Jump to content

Dermatillomania

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 SunshineDelRey

SunshineDelRey

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 03 March 2013 - 13:43

Pozdrav svima,
zanima me da li ima ovdje i onih koji pate od dermatilomanije? Prije par dana sam saznala da moje stanje ima ime i da nisam jedina koja ima ovaj problem :(
Kako se nosite s tim, da li se lijecite, kako?
Meni je izgleda vrijeme da se obratim psihijatru, do sada sam mislila da je to samo ruzna navika, da sam sama kriva, da ce proci... Bilo me je sram da o tome pričam, da pitam. I tako vec 10 godina.

http://medisato.com/...anija-simptomi/
http://en.wikipedia....Dermatillomania

#2 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 03 March 2013 - 14:01

Imala sam kolegicu koja je to radila. Ruke su joj užasno izgledale :( Pretpostavljala sam da je to od stresa. Sad kad razmislim, podsjeća malo na kompulziju. Ne znam kako se to liječi pa ti ništa korisno ne mogu s te strane reći.

#3 SunshineDelRey

SunshineDelRey

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 03 March 2013 - 14:22

Stres moze biti okidac, kad je sve bajno i krasno manja je potreba za tim, ali uglavnom samo malo manja :/ Vjerovatno svi kao i ja kazu drugima da je sve ok, da je od nervoze, umanjuju problem. Ja sam se pravila da imam 'problematicno lice' i da 'cacnem' ponekad, kao i mnogi drugi. Ustvari mi je problematicno u glavi i radim to daleko cesce i nekontrolisano. I kod mene su ruke, remena i ledja uvijek u gorem stanju nego lice, valjda jer se to lakse sakrije, mada oni u blizoj okolinu uvijek primjete.

#4 Bond

Bond

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 17 January 2014 - 00:40

Nznm da li je ovo opsesivni poremecaj,nznm da li je ovo uopste poremecaj,nznm sta je,i nepravi mi problem. Zanima me zasto imam tu potrebu?? Oni koji su strasno gadljivi netrebaju da citaju nadalje!!! Ne zanima me da se izlecim od ovoga,zanima me zasto imam tu opsesiju i sa cime ona moze da se poveze?

Jos kao mali sam voleo da cedim bubuljice,obozavao sam kada mi dodje ujak u goste posto ima puno mitisera. On je bio redovna zrtva pored moje majke. Oni nikada niu pitali zasto imam tu potrebu,nije im ni smetalo,tada se nism pitao ni ja,samo sam jednostavno uzivao u tome. kada sam usao u pubert i dobio svoj prvi mitiser(bio je pored uveta) bio sam presrecan,potom su pocele bubuljice i sreci nikada kraja. Nikada nisam imao problematicnu kozu dovoljno da imam vulkane svuda po sebi,da budem rosav,pa zbog toga mi to nije bio nikakav komleks,jednostavno sam za sebe uzivao u svojim skrivenim bobuljicama. Necedim ih da se nekome ne bi zgadila bela majonezara,cedim ih zato sto vioim osecaj da nesto istiskujem,volim zvuk pucanja koze,volim da gledam kako mitiser izlazi napolje. Takodje mogu da podelim bubuljice prema onima koje vise volim,i onima koje manje volim. Nevolim one tecne,vise volim krupan mitiser,narucito ako je suv pa moze da se iscedi samo do pola,a onda moram ostatak da povucem noktima. Najomiljnije mi je ono poput masnog tkiva sto moze da izlazi kao tanak rezanac jako dugo. Nekada uhvatim sebe kako desetinama minuta stojim ispred ogledala i cedim,i najmanju kada primetim,ja imam potrebu. Citao sam nesto po stranim forumima i postoje ljudi koji su anksiozni i imaju istu potrebu,ali oni postuju zato sto to njima predstavlja problem jer svuda imaju kraste zbog toga. Mene ovo ne ometa,jer uglavnom cedim bub. po ramenima i drugim skrivenim mestima,a i kada imam neku na licu(uglavnom po celu i slepoocnicama)to nebude strasno.Neradim to u javnosti ,vec samo u svojoj kuci. Samo zelim da znam sta to znaci,otkud ta potreba,sa cime moze da se poveze??

#5 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,892 posts

Posted 17 January 2014 - 01:52

Isti slucaj sa cupanjem rana.... Prosto moram.... :D
Zasto? Zbog sira i vojne muzike. :D

#6 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 17 January 2014 - 05:29

ja kidam kraste i zanoktice, grickam usta
to je neki beg od sebe

#7 Bond

Bond

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 17 January 2014 - 08:04

Sir nejedem nesto cesto,a u vojsci nisam bio :D Znaci nije do toga. Ja to ne dozivljavam kao beg od sebe,to mi je vise kao neka satisfakcija u drestukciji,mada ako je neka potkozna,obicno ubrzo prestanem jer ne uzivam u bolu,tako da ne bih rekao ni da je potreba za samopovredjivanjem. Za bezanje od sebe sama koristio jednu modernu napravu,nazivaju je video igrice!

#8 matilda

matilda

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,739 posts

Posted 17 January 2014 - 09:59

Imam drugaricu koja isto tako obozava bubuljice, poseno kad se pojavi neka majonezara. Prosto se uzbudi. Pitala sam je zasto, kaze da ne zna, prosto da joj je to neko zadovoljstvo... Fetis mozda??

#9 prigofan

prigofan

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 244 posts

Posted 17 January 2014 - 18:20

Vrlo interesantno. I ja sam kao teen volio to da radim. Ne znam da li se to more shvatiti kao neki poremecaj ili nesto. Ako ti to pricinjava zadovoljstvo, radi, sta drugo. Ali ipak svaka radnja ima i neke posledice. U tvom slucaju bi to bilo, neuredna i izbrazdana koza, jamice, otvori, kraste i slicno.
Pozz.

#10 Nedja

Nedja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,596 posts

Posted 17 January 2014 - 20:17

Kod tebe jeste opsesija ali ima tu i nešto što je svim ljudima urođeno.
Koliko nam prijete da bubuljice ne valja dirati a ipak ih svi diramo...posebno kad se pojave na licu.
Sad ćete mi se smijati ali ću napraviti poređenje sa nečim što sam pročitala u jednoj od Harry Potter knjiga. Imali su oni čas....ne sjećam se kako s zove predmet, uglavnom se tiče brige o maginom bilju. I na tom času su istiskali neku sluz iz jedne biljke. I bio je opis, parafraziram: bilo je odvratno ali je istovremeno stvarlo ugodu :D

#11 Tovar

Tovar

MAGARE

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 958 posts

Posted 17 January 2014 - 21:00

2 srodne teme spojene u ovu.

Ja voli otkidati sam sebe na ovaj ili onaj način. Sam sebi pravim zanoktice oko noktiju i gulim ih, volim istisnuti čviljak :blush: (onako kad sazrije pa da frcne :P), čopam rane, čak sam šestarom prije pravio male tunele na prstima(probodem i napravim tunel od centimetar -2 xD). Sve to više podsvijesno.

#12 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 618 posts

Posted 17 January 2014 - 21:34

Sekla sam se od svoje 13 do 19 god. valjda to spada u dermatillomaniu . Danas grizem zanoktice,kad sam napeta grebem sama sebe i tako,..

#13 CoolDown

CoolDown

Baby

• Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 02 August 2014 - 22:59

Još jedna koja je nadavno otkrila da to što radi ima i naziv.
Ovo što opisuje korisnik Bond je također i meni glavna "opsesija". I to kako je opisao baš kao da sama opisujem. :o
Isto ih dijelim na poželjnje i malo manje poželjne, miteseri su mi najdraži.

Opet, da se vratim na temu, prištići mi nisu jedini problem. Često se uhvatim da rujem po tjemenu i naravno, stvorile su se krastice koje svakodnevno posjećujem. Oko noktiju su rane koje nikako ne mogu zarasti, a posjekotine i sl teško zacjeljuju jer ne mogu kontrolirati potrebu da ih "iskopam". Nije jako vidljivo ali oni koji su samnom češće vide to itekako. Mislila sam da je to samo jedan od poroka. Pa kao proći će. Mogu reći da to traje od moje sedme godine.
Koji je uzrok, ne znam ali nije uvijek nervoza. Ponekad gledam tv mirna ali ruke putuju same po tijelu i traže brazde. ČUDNO.
Prištiće istiskujem svjesno ali sve ostalo se događa kada radim druge stvari, a ruke su mi slobodne.

Ono što me najviše smeta tijekom svih tih godina su komentari drugih i prekoravanja. Optužbe da to radim namjerno i sl. A ne mogu si pomoći, to je jače od mene.

#14 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 03 August 2014 - 14:25

Nemam bas iskustvo s tim pa izvini ako cu napisati nesto glupo. Ali kazes - to se desava kada su ti ruke slobodne dok radis druge stvari. Ako ti ne trebaju ruke za to sto radis, npr ucis, ti ruke zaokupi necim. Mozes da naucis da shtrikash, da vrtis neki konac ili gumicu u rukama, da lupkas prstima o sto, ne znam ni ja. Mislim da je deo tvog problema i to sto si ti navikla da to radis i uslo je u automatizam, pa treba da zamenis tu naviku nekom drugom, makar i vrtenjem konca po prstima.

Inace istiskivanje bubuljica volim i ja, a kod mene mislim da je uzrok u tome sto sam blago opsesivna pa se tada osecam kao da "sredjujem" problem. Nemam poseban poriv da to radim osim bas kada vidim bubuljice. Resavam tako sto koristim sredstva protiv istih, pa ne budem u napasti da ih cackam kada ih ni nemam. Nemam potrebu da to radim drugim ljudima, tako da mozda moje iskustvo nije relevantno za vas - ali mislim da vredi uloziti u neki losion ili kremu koji ce ih ukloniti jer tako nece biti ni sta da se istiskuje.

#15 Guberevac

Guberevac

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 723 posts

Posted 03 August 2014 - 14:30

Najčesci oblik je dermatopagija,griženje i kidanje kože oko zanoktica...

#16 CoolDown

CoolDown

Baby

• Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 03 August 2014 - 17:20

Pa kako sam samoj sebi pojasnila, baš to, mislim da je to već postala automatska radnja. Hvala na savjetu, čini mi se unčikovito.
Sada ljeti sjedim u dugim majicama i hlačama kod kuće, tako ne mogu do svih dijelova tijela. Ne uvijek ali pomogne kada je najgore.

Prištiće i ja tako doživljavam, imam osjećaj da sam poravnala sve neravnine i da je sada koža puno bolje i čišća. ;)

Poznajem dosta ljudi koji grickaju zanoktice, to je istina. Meni to paše samo kada sam pod stresom, bol mi zaokupi misli.

Trudim se da ne pretjerujem jer ipak, vidi se iz aviona. Kako je bilo ranije, napredujem.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users