Jump to content

- - - - -

oduzimanje poslovne sposobnosti i nametanje staratelja

• Please log in to reply
77 replies to this topic

#61 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 01 June 2017 - 14:51

Hvala Aruena sto kazes da nisam neuracunljiva, jer stvarno mi je zivot bio pakao, a onaj ko ne razume nije nikada dotakao dno da bi to razumeo.

#62 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts

Posted 01 June 2017 - 15:47

Ne postoji dovoljno dobar razlog za samoubistvo, sve su izgovori. Svako ko ga pokusa je u tom trenutku neuracunljiv i treba ga pokusati spreciti, jer ce verovatno zaliti kada "postane" uracunljiv.
I ta devojka koja se bacila sa Brankovog mosta je plivala i borila se da ostane na povrsini vode i zahvalila se coveku koji je spasao. 99% samoubica se u jednom trenutku pokaje sto to cini.
Neke od najuredjenijih i najbogatijih zemalja sveta imaju najvecu stopu samoubistava srazmerno broju stanovnika, tako da nije nuzno ziveti bogato u uredjenoj zemlji da bi bio sretan.
Znam dista ljudi koji su prosli najvece zivotne strahote, od rata, preko silovanja i fizickih ostecenja i zive zadovoljno. Mozda nisu srecni ali zive i ne razmisljaju o samoubistvu.
Sistem je takav da coveka koji je van kontrole spreci da ucini sebi ili drugom neko zlo. Zloupotrebe pistoje ali nije do sistema nego do pojedinaca koji ga zloupotrebljavaju, toga ce uvek i svugde biti. Isto tako sistem ima i kazne za takvo ponasanje pojedinaca koji ga zloupotrebljavaju.
Evo u Srbiji je od danas na snazi zakon koji kaznjava nasilnike u porodici i to je ok, ali u ovom obliku ce taj zakon potrajati jedno pola godine do godinu i menjace ga zbog zloupotreba. Sve, ma koliko humano bilo moze da se zloupotrebi.

#63 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 01 June 2017 - 18:20

View Postcaka 41, on 31 May 2017 - 22:36 , said:

Aruena, Kruska i Secerlema u pravu ste, mnogi koji prolaze kroz neki pakao pokusaju suicid a za one koji to neshvataju imam pitanje. Je li neko bio silovan u 9 godini zivota, trpeo fizicko i psihicko nasilje u porodici i skoli, imao vise teskih operacija gledao kako mu baka umire bio 20 puta u lazi na surovom b odelenju i da vise ne nabrajam? nije li normalno da kada ti je zivot pakao odlucis da ti je svega dosta?! i sta, ja sam neuracunjiva??! NE JA SAM BILA OCAJNA!

potpuno te razumijem, a nisam doživjela nešto takvo, ljudi te tretiraju loše i dešva ti se nešto loše stalno i onda još ti ispadneš poremećen jer na loše reagiraš lošim. Ne znam koja bi bila normalna reakcija na sve to po nekima, nasmijati se i produžiti dalje? To bi onda bila uračunjljiva osoba :wacko:

samoubojstvo je očajnijčki potez osobe koja nije dobila pomoć i ne umije se sama izboriti s onim što joj se dešava i nikad ju ne bi zvala neuračunljivom zbog tog čina

#64 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 01 June 2017 - 22:46

Kruska hvala ti sto me razumes, retko ko me razume. ipak svesna sam da je to najtezi greh i pokajala sam se i ispovedila, od kako sam postala vernik vise nemam suicidalne misli Bogu hvala, koji mi pomaze. a imam i dobrog doktora i dobrog duhovnika i obojica su mi jako pomogli, sada sam ok danas sam dobila otpusnu listu u kojoj pise da sam u izuzetno dobroj remisiji.

#65 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,005 posts

Posted 01 June 2017 - 23:27

View Postserafim, on 01 June 2017 - 15:47 , said:

Ne postoji dovoljno dobar razlog za samoubistvo, sve su izgovori. Svako ko ga pokusa je u tom trenutku neuracunljiv i treba ga pokusati spreciti, jer ce verovatno zaliti kada "postane" uracunljiv.
99% samoubica se u jednom trenutku pokaje sto to cini.
Bravo Serafim! Tako je!
To vam hocu reci cijelo vrijeme.
Ne postoji nijedan razlog sam za sebe dovoljan da se covjek ubije. Suicidna osoba mozda vidi samo jedan ali mora biti u takvom stanju da ne vidi rjesenje nijednog od gomile svojih problema. To je tako duboko bolesna osoba da se treba brinuti za nju.
Da je tako lako, 90% vojske bi se u ratu samo ubilo jer svaki put kad ubijes umre i dio covjeka u tebi. Imas oruzje, mina.. Jedan skljoc i rjeseno sve, rjesen rat. Na kraju bi se generali potukli i amen. Teorija je jedno, praksa drugo.
U praksi metak nekima prodje kroz mozak i ostanu zivi sa jos vecim problemom. Izresetana utroba.. Eno ga, covjek jos hoda i loce ko da nema jetre.

Trenutak kad si siguran da umires cini se kao vjecnost. Vjerojatno svatko drukcije dozivi ali u tom trenu kad je kasno, jasno vidis rjesenje i tijelo se bori za svoj opstanak nenormalnom snagom. Vidis bistro svoje mane, svoje "grijehe" i sve bi odmah ispravio. Vidis sve drukcije.
Nisam umro i necu skoro.. Necete me se rjesiti. Jer znam da je suicidalna osoba psihicki tesko bolesna i treba je sprijeciti. Vjerujte, bio sam.

Imas rak, pobijedi ga. Ostao bez noge, hodaj na drugoj, vozi u kolicima.
Zdravog uma mozes prezivjeti sve. Tesko je, ostaju neke traume, ocaj, strava, fobije..
Bori se i kad srce stane, i kad prestanes disati, i kad boli toliko da reci ne mozes jer nema rijeci za tu bol. Bori se do zadnje sekunde jebo te suicid, nije rjesenje. Pukni si samaf, izbij to iz glave i leti na psihijatriju dok si ziv.
To je smrtonosna bolest. Tvoj metak nece stati u tvojoj glavi! Da vas vidim tko ce probat, strpao bi vas u podrum bez pertli i bacio kljuc. Kad odustanes od suicida ides van.

Dodjelili ti skrbnika?
Suti i brini se za svoje zdravlje. Kad imas priliku pametno i kulturno se druzi sa svima. Slavi rodjendane, imendane, sve. Nek te snimaju, nek te slikaju i jednog dana..
Kad se oporavis i imas gomilu dokaza i svjedoka koji te vole idi odvjetniku i trazi novu procjenu sposobnosti. Tuzi za prevaru. Uzmi im zadnji novcic, drzim ti fige.

#66 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 02 June 2017 - 10:12

Macak tacno je to da je suicidalna osoba tesko bolesna meni je moj doktor reko da sam tesko bolesna ali taj pokusaj je bio davno pre vise godimna, i pokajala sam se iskreno a evo ne pamtim vise kada sam imala suicidne misli pre vise godina verovatno, a sada mi je doktor rekao da sam u IZUZETNO DOBROJ REMISIJI i pozdravlja to sto radimo preko socijalnog preduzetnistva sto se bavim humanitarnim radom druzim sa ljudima tj moj muz i ja imamo zajednicke prijatelje.i eto TAMNI OBLACI SUICIDA su nestali zauvek, sada vodim jedan kvalitetan i ispunjen zivot. Bogu hvala,i redovno pijem lekove, vrlo mnogo vodim racuna o tome pa sam jos i iskrena sa doktorom i on mi je rekao DDA SAM NAUCILA DA ZIVIM SA BOLESCU a pride imam i astmu i imala sam dve operacije prosla pakao i NE PADA MI NAPAMET SUICID  veliki pozdrav, :D :D :D

#67 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 02 June 2017 - 10:16

I svima apelujem ljudi vredi ziveti zivot je ipak lep a inace zivot je i dar od Boga. ja sam se za taj greh ispovedila i ne cinim ga vise dobila sam oprost na ispovedi i osetila sam kao da mi je pao veliki kamen sa ledja, Bogu hvala.

#68 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 02 June 2017 - 10:20

P,s. meni je doktor rekao da sam ja naucila tako dobro da se borim i zivim sa bolescu i da mi ne treba uopste staratelj da sada mogu brinuti o sebi ai u zajednici sa mojim muzem a to misli i moja porodica, dakle nema staratelja tj skrbnika.

#69 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 02 June 2017 - 10:29

Serafim u pravu si moj zivot jeste bio pakao ali kada bi se ubila, (ja sam vernik) otisla bih u pravi pakao gde vise nema pokajanja. ali sam sa druge strane zahvalna i Arueni sto me je razumela.zamisli brutalno silovanje devetogodisnje devojcice koja to drzi u sebi do svoje 25. godine kada je progovorila.i da ne nabrajam druge nesrece jer mi je bolno i ne volim se vracati u proslost nego ziveti za sadasnji trenutak, i tim zivotom slaviti Boga. :D :D :D

#70 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 02 June 2017 - 10:31

p.s. ja sam bila vrlo mlada kada sam se pokusala ubiti a tada jos nisam naucila da se borim sa bolescu,a nisam tada ni bila vernik ali je sada sve drugacije

#71 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,767 posts

Posted 02 June 2017 - 12:09

View Postcaka 41, on 02 June 2017 - 10:12 , said:

Macak tacno je to da je suicidalna osoba tesko bolesna meni je moj doktor reko da sam tesko bolesna ali taj pokusaj je bio davno pre vise godimna, i pokajala sam se iskreno a evo ne pamtim vise kada sam imala suicidne misli pre vise godina verovatno, a sada mi je doktor rekao da sam u IZUZETNO DOBROJ REMISIJI i pozdravlja to sto radimo preko socijalnog preduzetnistva sto se bavim humanitarnim radom druzim sa ljudima tj moj muz i ja imamo zajednicke prijatelje.i eto TAMNI OBLACI SUICIDA su nestali zauvek, sada vodim jedan kvalitetan i ispunjen zivot. Bogu hvala,i redovno pijem lekove, vrlo mnogo vodim racuna o tome pa sam jos i iskrena sa doktorom i on mi je rekao DDA SAM NAUCILA DA ZIVIM SA BOLESCU a pride imam i astmu i imala sam dve operacije prosla pakao i NE PADA MI NAPAMET SUICID  veliki pozdrav, :D :D :D

Ma svaka tebi čast Cako, evo čitam i divim ti se na elanu i borbi a i tvom mužu što te podržava u svemu i pomaže! Bravo :appl:

#72 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts

Posted 02 June 2017 - 13:14

Cako i od mene imas divljanje i podrsku, samo nastavi!

#73 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,432 posts

Posted 02 June 2017 - 13:25

View Postcaka 41, on 01 June 2017 - 22:46 , said:

Kruska hvala ti sto me razumes, retko ko me razume. ipak svesna sam da je to najtezi greh i pokajala sam se i ispovedila, od kako sam postala vernik vise nemam suicidalne misli Bogu hvala, koji mi pomaze. a imam i dobrog doktora i dobrog duhovnika i obojica su mi jako pomogli, sada sam ok danas sam dobila otpusnu listu u kojoj pise da sam u izuzetno dobroj remisiji.

drago mi je da ti je bolje, pogotovo nakon svega toga, lijepo je čuti :)

#74 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 02 June 2017 - 22:58

Pogresna, Serafime, i Kruska, puno vam hvala na podrsci vase lepe reci me motivisu i zato sam vam zahvalna.iskreno vam zelim sve najbolje sto moze nekome da se dogodi da ste mi zivi i zdravi prijatelji i puno hvala! :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

#75 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 02 June 2017 - 23:04

i svima na forumu zelim zdravljjje i srecu pa i onima koji imaju drugacije misljenje jer svi smo mi razliciti i imamo suprotna misljenja ali to ne znaci da smo losi. :) :) :)

#76 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 05 June 2017 - 22:58

danas sam u jednim novinama procitala da kada je roditelj staratelj ako je ok. to je samo dok on ne umre a onda centar za socijalni rad preuzima starateljstvo strpa ga u ustanovu gde su uslovi nehumani a sva imovina ise drzavi!e evo sta pise, poslovna sposobnostomogucava osobi da bude nosilac prava i da ih ostvaruje i donosi odluke koje se ticu njenog zivota osobakoja nema poslovnu sposobnost tretira se kao mladji maloletnik, odluku o necijoj poslovnoj sposobnosti donosi sudpredlog za pokretanje postupka daju centar za socijalni rad ili clan porodice. konvencija un o pravima osoba sa invaliditetom cija je srz 12' clan nazvan ;ravnopravnost pred zakonom. bori se da promovise stitii obezbadjuje jednako i potpuno uzivanje ljudskih prava i sloboda osoba sa invaliditetom i i postovanje ljudskih dostojanstava. eto vam ceo clanak pa vidite!taj clan 12 kod nas ce da zazivi kada budemo imali 100 godina!!!!!!!!!!!!!!!!

#77 caka 41

caka 41

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 976 posts

Posted 07 June 2017 - 09:53

ali ako doktor vidi da umemo da brinemo o sebi da budemo cisti i uredni umemo spremiti hranu raspolagati parama ekonomicno, onda on nece dozvoliti da nam nametnu staratelja. meni doktor kaze da sam saradljiva  socijalno angazovana i sposobna te mi ne treba staratelj, jos mi je bolje od kako sam se udala jer misli da smo savrsen par i da je on zdraviji od kako je samnom , a ja zdravija od kako sam sa njim.
nadjite srodnu dusu to je lek verujte doktor je mojoj mami rekao da meni nikad do sada nije bilo tako dobro Bogu hvala.
ako je neko vernik a zeli da se skrasi sa nekim moze otici u crkvu Sv Marka na tasu i tamo ima nekoliko ikona svete Petke jedna od njih je cudotvorna i ja sam se pomolila svim tim ikonama i eto mi mog Petra Bogu slava i hvala za sve!
i molim sve vas redovno pijte lekove nekoliko ljudi iz dnevne bolnice je prekidalo lekove i svi su na odelenju a nekima i nije prvi put, kako ne mogu da shvate ponavljaju istu gresku e takvima i treba staratelj.ali neki koji je ok i koji ce da pomogne.

#78 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 580 posts

Posted 27 January 2018 - 00:45

Lišenje poslovne sposobnosti regulisano je Porodičnim zakonom. Lišenje može biti delimično ili potpuno. Licu se oduzima poslovna sposobnost u slučaju teških psiho-fizičkih smetnji usled kojih ne može samostalno da odlučuje o svojim pravima. Rešenje o lišavanju poslovne sposobnosti donosi nadležni sud.

Staratelji mogu da budu bračni drug, deca, roditelji, braća ili sestre, a u pojedinim slučajevima kada lice nema porodicu ili članovi porodice odbiju da budu staratelji Centar za socijalni rad imenuje staratelja.

Ovo praktično znači da se poslovna sposobnost oduzima najteže bolesnima, mislim na psihičke bolesti ali i na fizičke-potpuna paraliza sa težim oštećenjem mozga posle šloga npr.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users