Jump to content

Litijum Karbonat (Litijum)

litijum bipolar

• Please log in to reply
80 replies to this topic

#1 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 22:41

Litijev karbonat lijek je izražena antimanična učinka. Smanjuje učestalost maničnih epizoda, a ako do njih dođe, smanjuje njihovu jačinu. Stabilizira i sprečava povratne smetnje, ne izazivajući umirenje, amneziju ili blokadu mentalnog procesa. Terapijski se učinak litij karbonata povezuje s njegovim utjecajem na ravnotežu elektrolita u središnjem živčanom sustavu i na metabolizam neurotransmitera.
Litijevi ioni interferiraju s ionima natrija izvanstanične tekućine. Za vrijeme depolarizacije membrane ioni litija ulaze umjesto iona natrija u stanicu iz koje mehanizmom natrijeve crpke ne mogu jednako uspješno izlaziti.
Osim toga ioni litija unutar stanica središnjeg živčanog sustava stabiliziraju enzimske sisteme koji kontroliraju sintezu neurotransmitera noradrenalina i drugih neurotransmitora.
Litij karbonat primjenjuje se u terapiji maničnih epizoda u okviru manično-depresivne psihoze i drugih maničnih stanja. U bolesnika s manijomi nekih sličnih poremećaja za vrijeme se psihoze primjenjuje i preventivno.

#2 Patrik

Patrik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,760 posts

Posted 26 November 2006 - 08:46

Počeo sam prije nekoliko dana uzimati Litij karbonat. Baš me zanima kako će djelovati. Moram za nekoliko dana otići vaditi nalaz krvi da se vidi situacija. I odnijeti to svojem doktoru.

#3 malamala

malamala

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 26 November 2006 - 21:14

Nadam se da ce ti dobro pasati. A jesi li kad imao manicnu epizodu? I kako to izgleda. Ja sam imala jednom neki lud napad pa nisam sigurna da li je to bila manicna epizoda...pozdrav

#4 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 27 November 2006 - 12:20

Litij se vise ne prepisuje samo kod tezih psihoza sa manicnim epizodama...prepisuje sa i kao stabilizator kod "najnormalnijih" anxio depresivnih poremecaja.

Jedini problem kod njega je sto ima jako uski prozor djelovanja...i obavezno se mora kontrolirati nivo litija u serumu. on mora biti strogo umutar odredjenih granica da bi litij imao svoj kompletni ucinak.

Osobno, koristila sam ga na vlastiti zahtijev, 6 mjeseci, i preporodio me je. Dignuo me, probudio i dao snage da se ulovim u kostac sa problemima. Prestala sam ga koristiti prije 2 i pol mjeseca...na suho...i nije bilo nikakvih problema...a ja sam i dalje odlicno. Istinabog, u pocetku sam osjecala malo cudne nuspojave ali su prosle dosta brzo. Najvise me je smetala velicina tablete i 3 puta dnevno konzumacija iste...kao i teskoce kod nabave, svaki put sam morala zvati sve ljekarne da vidim tk oga ima.

Mislim da je ovo puno bolji lijek nesto sto se misli...

Jedino upozorenje zenama...ni slucajno zatrudnijeti tijekom konzumacije litija...maldeformacija ploda je stopostotna...!!!

#5 Patrik

Patrik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,760 posts

Posted 28 November 2006 - 00:47

View PostPatrik, on 26 Nov 2006, 08:46 AM, said:

Počeo sam prije nekoliko dana uzimati Litij karbonat. Baš me zanima kako će djelovati. Moram za nekoliko dana otići vaditi nalaz krvi da se vidi situacija. I odnijeti to svojem doktoru.

Imao sam prije tjedan dana jedan anksiozno-depresivni napad. Primio sam Normabel za smirenje. Odmah drugi dan otišao sam u Zagreb na kontrolu svojem psihijatru. Kada sam rekao što mi se dogodilo, uz ovu terapiju koju imam još mi je propisao Litij karbonat. Lijek puno obećava. Za sada mi dobro paše. Mora proći barem mjesec dana da ti mogu reći konačni rezultat. Vjerujem da će biti dobro. Posted Image

#6 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 28 November 2006 - 00:54

bilo bude dobro ali pobogu patriče bjež od alkohola(ČAK I MISNOG VINA) jer je NA/K pumpa ionako oslabljenja sa litijem i samo kaj joj još treba je ligand molekule alkohola da ju uspori

nisam se nikad interesiral oko litija previše ali ljudovi koji su ga uzimali tvrde mi da je na njih djelovao čak i antidepresivno.jedan dečko ga je usporedio sa 'cipralexom na steroidima' Posted Image

stvarno,al stvarno se pridržavaj svih uputstava jer je ovo vjerojatno najviše direktno mozgojebni lijek u upotrebi

#7 Sinty

Sinty

medjimurka

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,487 posts

Posted 28 November 2006 - 01:15

Patrik,iskreno se nadam da bude sve ok :kiss:

#8 Patrik

Patrik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,760 posts

Posted 28 November 2006 - 22:37

View PostdRiFtEr, on 28 Nov 2006, 12:54 AM, said:

bilo bude dobro ali pobogu patriče bjež od alkohola(ČAK I MISNOG VINA) jer je NA/K pumpa ionako oslabljenja sa litijem i samo kaj joj još treba je ligand molekule alkohola da ju uspori

nisam se nikad interesiral oko litija previše ali ljudovi koji su ga uzimali tvrde mi da je na njih djelovao čak i antidepresivno.jedan dečko ga je usporedio sa 'cipralexom na steroidima' Posted Image

stvarno,al stvarno se pridržavaj svih uputstava jer je ovo vjerojatno najviše direktno mozgojebni lijek u upotrebi

Nema frke sa misnim vinom Drif Posted Image Njega i onako uzimam na kapaljku. Ipak, nekad budem na kušnji da ga uzmem u većim količinama, budući da taj Traminac nabavljam u Đakovu. To su dobra vina. Pa eto, kad god budeš htio, dođi kod mene na misno vino...Samo se trebaš javiti i sve oko susreta bumo dogovorili... Posted Image

View Postmedjimurka, on 28 Nov 2006, 01:15 AM, said:

Patrik,iskreno se nadam da bude sve ok Posted Image

Hvala ti na željama. I ja se nadam. Posted Image

#9 asentar

asentar

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 91 posts

Posted 22 August 2007 - 19:54

Kakva su konkretna vasa iskustva s litijem,manicni depresivci? da ga znam predloziti psihicki sljedeci put ako je dobar.
Dosad sam koristio zyprexu ali nista od nje bar u ova dva tjedna koliko je koristim..

#10 Margareta

Margareta

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 15 posts

Posted 23 November 2007 - 11:23

ja od litija imam pojačan apetit Posted Image

#11 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 23 November 2007 - 11:49

:njam: Sto bih ja ovo papao. :(

#12 Bipolar Barbie

Bipolar Barbie

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 31 July 2009 - 14:21

hmmm mene neko vreme nema, prilegla sam u palmotićevu već 3-4 nedelje, pa sad kad izađoh na vikend, reko' ajde da vidim šta ima na forumu.
Elem, prepisaše mi litijum zbog bipolarnog, pijuckam ga tri nedelje, i moram vam priznati da sam skroz stabilna, ali ne znam koliko je to od litijuma, jer još uvek nisam skroz izbacila eftil, koji sam u konjskim dozama pila pa se stabilizovala, a tu je i largaktilče moje drago. Ali pravo da vam kažem, drugari, prvi put sam od rane rane mladosti stabilna. Ja nisam znala kako to izgleda. Ali mnogo je dobro. Kako je dooobroooo biti normalan!

#13 psyspirit

psyspirit

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 02 August 2009 - 18:01

jel  neko  zna neki  sajt oko ovog leka neshto opshirnije ...
unapred  hvala ..

#14 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 06 January 2010 - 03:15

ja bas i ne rayumem kako to litijum stabiliyuje,ja imam anks.depres.poremecaj...kako oce li on da mi s,anji simtome ili sta vec..molim vas objasnite mi!!Hvala!!!!!!

#15 globus hystericus

globus hystericus

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 286 posts

Posted 06 January 2010 - 08:45

Iako nije klasicni AD, litijum se daje kod manicne depresije uglavnom u kombinaciji sa nekim od AD-a. Ovaj deo tebe ne interesuje, jer ti nemas bipolarni poremecaj, ako dobro pratim tvoju pricu. Litijum se daje kao profilaksa od moguceg recidiva depresije tj. deluje kao stabilizator raspolozenja. Ako si pretezno anksiozna i meni je malo cudno da su ti ga precisali. Ali kako vidis sa ovog foruma, AD-i se daju kod anksioznih stanja, antiepileptici u nizim dozama takodje (rivotril), antipsihotici se nekad daju protiv depresije. Sve jet o nekako izmesano, bas kao i nase emocije.

U svakom slucaju zelim tebi i svim clanovima foruma podnosljivu 2010.

#16 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 06 January 2010 - 08:51

nisam jos dobila da ga pijem ali dr je nesto pominjala ali nadam se da nece dotle doci.......zelim i ja svim zdravu 2010!!!

#17 globus hystericus

globus hystericus

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 286 posts

Posted 06 January 2010 - 09:53

QUOTE(jelllena @ 6 Jan 2010, 08:51 AM) View Post
nisam jos dobila da ga pijem ali dr je nesto pominjala ali nadam se da nece dotle doci.......zelim i ja svim zdravu 2010!!!

Litijum se normalno nalazi u organizmu, u nekim odredjenim granicama. Mozda nije lose da proveris koliki je nivo istog u tvom organizmu. Ako ga nema ili ga ima vrlo malo, nastaju promene raspolozenja, anksioznost i sl. Ako krenes da ga uzimas, ne zaboravi da se treba redovno kontrolisati nivo litijuma, neka svaka 3 meseca. Srecno!

#18 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 06 January 2010 - 10:16

hvala ti puno na odgovoru!!!bas sad kad budem isla da vadim krv trazicu i litijum da mi provere

#19 Dusko123

Dusko123

Član

• Members
  • PipPip
  • 40 posts

Posted 06 January 2010 - 11:08

Litijum karbonat se koristi kod maničnih faza manično-depresivne psihoze. Jako retko se koristi kod klasične depresije.

Prvi put je delovanje litijuma na psihičke bolesnike primećeno u drugoj polovini devetnaestog veka.Farmaceutske kompanije nisu bile zainteresovane za njegovo istraživanje jer je  poznat od ranije pa nije mogao da se patentira kao lek.  Australijski psihijatar John Cade je četrdesetih godina dvadesetog veka ubrizgavao glodarima ekstrakte urina shizofrenih pacijenata u pokušaju da izoluje metaboličko jedinjenje koje bi moglo da uzrokuje psihičke simptome, tom prilikom je koristio so litijum urat i zapazio je da ona deluje smirujuće na glodare. Utvrdio je da to nije zbog urata nego zbog samog litijuma. Vršio je kasnije obimna istraživanja na pacijentima. Utvrdio je da dok litijum deluje povoljno  na manično depresivne pacijente, na pacijente koji su samo depresivni nema efekta. Litijum je u široj primeni od sedamdesetih godina.

Poznato bezalkoholno piće Seven Up je ranije sadržalo litijum. Ovo piće je dobilo ime po tome što je sedam atomski broj litijuma.

Mehanizam delovanja litijuma nije do kraja poznat.

Ekstracelularno, litijum stimuliše efluks (izlazak iz ćelije) natrijuma direktnom razmenom jona i stimulacijom natrijum-kalijumove pumpe. Zamenom kalcijumovog ili magnezijumovog jona litijumom se povećava permeabilnost (propustljivost) membrane. Dodatno, smatra se da litijum ubrzava presinaptičku razgradnju kateholamina. Kateholamini su adrenalin, noradrenalin i dopamin.

Jedna hipoteza je da litijum deluje na neurotransiter glutamat, održavajući ga u optimalnoj količini da ga ne bude ni premalo ni previše.

Postoje hipoteze da litijum utiče na psihu uticajem na modofikaciju ekspresije gena ili azotoksidni put u mozgu.

#20 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 06 January 2010 - 12:43

mrzim taj lek.
ja sam ga pila proletos.
unistio mi je kosu koja je postala jako retka i osusila sam se od njega, povracala sam dva dana i izazivao je anxiozne napade

Also tagged with litijum, bipolar

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users