Jump to content

Hipohondrija

hipohondrija

• Please log in to reply
2357 replies to this topic

#1 dejica

dejica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 September 2007 - 14:30

Bok!Da vam se predstavim,ja sam andrea,imam 20g.i studentica sam radne terapije.Ove godine mi se desilo nešto što me totalno oduzelo.Počelo je negdje početkom 2.mj.Užasni fizički simptomi kao što su:lupanje srca,mučnina,knedla u grlu,probadanje u prsima,a i dan danas želučane tegobe.Zbog toga sam završila na hitnoj 2 puta gdje bi me stalno vraćali kući,i rekli mi kako to nije niš opasno,da su to simptomo blage neuroze,da se to dešava mnogim ljudima,a pogotova mladim studentima koji su pod stalnim stresom i pritiskom.Te riječi su me smirile,ali moji simptomi i dalje nisu prestajali.Sve se to dešavalo u vrijeme ispitnih rokova,kada sam među ostalima izašla na ispit iz kirirgije gdje smo učili naravno o svakojakim bolestima,a najvišeo o onim kancerogenim.Ja sam imale te užasne simptome,i umislila sam si da imam rak jednjaka.Nisam mogla funkcionirat,nisam mogla učit,jesti,izbjegavala sam okolinu,svaki dan sam doma govorila kako mi nije dobro,svi su me stalno ispitivali što mi je a je im nisam znala objasnit jer ni sama nisam znala kako se se osjaćam,samo znam da mi je bilo grozno.imala sam osjećaj da ću umrijet.Završila sam na razgovoru kod psihijatra,i ispričala svoje tegobe.Rekla mi je da su to simptomi anksioznosti,depresije,paničnog staha,a najviše hipohondrije,ali da za svaki slučaj pošto sam već i bila naručena napravim gastroskopiju.Obavila sam to i sve je bilo  uredu,ali simptomi su i dalje bili prisutni.Dobila sam terapiju;citalon,koju nisam redovito uzimala,više nism išla na razgovore jer tada nisam imala snage s nikim pričat,samo sam sjadila u sobi i doslovno buljila u prazno.Napustila sam faks,doslovno se zatvorila u sebe.tada je došlo ljeto kad sam s frendicama išla na more,kampirale smo,svaki dan u prirodi,i to mi je pomoglo na neki način da se opustim,tamo sam popričala s jednom osobom koja ima iste probleme,osjetila sam olakšanje,al simptomi su još uvije tu.Ipak nakon svega ovog,nakon ovih 6mj. za koje nemam riječi,nemam tu potrebnu  riječ koja bi opisala moje stanjemislim se vratit na faks,pronać normalu,samo želim da mi bude bolje i to je to.Nadam se da će mi netko znati pomoći,unaprijed hvala!

#2 vavilon

vavilon

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 168 posts

Posted 09 September 2007 - 20:15

A mozda je za lekare hipohondrija ustvari" neznam sta ti je" pa to svale na tebe, kao ti to umisljas i volis da ti nebude dobro. Moji simptomi su tako jaki da se ja svaki dan zapitam da to neko nije mozda pogresio. Nekad mi neverovatno zvuci to da mi nije nista i da je sve to u glavi. Svaki drugi treci dan se istripujem da cu da dobijem mozdani. Ja sam ranije mislio da je hipohondar neko ko umislja bolest i prica da mu nije dobro i da mu je tada lepo a u stvari je zdrav a sada se ozbiljno pitam dali je to tako.
Moje je "strucno" misljenje da anksioznoj osobi netreba reci da je hipohondar zato sto nas stvarno bole ruke, noge, grudni kos, stomak, glava... da ne nabrajam.

#3 hartera

hartera

Ja nisam musko, ja sam zena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 09 September 2007 - 22:17

dejice pa dobrodola  :kiss:  ovdje jedna od kamperica  :)

drago mi je da si napokon dola jer ovdje ?e na?i pomo? ..kao prvo elim ti re?i da i sama zna da i ja imam iste tegobe ..nefunkcioniranja i umiljanja boletina ..evo danas ba ne crveno kod usta i ja PANIKA  dddrrr5 dddrrr5 dddrrr5  NAKON 5 MINUTA PA AJDE GLUPA?O SREDI SE. .... OVAKO NAJVANIJE JE DA ODE DO PSIHIJATRICE ..TEBE HVALA bOGU NEMU?I DEPRESIJA KAO MENE PA NEMA SUICIDNE MISLI (ako te zanimaju moji problemi pogledaj pod temu nai problemi ...dolazi mi kriza ...)   ... dakle najbitnije da ode do doktorice da ti da neki antidepresiv koji ?e ti umanjit te prisilne misli i sa kojim ?e mo?i normalno funkcionirat ..meni su se nakon tog ad-a maknuli svi fizi?ki simptomi i da nisam otila doktorici stvarno neznam di bi sad bila ..ali jesam i hvala bogu na tome ....

...razloga moe biti mnogo za tvoje stanje ali je sada najbitnije da ode do psihijatrice po lijekove i na razgovor da ne zavri ko ja na hitnom prijamu na psihijatriji ..naravno ni rije?i mojima ... zato me posluaj ...sve ?e biti u redu ..tu su ljudi koji su uz tebe i koji te razumiju i zato  se ne brini .. rijei ?emo ovo sranje i nastavit normalno ivjet ... :srculenca: :srculenca: :srculenca: :srculenca: :srculenca:    

..pusa od susjede iz splita ...  :)

..javim ti se jo al moram trebat neki sranjski ispit pusa i ne brini nisi sama  :kiss:

#4 pilula

pilula

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 40 posts

Posted 10 September 2007 - 09:55

hej,dejice!

kao da sluam sebe prije par mjeseci! isti simptomi,isto sve!
ne znam otkud si,po pisanju vidim da si iz hrvatske,ja sam ina?e iz zg-a.ja sam odlu?ila lije?iti se bez lijekova,samo razgovorom,i zasad mi je to najbolji na?in,jer-to vie se otvaram i razgovaram i shva?am neke stvari-to manje fizi?kih simptoma imam.no,mnogi ovdje piju tablete,nekima to stvarno treba,tako da sama izaberi to misli da je najbolje.ja nisam htjela nikakve tablete,bez obzira to sam imala pai?ne napade i mislila da ?u umrijet,i nisam poalila zbog te odluke.no,sve je na tebi.

#5 Ina

Ina

Zvončica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,045 posts

Posted 10 September 2007 - 10:01

andrea ista sam ti....eto vidi ima nas...tako da znam do najsitnijih deli?a kako se ose?a.
mogu da ti dam jedan savet kako da olaka sebi samo sada jurim na predavanja. pisa?u ti na pp.
ono to je najbitnije to ?e pro?i.

#6 kleopatra

kleopatra

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 10 September 2007 - 14:58

Nemam dijagnoza, ali mislim da sam i ja hipohondur :icon_blushing:

#7 jedan_sasha

jedan_sasha

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 posts

Posted 10 September 2007 - 15:55

View Postdejica, on 9 Sep 2007, 03:30 PM, said:

Bok!Da vam se predstavim,ja sam andrea,imam 20g.i studentica sam radne terapije.Ove godine mi se desilo neto to me totalno oduzelo.Po?elo je negdje po?etkom 2.mj.Uasni fizi?ki simptomi kao to su:lupanje srca,mu?nina,knedla u grlu,probadanje u prsima,a i dan..................................................................................................sam popri?ala s jednom osobom koja ima iste probleme,osjetila sam olakanje,al simptomi su jo uvije tu.Ipak nakon svega ovog,nakon ovih 6mj. za koje nemam rije?i,nemam tu potrebnu  rije? koja bi opisala moje stanjemislim se vratit na faks,prona? normalu,samo elim da mi bude bolje i to je to.Nadam se da ?e mi netko znati pomo?i,unaprijed hvala!
Pozdrav, dobro dosli u klub!

hehehe, Dejice.... ka sam danass jedno dva tri puta hvatao bilo, cisto da provjerim, jer ne mogu da vjerujem da je dan prosao da da je meni stalno bilo ok... zezam se...

Vidi... pusti Hipohondriju.. to je vec postavljena dijagnoza koju moze da ti ustanovi samo ljekar.... a da se ne salimo sa tim stvarima, hipohondrija je jedan od najozbiljnijih psihickih poremecaja, iako ona ve c ulazi u oboljenje mislim.

To sto ti imas je vjerovatno, iako ti toplo savjetujem da odes kod specijaliste neuropsihijatra, psihoterapeuta, panicni poremecaj..... kako si nova ovdje na forumu, prosurfaj malo naci ces svasta o istim tim tegobama koje tebe muce.... ali nemoj da se strasis, idi doktoru, istresi sve iz sebe, olaksaj se, pomozi sama sebi.... nemoj da odugovlacis, bice ti sve teze i teze odluciti se da odes..... idi odmah.... ne boli kao zubar. :)
Pozdrav iz suncane Banjaluke.

#8 Makica

Makica

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 30 posts

Posted 10 September 2007 - 16:39

VEliki pozdrav i dobrodosla u klub :srculenca: , ma cuj ko da sebe slusam...iste simptome sam imao kao i ti, cak sam i ja isto mislio da imam rak, prvo grla pa onda jednjaka i da ne nabrajam kojekakve druge teske bolescine. Ono sto ti garantujem je to da je sve to sto osecas proizvod ove nase lude glave, pa stvar je u tome sto hipohondar zaista oseca sve simptome bolesti, tako da razgranicava ono umisljanje, kako bre umisljam kad stvarno osecam ta sr**a!!!! sve je prozivod nekog problema duboko u tebi, koji je bacen tamo negde pozadi, bar je tako kod mene.
Ja ne trosim lekove, razgovori mi mnogo pomazu, sa psihijatrom, doduse u zadnje vreme nesto slabije idem, posao me previse okupira i na neki nacin i spasava. Ne boj se...kreni polako korak po korak, idi kod psihijatra, razgovaraj sa njim, i polako ces raskrstiti neke stvari za koje nisi ni znala da te muce...

pisi sto vise...ovde se svi bar razumemo!nemas sta da krijes...

Kiss i veliki pozdravi !! :srculenca:

#9 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 12 September 2007 - 19:00

DI SI DEJICE NISI SE DUGO JAVLJALA ...

evo da opiem jednu nedavnu anegdotu(jo traje u biti  :icon_blushing: ) dakle ljubilA se ja sa ?ovjekom 3 dana on ima bradicu .. i meni crveno oko usta pazi  dddrrr5 dddrrr5 dddrrr5 dddrrr5    odmah pomisli ...imam neki virus sada se pokazao izaao je na povrinu ..da da mo si mislit !!!! glupa?a ja   _.:: _.::  shvatih da je od ?ovjekove bradivce pa po?ela mazat labellom evo sad se povla?il .... drago mi da nisam pani?ni dobila  od ljubljenja  addadadaa

...eto i ljubljenje moe biti opasno ...  :beljbelj:  :aha:

#10 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 16 September 2007 - 17:52

..zar nema hipohondara na ovom forumu ..  :whistling: :whistling: :whistling: :whistling:

#11 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 24 September 2007 - 14:12

Dosta dugo sam se borila protiv te moje hipohondrije, ali nekako gubim bitku. Sada zamisljam neki tumor na mozgu, ili neku zilicu koja otkucava i prijeti prsnuti u svakom trenutku.
Zasto? Pa, u posljednje vrijeme kao da mi se vrti u glavi, kao da je teska, sto li. Poslije me pocne hvatati glavobolja koja bi trajala tko zna do kada da ne popijem aspirin. Neki dan su mi izmjerili nizi tlak, 100/60, vjerojatno od AD-a, ali ja se pitam, da li ima nesto vise u tome. Ili ja to sebi sve umisljam?
Primjerice, jucer sam 3 sata provela na nekom testiranju za posao, nemam sanse, bilo nas je negdje 300-400 za 10 radnih mjesta, ali isla sam svejedno. I za sve to vrijeme testiranja nisam ni jednom pomislila na glavobolju, normalno sam se mogla skoncentrirati na pitanja, sve je bilo ok. A evo jutros, od trenutka kada sam se probudila, kao da je opet imam. I boli me svugdje, u vratu, u potiljku, sa strana. I znam da mi jedino moze pomoci da se odem temeljito pregledati, napraviti snimku glave, ali ima li to vise ikakvog smisla?
Prosle godine bila sam sigurna da umirem od raka pluca, toliko me boljelo u prsima i nisam se smirila dok nisam napravila x-ray, pa sam onda osjecala strasne bolove u lijevoj dojci koji su misteriozno nestali u trenutku kada mi je specijalista radio ultrazvuk i rekao da nema nista. Prije par mjeseci me uhvatio strah da ulazim u menopauzu, vadila sam krv, sada cekam da me nazovu i kazu da, stvarno je istina. Sto jos treba da izmislim?
Happy thoughts? Naravno, kada zamisljam da sam dobila na lotu, tako sam sretna ne zato sto bih onda imala sansu vidjeti svijet ili kupiti kucu iz snova, nego jer cu moci platiti sve moguce specijalisticke preglede.
Sounds familiar?

#12 Casper

Casper

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 93 posts

Posted 26 September 2007 - 10:37

View Posthartera, on 12 Sep 2007, 08:00 PM, said:

DI SI DEJICE NISI SE DUGO JAVLJALA ...

evo da opiem jednu nedavnu anegdotu(jo traje u biti  :icon_blushing: ) dakle ljubilA se ja sa ?ovjekom 3 dana on ima bradicu .. i meni crveno oko usta pazi  dddrrr5 dddrrr5 dddrrr5 dddrrr5    odmah pomisli ...imam neki virus sada se pokazao izaao je na povrinu ..da da mo si mislit !!!! glupa?a ja   _.:: _.::  shvatih da je od ?ovjekove bradivce pa po?ela mazat labellom evo sad se povla?il .... drago mi da nisam pani?ni dobila  od ljubljenja  addadadaa

...eto i ljubljenje moe biti opasno ...  :beljbelj:  :aha:

ha ha ovo mi je full jako. super utjeha kako zbog nekih stvar?ica koje nas trebaju ?initi sretnima mi napravimo problem. svaka ?ast oraspoloila si mi dan. hvala

#13 Ina

Ina

Zvončica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,045 posts

Posted 26 September 2007 - 12:51

View Postjedan_sasha, on 10 Sep 2007, 04:55 PM, said:

Vidi... pusti Hipohondriju.. to je vec postavljena dijagnoza koju moze da ti ustanovi samo ljekar.... a da se ne salimo sa tim stvarima, hipohondrija je jedan od najozbiljnijih psihickih poremecaja, iako ona ve c ulazi u oboljenje mislim.
ne, ona nije bolest nego poreme?aj i nije najozbiljniji.
ma moda i jeste, ta je izofrenija, mani?na depresija, psihoze u pore?enju s hipohondrijom....p....n dim :whistling:
i zato bolje ti i dalje misli ali nemoj pisati stvari koje ne zna, moe?

#14 Pepper

Pepper

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 07 October 2007 - 12:59

View Postciganka, on 24 Sep 2007, 03:12 PM, said:

Sounds familiar?

Da li zvuci poznato?! Totalno! upravo mi se to dogadja, to s tim pritiskom u glavi i vrtoglavicama. Uzasno me to muci!
Nemam klasicne napadaje panike jos od 5.mjeseca, ali od onda sam prosla cijeli set simtoma razlicitih bolesti.
Jednom sam se cak toliko prestrasila kad mi je iz cista mira natekao kao neki ubod na celu, da me sestra gledala toliko u cudu. meni se ruke tresu, srce lupa, gledam se svakih 5 min u ogledalo je li se prosirilo... Naravno, proslo je, vjerojatno neki kukac.

Uglavnom, sad imam te vrtoglavice (mada nikad zaista ne izgubim ravnotezu), pritisak u glavi, ko da su mi misici oko vrata zgrceni, razmisljam 'sto ako mi se sad zacrni pred ocima', ako se srusim...
I isto tako ponekad ne osjecam nista i onda sam uvjerena da je gotovo, da se vise nece vratiti. Ali se vrati, bez veze, iz cista mira.
Evo jutros sam se probudila s tim osjecajem i glavoboljom. Zasto???

To mi je sve tako cudno, jer nikad prije nisam naginjala hipohondriji, kod doktora sam do sad bila samo radi upale grla...

A ni sad nisam sigurna jel mogu ove simtome pripisati anksioznosti, zaista bih voljela da me netko pregleda. Jer u zadnja 2 mjeseca dvije meni bliske osobe zavrsile su u bolnici radi mozga- jedan je imao neko krvarenje radi udarca, a drugi prijatelj je i sad u bolnici, ne znaju sto mu je, izgleda tumor. Iz cista mira.
Kako da ne razmisljam o tome? Kako da budem sigurna?
Zadnjih godinu i pol toliko je ljudi oko mene obolilo da vise ne znam sto da mislim.

evo, konkretno pitanje za sve, to me zaista zanima
Koje 'specijalizirane' pretrage i koliko cesto bi realno svi ljudi trebali napraviti? (osim standardnog vadjenja krvi i slicnog)
Sto bi spadalo u normalnu brigu za zdravlje?

#15 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 07 October 2007 - 14:50

Pa, ovdje se smatra normalnim za osobe preko 35 godina starosti da odu jednom godisnje na generalni lijecnicki pregled. Pretpostavljam da si ti puno mladja pa to nije potrebno, iako bih ti preporucila da se odes pregledati cisto da sebe umiris, u slucaju da je hipohondrija izmakla kontroli.

I sama si rekla, zbog zdravstvenih problema tvojih prijatelja ti sebi sada umisljas iste bolesti. Upravo se to i meni desava, ljetos mi je dobra prijateljica dobila mozdani udar. Iako ona nije imala nikakve simptome, ja osjecam bolove u glavi, vratu, ramenima, ledjima....
Jao, upravo sam se sjetila, sanjala sam nocas da sam si isla snimati glavu i da onako sva prestrasena idem kod mog lijecnika da mi kaze rezultate, tresem se od straha, pokusavam se uvjeriti da nije nista, ali ne uspijevam. I napokon mi dolazi lijecnik i govori kako je slika ok, a ja kao osjetim malo olaksanje, ali vec u slijedecem trenutku se pitam, hm, da li je on stvarno dobro pogledao snimak :wtf:
Ozbiljno sam to sanjala, ne lazem...

Inace kazu da osobe bjeze u hipohondriju kada imaju neke zivotne probleme koje bi trebali rijesiti, ali se ne usude ili ne mogu. Ja sam recimo prosle godine imala probleme na poslu koji su me jako opterecivali, ali umjesto da to rijesim, pocela sam si umisljati kojekakve bolesti.

#16 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 07 October 2007 - 22:57

.... help   :) ...ve? 2 tjedna mi je napuhnut trbuh ... prvo sam misla da su crijeva jer sam jela sranja ..pa da je menga koju sam dobila...?ak sam misla da sam trudna ali nisam napravila sam test ...a i dalje mi je trbuh napuhnut i nekad me boli ...i sada me strah i po?ela sam umiljat svata ...simptomi su stvarni ali ja sam po?ela umiljat ....

....deklarirani sam hipohondar i sada me jako strah da to ne izmakne kontroli ... zadnji put sam se tresla mjesec dana jer sam misla da imam sve mogu?e boletine i bila na hrpi lijekovima za smirenje koje mi je doktorica dala .....  :)

....zato me trbuh boli i napuhan je .....  :)    ..zato umiljam svata .... kada napokon mi se smanji depresija ..poja?a se anksioznost  :)

..pa kad ?e ovo prestat ....  :)

...kako sprije?iti te misli i normalno razmiljati ....

#17 ParadoX

ParadoX

Jednoruki Jack

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,265 posts

Posted 07 October 2007 - 23:08

View Posthartera, on 7 Oct 2007, 11:57 PM, said:

..pa kad ?e ovo prestat ....  :)

...kako sprije?iti te misli i normalno razmiljati ....
Prestat' ce onog momenta kad prestanes tome davati previse paznje...:)

Pokusaj lijepo sa jednom malom,malenom,najmanjom kasicicom Sode bikarbone,ili sa casom toplog mlijeka..

Nemoj pokusavati na silu povracati,ili se tjerati u WC na silu...

Pokusaj sa maslinovim,ili nekim drugim uljem(nemoj samo motornim)izmasirati stomak..:)

#18 Ovca

Ovca

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,274 posts

Posted 07 October 2007 - 23:14

harterice to stvarno ne mora biti nita....?itala sam negdje da to moe biti uzrokovano "aerofagijom", tj ve?om koli?inom progutanog zraka.......ako npr. jede na brzinu i puno govori :)...... to se i meni zna dogoditi

ali da bi se smirila i otklonila mogu?nost ne?eg drugog - oti?i kod doktorice

#19 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 07 October 2007 - 23:14

View PostParadoX, on 8 Oct 2007, 12:08 AM, said:

Prestat' ce onog momenta kad prestanes tome davati previse paznje...:)

Pokusaj lijepo sa jednom malom,malenom,najmanjom kasicicom Sode bikarbone,ili sa casom toplog mlijeka..

Nemoj pokusavati na silu povracati,ili se tjerati u WC na silu...

Pokusaj sa maslinovim,ili nekim drugim uljem(nemoj samo motornim)izmasirati stomak..:)

..ne bi pridavala panju da me ne boli ve? 2 tjedna  :smrk:  ...nije mi zlo u elucu nego u trbuhu dole ...di su crijeva i tko zna to jo .....

...do?e mi da odem surfat to bi to moglo bit al mi je doktorica to zbranila jer si tek onda sranja zabrijem ....  :smrk: :smrk: :smrk:

#20 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 07 October 2007 - 23:32

help ...gledala sam svata na netu i tresem se sad ......   :plakanje: :plakanje: :plakanje: :plakanje:    i postaje mi vru?e .....  :plakanje: :plakanje: :plakanje:

Also tagged with hipohondrija

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users