Jump to content

- - - - -

Da li depresivne osobe mogu imati prijatelje?

• Please log in to reply
65 replies to this topic

#1 Nikola98

Nikola98

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 7 posts

Posted 09 June 2017 - 14:43

Imam problem sa depresijom od pre 3 godine. Sada sam zavrsio srednju skolu. Ceo moj zivot je bio tuzna prica, u osnovnoj su me maltretirali itd (ne zelim da pisem toliko o svom zivotu), u srednjoj sam osetio da napokon imam drugove ali takodje sam sedeo sa prijateljem 4 godina. Pre nekoliko meseci sam rekao kako imam depresiju i kako sam pokusao da se ubijem tabletama. Uvek je bio tu za mene i uvek mi je pomagao. Inace zaboravio sam da kazem da sam bio kod psihologa i kod neuropsihijatra i pio lekove "Zoloft" i bilo mi je bolje sve dok nisam prestao da ih pijem pocetkom godine. U zadnje vreme mi je sve gore i gore i osecam se uzasno lose, verovatno zbog zavrsetka skole i svega drugog. Uglavnom desila su se nekoliko "incidenata", bolje reci mojih ispada, pre oko dve nedelje. Sada moj prijatelj verovatno pokusava da me izbegne na svaki moguci nacin, jer primecujem kako me gleda, primecujem da se sve vise udaljava od mene, ne zeli ni da se pozdravi sa mnom, a kada se pozdravlja to uradi onako veoma slabo, uvek je zauzet kada ga zovem. Jednostavno znam da je moja greska sto sam toliko puta "plakao" i "cmizdreo" kako on kaze, ali to je nesto sa cime se ja ne mogu izboriti, to se desi samo od sebe, najgore je sto sam nekoliko puta njega okrivo. Sada se lomim u sebi i svakog dana placem u ovoj sobi. Ne znam sta da radim. Danas sam procitao na netu da depresivne osobe ne mogu imati prijatelje i da cak iako ih imaju, izgubice ih. Sada se plasim da ja ne izgubim svog. Jedina stvar koja me je drzala u zivotu sve ovo vreme je bio on. Imali smo neke planove za leto, i ja sam odlucio da se promenim, ali sada kada primecujem da ce nestati, jednostavno izgubio sam volju za celm zivotom.

#2 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 09 June 2017 - 14:52

pre nego što krenu salve tralala komentara kako on tebe uopšte ne zaslužuje i da ćeš naći boljeg da kažem nešto

ne može depresivna osoba imati prijatelje koji su normalni
to što si mu cmizdrio je on verovatno doživeo kao dokaz da ne može da se osloni na tebe
nisi mu pouzdan i nemaš dovoljno da mu ponudiš

kada si se zadnji put brinuo o njemu na prijateljski način? kada si mu nešto učinio?
ako je prošlo dugo vremena eto ti još jednog povoda za njegovo hlađenje

istina je da mentalne bolesti i naši "ispadi" kako ih nazivaš umaraju druge ljude
i to s razlogom

#3 archaic_tiger

archaic_tiger

Kristalno čeljade

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,140 posts

Posted 09 June 2017 - 14:56

View Post2Bavailable, on 09 June 2017 - 14:52 , said:

pre nego što krenu salve tralala komentara kako on tebe uopšte ne zaslužuje i da ćeš naći boljeg...

A ja taman krenula da kucam upravo takav komentar... :worried:

#4 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 09 June 2017 - 15:04

ma rešenje je staviti bolest pod kontrolu AKO želiš uspehe u običnom svetu
ta borba paradoksalno zahteva i manje energije jer imaš struktuiranu stručnu pomoć u toj borbi
osim ako nisi teraporezistentan ali i tada imaš opcija u vidu psihoterapije ili egzotičnih suplemenata ili stimulacije mozga

mislim da je očekivati uspeh u svetu a depresivan si kao kad bi ljudi sa fizičkim hendikepom tražili na primer da učestvuju na olimpijadi
ne druže ne možeš na olimpijadu možeš na paraolimpijadu
a mi sa mentalnim bolestima još i možemo da zalečimo svoj hendikep (pa da učestvujemo u olimpijadi)

#5 Nikola98

Nikola98

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 7 posts

Posted 09 June 2017 - 15:05

pre nego što krenu salve tralala komentara kako on tebe uopšte ne zaslužuje i da ćeš naći boljeg da kažem nešto

to što si mu cmizdrio je on verovatno doživeo kao dokaz da ne može da se osloni na tebe

kada si se zadnji put brinuo o njemu na prijateljski način? kada si mu nešto učinio?
ako je prošlo dugo vremena eto ti još jednog povoda za njegovo hlađenje

istina je da mentalne bolesti i naši "ispadi" kako ih nazivaš umaraju druge ljude
i to s razlogom
Isto sam razmisljao o tome ali ne verujem da je to. Uvek kad god me pitao za nesto, zamolio i tako to uvek sam bio tu, nikada ga nisam ispalio ili tako nesto. Svaki dan smo bili zajedno, cak i kad se odvojimo pricali smo ili na fon ili na komp, sve do pre dve nedelje otprilike. Kada sam bio mentalno slab, ali i ranije sam bio. To nista nije menjalo.

#6 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 09 June 2017 - 15:26

ne znam šta još da ti kažem
sigurno će biti komentara da je sve u redu sa tobom nego njemu nešto fali
pa pokušaj to iskoristiti za dalje

pričaću iz svog iskustva
ja sam počeo da se sprijateljujem tek kada sam osnovne simptome stavio pod kontrolu
još bih ja mogao spadati u tu grupu teraporezistentnih jer negativne simptome (a tu su sigurno i kognitivni) današnja medicina jednostavno ne leči

ljudi mentalne probleme doživljavaju kao slabost nepouzdanost nedostojanstvenost neplemenitost itd
i to ti je tako ne možeš to promeniti
ono što možeš promeniti je tvoje ponašanje
pruži i dosegnućeš

srećno!

#7 Riot

Riot

Rip Burn †

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 702 posts

Posted 09 June 2017 - 15:56

kada si se zadnji put brinuo o njemu na prijateljski naÄ�in? kada si mu nešto uÄ�inio?
ako je prošlo dugo vremena eto ti još jednog povoda za njegovo hlaÄ‘enje

i to s razlogom

Sa ovim nazalost moram da se slozim.
Uvek se sve svodi na to koliko sami doprinosimo prijateljstvu, koliko se dajemo za druge, itd, takodje i zajednicki interesi koji nas povezuju. Nije objektivnu svu odgvorornost baciti na druge. Ma, ima tu dosta faktora sa obe strane.
Ali sam isto tako dozivela od ljudi koji su bili depresivni i neprilagodjeni kao i ja da nisu mogli da istrpe tu  zajednicku boljku. Nisam dozivela razumevanje.  Valjda svi imamo teznje ka nekim ''normalnijim'', pozitivnijim ljudima, niko ne voli da gleda svoj odraz u ogledalu i da ga podseca na ista sranja sa kojima se bori i sam. Vise razumevanja sam dobila od ''zdravih''.

Pomirila sam se sa  cinjenicom da nikada necu imati prijatelje i bliskost u meri u kojoj bih zelela, da sam izrazito odbojna i da me ljudi prosto ne vole, da cu morati desetostruko da se dokazujem i da ce prolaziti dug vremenski interval dok mi konacno sa nekim ne klikne,   I nekako mi ta misao daje mir. Nemamo kontrolu nad svim sto nam se desava, nekad treba otpustiti sve. Mozda sam i ja previse forsirala.
Ali da su socijalni odnosi potrebni, jesu, i definitivno mogu da poboljsaju kvalitet zivota i smanje depresiju kod osobe. E sad sto neki od nas nisu u stanju da se uklope, to je vec nasa licna boljka, nas ''krst'' i invaliditet sa kojim hodamo kroz zivot.

#8 Nikola98

Nikola98

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 7 posts

Posted 09 June 2017 - 16:32

View PostBurnInHell, on 09 June 2017 - 15:56 , said:

Pomirila sam se sa  cinjenicom da nikada necu imati prijatelje i bliskost u meri u kojoj bih zelela, da sam izrazito odbojna i da me ljudi prosto ne vole, da cu morati desetostruko da se dokazujem i da ce prolaziti dug vremenski interval dok mi konacno sa nekim ne klikne,   I nekako mi ta misao daje mir. Nemamo kontrolu nad svim sto nam se desava, nekad treba otpustiti sve. Mozda sam i ja previse forsirala.

Ali ja necu moci pomiriti se sa tim da izgubim njega za prijatelja. Jednostavno sve dobro sto mi  se desilo u zivotu je zbog njega. Ipak smo prosli svasta u zivotu zajedno. Jednostavno, kada sam god pomislio da odustanem, setio sam se njega. Cak i da upoznam nekog drugog, ipak mi je on PRIJATELJ. Barem se nadam da je jos uvek.

#9 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,194 posts

Posted 09 June 2017 - 17:02

View PostNikola98, on 09 June 2017 - 14:43 , said:

Imam problem sa depresijom od pre 3 godine. Sada sam zavrsio srednju skolu. Ceo moj zivot je bio tuzna prica, u osnovnoj su me maltretirali itd (ne zelim da pisem toliko o svom zivotu), u srednjoj sam osetio da napokon imam drugove ali takodje sam sedeo sa prijateljem 4 godina. Pre nekoliko meseci sam rekao kako imam depresiju i kako sam pokusao da se ubijem tabletama. Uvek je bio tu za mene i uvek mi je pomagao. Inace zaboravio sam da kazem da sam bio kod psihologa i kod neuropsihijatra i pio lekove "Zoloft" i bilo mi je bolje sve dok nisam prestao da ih pijem pocetkom godine. U zadnje vreme mi je sve gore i gore i osecam se uzasno lose, verovatno zbog zavrsetka skole i svega drugog. Uglavnom desila su se nekoliko "incidenata", bolje reci mojih ispada, pre oko dve nedelje. Sada moj prijatelj verovatno pokusava da me izbegne na svaki moguci nacin, jer primecujem kako me gleda, primecujem da se sve vise udaljava od mene, ne zeli ni da se pozdravi sa mnom, a kada se pozdravlja to uradi onako veoma slabo, uvek je zauzet kada ga zovem. Jednostavno znam da je moja greska sto sam toliko puta "plakao" i "cmizdreo" kako on kaze, ali to je nesto sa cime se ja ne mogu izboriti, to se desi samo od sebe, najgore je sto sam nekoliko puta njega okrivo. Sada se lomim u sebi i svakog dana placem u ovoj sobi. Ne znam sta da radim. Danas sam procitao na netu da depresivne osobe ne mogu imati prijatelje i da cak iako ih imaju, izgubice ih. Sada se plasim da ja ne izgubim svog. Jedina stvar koja me je drzala u zivotu sve ovo vreme je bio on. Imali smo neke planove za leto, i ja sam odlucio da se promenim, ali sada kada primecujem da ce nestati, jednostavno izgubio sam volju za celm zivotom.

Pozdrav Nikola98 :)
Prvo, skroz van teme, bih te pitala zbog čega si prekinuo sa tim lekom, pošto si napisao da ti se stanje pogoršalo... pretpostavljam da si sam tako odlučio, bez znanja doktora..? Ako je tako, mislim da ti nije to baš pametan potez...

Vezano za tvoje pitanje iz naslova teme, odmah da ti kažem, kao neko sa depresijom, da je moguće imati prijatelje a i sticati nove i pored toga...
Ja ih imam, ne mnogo, ali sasvim dovoljno, neki su ostali pored mene i pored depresije,  neki su mi okrenuli leđa a nekima sam i ja okrenula leđa..

Mislim da bi trebao da prihvatiš izbor svog prijatelja, pogotovo ako ti je bio tako dobar prijatelj, jer time bi mu pokazao da ga poštuješ i uviđaš svoje greške u vašem prijateljstvu... Takođe bi mu pokazao da mu daješ prostora da sam odluči, bez pritiska, da li će se sve nastaviti po starom ili ne...
Veoma si mlad i ovo su sad neki početni koraci koje praviš u odrastanju i sazrevanju, biće dosta bolnih odluka ali neophodnih da bi ti se život normalno odvijao, svi smo prošli slične situacije, tako da ne padaš u očajanje...
Na tvom mestu, ja bih pustila da prođe neko vreme, pokušaj da što smirenije sagledaš sve što se ti uzdešavalo, možda je potrebno zbog nečega i da mu se izvineš, ne znam, nagađam samo, ali ti to sam proceni, i ako misliš da treba, uradi što je do tebe - pa ćeš videti posle kako će se stvari odvijati... :)

#10 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 09 June 2017 - 17:10

da pogrešna ali si zaboravila napomenuti da piješ lekove koji ti pomažu
imaš doduše up&down faze ali to svi imaju
ti si na putu zdravlja i to je normalcima sasvim prihvatljivo

#11 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,194 posts

Posted 09 June 2017 - 17:34

View Post2Bavailable, on 09 June 2017 - 17:10 , said:

da pogrešna ali si zaboravila napomenuti da piješ lekove koji ti pomažu
imaš doduše up&down faze ali to svi imaju
ti si na putu zdravlja i to je normalcima sasvim prihvatljivo

Uf, da, vidim da sam trebala da naglasim, umesto da očekujem da se podrazumeva :unsure:
Hvala na ovome 2B - tačno ovako, radim na svom ozdravljenju i nekim normalcima je to sasvim dovoljno da vide, da bismo ostali prijatelji i dalje :)
Da ne pijem lekove redovno, kako su mi prepisani, sigurno ne bih bila u stanju da ovako funkcionišem a i bilo bi me nemoguće trpeti, nikog ne bih mogla da krivim  osim sebe... :oioi:

#12 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 09 June 2017 - 17:38

to oko trpljenja...
mene je bilo teško trpeti zbog svih tih scena koje sam drugim ljudima pravio
i "cmizdrenja" kako reče nikola

ali čak i da nema toga opet je teško izaći na kraj sa osobom kojoj ne možeš pomoći
a ne možeš pomoći jer je uvek u istom stanju i ne menja se
meni su beskrajno simpatične prvobitne reakcije normalaca na probleme sa kojima se suočavamo
kad pokušaju da te oraspolože i urazume
ali kad vide da to ne daje rezultate onda im taj odnos izgubi smisao

#13 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,037 posts

Posted 09 June 2017 - 20:34

znam dosta ljudi tu sa foruma koji su u teškoj depresiji ( a ne samo depresiji nego i sa drugim dijagnozama) pa imaju po nekoliko prijatelja, to je sve što ću reći, jer nemam šta pametnije reći :D

#14 maza

maza

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 401 posts

Posted 09 June 2017 - 21:30

Kod mene je bolest napredovala tako da ne mogu da komuniciram ni preko neta, u smislu da se dopisujem, četujem, zezam kao ranije. Ko me pamti od ranije, zna koliko sam bila na četu, koliko smo se zezali, šalili, družili...
Nisam sposobna sad za to, ne mogu da komuniciram kako treba, kako onda da održavam prijateljstvo bilo kakvo, nema šanse.

Uglavnom mi se sada najcrnje misli motaju po glavi, da sam teško sposobna da se našalim, da pratim tok konverzacije, bolje da se sklonim. Ne želim da me iko vidi takvu. Sramota me je. Ja se samo nadam da su moji prijatelji raniji i u stvarnom životu i oni stvarni sa kojima sam kounicirala preko neta dobro. U mom srcu, oni su meni još uvek prijatelji, ma koliko se nisam čula sa njima ili videla. U mom srcu, ja sam im prijatelj.

#15 Nikola98

Nikola98

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 7 posts

Posted 09 June 2017 - 21:55

@pogresna
Prestao sam piti lekove zato sto mi je bilo dobro, zapravo bilo mi je odlicno, nisam imao nikakve napade ili tako nesto slicno, i mislioo sam da me je proslo. Medjutim to je bila najveca greska koju sam uradio u zivotu. Neuropsihijatar ne zna da sam prestao da pijem lekove, na svaku kontrolu kazem da pijem lekove redovno sto nije istina ali ako joj kazem imam neki strah da ce me strpati u ludnicu :D Trebao sam na kontrolu ici prvog u mesecu ali nisam otisao, planiram otici ali ne znam kako da kazem da sam prestao pitilekove, a zeleo bi da ih ponovo uzimam jer mi je bolje.

Veruj mi da i ja mislim da mu dam vremena ali veruj mi da ne mogu, jednostavno me on gura u zivotu. A posto sada zavrsavamo sa skolom, ako me sada napusti vrv je to znacilo da je sve bila laz. A bice mi jos gore ako to zaista bude tako. Zaista sam hteo da sve krene bolje i bilo je dok sve nije krenulo niz brdo.

View Post2Bavailable, on 09 June 2017 - 17:38 , said:

meni su beskrajno simpatične prvobitne reakcije normalaca na probleme sa kojima se suočavamo

Ipak to su samo prve reakcije....

#16 Nikola98

Nikola98

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 7 posts

Posted 09 June 2017 - 22:04

View Postmaza, on 09 June 2017 - 21:30 , said:

Kod mene je bolest napredovala tako da ne mogu da komuniciram ni preko neta, u smislu da se dopisujem, četujem, zezam kao ranije. Ko me pamti od ranije, zna koliko sam bila na četu, koliko smo se zezali, šalili, družili...
Nisam sposobna sad za to, ne mogu da komuniciram kako treba, kako onda da održavam prijateljstvo bilo kakvo, nema šanse.

Uglavnom mi se sada najcrnje misli motaju po glavi, da sam teško sposobna da se našalim, da pratim tok konverzacije, bolje da se sklonim. Ne želim da me iko vidi takvu. Sramota me je. Ja se samo nadam da su moji prijatelji raniji i u stvarnom životu i oni stvarni sa kojima sam kounicirala preko neta dobro. U mom srcu, oni su meni još uvek prijatelji, ma koliko se nisam čula sa njima ili videla. U mom srcu, ja sam im prijatelj.

Toga se bojim da se i meni ne desi, jer imam ja i drugih drugova, ali i kad sam sa njima na trenutak se setim, jednostavno emocije me poljuljaju, sve me poljulja, kajem se zbog svega sto uradim ili kazem ali povratka nema.

View Postkruška, on 09 June 2017 - 20:34 , said:

znam dosta ljudi tu sa foruma koji su u teškoj depresiji ( a ne samo depresiji nego i sa drugim dijagnozama) pa imaju po nekoliko prijatelja, to je sve što ću reći, jer nemam šta pametnije reći :D

Hval sto si mi bar nesto rekao :D Cenim to

#17 pogresna

pogresna

tropical fruit

• Global moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,194 posts

Posted 09 June 2017 - 22:31

View PostNikola98, on 09 June 2017 - 21:55 , said:

Prestao sam piti lekove zato sto mi je bilo dobro, zapravo bilo mi je odlicno, nisam imao nikakve napade ili tako nesto slicno, i mislioo sam da me je proslo. Medjutim to je bila najveca greska koju sam uradio u zivotu. Neuropsihijatar ne zna da sam prestao da pijem lekove, na svaku kontrolu kazem da pijem lekove redovno sto nije istina ali ako joj kazem imam neki strah da ce me strpati u ludnicu :D Trebao sam na kontrolu ici prvog u mesecu ali nisam otisao, planiram otici ali ne znam kako da kazem da sam prestao pitilekove, a zeleo bi da ih ponovo uzimam jer mi je bolje.

Prvo mi nije baš jasno o kakvim se napadima radi, mada nije ni bitno toliko, kontam da ti je bilo jako loše... Lepo sve ovo što si napisao ovde, reci toj svojoj doktorki, objasni joj ovim rečima, ne verujem da ti je stanje za bolnicu, jer ne bi bio u stanju ni ući ovde na forum i napisati sve ovo da si za bolnicu... A dobro je da si svestan da nisi trebao prekidati sa lekom, tako da bilo bi dobro što pre da opet počneš..

View PostNikola98, on 09 June 2017 - 21:55 , said:

Veruj mi da i ja mislim da mu dam vremena ali veruj mi da ne mogu, jednostavno me on gura u zivotu. A posto sada zavrsavamo sa skolom, ako me sada napusti vrv je to znacilo da je sve bila laz. A bice mi jos gore ako to zaista bude tako. Zaista sam hteo da sve krene bolje i bilo je dok sve nije krenulo niz brdo.

Vidi, možda se umorio od 'guranja tebe' , to bi moglo da se desi bilo kome pa i tvom prijatelju, a pogotovo što si u uvodnom postu napisao da si imao neke ispade prema njemu u poslednje vreme... ne znam šta bih ti rekla, meni izgleda sasvim razumljivo što te izbegava, kako si napisao, nemoj da se ljutiš ali razumem tvog prijatelja... nema mi tu nikakve laži s njegve strane, jednostavno se možda zapitao da li ga uzimaš zdravo za gotovo, ako ti toliko vremena pomaže i gura te a ti još imas ispade prema njemu i okrivljuješ ga...
Eto, možda grešim ali to je moje mišljenje na osnovu ovog što si napisao.. :)

#18 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 09 June 2017 - 22:37

ljudi hoće saputnike a ne pun kofer sranja da ga vuku sa sobom

#19 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,895 posts

Posted 09 June 2017 - 22:41

Ne moze... Je normalnog... Covek mora da bude malo lud da bi shvatio vise emocije poput tuge...
Ja sam depresivna... I nemam prijatelje...

#20 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,037 posts

Posted 09 June 2017 - 22:47

ja ne znam, ako neko shvati da se loše ponašao i prizna to i kaje se zbog toga, zar ne bi bilo prijateljski oprostiti to ako su već bili prijatelji? Kao da su drugi ljudi savršeni, nemaju psihičke probleme pa mora da su zlatni i da nikada ne dosade drugima i da nikada ne griješe i da nikada nisu naporni i sve  u vezi njih je tako super i sjajno i uopće ne vuku nikakva sranja iza sebe. Ja ne poznajem takve ljepote od ljudi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users