Jump to content

Kako pomoći bliskim osobama sa zavisnošću?

• Please log in to reply
57 replies to this topic

#41 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 11 July 2012 - 22:24

Samo se zapitaj koliko ti to godina imas za Zivot?
Imas ih nekoliko ili samo ovaj jedan?
Ti biras, naravno, ali onda izaberi pravi zivot, a ne kao sto, mislim bobo1 rece, da postanes i ti punopravan clan ove neslavne zajednice.

#42 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 12 July 2012 - 00:30

Mani se narkomana, veruj mi znam devojku koja je kroz isto prošla ko i sada ti. To je teško lečiti, kao i sve druge bolesti zavisnosti, baš zato što je volja najbitnija za uspeh lečenja, ista ona koju bolesnik kod drugih bolesti ima.

Nije da nije nemoguće, ali veruj mi mnogo ćeš se napatiti, a često je to jako, jako uzaludan posao.

To treba tebi da kvrcne nešto u glavi, da bi ti odustao od tog puta samouništenja, inače ...

Spomenuta devojka se mučila i na kraju odustala, verujem da joj je bilo jako teško, ali osetila je istovremeno i olakšanje.

Zamisli recimo scenu, da ti je dečko nadrkan i tužan zato što nema za para za gudru, pa još krene tebe da povređuje zbog toga. A onda kada se nadrogira, onda sve bude lepo, ali samo taj dan. Sutra već opet Pakao.

Bolje nađi nekog ko nema taj problem. A sa ovim probaj da mu čak i zapretiš, pa da vidi kako stvari stoje, a ako krene ipak tim putem, nema... Idi od njega, veruj mi to ti je najbolja solucija, ma kako bila bolna.

Pitaj neke doktore, da ti ne pričam ja, koliko procenata zavisnika se izleči od toga, ALI TRAJNO... E to kada budeš čula, sve će ti biti jasno.

Ok ti sada kažeš da nije narkoman, dunuo je. I ok to može stvarno na tome i da ostane, ali ako krene putem hemičara, BEŽI ISTOG MOMENTA!

#43 bobo1

bobo1

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 610 posts

Posted 17 July 2012 - 20:08

Nije to (lake droge) ništa zlonamjerno, to je samo jedan način smanjenja duševne boli, meni je to jasnije nego npr. samoozljeđivanje, brrrr.
Ako osoba ne može priznati da problem postoji, i odlučiti o prestanku, ponekad može pomoći Intervencija - skupe se prijatelji/rodbina i skrenu joj pažnju na problem.
U ovom slučaju je stvar složenija, a i nije (osim jednoj osobi) napravljena veća šteta, pa to ne bi išlo samo tako.
Svejedno, evo par primjera: The Sopranos (7min), How I Met Your Mother (1min), Why Interventions Work (3min)

#44 lomax22

lomax22

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 10 June 2013 - 19:54

Mozda pretjerujem,ali svakako je sklona alkoholu pa bi htio cuti koliko je to ozbiljno. Ona ima 31 god, zavrsila fax,inteligentna,dobar posao ,dobro zaradjuje,zivi sama i odlicno izgleda . Voli provod i svaki vikend se napije, u gradu mora popiti min. 5-6 pica, ne vidi se na njoj da je pijana i nikad ne pravi budalu od sebe. Volim i ja da popijem vikendom ali za njeno drustvo sam mala beba vrte ture a ja ni ne stignem da popijem. Kada idemo na pice preko tjedna uvijek popije pivo. I doma voli da popije pivo illi vino min. jednom tjedno. U frizideru ima rakiju koju joj je poslao tata. Obicno prije izlaska popije casicu dve. Sve njene prijateljice vole da popiju. Bar 2put mjesecno ide na poslovne vecere sa kojih se vraca pod gasom. Jednostavno u svakoj prilici kada se negdje sjedne popice alkoholno pice.
Sa njom sam u vezi 6 mjeseci, jos na pocetku mi je zapalo za oko kad smo se dogovoril da se vidimo na kavi u 11 ujutro,ja narucim kavu,a ona pivo i poslije toga ode sa frendicom na jos jedno. Ok mozda voli pivo,nisam neki konzervativac,medjutim kasnije je pocelo da mi bode oci.
Razgovarali smo na tu temu. Ona to sve shvaca kao dio zabave i provoda,normalno je da se popije kad se ide u grad. I to njoj nije nista cudno i lose,kaze da i sa mamom popije pivo.Uglavnom nije zabrinuta.

Prije neki dan donese iz ducana dvije konzerve i daje meni jednu,kazem ne ja cu caj Posted Image ,popije ona obadve i vidim nije joj bilo pravo ,shvatila je to kao kritiku. Meni se stvarno nije pilo pivo.
Stalo mi je do nje,dobra je osoba, ne zelim da zaglibi u alkohol,a i meni licno to pocinje da smeta.Da li su ovo neki ozbiljni simptomi ?

#45 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 10 June 2013 - 21:23

ma koji bre alkos.
znas sta sam ja radila? bolje da ne znas.

a opet nisam bila alkos
ako ne moze da podnese zivot bez alkohola onda jeste

a ona vidim, devojka, zena.. voli da se opusti.
no big dill ;)

mada sa moje tacke gledista, nekako nije mi lepo videti devojku da pije pivo,sad sa 27 godina

a kao klinka, do neke 23 sam bukvalno bila ili pijana ili na lekovima ili hospitalizovana
jer mi je zivot  psihicko stanje ugrozavalo u smislu da nisam mogla podneti sebe, pa sam valjda usled nedostatka hobija i ko zna cega davala svu energiju na dekadenciju, skandale i slicno

ako nije neka nestabilna, histericna, ok je, nek popije, sta sad

#46 bit

bit

fuck you you fucking fuck

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 702 posts

Posted 10 June 2013 - 22:44

Ako to nije početni simptom alkoholizma, šta onda jeste? Jel pije kad je sama?

#47 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 11 June 2013 - 06:05

meni je nekako i dalje previse reci da je alkoholicar ili na putu ka tome
mozda kad bi nam malo opisao nju blize, kakva je karakterom, jel nervozna cesto, sklona depresiji?
moj pokojni ujak je uvek pio pivo u kaficu, znao je i sam piti vino dok je nesto radio..
cesto onkao antri-stres izlasci, posto je radio JAKO stresan posao

ali da je alkos ne.

i deda moj popije svaki dan, nije alkos
muz isto pivo posle posla

ja sam pila kao smuk, ali nije mi dan ovisio o litri zestine
jer kad se to desi onda si alkos

#48 snupi

snupi

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 135 posts

Posted 11 June 2013 - 14:50

u normalnim kolicinama alkohol je cak i zdrav...opusti se malo i pusti devojku da uziva...pa sta ako voli da popije...mozda je to opusta a koliko vidim ne smeta joj u funkcionisanju...svako ima neki ventil bolje i flasa piva nego bromazepam...
lepo sto brines...

#49 Nasher

Nasher

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 98 posts

Posted 11 June 2013 - 15:19

Ma kakav alkoholizam...ja volim da popijem sam uz kikiriki i utakmicu pa jel sam alkos??? Ako voli da se opusti nek uziva...samo nemoj da preteruje da bude mrtva pijana non stop.A sto se tice alkoholizma? Danas ako popijes casicu rakije uz jutarnju kafu smatrace te alkosom

#50 Go-Ahead

Go-Ahead

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 11 June 2013 - 20:32

os na pocetku mi je zapalo za oko kad smo se dogovoril da se vidimo na kavi u 11 ujutro,ja narucim kavu,a ona pivo

Nakon toga...testosteron level-0

#51 bit

bit

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 702 posts

Posted 11 June 2013 - 21:21

View Postsnupi, on 11 June 2013 - 14:50 , said:

bolje i flasa piva nego bromazepam...

da, bolje seoski vrač nego liječnik.

#52 Rodja

Rodja

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 468 posts

Posted 11 June 2013 - 22:29

Slažem se sa bitom, bolje joj skreni pažnju na problem sa kapljicom,. Preventive radi valjalo bi da smanji piće...
Što na primer mora da pije kući pred izlazak u grad ili u 11 ujutru? pa i moj prijatelj alkos se dvoumi između piva i kafe u 11!
Zavisnost o alkoholu se vidi kroz neke postupke, tako da moraš da opipaš situaciju i da vidiš kako se ponaša kada npr nema alkohola, kad je u društvu gde niko ne pije, da li pije sama kući itd. Sigurno nije alkoholičarka ali čim je to počelo da ti bode oči znači da pije više nego što bi trebalo (mada se mišljenja razilaze, što se vidi po odgovorima iznad) i da postoji mogućnost da joj to pređe u alkoholizam..

Uostalom ja ne bih mogao da budem sa devojkom koja pije više od mene, nekako je neprirodno.

#53 drugarica2

drugarica2

Član

• Members
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 12 June 2013 - 20:13

Mozda devojka jednostavno voli da popije...

#54 bit

bit

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 702 posts

Posted 12 June 2013 - 20:25

View Postdrugarica2, on 12 June 2013 - 20:13 , said:

Mozda devojka jednostavno voli da popije...
a možda je jednostavno latentni alkoholičar. Možda, tko zna...sova na grani.

Ja bi toj djevojci savjetovao da kontrolira jetrene enzime. Bolje spriječiti nego liječiti.

#55 Šime

Šime

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 60 posts

Posted 13 June 2013 - 14:58

slažem se sa bitom

kap po kap...pa čaša po čaša

vjerujmi jako dobro znam, tako je i moja majka pocela sa rakijicom dnevno i čašom vina iza rucka, a sada stari sadi još jedan vinograd jer im nije dosta hektolitar godišnje

#56 Carpe_diem

Carpe_diem

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 11 December 2017 - 11:28

View PostBlooDy, on 09 July 2012 - 14:00 , said:

Jedva i pisem,toliko sam se trudila da pomognem decku da se izvuce i prebrodi bipolarni poremecaj,svakodnevno izazivanje od roditelja,razne krize,depresivna stanja i ostalo...da bi mi on na kraju rekao da hoce da se drogira,sta vise nasao je drugare koji puse vutru i sada je sa njima zajedno konzumira,a kaze da ce da predje i na nesto tezze,da mi zivot nema smisla i ostalo...cetiri godine sam sa njim i stvarno vise nemam snage da objasnjavam,nisam celu vezu provela objasnjavajuce ali sam dobar zadnji period,kakvu ja buducnost da imam sa nekim ko od tolikih resenja vidi sebe samo kao narkomana....
Osecam se glupo sto uopste sve ovo pisem po forumu ali ne znam kome da se obratim,preica je preduga preteska pa nemam zivaca da je ponavljam...ali ne znam sta dalje...............jednostavno sam zakucana.

HEJ jel se rijesilo? i ja sam u istoj situaciji

#57 Marginalna

Marginalna

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 95 posts

Posted 11 December 2017 - 13:33

Ja sam bivšem pomogla da se sa 7 jointa dnevno svede na 1 uveče, ali sam se ja zato navukla posle godinu dana zajedničkog života...

#58 Marginalna

Marginalna

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 95 posts

Posted 11 December 2017 - 13:36

Najbolja metoda je naterati osobu da sama uvidi neke stvari, u suprotnom, ako samo pričaš i pričaš pretvoriš se u smarača, tj. on te pretvori...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users