj moći,odbranite (bilo da je to upotrebom ruku i nogu,ili pretećom gestikulacijom i mimikom usmerenom prema protivniku)...Takva situacija bi simbolizovala realan život. Međutim,situacija kada na isti takav način drugi ljudi nasrću na vas dok vi ležite zavezani na podu,paralisani i bez mogućnosti da pomerite ijedan jedini deo svog tela,simbolizovala bi Internet...Prema tome,na Internetu je čovek u neku ruku potpuno ogoljen samom činjenicom da se on nalazi u virtuelnom prostoru gde smo svi mi potpuno lišeni svoje fizičke pojave,te je prema tome i logično da u takvim okolnostima bilo kakav (pa čak i ne previše jak) agresivni ispad usmeren prema nama po pravilu ima daleko razorniji uticaj na našu psihu nego što bi to bio isti takav ispad izveden u realnom životu (a to naročito važi onda ako je pomenuti ispad izveden od strane-po svom temperamentu daleko bučnijih,dominantnijih i agresivnijih,a bogami-neretko i poremećenijih,pojedinaca)...Na Internetu se (čak i onda kada nismo potpuno svesni toga) svi mi u dubini duše sve vreme osećamo kao da smo suštinski nemoćni i paralisani,te je u takvoj sredini jedino pravo sredstvo koje nam se nalazi na raspolaganju za eventualno razračunavanje sa agresivnijim protivnikom taj neki "pogani jezik" kojim možemo da pokušamo da po svaku cenu odbranimo sebe,vulgarno zgazivši i unizivši protivnika u što većoj meri je to moguće (pri čemu se tu neretko javlja jedna sasvim druga vrsta problema,a to je da mnogi pojedinci jednostavno ne žele sebi da dopuste da se spuštaju na svačiji nivo,čime njihova psiha samo još više trpi i postaje u još većoj meri ogoljena i ranjiva u odnosu na psihu onih malo drugačijih pojedinaca koji se ne libe da se na najvulgarniji mogući način suprotstave kome god da je to potrebno).

Prema tome,zaključak je: Da,napadi koje doživljavamo na Internetu zaista neretko mogu da bole i da traumatizuju našu psihu neuporedivo više nego oni "pravi",direktni napadi koji se odigravaju u realnom,fizičkom okruženju.

#18 WANNABE

WANNABE

godina i po

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,554 posts

Posted 13 July 2018 - 14:24

View PostSkenderbeg, on 12 July 2018 - 14:24 , said:

a zasto uzivo ne mozes da komuniciras, sta te obuzme neki strah?...neka socijalna fobija? posto mi delujes sasvim normalno

ejejej pa nemam pojma vise
tesko mi je da se nadovezem na neciju pricu
jedva sklapam recenice a neku svoju pricu da ispricam nema sanse
dal je anksioza il nesto drugo stvarno ne znam

#19 mailer-daemon

mailer-daemon

Na putu za Katmandu

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,924 posts

Posted 14 July 2018 - 00:08

Iskreno, znaš da sam ja neko vrijeme (dok sam u isto to vrijeme savršeno funkcionirao u reali) imao panični strah od fejsa, twittera i svih, bilo kakvih, soc. mreža ili načina online komunikacije (poput maila, kao što si spomenula) Pisao sam davno ovdje kako je ovo mjesto gdje se nitko ne bi trebao ljutiti na neodgovaranje jer je red da se prvo zapitamo da li je uopće ta druga osoba trenutno psihički dovoljno jaka i sposobna da nam odgovori. Manje treba misliti na samog sebe a malo pažnju pokloniti i drugima. Ne samo pažnju nego i razumijevanje.

#20 Hyperdrive

Hyperdrive

KO SMETA???

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,009 posts

Posted 14 July 2018 - 00:13

View Postmailer-daemon, on 14 July 2018 - 00:08 , said:

Iskreno, znaš da sam ja neko vrijeme (dok sam u isto to vrijeme savršeno funkcionirao u reali) imao panični strah od fejsa, twittera i svih, bilo kakvih, soc. mreža ili načina online komunikacije (poput maila, kao što si spomenula) Pisao sam davno ovdje kako je ovo mjesto gdje se nitko ne bi trebao ljutiti na neodgovaranje jer je red da se prvo zapitamo da li je uopće ta druga osoba trenutno psihički dovoljno jaka i sposobna da nam odgovori. Manje treba misliti na samog sebe a malo pažnju pokloniti i drugima. Ne samo pažnju nego i razumijevanje.

Uvek, ali uvek pogodiš u centar. Savršeno se razumemo i izvini ako sam te triggerovala neki dan. :(

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users