Jump to content

- - - - -

F 34.0 Ciklotimija

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 293 posts

Posted 19 February 2018 - 02:01

Molim sve,koji imaju ovu dijagnozu ili su u posrednom dodiru sa istom(prijatelj je ima,rodjak itd,),neka napisu svoja iskustva?
Vec 13 godina me muci,da nema kud gore.Lecim se ali.....

#2 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,830 posts

Posted 19 February 2018 - 21:18

evo prvi put čujem za ciklotimiju i sad kako čitam to mi toliko liči na mene

#3 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 20 February 2018 - 06:31

Ciklotimija je ozbiljna dijagnoza. Kruška, možda imaš distimiju koja se povremeno preklapa sa jačim depresivnim epizodama.

Janice, ima ovde par ljudi sa dijagnostikovanom ciklotimijom, ali simptomi im više vuku na nešto "jače" sa tog spektra. :( Ja sam kratko imala tu dijagnozu, jer je lekarka od kofeinskog ludila mislila da je hipomanija sa psihotičnim simptomima. Posle, kad lek nije delovao, prebacila je na bipolarni 1 (!), da bi se na kraju ispostavilo da sam samo graničarka sklona depresiji koja se, izgleda, često uradi Pepsi Maxom. :ph34r2:  Reklo bi se da kod nas pravu ciklotimiju retko kad pronađu, retko kome.

Kako izgledaju tvoji simptomi? Ispričaj nam priču o tih 13 godina.

#4 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,830 posts

Posted 20 February 2018 - 11:17

Ciklotimija je ozbiljna dijagnoza. Kruška, možda imaš distimiju koja se povremeno preklapa sa jačim depresivnim epizodama.

a zar ima neozbiljnih dijagnoza :lol: ne znam, samo znam da se ne uklapam samo u depresiju, budući da ponekad imam periode pretjeranog uzbuđenja, visokog samopuzdanja i napadaje smijeha :D

#5 hajvan

hajvan

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 465 posts

Posted 20 February 2018 - 13:46

Ja za ovu bolest nikad nisam čula. Al to je to - moja bolest

#6 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,079 posts

Posted 20 February 2018 - 17:11

" Ciklotimiju je često teško prepoznati jer osoba, dok je u pozitivnoj fazi, deluje srećno i zadovoljno i retko ko bi posumnjao da to može predstavljati problem i razlog za odlazak kod stručnjaka. Sa druge strane, kada je ova osoba u nepovoljnom periodu, ona je izolovana i povučena pa okolina često ni nema uvid u to kolika je zapravo promena u njenom stanju.  "

Deo teksta sa sajta  http://www.akademijauspeha.com/clanci_svi/Ciklotimija.html

Iskreno, prvi put sam čula za ovu dijagnozu. Malo sam sada tražila po netu, vidim da ima veze sa metabolizmom..

Svako od nas može da se prepozna u ovoj Dg, jer većina nas nije stalno depresivna niti stalno super raspoložena, baš kao ni ljudi koji nemaju psih. poremećaje.

Janice, piši malo više o tome..zanima me da li se smena raspoloženja dešava u toku dana ili traju periodi pozitivnog razmišljanja pa onda negativnog..

#7 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 20 February 2018 - 17:44

Verovatno će vam se, dok čitate o ciklotimiji, desiti da pomislite kako u sopstvenom iskustvu imate iste promene raspoloženja i periode kada vam se činilo da možete sve, a onda i periode kada vam se činilo da ne možete skoro ništa. Ipak, ako je zaista tako, verovatno ćete uspeti i da nađete događaj koji je bio okidač za takvo stanje dok će ciklotimična osoba takve osećaje moći da objasni isključivo promenama koje su se odigrale u njoj samoj.

I...

To da li će osoba biti ushićenja ili depresivna ne zavisi niti od toga kakav joj je dan, niti od obaveza koje ima u tom u periodu ili svakodnevnih problema, već isključivo od promena u njenom unutrašnjem svetu koje se ne moraju  poklapati sa realnijm dešavanjima u životu osobe.

#8 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,830 posts

Posted 20 February 2018 - 17:59

baš ću upratiti sljedeću put kad se osjećam ushićeno ili depresivno da li ovisi o nečemu. Znam da mi depresija često dođe iz vedra neba, ali ushićenje nisam razmišljala, nije me bilo briga previše sam se dobro osjećala da bih mislila o tome

bilo bi dobro da neko napiše svoje simptome ko ima dijagnozu ciklotimije

#9 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,027 posts

Posted 20 February 2018 - 18:08

ciklotimija je zapravo jedan oblik bipolarnog poremećaja.
za liječenje se kao i kod bipolara koriste atipični antipsihotici
ili antiepileptici (Lamictal, Tegretol) kad je osoba u fazi manije
odnosno antidepresivi kad je osoba u depresivnoj fazi.

Depressive/dysthymic episodes. Symptoms of the depressive/dysthymic phase may include any of the following conditions:difficulty making decisions, problems concentrating, poor memory recall, guilt, self-criticism, low self-esteem, pessimism, self-destructive thinking, constant sadness, apathy, hopelessness, helplessness and irritability. Also common are quick temper, poor judgment, lack of motivation, social withdrawal, appetite change, lack of sexual desire, self-neglect, fatigue, insomnia and sleepiness.[10]

Hypomanic episodes. Symptoms of the hypomanic episode may include any of the following conditions: unusually good mood or cheerfulness (euphoria), extreme optimism, inflated self-esteem, rapid speech, racing thoughts, aggressive or hostile behavior, lack of consideration for others, agitation, massively increased physical activity, risky behavior, spending sprees, increased drive to perform or achieve goals, increased sexual drive, decreased need for sleep, tendency to be easily distracted, and inability to concentrate

Symptoms described in the hypomanic episode are also commonly associated with ADHD, such as increased energy, distractibility and impulsive or risk-seeking behavior.[15] This is of particular concern in child psychiatry because symptoms, especially hyperactivity, may be counted twice toward both disorders or may inflate the prevalence of ADHD.[16] While childhood ADHD often presents with hyperactivity, adult ADHD often does not. The unstable lifestyle often found both in people with ADHD and in those with cyclothymia can cause problems for differential diagnosis. Important distinguishing factors include that ADHD is characterized mainly by problems with concentration and memory, while cyclothymia mainly by periods of elevated self-confidence and elation.

#10 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 293 posts

Posted 21 February 2018 - 03:41

Uh,pa da krenem od pocetka.

Pocelo je jos oko 10-te godine.Nisam mogla da podnesem dnevne obaveze,bila sam naizgled vrlo druzeljubiva,ali u sebi sam bila daleko od svega.

Moj emotivni zivot se lose razvijao.Naime bila sam sex disfunkcionalna,nista nisam osecala u krevetu niti imala takve potrebe.Totalna platonska ljubav.onda su drugi primecivali da su mi smene raspolozenja dosta ceste.Idem iz sata u sat,iz dana u dan.Kada sam se javila doktoru,dugo me je pratio.Onda je rekao dijagnozu i uz to da imam srece,jer se moj organizam ciklotimijom odbranio od bipolarnog.Sex disfunkcija je nastala usled odbrane organizma.

Sada nemam desku depresiju,ali imam klasicnu ciklotimiju u toku dana koja utice i na donosenje odluke.Koliko god analizirala esto i videla da je to neizvodljivo,posle prospavane noci umislim da imam snage za taj potez i onda uletim u pricu.Naravno,sto se vise blizim kraju,ve vise shvatam neizvodljivost plana i onda latentno padam.Taj pad traje nekoliko dana,a onda mi se digne raspolozenje i krenem opet sa dnevnim smenama.

Jednom recju iz krajnosti u krajnost,ali sa manjim periodima nego kod bipolarnog i sa manjim tegobama.Mene ta neuroravnotezenost totalno iscrpljuje.Nekada me iscrpi pa spavam po ceo dan.Ne znam sta jos da kazem,osim da je ovo jedan atipicni blagi bipolar.

Ne vidim kako dalje?

a sta to znaci poremecaj metabolizma koji je izazvao?

#11 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,079 posts

Posted 21 February 2018 - 12:15

Janice, jako malo tekstova ima o ciklotimiji na netu. Kada sam spomenula metabolizam mislila sam na poremećaj spavanja, spominje se u nekim tekstovima, kao što se spominju biohemijski procesi u mozgu.

I sve u svemu, ti sajtovi na kraju kažu da je to blaži oblik bipolarnog..

Želim ti više srećnijih dana..a vidi sa dr da li da uzimaš neke vitamine jer kažeš da te promene raspoloženja iscrpljuju..

#12 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 21 February 2018 - 13:27

janica, on 21 February 2018 - 03:41 , said:

Moj emotivni zivot se lose razvijao.Naime bila sam sex disfunkcionalna,nista nisam osecala u krevetu niti imala takve potrebe.Totalna platonska ljubav.onda su drugi primecivali da su mi smene raspolozenja dosta ceste.Idem iz sata u sat,iz dana u dan.Kada sam se javila doktoru,dugo me je pratio.Onda je rekao dijagnozu i uz to da imam srece,jer se moj organizam ciklotimijom odbranio od bipolarnog.Sex disfunkcija je nastala usled odbrane organizma.

Glupost. Taj čovek je šovinista.

Koje lekove uzimaš? Dosta njih zna da smanji "drajv".

Da li imaš prirodnu sklonost ka aseksualnosti? Tj. da ti seks nije bitan, ili može, a ne mora? Ima nas ovde takvih.

Da nemaš možda isti "problem" kao i ja? Ovo?
https://www.bustle.c...-about-embedded

Meni su problem bila sva tri u nekom trenutku, sad drugo i treće. Za drugo me baš briga, ako me neko toliko privuče, let it be, ali treće je nezgodna stvar, a postoje žene i kod kojih je bukvalno zalepljen. O_O

#13 Izolofalicna

Izolofalicna

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,799 posts

Posted 22 July 2018 - 00:11

Opet ne mogu bas sve da iscitavam...

O ciklotomiji znam kao o promeni raspolozenja, depresiji pre svega, smenjivanju, i tome da je blaza opet.. Tako sam nekako upucena.

E sad, sta bih da kazem...

Godisnja doba uticu na to kako se mi osecamo pa znamo kao da je jesen, pa i zima najucestalije vreme kada se depra javlja.

Pitala bih vas sta mislite o tome i da li bismo mogli da povezemo traumaticna iskustva sa godisnjim dobima u kojima su se desavala?
Da covek zbog toga upadne u lose stanje u tom godisnjem dobu, a da pojma nema eto..

#14 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,830 posts

Posted 22 July 2018 - 10:37

Izolofalicna, on 22 July 2018 - 00:11 , said:

Pitala bih vas sta mislite o tome i da li bismo mogli da povezemo traumaticna iskustva sa godisnjim dobima u kojima su se desavala?
Da covek zbog toga upadne u lose stanje u tom godisnjem dobu, a da pojma nema eto..

može biti, čovjek traumatična iskustva može povezati sa svime i sve ga kasnije može podsječati na to

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users