Jump to content

* * * * * 2 votes

Pomoć članovima porodica osoba obolelih od psihoze

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 Jefimija30

Jefimija30

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 09 January 2018 - 07:38

Pozdrav svima.
Volela bih da malo prodiskutujemo o našoj porodici, kako je njima, kako mi njima da pomognemo da se bore sa našom bolesti. AKo ima članova porodice ovde, molim nek istupe, kažu ša ih brine, kako da mislimo na njih...kako da ih obradujemo osim da ozdravimo što ne možemo...

Edited by Hyperdrive, 16 June 2018 - 19:53 .
Naslov je bio nespretno sročen.

#2 DTQ

DTQ

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,018 posts

Posted 09 January 2018 - 12:13

Da nas manu s tim da smo bolesni. Barem mene.
Otkad su me s tim manuli zdravija sam. Otkad se ponasaju kao sa svakim drugim bicem.

#3 tirkiz

tirkiz

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 73 posts

Posted 10 January 2018 - 00:06

*
POPULAR

ja sam clan porodice obolelog, tacnije mama, I evo istupam :)
brinem koliko se ne moze ni zamisliti, ali to je u opisu posla mame, mame vazda brinu, pokazuju ili ne,mislim da je tako I samo takve mame znam.
bol je nemerljiva, neutesna.
moj sin se razboleo od psihoze, sve nas je razvalila bol I tuga, tuga neopisiva, mene, njegovog tatu I njegovu sestru.
borba neprestana, ta bolest je podmukla, stalno smo na oprezu.
zivim za dan kad cu biti sigurna u to da je on srecan.
eto, tako moze da mi pomogne, da vidim da se trudi, da shvati protiv cega se bori, da uvidi da zivot cine male.stvari I da bude srecan.

#4 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,494 posts

Posted 10 January 2018 - 12:53

@tirkiz...Znam da ti je teško,ni mojim roditeljima nije bilo lako.Najgore je u početnoj fazi bolesti kad je osoba prakticki nesposobna za život.S vremenom mora doći poboljšanje.Ja sam prilično stabilan pa pomažem roditeljima više nego oni meni jer su već prilično stari.Nadam se da će i tvoj sin postići stabilnu remisiju.

#5 Jefimija30

Jefimija30

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 10 January 2018 - 12:54

View Posttirkiz, on 10 January 2018 - 00:06 , said:

bol je nemerljiva, neutesna.
moj sin se razboleo od psihoze, sve nas je razvalila bol I tuga, tuga neopisiva, mene, njegovog tatu I njegovu sestru.

Mama je uvek mama. Ona nikad ne odustaje od svog deteta.

A zašto ste tužni do te mere. Pitam kao neko sa druge strane brige?
Čega se najviše plašite. Dobro vi ste majka pa ne mogu da vas pitam da li ste ljuti 'nepravdom' koja vam je data, da morate brinuti o bolesnom detetu. Mada vi ste majka. Ovo pitanje bi bilo više vezano za druge članove porodce..ali ako možete i vi malo da kažete šta mislite.

#6 Primal Pain

Primal Pain

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 729 posts

Posted 10 January 2018 - 15:13

Queen, a mene nervira što ne shvataju da sam bolesna pa me tretiraju kao zdravu.

#7 tirkiz

tirkiz

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 73 posts

Posted 11 January 2018 - 00:20

morala bih pisati danima I nocima I potrositi sve reci koje znam a opet ne bih umela objasniti tj razloziti moju tugu, moju nesrecu.
nije nista bilo ususkano I bezbrizno u nasim zivotima pre ove bolesti.ali , iz ove sad perspektive, bilo je savrseno.kuca puna smeha, medalja, sportskih uspeha, putovanja po  skoro celom svetu.tadasnja jedina tenzija je bila kako obezbediti toliko brdo para za finansiranje svega toga.
onda je, kao u sekundi, ceo nas zivot je izleteo iz sina, pretumbao se, iskidao.
sastavljamo se kako znamo I umemo.
ali ne odustajemo, ne dizemo ruke jos.

#8 Jefimija30

Jefimija30

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 11 January 2018 - 12:13

View Posttirkiz, on 11 January 2018 - 00:20 , said:

morala bih pisati danima I nocima I potrositi sve reci koje znam a opet ne bih umela objasniti tj razloziti moju tugu, moju nesrecu.
nije nista bilo ususkano I bezbrizno u nasim zivotima pre ove bolesti.ali , iz ove sad perspektive, bilo je savrseno.kuca puna smeha, medalja, sportskih uspeha, putovanja po  skoro celom svetu.tadasnja jedina tenzija je bila kako obezbediti toliko brdo para za finansiranje svega toga.
onda je, kao u sekundi, ceo nas zivot je izleteo iz sina, pretumbao se, iskidao.
sastavljamo se kako znamo I umemo.
ali ne odustajemo, ne dizemo ruke jos.

tirkiz, možda če ovo iskustvo pomoći da ugledamo šta je stvarno sreća i šta nam je dovoljno za sreću. Ne brinite, vaš sin će uz pravu terapiju ući u remisiju i biće mu bolje. Kad se bude držao prave terapije moći će da živi život kao i svi drugi. Nemojte samo očajavati. Bolest će stalno biti tu naravno, ali biće i srećnih tenutaka u izobilju ponova kao pre- ne brinite ništa.

#9 tirkiz

tirkiz

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 73 posts

Posted 12 January 2018 - 08:47

joed I jefimija,
hvala na vasim recima, u njima sam nasla zrnce utehe, citala sam nekoliko puta, pa opet, pa se pitam zasto, I tek shvatim, da mi prijaju vase reci, tople su I utesne.
hvala.

#10 breskvica

breskvica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 15 June 2018 - 20:59

Pozdrav,
nasla sam ovu temu pa ne bih novu otvarala. Meni treba vasa pomoc da shvatim kako ja da pomognem mami. Naime, prinudno je hospitalizovana pre dve noci, kazu ne zeli da me vidi, ali bice bolje za par dana pa ce mi oprostiti. Mislim da ne shvata da nismo imali drugi izbor nego da je tako posaljemo na lecenje. A verujte mi da smo sve probali,tj ja sam. Kucala i na vrata drzavnih institucija, i na vrata manastira, i samo je bilo bitno da je ona htela da ode. A nije. Previse je bilo lose stanje u kuci, previse je bilo boli u njoj, a ja kao njeno dete vise nisam znala kako da joj pomognem. Volela bih da me ohrabrite da ce mi oprostiti jer nema sta ne bih uradila da joj pomognem. Dosta sam citala forum, i znam da nikad necu moci u potpunosti da je razumem, ali ste mi bar sa svim vasim pricama pomogli malo koliko toliko da shvatim kako joj je.
Hvana na paznji i nadam se ako sam promasila temu da cete me usmeriti gde da trazim savet.

#11 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 15 June 2018 - 23:28

Moj otac je svojim ophodjenjem prema meni samo pogorsao moju bolest, tako da sam ja taj koji je trebao pomoc u proslosti, kao psihicki ugrozeno dijete i adolescent. I kasnije, kad sam se u zrelim godinama razbolio, nije bio od pomoci - naprotiv.

Tek sad vidim poslednji post, ja sam se nadovezivao na temu topika.
Ne moze se prisilno hospitalizovati niko ko ne ugrozava svoju i tudju bezbjednost.

#12 maza

maza

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 695 posts

Posted 15 June 2018 - 23:45

Ti si je breskvice, poslala na lečenje, ne u koncentracioni logor, (ma koliko enterijer u našim bonicama bio neprijatan), da se žena ne muči i ne pati, nisi uradila ništa loše.
Kad joj, daj Bože, lakne i bude bolje, videće i sama da si uradila to za njeno dobro.
Znam dobro kako je to kad obilaziš lekare, tražiš pomoć svuda, taj očaj i nemoć.
Pa nisi je mogla prepustiti samoj sebi i bolesti. Nije to kijavica da preleži i prođe uz čaj i supicu. Verujem da ti je bila poslednja opcija da se hospitalizuje, i znam kako je teško doneti tu odluku. Neka je sva snaga ovog sveta uz tebe.

#13 breskvica

breskvica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 16 June 2018 - 08:17

Ank - da doslo je nazalost do toga da je bila opasna za druge ukucane.
Maza - hvala ti na ovim recima razumevanja. I na podrsci. Samo se nadam oporavku, da je odvedem od tamo a da ostane svesna da mora da nastavi terapiju. Citajuci na temu o hospitalizaciji mnogo se osecam lose, jer znam koliko je ona nezna. A opet si upravu, moralo je tako. Malo sam ne strpljiva da pozeli da me vidi, da shvati da joj nisam ja to uradila, vec bolest koja joj je napala najlepsi deo nje. Njenu dusu.
Hvala vam na odgovoru. Ako neko ima takvog iskustva moze da se javi, da mi kaze sta je njemu znacilo od strane porodice.

#14 breskvica

breskvica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 16 June 2018 - 15:04

Ja samo da javim da sam je videla danas, i da je dosla malo sebi. Mislim da cemo uspeti zajedno da se izborimo sa svim sto nam se desilo, mnogo sam srecna i pozitivna. I puna ljubavi ! Saljem vam svima svoju podrsku, budite mi dobri <3

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users