Jump to content

MEDITACIJA [uputstva i iskustva]

meditacija saosećanje svesnost smirenje

• Please log in to reply
36 replies to this topic

#21 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,497 posts

Posted 29 November 2016 - 19:16

Točno mogu prepoznati čovjeka koji redovno meditira.

#22 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,200 posts

Posted 29 November 2016 - 20:16

čitala sam nešto da meditacija može utjecati i negativno na neke ljude sa psihičkim problemima, kažu da je najpreporučljivija transce...zaboravila sam kako se zove ta meditacija, o njoj baš i ne znam puno

#23 plavonebo

plavonebo

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 30 November 2016 - 15:17

View Post2Bavailable, on 29 November 2016 - 17:32 , said:

da posebno mi ovaj članak zanimljiv
    Mental Training Affects Distribution of Limited Brain Resources

inače pod tih "tri meseca treninga" se misli na vipasana i metta meditacije
Da svakako meditacija moze da koristi pogotovo ako se pravilno nauci,dobra je za ucenje samosavladavanja

#24 Kosta73

Kosta73

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 219 posts

Posted 02 December 2016 - 10:20

View Postkruška, on 29 November 2016 - 20:16 , said:

čitala sam nešto da meditacija može utjecati i negativno na neke ljude sa psihičkim problemima, kažu da je najpreporučljivija transce...zaboravila sam kako se zove ta meditacija, o njoj baš i ne znam puno
Ja sam intenzivno išao tri meseca na vipasana meditaciju. I tačno je @Kruška, jedan iskusni meditant me je na početku upozorio da ako imam neke mentalne prirode te pijem psihotropne lekove odnosno konzumiram droge i/ili alkohol meditacija može da mi stvori još veće probleme. Za ta tri meseca, preko dana je bilo super ali sam zato noću imao razne košmare.
Kada sam to ispričao svojoj šrinkici rekla je odlučno da meditacija nije za mene i prestao sam odnosno smanjio intenzitet. Istog časa košmari su nestali. Mada, moram da priznam da su mi ta tri meseca, između još nekih delatnosi koje sam upražnjavao, pomogla da sagledam sebe, ali ne bih opet išao. I danas povremeno meditiram ali samo po nekoliko minuta.

#25 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,200 posts

Posted 02 December 2016 - 10:52

i ja sam saznala da meditacija može negativno utjecati tek nekoliko mjeseci nakon meditiranja, sreća na mene nije negativno utjecala

#26 Macak

Macak

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,497 posts

Posted 02 December 2016 - 22:37

Pozitivno, jos pozitivnije, pa nakon godinu dana negativno i sad mi se cini duplo pozitivnije nego ikad.
Ta negativna iskustva, pogled na moj zivot drukcijim ocima i mozgom su bila jako neugodna. U jednom trenu mi je pozlilo jer sam se sam sebi grozno zgadio. U smislu zemljo otvori se, progutaj me.
Mislim da me to promjenilo na bolje. Nekako sam svjesniji sebe. Malo pazljiviji prema drugima.

Svatko to dozivi drukcije. Glupo je da ja sad kazem da ces ti doziviti ovo a ti ono. Ne poznam nikoga kome je naskodilo. Mozda nekom je.

#27 Macak

Macak

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,497 posts

Posted 03 December 2016 - 12:01

Kad sam upoznao neke ljude koji dobar dio svog života redovno meditiraju pomislio sam, daj i meni malo toga sto trosis (jednom sam i rekao). Onda sam mislio da glume, da se pretvaraju. Da covjek ne moze biti tako opusten, cool.
Pricali su predamnom naravno i o ruznim dozivljajima ali kazu, to nije razlog da prestanes.
Ja bi u tom trenu dao sve da se mogu sam opustiti je sam konstantno bio napet. Ta ugodna opustenost i toplina u meni je moja motivacija da svaki dan bar jednom meditiram.
Daleko sam od svega u cemu su moji prijatelji. Moja je prednost mozda sto ne ocekujem nista vise od opustenosti i smanjivanja terapije. Sve drugo sto dobivam meditacijom je bonus. Dobijem tu energiju za druzenje, hodanje, svakodnevne obaveze i to je velika stvar.

#28 ĐeneĐene

ĐeneĐene

ajdontgivafakastično

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,230 posts

Posted 03 December 2016 - 12:14

i meni joga i meditacija DAJU energiju

čuo sam i ja od psihološkinje da nije preporučljivo depresivcima meditirati ali mi nije ponudila nikakvo objašnjenje
možda zbog ruminacija koje ne mogu kontrolisati kada se od njih traži da ih i ne kontrolišu već samo posmatraju i vrate na dah

#29 paradis

paradis

sumatraista

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 478 posts

Posted 03 December 2016 - 17:58

View Post2Bavailable, on 03 December 2016 - 12:14 , said:

čuo sam i ja od psihološkinje da nije preporučljivo depresivcima meditirati ali mi nije ponudila nikakvo objašnjenje
možda zbog ruminacija koje ne mogu kontrolisati kada se od njih traži da ih i ne kontrolišu već samo posmatraju i vrate na dah

I meni preporucena meditacija. kad je praktikujem redovno, bolje se osecam. Valjda samo posmatras misli, ne ukljucujes se u njihovu buku, i bar tih petnaestak minuta ne bavise se svakakvim glupostima u glavi. S obzirom da ja mislim prilicno negativno, valjda ovo neucestvovanje u takvim mislima kotisti. Kad vec nisam sposobna da mislim pozitivno. :D Za sada. Ko zna, i da je plcebo, meni deluje. samo da dobijem volje da redovno meditiram.

#30 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,906 posts

Posted 03 December 2016 - 18:39

Jedan jogi je rekao da se najveći uspeh u duhovnoj praksi postiže rešavanjem životnih problema koji se pojavljuju. :)
Meni meditacija baš nikako ne leži, stvara mi nervozu i totalno mi je odbojna, za razliku od nekog lakog umnog ili fizičkog rada, recimo šetnje ili čitanja knjige.
Bolje me oporavi san od bilo koje meditacije.

#31 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,606 posts

Posted 14 July 2017 - 11:24

čitam ovo...

"...Međutim, ta „gimnastika" izaziva zavisnost i svoje praktikante pretvara u narkomane i psihijatrijske bolesnike.

- Ja sam meditirao punih devet godina i jedva sam se izvukao. Nažalost, mnogi ne uspeju da se spasu, nego na kraju završe u ludnicama ili izvrše samoubistvo. To je duhovni kriminal jer se čoveku obećava „zdrav život", a pretvara se u narkomana. Naučno je dokazano da meditacija razvija zavisnost. U tom smislu, vrlo je interesantno da narkomani često ostavljaju drogu i prelaze na meditaciju - tvrdi publicista Zoran Popović. Tokom meditacije, kako objašnjava Popović, iz kvržica na opni hipotalamusa počne da se luči kefalin, najsuptilnija droga koja stvara to veštačko zadovoljstvo. Meditacija ubrzo postane neophodna svakog dana i preraste u smisao života, baš kao što je droga za narkomana.
-Najnovija istraživanja u Americi pokazuju da pored epileptičara, šizofreničara, narkomana i alkoholičara i praktikanti joge nisu podobni za poligraf, jer kod njih dolazi do fizioloških promena na mozgu. Oni su neka vrsta autonarkomana - kaže Zoran Luković, kapetan MUP-a."

... i pojma nemam više šta da mislim...

#32 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,606 posts

Posted 14 July 2017 - 11:25

View Post2Bavailable, on 26 November 2016 - 15:05 , said:

DAJ JEBOTE OĆEL NEKO MEDITIRATI SA MNOM

View Post2Bavailable, on 03 December 2016 - 12:14 , said:

a posro si se tamo na meditaciju...

#33 AxlRose

AxlRose

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 553 posts

Posted 14 July 2017 - 11:46

Znam ljude koji su dobili psihicke probleme posle meditacije, ne praktikujem to niti preporucujem

#34 Primal Pain

Primal Pain

Manic Depressive

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 355 posts

Posted 14 July 2017 - 12:00

Ja ih imam i bez meditacije...Šta znam, ako je slična zavisnosti bolje da zavisim od nje nego od hrane lekova ili nečeg drugog 😂 Probaću da meditiram.Mada mi opsesivna misao da ne mogu to ne da.

#35 ĐeneĐene

ĐeneĐene

ajdontgivafakastično

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,230 posts

Posted 14 July 2017 - 13:43

View Postweirdo, on 14 July 2017 - 11:25 , said:

a posro si se tamo na meditaciju...

posro sam se na meditaciju a la kastaneda i opet ću

uostalom opšte je poznato da psiholozi ne preporučuju svima meditaciju
i to ove naučno istražene
na kastanedinu bi povratili ja mislim

#36 Macak

Macak

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,497 posts

Posted 14 July 2017 - 14:35

Ja sam ovisnik o meditaciji. Puno bolje od šake lijekova i zaista kad se prakticira bar 6 mjeseci redovno, tad krene na bolje. Nekom manje, nekom više. Isto kao što je svačija bolest drukčija.

Prakticiram tehniku koju sam ucio od psihijatrice i prijatelja u dogovoru sa psihijatricom.

Svakako preporučam ali ne svakom sve a još manje sve odjednom.
Polako, prvo si daj vremena dva puta dnevno da opustis sve misice, dio po dio. To nikome ne skodi sigurno. Dalje u dogovoru sa psihijatrom.

Ne ocekuj cuda odmah.. Polako. Po malo ali cesto, redovno. Tiha voda brijege dere.

#37 Macak

Macak

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,497 posts

Posted 14 July 2017 - 14:48

I ako koji dio ne mogu opustiti kazem to psihijatrici a ona "prevede" o cemu se radi.

Na nasem Balkanu kad spomenes meditaciju vecina pomisli da prelazis na budizam, da ces poceti neke hare krishna teme i zamisle te kako cudno odjeven sjedis u lotos polozaju.

Ima veze i nema. Negdje na svijetu u tom polozaju malte ne zive. Tako sjede od rodjenja dok jedu, rade, ljudikaju, piju, ako sjede sjede u lotosu, nema stolica. To je nacin zivota.

Mozes sjediti na bilo cemu ali da je udobno i ako sjedis, da je kicma uspravna. Da ti glava ne pada, nisi zgrbljen.
Mozes lezati na ravnom, da su noge bar malo odmaknute, ruke malo odmaknute od tijela.

Meditirati se moze svakako osim ukocen.

Also tagged with meditacija, saosećanje, svesnost, smirenje

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users