Jump to content

- - - - -

5. Bozija zapovest, postuj oca i majku svoju da ti dobro bude.

• Please log in to reply
78 replies to this topic

#61 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,390 posts

Posted 13 January 2019 - 00:34

Normalno je da ne mislimo isto.
Ja se ne sjećam vremena kad sam bio ovisan o roditeljima jer sam vrlo mlad počeo zarađivati a tad je odnos drukčiji.

Odrasla, sazrela osoba se ne svađa sa roditeljima nego preuzima kontrolu.

Kad ubode u srce, kažeš "volim i ja tebe".
Kad naređuje nešto sumanuto, kažeš dobro i nastaviš svojim putem.
Kad ti kaže da si budala, nasmij se i reci "Ako će tebi od toga biti lakše zovi me kako hoćeš ali se ne čudi ako ne dođem."

Ako ovisiš o roditeljima pokrij se ušima po glavi i šuti. Kad platiš račune i doneseš u kuću što treba, tek tada imaš pravo prigovora ;)

#62 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,198 posts

Posted 13 January 2019 - 00:42

View PostMacak, on 13 January 2019 - 00:34 , said:

Kad ubode u srce, kažeš "volim i ja tebe."

Sad ga,vala,brate Mačak,i ti pretera... :lol: Pa šta smo mi,jesmo li mi Isus Hristos.

To što ti opisuješ,to ni Hristos lično ne bi mogao,evo ja garantujem.

#63 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,543 posts

Posted 13 January 2019 - 01:00

Mačak je u pravu. I nema njegov post veze ni sa tradicijom, ni sa religijom...ne znam da li grešim...

Mislim da sam shvatila poruku njegovog posta. Možda razumem jer i ja imam 45+ godina...

#64 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,390 posts

Posted 13 January 2019 - 01:04

Tako je, nema veze s religijom.

#65 Pisces84

Pisces84

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 204 posts

Posted 13 January 2019 - 01:16

Tako je macak....skroz realno da se ne lazemo to sam i pisala u mom postu o fin zavisnosti i o medjusobnom postovanju...iskreno svako svoj mir zeli kao i vi tako i oni...i uvek sam.primecivala netrpljivost izmedju roditelja i dece koja su odrasla i zive u istoj kuci il su razvedena pa su se vratili koliko god da su ok obe strane tenzije i svadje postoje....da se ne lazemo...ja zivim blizu mojih pa ponekd kad senem pozelim da sam u Africi...iako ih volim najvise i oni mene...:)

#66 pablo

pablo

VD Sef

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 494 posts

Posted 13 January 2019 - 01:29

Mnogi misle ako odu negde ili samostalni su, imaju svoju porodicu kao prevazisli su ih ali ja mislim da i postanes svetac to ne mozes uspeti.

#67 s_marsa_pala

s_marsa_pala

Inventar foruma - night shift

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 277 posts

Posted 13 January 2019 - 04:09

Volim i ja vas, al' se ne razumemo. :)

#68 Pisces84

Pisces84

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 204 posts

Posted 14 January 2019 - 03:20

Hehehehhe :) tako to biva kad zakomplikujemo temu :)

#69 M&M

M&M

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,839 posts

Posted 14 January 2019 - 10:20

Dosta ljudi na forumu sigurno zna kakav odnos imam s ocem. Nikako me se ne može nazvati niti tradicionalnim. Tehnički nas dvoje glumimo da ne postojimo. On se pravi da mene nema, ja se pravim da njega nema.

No to ne znači da kada bi on završio u bolnici kako ga ja ne bih obišao.

Postoje neke situacije koje izbrišu sve izrečene, teške riječi čisto ljudskosti radi.

Tako isto da on postane deda, pa normalno da bih ja i želio, ovaj put moje djece radi, da se on druži s njima. Prema mojim nećacima je odličan u toj ulozi ne vidim zašto ne bi bio dobar djed i mojoj djeci.

To što je užasan otac, to je jedno, no da bi mu išao šutjeti kako sam dobio djecu, pa zaboga u istom gradu živimo. LoL. Pa ja bi se osjećao smiješan sam sebi.

Sad čak, bez da itko na forumu misli kako je njemu upućeno, ne da bi si bio smiješan, osjećao bi se nezrelo i djetinjasto.

Stabilan i odgovoran, odrastao čovjek mora biti spreman ostaviti prošlost iza sebe (to je jednostavno činjenica i nitko ju ne može poreči). Ne možeš li se otarasiti prošlosti, a onda u najmanju ruku nisi stabilan (ove druge dvije karakteristike su nebitne sada).

#70 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,198 posts

Posted 14 January 2019 - 10:28

View PostM&M, on 14 January 2019 - 10:20 , said:

Stabilan i odgovoran, odrastao čovjek mora biti spreman ostaviti prošlost iza sebe (to je jednostavno činjenica i nitko ju ne može poreći). Ne možeš li se otarasiti prošlosti, a onda u najmanju ruku nisi stabilan (ove druge dvije karakteristike su nebitne sada).

A ko kaže da se u životu uopšte mora biti "stabilan"...Mora se samo umreti :lol:

Većina ljudi na svetu i-tako-i-ovako nije baš najstabilnija u glavi...Pa što bismo onda baš mi morali to da budemo :lol:

Hoću reći,čitava ta priča sa "odraslošću" i "stabilnošću" se meni lično na momente čini malo precenjenom,u najmanju ruku (a ko zna,možda i grešim)...

#71 borderija

borderija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 904 posts

Posted 14 January 2019 - 10:34

Na ovu temu imam reci samo ovo: postuj onoga tko tebe postuje. Ocekivati da postujem nekoga tko mene ne postuje je nerealno za mene. Pa makar te osobe bile donatori jajne stanice i spermija.

#72 M&M

M&M

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,839 posts

Posted 14 January 2019 - 10:37

Nitko ne govori da se mora biti stabilan. Gdje to piše? :D

Dapače, pomalo je i lijepo biti šućmurast. :)

Sad opet, gledam samo svijet oko sebe i kako se lakše pliva kroz njega, pa si mislim da griješiš u vezi potrebe za "odraslošću" i "stabilnošću". No ako ti primjećuješ da će ti život biti ugodniji budeš li suprotnost tome, zašto ne, bitno je, u stvari najbitnije, da se čovjek osjeća ugodno u svojoj koži. :)

#73 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,198 posts

Posted 14 January 2019 - 10:41

Pa naravno,uostalom-zato i živimo,valjda...Da nam bude ugodno i lagodno,a ne da bi nam tamo neko rekao kako smo "stabilni","odrasli" i trte-mrte :rolleyes:

Jer u suštini,šta ti uopšte imaš od toga što će ti nekad neko reći: "Svaka ti čast,kako si ti samo stabilna i odrasla osoba"...Ništa.

#74 M&M

M&M

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,839 posts

Posted 14 January 2019 - 10:55

(malo da tupim, ali neću previše) :D

View Postarchaic_tiger, on 14 January 2019 - 10:41 , said:

Jer u suštini,šta ti uopšte imaš od toga što će ti nekad neko reći: "Svaka ti čast,kako si ti samo stabilna i odrasla osoba"...Ništa.

Možda imaš to da ćeš lakše doći do nekih stvari i prije će ljudi uraditi nešto za tebe jer i oni znaju da će se moći osloniti na tebe kao zrelog i odraslog.

Ne vole ljudi jebivjetre (vjeruj mi ja sam prvi jebivjetar, ali ipak pripazim kako se ponašam među ljudima), ne prolazi to u životu ako želiš da te ljudi bar malo poštuju.

(e a sada nemoj, pliz, postaviti pitanje - a šta imamo od tuđeg poštovanja) :biggrin:

#75 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,198 posts

Posted 14 January 2019 - 13:11

Znam ja,nažalost,mnogo zrelih i odgovornih ljudi koji stalno priskaču u pomoć onima oko sebe kada vide da su u nevolji,pa ih na kraju opet niko ne šljivi... :unsure:

View PostM&M, on 14 January 2019 - 10:55 , said:

Možda imaš to da ćeš lakše doći do nekih stvari i prije će ljudi uraditi nešto za tebe jer i oni znaju da će se moći osloniti na tebe kao zrelog i odraslog.

Netačno. Naprotiv,ljudi će za takve osobe najčešće reći: "Ma jak je on,snaći će se on sam"...

#76 M&M

M&M

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,839 posts

Posted 14 January 2019 - 15:59

Pitaju bombu - Buš pukla?

Bomba - Buuuuuuuuuum! :D

(ali nakon ovog stvarno prekidam, hehehe)

View Postarchaic_tiger, on 14 January 2019 - 13:11 , said:

Netačno. Naprotiv,ljudi će za takve osobe najčešće reći: "Ma jak je on,snaći će se on sam"...

Gle, da si neki sitni klinac u nekoj većoj firmi ali imaš eto taman dovoljno utjecaja da proguraš nekog svog, no vrlo vjerojatno ti odgovaraš za njega, garantiraš svom šefu i sve već kako to ide.

Da li bi voljela da se onda taj, netko tvoj kada ga uzmu, ponaša zrelo i stabilno ili da se krevelji pred cijelim radnim kolektivom?

Uostalom da li ti planiraš kada počneš raditi da ti na radnom mjestu bude "ugodno i lagodno" ili ćeš barem glumiti (gle, većina glumi, nema tu tajni i misterija, glumi ali eto i blesave glume radi političari nose kravate, što se mene tiče ne bi morali ali svijet tako funkcionira) da si stabilna i odrasla? :rolleyes:

(ali nećem više, evo priznajem da sam kapituliral) :lol:

#77 archaic_tiger

archaic_tiger

histerična kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,198 posts

Posted 14 January 2019 - 16:20

View PostM&M, on 14 January 2019 - 15:59 , said:

Jeeeee,to mi je i bio cilj :yahoo:

#78 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,390 posts

Posted 14 January 2019 - 19:12

M&M, on 14 January 2019 - 15:59 , said:

(ali nakon ovog stvarno prekidam, hehehe)
Amen :)

#79 Neuro73

Neuro73

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 16 January 2019 - 21:05

"... Ali imaš pravo da ih ne poslušaš ako te nagovaraju na grijeh."

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users