Jump to content

Kako pomoći bliskim osobama sa zavisnošću?

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#21 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 21 September 2011 - 19:40

Onaj ko baš ne može jako dugo da se skine, treba da pokuša da se resocijalizuje na džiu-džicu (ali samo to) i alkohol, i terapiju od lekara, prvenstveno mislim na ADove.

Inače, nije strašno onaj ko se gudra kampanjski, ali onaj ko se navuče, neka mu je Bog u pomoći... :pop:

#22 BlooDy

BlooDy

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 09 July 2012 - 14:00

Jedva i pisem,toliko sam se trudila da pomognem decku da se izvuce i prebrodi bipolarni poremecaj,svakodnevno izazivanje od roditelja,razne krize,depresivna stanja i ostalo...da bi mi on na kraju rekao da hoce da se drogira,sta vise nasao je drugare koji puse vutru i sada je sa njima zajedno konzumira,a kaze da ce da predje i na nesto tezze,da mi zivot nema smisla i ostalo...cetiri godine sam sa njim i stvarno vise nemam snage da objasnjavam,nisam celu vezu provela objasnjavajuce ali sam dobar zadnji period,kakvu ja buducnost da imam sa nekim ko od tolikih resenja vidi sebe samo kao narkomana....
Osecam se glupo sto uopste sve ovo pisem po forumu ali ne znam kome da se obratim,preica je preduga preteska pa nemam zivaca da je ponavljam...ali ne znam sta dalje...............jednostavno sam zakucana.

#23 derpina.

derpina.

CAR

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 706 posts

Posted 09 July 2012 - 14:22

Ispricacu ti pricu moje keve. Nije nesto poucna, al' ono... dosta je slicna.
Zaljubila se keva u mog caleta. Smuvali se i bili zajedno cetiri godine. Te cetvrte godine mama je zatrudnela.
Sve cetiri godine trpela je mog tatu - njegov alkoholizam, batine.
Devojka od 20 godina trpela je batine. Nije htela da ode.
Govorila je sestri i mami: "Ja njemu trebam!"
Nije gledala na sebe, i pazi sta je sad dobila - dva depresivca (mene i brata), i sebe izmucenu. Tata se kroz godine naravno nije promenio.

Misli na sebe! Dovoljno si uradila, zar ne?!
Ponudila si mu pomoc, bila si mu podrska.
Nemoj da tones. Nemoj!

#24 Vodafone89

Vodafone89

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 604 posts

Posted 09 July 2012 - 14:32

Pokusala si sve sto je bil u tvojoj moci, borila si se. Bila si mu sve sto mu je trebalo. U toj prici si izgubila sebe.. kad si se poslednji put nasmejala?Kad si poslednji put osetila srecu?Kad te je poslednji put nasmejao?Kad si se poslednji put osetila kao njegova devojka a ne spasitelj i neko ko mora da mu pomogne?
Znam da sam malo okrutna, ali to koliko se trudis dovoljno govori o tebi kao o osobi. Dovoljno govori koliko si spremna i dovoljno govori koliko vredis. Tebe ceka buducnost. tebe cekaju neke lepe stvari. Ti nekome treba da budes ceo svet. Ti nekome treba da budes mama.
Da li zaista zelis da ti zivot prodje ovako?

Znam da je tesko odustati, ali nekad je to jedino resenje. Ponudila si sve, ponudila si sebe. uradila si sve sto je u tvojoj moci.
Ima jedna knjiga, nisam je procitala ali naslov je: "Ko ce suze da ti brise kad tebe ne bude vise?"

Slazem se sa Charnom,nemoj da tones. Nemoj da propadas. Nekad covek mora da donese teske odluke.

#25 BlooDy

BlooDy

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 09 July 2012 - 15:04

Stvarno sam se pokidala vise sa svim tim desavanjima u zadnje vreme,toliko sam se pokidala da sam 24h zakucana do bola,ne mogu da se sastavim mesecima vec,jos mi samo treba narkomanija.Nisam spremna za to,ne mogu da ga izvlacim i iz toga.
Smejem se ja pored njega,zanimljiv je ovako ali mu je raspolozenje promenjivo strasno,tesko je funkcionisati sa tako nekim,smejes se i odjednom bum totalno neko drugo raspolozenje.
Tesko mi je da sebi priznam da sam bacila 4 godine ako se sve sada zavrsi zbog ovog sto mi je rekao,jbt imam 21 godinu i 4 godine se borim i borim i na kraju sve to propadne....jako mi je to strasno....milijardu misli mi je u glavi....plus jos moji problemi.
Od kada je on poceo da pije tablete nas dvoje smo sve izgubili i razgovor i sexualne odnose,i taj svakodnevni smeh,on je se totalno promenio.
Ja sam mu to sve rekla i predlozila mu da se zajedno izborimo za sve to popravimo i rekao je da se slaze,i sada na kraju on zeli da se drogira.
Sa drogiranjem ce sigurno uslediti nova hospitalizacija,novi problemi,bice agresivniji,sve ce da se zakuvava,a ja nemam vremena da sedim 10 dana na psihijatriji po 5 sati pored njegovog kreveta,necu to da radim vise,jbt.moji vrsnjaci se provode ja sedim u ludari i kidam si zivce gledajuci prazne ljude kako setaju hodnicima,ne mogu da ih izbacim iz glave vise,sve komplet sa odeljenja.
samo se opterecujem i slaze mi se sve u meni dok ne puknem kao bomba.
MIslila sam veceras da ga zovem napolje i da mu otvoreno kazem sve i da mu kazem da bira ili ja ili droga,i neka izabere sta zeli u zivotu.

#26 Vodafone89

Vodafone89

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 604 posts

Posted 09 July 2012 - 15:11

joj bre, pa ti imas tek 21... ja sam mislila sa si starija...
Covece... ej... kakvo objasnjavanje, kakva prica..
bezi odatle dok jos nije postalo strasno. veruj mi, iz iskustva ti kazem. Znaci trci! TRCI!
Mlada si bre, ceo zivot je pred tobom... Bezi odatle. Ima mamu i tatu, ima lekare pa neka ga oni lece. bezi odatle i zivi zivot punim plucim. Zivot je jedan. Nisi bacila 4 godine, bila si covek dokle god si mogla... A sad je vreme da shvatis da si ti centar svog sveta a ne on. Kakvo crno sedenje na psihijatriji. bezi odatle.
TRCI!
Tesko je, ali ne okreci se. Trci!

#27 BlooDy

BlooDy

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 09 July 2012 - 15:14

Nije mi bas tako lako da krenem a kamoli da trcim kada nekoga volis sve je drugacije...
Strasno mi je da zamislim da ga nema u mom zivotu,svakodnevno da ga ne vidim,ne cujem.....
a opet sa druge strane mo mmogu da zamislim da hoce da se drogira i da ne pomisli ni na mene da meni skodi,da skodi sebi prvenstveno,sta ja da radim sa narkomanom.....ma zbrka citava.

#28 Vodafone89

Vodafone89

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 604 posts

Posted 09 July 2012 - 15:17

Znam taj osecaj, znam kako je kad nekog volis... I jeste sve drugacije. Ali veruj mi. Covek nekad mora da stane i da se zapita i preispita. I da vidi gde ce stici tim putem kojim ide. Za svoje dobro, kreni... zapitaj se iskreno, sta bi bilo da je situacija obrnuta...
Mozda sam ja gruba, ali ne deluje mi da pokusava da se izvuce vec samo da se zakopa jos dublje...

#29 derpina.

derpina.

CAR

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 706 posts

Posted 09 July 2012 - 15:19

pazi ti pezobrazluka hej: "Ja hocu da se drogiram!"
cist bezobrazluk.

pa nisi mu ti mama.
ti si mu devojka.

slazem se da treba da bezis odatle.
misli na sebe - jednom imas 21 godinu. jednom se desava "ta" mladost.
verujem da ti je tesko, verujem da ga volis - ali voli sebe.
kapiram ja i njega, ali isto bih mu rekla: "Pusti devojku da zivi!"

svako u zivotu ima izbor.
ako je njegov izbor da tone, da svesno upropastava vasu vezu - sta cekas?
zar ce njegov izbor da bude i tvoj izbor?

budi jaka! <hug>

#30 BlooDy

BlooDy

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 09 July 2012 - 15:43

kaze mi zasto dizem frku zbog jednog duvanja kada je radio mnogo ludje stvari,misli na neke ispade zbog kojih je hospitalizovan.
kako da ne dizem bila bi definitivno debil da se solidarisem sa idejom duvanja,pa boze nisu to cigare ili sokic.
Stvarno se pitam ponekad zasto sam ja toliki baksuz i zasto od malena nemam mira mi od jednog decka ni od jednog desavanja u zivotu,od pocetka mi je zivot haos,izbeglistvo,prezivljavanje,zivljenje u prcvarnicama,srednja skola i jako jako lose drustvo 1 decko haos 2 decko haos 3 decko eto ga,sa najnovijom ideologijom bicu narkoman tako je super,ja celu porodicu izdrzavam od mojih para koje zaradi mjer mi je keva nesto bolesna trenutno,tetka mi je udala za narko dilera dobio 5 godina zatvora,baba i deda nemaju za hleb i njima pare dajem,24h se mucim,samo jos na giljotinu neko da me stavi i da okoncam vise.

#31 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 09 July 2012 - 16:33

Ti ćeš odluku donijeti kad budeš spremna, dotad se prazni ako ništa ovdje na forumu :) Nezgodno je kod bipolarnog poremećaja što čovjek provede pola vremena strahujući od manične faze, a onda pola vadeći se iz depresije. Nije ni njemu lako, a ni vama koji ga volite. Neću ti ništa predlagati, bez veze je nama ženama bilo šta savjetovati, uhvatimo se ljubavi kao pijan plota, makar bila i jednostrana. Izdrži kako god da  odlučiš i nemoj dozvolit da te ljudi gaze.

#32 bobo1

bobo1

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 610 posts

Posted 09 July 2012 - 18:38

BlooDy,
Nemoj ići s ultimatumom to bi bila samo dodatna konfrontacija i negativne emocije. Trebala bi se odvojiti /bez ikakvih kontakata/ na neko vrijeme, s obzirom na stres koji si prošla; moguće da će ti još neko vrijeme biti stresno, s obzirom na smjer u kojem on ide i na to kako ćeš se ti osjećati u slijedećih par mjeseci. Nadam se da nećeš postati punopravni tj. bolesni član depresije.org ;)
Svaka čast na brižnosti i prijateljstvu!

#33 nnnn

nnnn

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 667 posts

Posted 09 July 2012 - 19:37

Necu da osudjujem, ali kako netko moze pored osobe koja se toliko trudi oko njega da uopce pomisli a kamoli krene u ovisnost ili ta osoba ne zna sto bi sa sobom ili vuce za nos osobu koja mu zeli pomoci.

#34 BlooDy

BlooDy

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 09 July 2012 - 20:05

Definitivno sam glupa,ili stvarno treba biti kreten i gledati samo svoje dupe,izgleda da takvi ljudi najbolje prodju u zivotu.
Sto sam bolja to mi je gore.
I ja sam kontala da ce taj ultimatum samo da dovede do kontradikcije ali ne znam ni kako bi ga cimnula iz sumanute ideje??

#35 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,324 posts

Posted 09 July 2012 - 20:09

Ti si tako mlada, i svasta si prezivela, ali si mlada... i 4 godine nisu neka investicija, voleli ste se... sada vise neznam dal se vi volite? ti volis njega ili ti je ustvari njega zao? dal ga volis stvarno i dal mozes da zamislis pored njega narednih 4 ili 44 godine? zamisli dal bi volela da iams s njim porodicu? dal bi on radio? ili bi ti i njega izdrzavala, pored cele tvoje familije? i sta rade ti svi ljudi, kako ih nije sramota da ti sede na ledjima, devojci od 21 godinu? da je moja cerka velika kao ti, ja bih se ubila ali od nje ni dinar ne bih uzela. ma ni najmanju paricu. izvini ali moram tako, zao mi je sto ti je mama bolesna ali zivot je samo jedan i samo jednom si mlad i ...
a decko, taj koji se okacio oko tvog vrata i samo izmislja cime ce dalje da muci i sebe i tebe... jer moze. jer ga slusas, jer ga pokusavas da razumes, jer u tvojoj glavi postoji jedna koncepcija Njega kao licnosti, a on nije to,on je jednom ovakav, jednom onakav, i sve je to on, ali kako da to razumes i prihvatis a da sene nerviras.
Jedina bi sansa bila da ti njega, ako ga zaista volis a ne sazaljevas ga, kao takvog kakav jeste, BOLESNOG, prihvatis i gotovo.
Ali kako? Ja se osecam uzasno usamljeno. I vecina ljudi na forumu, raznih ljudi, raznih uzrasta i sa raznim dijagnozama, oseca se usamljeno. Zato sto ni nas, kao ni tvog decka, nemoze niko da razume. Mi ne zivimo u istim realnostima i svetovima, ne mislimo na istim talasnim duzinama. Mi smo "jurodivi", mi smo bolesni, ja sam tesko bolesna i glumim pred rodjenom decom neku majku kakva ja nisam, i glumim da ostanem tu dok moram, ali me niko nikada nije voleo niti ce, jer ne moze da me razume.
I tvog decka ne moze niko da razume.

A mi, bolesni, tvoj decko i ja npr, trazimo nekog da nas slusa, nesvesno, nije namerno, ali mucimo ljude, ponavljajuci iste i neprekidne price o besmislu o ovome ili onome, jer smo takvi, nepromenljivo takvi. Ja znam da se nikada necu promeniti. Sigurna sam. I probala sam, sve sto sam ja mogla. Ali nemoze. Nema promene. Mozda je tako i s tvojim deckom?
I onda, kakav bi vam zivot bio?
On mozda nije svestan koliko te muci i iscrpljuje.
I rezultat vase veze bice na kraju, ako ti ne mozes da ga kao takvog apsolutno privatis, dva bolesna, on i ti. Jer ti ces da puknes u medjuvremnu i da se raspadnes na milion delica. A to tako ne treba da bude.

Mozda samo sebi da odgovoris dal si spremna da ga kao takvog, sa sve anrkomanijom, ovim ili onim,privatis, ili ne?
ako ne mozes lepo ga ostavi i idi dalje.
Njemu ce biti isto, mislim, bice mu tesko ali njemu je vec toliko tesko da neznam...m moze li ta casa da se puni i dalje ako je vec puna?

izvini ako lupam, nije mi bas dobro, ali zao mi je da se mucis jer to stot i radis je nemoguca misija. Ti njemu ocigledno nemozes da pomognes i to je pokazalo vreme. I nema dalje ...

joj izvini molim te... ali imaala sam neku potrebu da ti ovo napisem...

#36 milla85

milla85

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 472 posts

Posted 10 July 2012 - 12:32

Ako si on sam ne zeli pomoci, nitko mu nemoze pomoci. Nemoj da zrtvujes sebe radi nekog tko nije sposoban da pokusa zivjeti.

#37 liliputanac

liliputanac

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 139 posts

Posted 10 July 2012 - 14:51

Previse si mlada da imas taj teret na plecima. Zivot je pred tobom i ti si, pre svega, odgovorana prema samoj sebi. I 4 godine koje si mu poklonila je mnogo. Zivi zivot, idi dalje, cuvaj sebe. Nije to gledanje svog dupeta, jer to ne radis na stetu drugog. To zrtvovanje jednostavno nema smisla, jer i tebe uvlaci u svoj ponor, a zasluzujes da se radujes zivotu.

#38 Car Radovan

Car Radovan

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 10 July 2012 - 20:28

Ulaze decko i devojka u GSP u BG-u. Jedva se drze. On 30ih, ona nema ni 22. Oboje urokani do bola, vacarse se, sline...On jedva da vidi na oci, ona bela ko krpa, mokra od znoja, otvorila usta kao kokoska....dahce nesto...na rukama tragovi od igle...

Znas kad ce oni da se "isprave" ? Nikad, nema sanse. Prica za naivne.

Prsli su ko zvecke, jos im samo fali da ona zatrudni...

Tvoja prica, tvoja stvar... Ali cisto sumnjam da se hoces "zakopati" pored nekog takvog.

#39 BlooDy

BlooDy

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 11 July 2012 - 01:19

On nije nerkoman,prica je otisla predaleko,niste me skontali,on je pre neki dan duvao sa drugarima,i rekao mi je to a mogao je i da sakrije sumnjam da bi saznala,jer ne vidjam njegove drugare,ne izlazim sa njima kada su to sve muskarci i uvek su tu price o igricama i tako necemu sto meni bas i nije zanimljivo.
Kazem da mi je rekao da misli da ce biti narkoman da za njega nema izlaza,tako stvara opet neki bunt prema roditeljima itd.eto duvao je pa sam se naravno zabrinula jer inace to ne radi niti pije ili bilo sta,pa je to za mene drama.
Jer ja ni duvanje ne smatram da je ok.
Bojim se da to sve ne ode stvarno tako gde on spominje u narkomaniju.
sada vec prica drugu pricu,cim sam mu spomenula raskid,necu nikoga da ucenjujem niti sam mislila ali ne bi htela da budem sa nekim ko to konzumira,to je meni strasno.

#40 Vodafone89

Vodafone89

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 604 posts

Posted 11 July 2012 - 15:05

Mislim da su svi odavde to shvatili, ali da jednostavno ti kazu svoje misljenje...
Ti najbolje znas situaciju i sta treba i kako treba, a ovo.. Samo si ljudima draga i hteli bi da ti pomognu, mozda neki imaju vise zivotnog iskustva pa ti zato i pisu sve ovo.. Sve to je samo i iskljucivo samo iz najbolje namere... :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users