Jump to content

SMANJITI PUŠENJE

• Please log in to reply
85 replies to this topic

#61 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 335 posts

Posted 24 December 2017 - 08:50

Ko hoce neka izvoli

Dr sc med  Ika Pešić
Šef Kabineta za prevenciju i odvikavanje od pušenja
Klinika za pulmologiju
Klinički Centar Srbije

Tel.: 011 3663287
Mob.: 063 310812
066 8301470
E-mail: ika.pesic@kcs.ac.rs

#62 Izolofalicna

Izolofalicna

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,648 posts

Posted 08 January 2018 - 04:51

Obecavam sebi da danas necu ni jednu cigaretu ispusiti, ali ne obecavam i za sutra.

#63 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,017 posts

Posted 08 January 2018 - 11:23

Jao kako mi je super što vidim ovaj topic, noćaš razmišljao nešto slično.

Mrzim se jer po prvi put u životu osjetim da mi cigareta i škodi ali nemam nikakve volje da smanjujem ili prestajem. Znam da sam glup i znam da sam tisuću pusta sebi govorio da ću prestati čim osjetim da mi škodi. Međutim izgleda da ću poput nekih iz moje obitelji skončati baš od duhanskog dima. Nije mi nito to nešto strašno i ne plaši me. Plaši me jedino mogućnost da se neko dulje vrijeme prije smrti patim baš poput njih.

Bože ovo me toliko naživciralo. Moram ići zapaliti da se smirim...

#64 Rodja

Rodja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 624 posts

Posted 08 January 2018 - 12:51

Dosta zavisi i od toga na koji način škodi. Mnogi i ne osete da im škodi i nastave da puše decenijama... Meni je srećom škodilo na vidljivom mestu, oticale su mi desni i osećao sam krv u grlu (a kad se sve sabere nisam pušio više od 5-6 intenzivnih-paklica-dnevno godina; šta bi tek bilo posle 20,30??), i to mi je toliko smetalo da sam zato i prestao da pušim (2 puta). Dakle imam sve predispozicije za rak grla ili paradentozu, ili bilo koju drugu boleštinu koja hvata gornji deo 'pušačkog' trakta. Tako sam shvatio da cigarete nisu za mene. Ja jesam za njih, voleo sam da pušim, ali one nisu za mene, organizam mi se buni i daje signale da mu ne prija. I tako sam prestao jer neću da čikam sudbinu.

#65 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,017 posts

Posted 08 January 2018 - 12:56

Osjećam da se uspušem dok vježbam... NIje da cmoljim i paničarim, dapače kada znam da će me cigareta i ubiti. Jedino se mrzim što ne mogu bez toga, haha. Jebeni ovisnik :D

#66 AnksiozniMagarac

AnksiozniMagarac

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 10 posts

Posted 23 April 2018 - 17:42

Od smanjivanja nema nista! Ne odredjujemo mi koliko cemo popusiti dnevno. Nikotin je droga i receptori u mozgu vremenom traze sve vise. Kao kad bi heroinski zavisnik rekao ja i da uzimam ali da smanjim. On hoce ali telo ne da!

3-7 dana - fizicka zavisnost od nikotina
1-3 meseci - ciscenje nikotina iz organizma
1-3 godine - psihicka zavisnost od nikotina

Ja ne pusim 30 dana i nije toliko tesko kao kad sam pokusavao da smanjim.

#67 VanjaCro

VanjaCro

JA SAM EGZISTENCIJA - Dr.Stojke

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 522 posts

Posted 23 April 2018 - 18:06

ova knjiga je vrh ali se na zalost nikako nisam odlucio prestati, to ce me i dotuci izgleda

https://www.slidesha...uiti-allen-carr

#68 hajvan

hajvan

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 447 posts

Posted 24 April 2018 - 07:50

ja sam evo uspjela smanjiti na 5 cigareta dnevno, nakon što sam godinama tamanila cigarete kao da su bombone. Al pomazem se elektricnom cigaretom :/

#69 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,017 posts

Posted 25 April 2018 - 13:31

Više puta sam skoro krenuo da kupim e-cigaretu, ne znam uopće zašto nisam...

Ovih dana sam baš na vagi, onako dopizdilo mi sve to nikotinsko. Treba mi samo jedno jutro da ne zapalim niti jednu. Hvala bogu na tvrdoglavosti pa kada nešto stvarno zabrijem to bude... E sada samo još nisam dan odredio, ali de nadam da će ovaj tjedan. :D

#70 hajvan

hajvan

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 447 posts

Posted 25 April 2018 - 14:25

Sretno nek ti bude. Ja sam i dalje na 3 do 5 cigareta dnevno, uz ovu e-cigaretu. Pa vidjećemo. Al ja baš volim cigarete, samo sam počela žestoko pretjerivati

#71 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 121 posts

Posted 26 April 2018 - 10:51

Svaka cast svima koji m ogu da smanje i da kontrolisu konzumiranje cigareta.Ja mislim da je za mene to nemoguce.Ili prestanes skroz ili ne prestanes,nema smanjivanja.Volela bih ja da mogu da 5-6 cigareta dnevno najvise,ali ne ide to tako pogotovo kada se osecam mnogo lose i nervozno,tada bukvalno jedem cigarete.

#72 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,017 posts

Posted 26 April 2018 - 10:54

Joj ina, baš, mnogi od nas doslovno proždiru cigarete. Nemam ni ja nikakve kontrole. Ma kutiju bi u sat vremena mogao.

Eto palo mi na pamet jučer da stvarno sve bacim kvragu. Neću letjeti pred rudo da li uspjevam u tome, to ću pisati tek za par dana ;)

#73 hajvan

hajvan

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 447 posts

Posted 26 April 2018 - 11:02

View PostIna81, on 26 April 2018 - 10:51 , said:

Svaka cast svima koji m ogu da smanje i da kontrolisu konzumiranje cigareta.Ja mislim da je za mene to nemoguce.Ili prestanes skroz ili ne prestanes,nema smanjivanja.Volela bih ja da mogu da 5-6 cigareta dnevno najvise,ali ne ide to tako pogotovo kada se osecam mnogo lose i nervozno,tada bukvalno jedem cigarete.
ma i ja isto tako. prvo, bas uzivam u cigaretama, a kad sam lose onda ih jedem, kao sto ti kazes. ja sam uspjela smanjiti zahvaljujuci elektricnoj cigareti. drugacije ne bih

#74 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 121 posts

Posted 26 April 2018 - 11:02

Mailer,ja ti zelim da uspes.Bitna je namera a ti je ocigledno imas.Meni cigarete nikada nisu nesto posebno smetale a mnogi se zale da previse kaslju da su uznemireni da  nemaju daha.Meni jedino smeta njihov neprijatan misris.Sva odeca smrdi i to me izludjuje.Mislim,ja sam navikla nego se osecam neprijatno zbog drugih ljudi.Stalno sam u tripu da se zgrazavaju i gade na moj miris od duvana.:(

#75 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,017 posts

Posted 26 April 2018 - 11:23

Neću tvrditi da sam i ja takav (kažem to ću nakon nekog vremena, hihi) no uvjek spominjem slučaj mog starog. On je zbog problema na poslu, ovakvih onakvih problema, u jednom periodu dogurao do 6 kutija dnevno. Lud čovjek gotova robija. Često je nosio posao doma, i tako priča kako je eto to večer doživio prosvjetljenje, hehe. Kaže da je negdje u 1 ujutro bilo, on još ratovao s poslom i brojkama, cigareta na cigaretu. (Kako je ona klasična pepeljara s pet mjesta za cigarete) kaže da je on bio u takvom deliriju da je palio samo jednu na drugu do... Do trenutka kada je stavio cigaretu u usta, zapalio a onda slučajno i na pepeljeru bacio pogled, kaže da je tamo bilo 5 cigareta koje su već gorjele. U tom trenu je pomislio - Pa jebote, jesam ja toliko lud? Bacio kutiju, ujutro nama rekao da više ne puši. S obzirom na, ono, njegovih tada 40 godina pušačkog staža i količinu pušenja, naravno da smo ga mi svi doma samo dobro ismijali, isprdali i okrenuli glave, haha. No, znam da je i on tvrdoglav kao mazga. Od tada u životu nije dima povukao.

Nešto slično se meni sada dešava, i znam da sam i ja dovoljno tvrdoglav. Što će biti vidjet ćemo. (mislim ok, danas još pušim, hehe, evo upravo zapalio) Samo iskreno mi sve više dolazi da to smeće bacim jer baš to, ja na žalost sada već i dah gubim, osjetim to, nije da je sada rak pluća haha, ali... Na bolje ne može ići po definiciji tako da ipak mislim da vrag pomalo odnosi šalu. Mogu još malo guštati u nikotinu (a iskreno da je do mene, ja bih do smrti pušio, lijepo mi je, jebat ga, hehe), no tijelo očito polako daje znakove. Znači, odlučiti, prestati, otrpjeti, dokazati da stari nije jedini tvrdoglav u familiji. :D

Znaš ono, e kada je mogao on, e pa MOGU i ja!!! :P

#76 hajvan

hajvan

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 447 posts

Posted 26 April 2018 - 11:25

često mi u životu nedostaje ta tvrdaglavost

#77 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 121 posts

Posted 26 April 2018 - 11:29

Mailer,sigurna sam da ces uspeti.Moras povuci nesto na starog:) Ja ne zelim da prestanem,nikada nisam ni zelela samo bih htela da smanjim,ali vec rekoh da ne verujem da je to moguce.Volela bih da nekako uspem da kontrolisem sebe da mi se ne desava da podsvesno palim i onda odjednom postanem svesna i kazem sebi-hej pa nije ti trebala ova sad.

#78 VanjaCro

VanjaCro

JA SAM EGZISTENCIJA - Dr.Stojke

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 522 posts

Posted 26 April 2018 - 11:35

View Postmailer-daemon, on 26 April 2018 - 11:23 , said:

do 6 kutija dnevno
wtf ?

ma te cigare su takva odvratna droga da je to horror a opet skoro je nezamislivo bez njih (pusacima jel)
sretno u prestajanju
vec 15 godina prestajem od kako sam prvu zapalio
evo sada gustam jos jednu i pitam se koliko jako ce me karcinom razvaliti i kojom brzinom ce metastazirati sa pluca na mozak
i koliko god svjesno razumijes posljedice opet nekako nema sanse prestati
zato uvijek kazem kada dodu vile na oko tada se prestaje ali je onda kasno

#79 kolač

kolač

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,008 posts

Posted 26 April 2018 - 12:17

Jao ljudi, koliko sam ja voljela cigarete, doslovno sam uživala u njima. Uvijek sam govorila kako ja nikada neću prestati pušiti, osim kada bih baš morala a i tada bih ih teško ostavila.
Mailer, ja sam kao i ti počela gubiti dah. Tada sam ostavila cigarete. Teško sam ih ostavila, sa mukom. I sada se znam uspuhati kada se penjem na 3. kat. Radila sam spirometriju nekoliko puta, dobra mi je.
Sada mi smeta cigareta i toliko mi je drago da sam je se riješila.

#80 hajvan

hajvan

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 447 posts

Posted 26 April 2018 - 13:50

Blago tebi Kolač

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users