Jump to content

vratna kralježnica i anksioznost

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 apolon

apolon

Član

• Members
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 12 August 2014 - 11:55

Uz stalne glavobolje i trnce u glavi, bolove u zakretanju vrata doktor me poslao psihijatru i rekao da sam anksiozan i depresivan.Može to imati kakvu povezanost.

#2 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 12 August 2014 - 12:52

Ćao Apolon !

Može i te kako da bude povezano.
Ja sam ranije imao, sada ređe, kao neke strujne udare koji se kreću od vrata do glave.
Jedan od najgorih simptoma moje anxioznosti.
Ali moraš da znaš da nije opasno iako ti se tako čini.

#3 dzejvi

dzejvi

Đavo

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,732 posts

Posted 12 August 2014 - 14:09

dobrodosao :) desava se meni cesto, imam anksiozan i depresivni poremecaj. moze da bude povezano, mada to opet ne mora da ima apsolutno nikakve veze sa tim sto ti je rekao lekar, ti bolovi mogu da budu nesto sa strane totalno.. ko zna, mozda te konstantno hvata promaja, mozda si se povredio nekako necim pa imas modricu koja boli, sta ja znam. to je jedna od gresaka koju uglavnom prave lekari: ne ukljucuju sve opcije i onda neprecizno odredjuju dijagnoze, daju lekove i samo truju, truju i truju. ne kazem da je to tvoj lekar uradio, pricam generalno...ali opet da ne iskljucujemo opciju da si anksiozan i depresivan, naravno da moze da bude i to. ako si depresivan vrat moze da boli jer se nedovoljno kreces, kao i sve koske koje stalno pomeras posle sedenja u jednom polozaju dugo.. glavobolje jesu karakteristicne za depresiju zbog smanjenog imuniteta koja ona donosi sa sobom.. tako da moze biti, ali opet se dobro preispitaj sta i kako, ne iskljucuj sve opcije.. ovo je samo moje misljenje, pozz :)

#4 betty_blue

betty_blue

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 699 posts

Posted 13 August 2014 - 08:54

Apolon, s jedne je strane moguće, jer kod anksioznih ljudi mišići su zbog nemogućnosti opuštanja stalno (nesvjesno) previše napeti i neopušteni. I to najčešće mišići vrata i ramena, zatim trbušni mišići (dijafragma) pa zna biti poremećeno i disanje.

Ako je ukočenost vratne kralježnice tvoj jedini simptom, moguće da je doktor malo pretjerao, možda je stvarno u pitanju neki banalan razlog. Možda si previše vježbao, oznojen bio na propuhu, kako kaze dzejvi. Ljeti su česte takve ukočenosti. Moguće je da ti vratna kralježnica izaziva neku vrtoglavicu i glavobolju koju navodiš, pa te to čini anksioznim, ali to možda nije ona patološka anksioznost kakva ide uz anksiozno-depresivni poremećaj.

Danas je malo prečesto da se uzroci fizičkih bolesti traže u psihičkim poremećajima. Aksiozno-depresivni poremećaj ima puno složenije i opsežnije simptome (pogledaj tu malo po forumu), tako da mislim, da je na osnovu simptoma koje si naveo malo prenagljeno proglasiti te anksioznim i depresivnim. Ako imaš mogućnosti, plivaj i razgibaj se redovito, pa ćeš vidjeti prolazi li :)

#5 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,327 posts

Posted 13 August 2014 - 11:03

Ako je okoštavanje u pitanju, može biti da ti prekraćuje dotok kiseonika u mozak i to se može manifestovati i trncima i tim problemima koje imaš.
Ali najverovatnije je betty u pravu, možda ti nije ništa sa vratom.

#6 apolon

apolon

Član

• Members
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 13 August 2014 - 20:33

Najgore mi je kad se bol počinje širiti od glave preko vrata sve do ramena i lopatica, uhvati me panika da nešto s plućima nije u redu.

#7 dzejvi

dzejvi

Đavo

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,732 posts

Posted 13 August 2014 - 23:00

ako vec postoji mogucnost da ovo nije anksioznost, budi oprezan i pazi da je ne razvijes.. sigurna sam da je sa tvojim plucima sve u redu, mada ako te toliko hvata panika, moras da sebe nekako da uveris da je sa tobom sve u redu. pokusaj da navedes par razloga zasto je sa tvojim plucima sve u redu, i osecaces se bolje. ako si jaaako nesiguran u sve to, uradi pa cak i pregled pluca ako treba, cisto da budes uveren da je sve okej. neisgurnost je kljuc vrata za ulaz u svet anksioznosti, baci kljuc u kantu i nabavi katanac, da ne bi otkljucavao i zakljucavao stalno :) ovo govorim metaforicki naravno, nadam se da kapiras o cemu pricam.. najbitnije je da pozitivno razmisljas, svesno se trudi da ubedis sebe da je s tobom sve okej, ako nadolaze anksiozne misli, samo ih odbaci, govori im u sebi "bezi bre i ne smetaj mi", to meni pomaze haha. nadam se da sam pomogla nekako haha :)

#8 betty_blue

betty_blue

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 699 posts

Posted 14 August 2014 - 10:45

apolon, on 13 August 2014 - 20:33 , said:

Najgore mi je kad se bol počinje širiti od glave preko vrata sve do ramena i lopatica, uhvati me panika da nešto s plućima nije u redu.

Usput -- radiš li puno za kompjuterom?

Ako da -- moguće je da fizički simptomi koje navodiš dolaze od toga. Sumnjam da su pluća u pitanju :)

#9 apolon

apolon

Član

• Members
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 15 August 2014 - 14:02

Rastura me glava za poludit od kad sam se ustao. Pomagaj!

#10 betty_blue

betty_blue

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 699 posts

Posted 15 August 2014 - 15:03

Moguce da je od vremena... Ili ti je tlak prenizak/previsok. Uzmi tabletu.

Nisi mi odgovorio - radis li za kompom puno?

#11 apolon

apolon

Član

• Members
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 15 August 2014 - 20:28

betty_blue, on 15 August 2014 - 15:03 , said:

Moguce da je od vremena... Ili ti je tlak prenizak/previsok. Uzmi tabletu.

Nisi mi odgovorio - radis li za kompom puno?
Da radim za kompom puno i TV, u biti blejim u to, al kakve veze to ima.

#12 betty_blue

betty_blue

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 699 posts

Posted 15 August 2014 - 21:32

apolon, on 15 August 2014 - 20:28 , said:

Da radim za kompom puno i TV, u biti blejim u to, al kakve veze to ima.

Pa, ima jako puno veze.

Zapravo, moze uzrokovati upravo simptome koje si naveo. Glavobolju, bol u vratu, trnce, probadanja, poremecaj cirkulacije u vratu i glavi.

Vrlo je vjerojatno da je to uzrok, a mozda ti se naknadno nasadila anksioznost, sto nije neobicno.
Pokusaj biti fizicki aktivniji. Mozda imas neki sport kojim se bavis... To bi trebalo pomoci. Tablete su zadnja opcija ;)

#13 apolon

apolon

Član

• Members
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 24 August 2014 - 11:57

Evo najnovije teorije. Uslijed stresa i anksioznosti dolazi do grčenja mišića u leđima i vratu, što dovodi do glavobolja i bolova u leđima i vratu. Što ti se dešava još te više uhvati strah i panika, pa sve skupa uđe u začarani krug. Jel stoji ova teorija?

#14 Anela

Anela

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 212 posts

Posted 03 August 2015 - 11:25

Sto se mene tice, teorija sasvim stoji.
Meni su misici od vrata prema ramenima i u lopaticama toliko zgrceni, da mama, koja je inace maser ne moze cudom da se nacudi koliko cvorova imam u tom predelu.

#15 kismo

kismo

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 73 posts

Posted 25 April 2016 - 10:09

me zna jako gušiti kao da mi zraka fali, pa me počne stezati u nadlaktici i izgubim čak osjet u lijevoj ruci.
Kod kardiologa sve u redu.
A kičma boli sva samsigana.

#16 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,655 posts

Posted 25 April 2016 - 12:03

apolon, on 24 August 2014 - 11:57 , said:

Evo najnovije teorije. Uslijed stresa i anksioznosti dolazi do grčenja mišića u leđima i vratu, što dovodi do glavobolja i bolova u leđima i vratu. Što ti se dešava još te više uhvati strah i panika, pa sve skupa uđe u začarani krug. Jel stoji ova teorija?

Stoji i ta teorija a i praksa. Meni protiv bolova na tom mjestu ne vrijedi sami brufen bez normabela i obratno.