Jump to content

- - - - -

Izbjegavajući poremećaj

• Please log in to reply
180 replies to this topic

#41 Noni

Noni

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 13 March 2016 - 15:42

Koja je tacno razlika izmedju socijalne fobije i izbegavajuceg?

#42 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 13 March 2016 - 17:56

View PostNoni, on 13 March 2016 - 15:42 , said:

Ja sam se isto pitao, ne znam da li sam uspeo dobro skontati, ali reci cu misljelje. Socialna fobija je slabija, manje smeta u zivotu, moze krece da traje, da se javi, nestane. Za sve poremecaje licnosti se misle da ih covek nosi od uvek, slozeniji su ralozi nastanka. Dosta su jace anksioznosti u izbegavajucem, dosta nerealnije, komplikovanije je mislelje o ljudima, o partnerima, dosta se vise misli o svemu tome i kad si sam, doata je teze prihvatanje obacivanja. Obicno su mu opsesivno-kompulsivne misli u satavu, moze biti izliva panike besa, moze se javljati crta zavisnog poremecaja licnosti jer je on isto iz C klastera.
Sve zavisi i kakva je osoba zapravo, neko je vise ili manje ekstrovert, introvert, srtidljiv, osecajan... neko sa jacim stanjima nece dobiti tu dijagnozu, neko sa sa slabijim mozda bi. Niko nikad sam sebi ne moze dati dijagnozu, ono sto nevalja nek popravlja pa ako ne ide napred, nek se nekom obrati uz srecu da naleti na strucne, ne previse zauzete, savesne psihologe.

#43 Noni

Noni

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 13 March 2016 - 18:55

Hvala na odgovoru :)Znaci,ustvari najveca razlika je sto izbegavajuci bas izbegava :D bilo kakve situacije gde mora doci u kontakt sa ljudima ..sve ostalo jeisto kao kod soc.fob.

#44 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 13 March 2016 - 20:39

View PostNoni, on 13 March 2016 - 18:55 , said:

Hvala na odgovoru :)Znaci,ustvari najveca razlika je sto izbegavajuci bas izbegava :D bilo kakve situacije gde mora doci u kontakt sa ljudima ..sve ostalo jeisto kao kod soc.fob.
pa ne moze se tako jednostavno reci, isto izbegava i soc. fobija i izbegavajuci, i u oba covek ipak zeli da nije sam, vise nego oni iz A grupe poremecaja, zeli ali nesto brani, taj mehanizam kod izbegavajuceg je slozeniji i nerealniji... u izbegavajucem si obicno mnogo dalje do nekog prirodnog odnosa, dalje od normalnog funkcionisanja, dublje u patologiji, vise se odrazlio na ceo zivot i treba vise svega da se popravi

nije u izbegavajucem "sve ostalo isto kao u soc.fob" kad je on siri, on je poremecaj licnosti i u ona se vidi u njemu produbljena

#45 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,011 posts

Posted 14 March 2016 - 11:12

View PostNibrist, on 13 March 2016 - 20:39 , said:

pa ne moze se tako jednostavno reci, isto izbegava i soc. fobija i izbegavajuci, i u oba covek ipak zeli da nije sam, vise nego oni iz A grupe poremecaja, zeli ali nesto brani, taj mehanizam kod izbegavajuceg je slozeniji i nerealniji... u izbegavajucem si obicno mnogo dalje do nekog prirodnog odnosa, dalje od normalnog funkcionisanja, dublje u patologiji, vise se odrazlio na ceo zivot i treba vise svega da se popravi

nije u izbegavajucem "sve ostalo isto kao u soc.fob" kad je on siri, on je poremecaj licnosti i u ona se vidi u njemu produbljena

Di si to naučio? :D

#46 preludijum

preludijum

Član

• Members
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 14 March 2016 - 11:57

Onaj ko ima izbegavajuci mrzi sebe i misli da ga i ostali tako vide, omalovazavaju itd. i to traje ceo zivot. A tu je i opsesivnost.

#47 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 14 March 2016 - 14:13

View PostVeronika, on 14 March 2016 - 11:12 , said:

Di si to naučio? :D
ma ja po ceo dan godinama razmisljam o psihologiji :D , citam sa neta, i sa foruma ucim, a verovatno imam taj poremecaj jer mi je terapeutkinja rekla

@preludijum, ne mora trajati ceo zivot to sto si napisala, ja npr manje mrzim sebe i vise postujem nego pre 5 god. i manje mislim da drugi  stalo misle da nisam nizasta, jednino sto slabo sta preduzimam da sebi pobojsam zivot i imam neku samostalnost, egzistenciju sta vec...
kada covek radi na poremecajima licnosti mogu se smanjivatti u nekom dobu mozda od kasnih dvadesetih, za ibegavajuci pise da je obicno najdugotrajniji

#48 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,011 posts

Posted 14 March 2016 - 18:52

View PostNibrist, on 14 March 2016 - 14:13 , said:

ma ja po ceo dan godinama razmisljam o psihologiji :D/> , citam sa neta, i sa foruma ucim, a verovatno imam taj poremecaj jer mi je terapeutkinja rekla

@preludijum, ne mora trajati ceo zivot to sto si napisala, ja npr manje mrzim sebe i vise postujem nego pre 5 god. i manje mislim da drugi  stalo misle da nisam nizasta, jednino sto slabo sta preduzimam da sebi pobojsam zivot i imam neku samostalnost, egzistenciju sta vec...
kada covek radi na poremecajima licnosti mogu se smanjivatti u nekom dobu mozda od kasnih dvadesetih, za ibegavajuci pise da je obicno najdugotrajniji

Al ovo što tinpričaš je psihijatrija, ne psihologija.
Al greške se dešavaju. :D

Mani čitanje toga, to je za klince.

#49 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 687 posts

Posted 14 March 2016 - 20:31

View PostVeronika, on 14 March 2016 - 18:52 , said:

Al ovo što tinpričaš je psihijatrija, ne psihologija.
Al greške se dešavaju. :D

Mani čitanje toga, to je za klince.
pa valjda je sve to povezano pogotovo kod poremecaja licnosti

pa dobro nije mi mnogo pomoglo to znanje, u kombinaciji sa terapijom i shvatanjem iz zivota, jasnije sagledavam neka stanja ako vec nema nekog veceg napretka, uvek je i na terapiji govoreno- vise radi konkretno sta treba, manje misli uci... sigurno da je tako

#50 Tovar

Tovar

MAGARE

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 974 posts

Posted 15 March 2016 - 01:32

Evo, ko ima 4 od 7 stavki, ovo mu uništava život.

Ja svih 7 i to naveliko svih 7.

#51 Noni

Noni

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 15 March 2016 - 08:42

Preslusah ovaj video ..i dosla sam do zakljucka kako sam ranije imala APD,a da toga nisam bila ni svesna ..ranije sam bila prestravljena time sta ce drugi misliti o meni cak i dok hodam ulicom ulicom itd ..i sad,ja sam mislila da jedino ja imam te tripove,nisam tada razmisljala da to moze biti neki poremecaj ..sta ja radim sve ove godine?sebe sam stalno bukvalno gurala u situacije koje su me cinile da se osecam uzasno,i sad ppsle par godine,shvatim kako sam napredovala ..a kako sam to izgurala?tako sto samodlucila da zauzmem stav ''ma boli me uvo sta drugi misli''i malo po malo evo poslepargodina naravno i dalje imam problem ali ne ta tako banalne situacije da kadidem do prodavnice da mislim da neko nesto prica omeni itd .. Ne ..sada samo imam tripkadsedim sa ljudima,samo cutim,jer mislim da sve sto kazem,da ce biti glupo,nezanimljivo ..alii to pokusavamda prevazidjem ..tipa,teramsebe da kazem nesto,pa cak i ako bude glupoi nezanimljivo,bolime uvo,to sam ja,nezanimljiva osoba,i?pa sta!za sadisto sporo ide sto se tice komunikxcije ali se bas trudim,i mozda ce kroz par godina to da bude iza mene,kao sto je sad iza mene da se osecam glupo dokhodam ulicom,kupujem u supermarketu itd.

#52 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 15 March 2016 - 09:26

View PostNoni, on 13 March 2016 - 15:42 , said:

nema razlike, sve je to isto.
izbjegavajući poremećaj je ništa drugo nego ekstremna socijalna fobija koja dovodi do toga da se izbjegavaju svi mogući susreti koji uključuju društvene interkcije

#53 kolač

kolač

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,092 posts

Posted 15 March 2016 - 09:54

View Postzeus20, on 15 March 2016 - 09:26 , said:

izbjegavajući poremećaj je ništa drugo nego ekstremna socijalna fobija koja dovodi do toga da se izbjegavaju svi mogući susreti koji uključuju društvene interkcije

Onda ja sigurno imam ovaj izbjegavajući :huh2:

#54 Tovar

Tovar

MAGARE

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 974 posts

Posted 15 March 2016 - 10:12

View Postzeus20, on 15 March 2016 - 09:26 , said:

Da je isto, vjerovatno ne bi postojala 2 različita naziva. Jedno je fobija, drugo poremećaj. Uostalom, neki su već ranije objasnili razlike.

#55 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,011 posts

Posted 15 March 2016 - 11:29

View PostTovar, on 15 March 2016 - 10:12 , said:

Da je isto, vjerovatno ne bi postojala 2 različita naziva. Jedno je fobija, drugo poremećaj. Uostalom, neki su već ranije objasnili razlike.

Evo da pojasnim ponovo. Dobro si to rekao Tovar.

Fobija je bolest- bolest se leči.
Izbegavajući je poremećaj- poremećaj se ne može izlečiti već zalečiti.

Što kaže Tovar da je isto, zvalo bi se isto. :lol:

#56 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 15 March 2016 - 11:37

socijalna fobija se ne kvalificira kao bolest nego kao mentalni poremećaj.

#57 preludijum

preludijum

Član

• Members
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 15 March 2016 - 12:20

Jeste poremecaj ali ne licnosti. Isto kao sto postoji opsesivno-kompulsivni poremecaj i opsesivno-kompulsivni poremecaj licnosti.

#58 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 15 March 2016 - 13:06

nemojte se zamarati tim dijagnozama i šiframa.
liječenje izbjegavajućeg poremećaja je isto kao i kod socijalne fobije,
ali i većine ostalih anksioznih poremećaja

#59 Tovar

Tovar

MAGARE

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 974 posts

Posted 15 March 2016 - 13:16

Ako je liječenje slično, ne znači da je poremećaj isti.

#60 kolač

kolač

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,092 posts

Posted 15 March 2016 - 16:30

Čitajući o ovome poremećaju, skoro sve navedeno imam :huh2:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users