Jump to content

Litijum Karbonat (Litijum)

litijum bipolar

• Please log in to reply
80 replies to this topic

#41 demijan

demijan

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 28 August 2014 - 18:52

Ja pijem litijum. On se pokazao kao najbolji stabilizator bar za mene. Samo moras redovno da kontrolises koncentraciju litijuma u krvi...Litijum je najbolji za sprecavanje manicnih faza. Nadam se da ce ti pomoci. Srecno!

#42 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 131 posts

Posted 21 August 2015 - 15:22

Pozdrav narode! :)

Posto planiram da uvedem i litijum pored lekova koje pijem (Aripiprazole i Wellbutrin) da bih malo stabilizovao bioritam i raspolozenje, zeleo bih da se malo raspitam o vasim iskustvima sa litijumom kao i jos par pitanja.

Dakle:
1.Koliko cesto mora da se vadi krv zbog kontrolisanja litijuma u krvi?
2.Kolika je cena Litijuma kod nas i kako se zove brend kod nas?
3.Kakva su vasa iskustva sa litijumom, kakve efekte je imao na vas i na koje tacno simptome, kakve su nuspojave, koliko dugo ga koristite i ako bilo sta imate jos da dodate za Litijum slobodno se raspisite :)

Hvala :)

#43 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 893 posts

Posted 21 August 2015 - 23:07

Nisam upoznao u 11 godina nikog na litijumu,ali dobro,jos stignem.Rado bi ti pomogao ali ne mogu..Mozda netko nesto napiše ako je s time upoznat.

#44 Exley

Exley

Tiberian Felhound

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,733 posts

Posted 21 August 2015 - 23:20

kako to uopce nabaviti ? :blink:

#45 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 131 posts

Posted 22 August 2015 - 11:19

Hvala na odgovorima ljudi, valjda ce neko naici ko zna i ima iskustva sa tim :/
S obzirom da je dosta jeftin u inostranstfu, predpostavljam da nije skup ni kod nas, a sto se tice efikasnosti i ostalog...sudeci po onome sto sam na stranim forumima i u review-ovima citao, bogami za dobru vecinu je to spas od leka :) a opet po nekima ima previse nepodnosljive nuspojave.

Voleo bih bas da cujem misljenja i price o Litijumu sa naseg podrucja...

#46 Iimitless

Iimitless

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,003 posts

Posted 23 August 2015 - 11:05

bezimeni, neces valjda sam da sebi das ovakav lek, bez konsultacije sa psihijatrom?

#47 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 131 posts

Posted 23 August 2015 - 14:38

Ne sam naravno, vec samo sa psihijatrom...nego me zanimaju detalji jer cu tek sledeceg meseca ici kod psihica :) pa sam nestrpljiv, hocu da saznam vise o leku koji ce mi psihic potencijalno prepisati (on mi je i pominjao litijum kao opciju).

#48 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 23 August 2015 - 15:09

Šta ti je pominjao kao druge opcije?

I za koju dijagnozu?

#49 ĐeneĐene

ĐeneĐene

butterfly wannabe

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,739 posts

Posted 23 August 2015 - 15:21

zar je litijum ap?

#50 lupus

lupus

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,935 posts

Posted 23 August 2015 - 17:42

Svrstava se u ap, u atipicne, ako nesto nisam pobrkala. Izguglaj.

#51 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 131 posts

Posted 23 August 2015 - 19:18

@emprie-of-dirt, Pa pomenuo mi je Aripiprazol (Zolprix) koji sada i pijem, s tim sto mi je jos dodao i Wellbutrin da me malo podigne jer sam sav bez energije i motivacije a plus imam i ADHD :/
Pominjao mi je jos neke opcije tipa Seroquel, Geodon, Valproicna Kiselina (koju sam probao i nije pomogla) itd...
Ali ja hocu prvo da vidim da sta je moje "normalno", sta je to moj "baseline", hocu da me litijum ustabili da bih znao kako je to biti stabilan :D :D :D pa onda kad to vidim ne moram ga ni piti dalje, samo da saznam koje je moje pravo default stanje, pa da se prema tome dalje "kalibriram" :D To je ustvari primarni razlog zasto hocu da probam litijum.
Al ako bude zatrebalo, tj ako nista drugo ne bude radilo, picu i litijum ako treba dok god mogu, sve zavisi kako odreagujem na ostale opcije.

A diagnoza mi je "Bipolar Not Otherwise Specified" :D ili ti "neuobicaeni bipolar". Neuobicaen je zato sto nisam imao nijednon nesto sto bih mogao nazvati manijom ili hipomanijom, ali opet reagujem dobro na lekove za bipolarni poremecaj, pa eto...i takodje zato sto moji talasi snaznog seksualnog nagona su dolazili nezavisno od raspolozenja, bio depresivan ili normalan nagon  je naletao kad god je on hteo, neodredjeno...sta vise mnogo cesce je bio izrazen kada sam bio depresivan nego kad sam bio normalan. Dok kod klasicnog bipolarnog poremecaja hipersexualnost se pojavljuje iskljucivo u manicnoj fazi, koju ja ni nemam...

@matilda, koliko ja znam litijum je stabilizator raspolozenja? Bar sam tako shvatio dok sam citao silne clanke o njemu...

#52 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 23 August 2015 - 19:56

Ja sam još nekad davno guglala jer sam mislila da nije, i sad sam opet potražila podstaknuta ovim pitanjem, i obično piše "lithium and anti-psychotic drugs" kao terapija za maniju (pa kao izdvaja litijum od antipsihotika), pa sam kapirala da nije AP; plus je meni dr htela da ubaci litijum a nisam bila psihotična samo hipomanična, ne verujem da bi mi predlagala AP za ono stanje. Na Wikipediji nigde ne piše da je antipsihotik, ne znam gde drugde da pogledam. A koristi se za lečenje psihotičnih manija nekad i bez dodatog antipsihotika (koliko sam sad pročitala) tako da ne znam. Nigde nisam našla da eksplicitno piše da NIJE antipsihotik pa ne znam.
Ja sam ga isto shvatila kao da je stabilizator jer je bilo litijum ili lamictal (za mene) al ja sam htela da probam prvo s lamictalom da ne moram stalno da vadiim krv itd, i pomogao mi je lamictal, tako da litijum nisam nikada ni pila.

Bezimeni_, ja inače isto pijem Wellbutrin, to je AD, a ovo ostalo su isto sve lekovi iz različitih kategorija (stabilizatori, antipsihotici), mada kapiram da to i znaš već. Razumljivo je što hoćeš unapred da saznaš o lekovima, i ja isto prvo iščitam, ali ako imaš poverenja u svog lekara, daj njemu da on kalibriše tvoje lekove, nemoj ti sam to raditi. Ti mu reci šta si pročitao i šta o tome misliš, ali osim ako je neki loš lekar, zna sigurno bolje pa bih ja verovala njegovoj proceni. Pitaj i njega za sve te lekove zašto ih predlaže, kakve su nuspojave, kakve su alternative itd. Meni moja dr daje da "biram" kada suzi na nekoliko opcija ako je moguće, pa je ja ispitam sve što me zanima i donesem odluku, ali ta odluka je u principu zapravo njena odluka jer je ona procenila da ima smisla probati taj ili taj lek, a ja samo odaberem.

Ali mislim da treba i da veruješ lekaru oko toga da li treba da istražuješ svoj baseline ili ne, može mnogo toga poći po zlu ako sam iskuliraš lekove ili sam sebi skrojiš terapiju, naročito pošto su u igri "ozbiljiniji" lekovi. Samo mojih pet para :flower:

#53 Bezimeni_

Bezimeni_

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 131 posts

Posted 25 August 2015 - 21:21

Hej empire-of-dirt, da naravno, lepo si to rekla, treba prepustiti strucnjaku da radi svoj posao, i to ja i postujem, i naravno da na svoju ruku ne radim nista sto mi psihic nije odobrio. Ali eto kad je on meni vec ponudio njegovu grupu lekova koje mogu da probam, ja zelim da izaberem onaj najefektivniji bez obzira na nuspojave (sem ako nisu bas neke uzasne nuspojave). A onda ako uspe i ako se ustabilim, verovatno cu onda znati koji su mi pravi potencijali, tj kakvim tempom i kvalitetom mogu da radim svoj posao, sto mi je u ovom trenutku i najveci problem (imam jako losu koncentraciju, memoriju po prirodi, a uz to i manjak volje i motivacije pa mi ne ide na poslu bas najbolje). Tada cu bar znati na cemu sam i sta da ocekujem od samoga sebe i onda u zameniti litijum nekom drugom sigurnijom i zdravijom terapijom ako je uopste bude bilo.

S druge strane procitao sam da je litijum i dan danas proglasen za najbolji stabilizator raspolozenja, i da je cak uredu da se uzima i na dalje staze (10+ godina) ukoliko se redovno kontrolise nivo u krvi i zivi zdravim nacinom zivota.
Tako da ako bas bude svaka druga kombinacija pala u vodu, onda cu litijum piti na duze staze...pod uslovom da uopste uradi nesto za mene :D ja pecem zeca a zec u sumi :D ko zna hoce li mi litijum uopste ista pomoci, zato hocu da probam pa da znam. :)

#54 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 14 November 2015 - 14:25

izvadjena mi je krv, uveden litijum, pa da se prijavim na temi
otkako ga pijem nemam apetit

#55 ~xO~

~xO~

~ brainstorm sailor ~

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,271 posts

Posted 30 June 2017 - 14:26

Da li moze neko da mi kaze o litijumu,ili da me uputi na topic ako postoji
Dragi modovi obrisite topic ako je visak :)
Gledao sam kod stabilizatora ali nisam video nita
Elem doktorica mi je najavila litijum kada prestanem sa standardnom zoloft/ksalol terapijom
Da li neko od vas ima iskustva i kako zapravo deluju stabilizatori?
Unapred hvala

#56 ĐeneĐene

ĐeneĐene

butterfly wannabe

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,739 posts

Posted 30 June 2017 - 15:22

prebacio sam u stabilizatore jer tamo treba da ima tema (a nema)
ima još negde ali sad ne mogu da nađem

našao u apovima http://www.depresija...opic=16942&st=0
ali je bila arhivirana

#57 GraničniHisterDistimić

GraničniHisterDistimić

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 468 posts

Posted 30 June 2017 - 15:25

Nisam koristio taj lek ali po ovome što čitam to bi za sve nas bio pravi slatkiš od leka

http://www.mineravit...um_medicina.php .

da ga imam sad u ruci sad bi ga uzo

#58 Dreamcatcher

Dreamcatcher

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 408 posts

Posted 30 June 2017 - 15:37

mislio sam da je nesto u vezi baterija...

ako sisam bateriju hoce li da deluje kao lek?

#59 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,975 posts

Posted 30 June 2017 - 16:32

Što baš taj od svih mogućih stabilizatora?
Koliko ja znam, on se daje kada ovi drugi ne rade.

#60 ~xO~

~xO~

~ brainstorm sailor ~

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,271 posts

Posted 30 June 2017 - 16:44

2Bavailable, on 30 June 2017 - 15:22 , said:

prebacio sam u stabilizatore jer tamo treba da ima tema (a nema)
ima još negde ali sad ne mogu da nađem

našao u apovima http://www.depresija...opic=16942&st=0
ali je bila arhivirana
Hvala puno :)

Also tagged with litijum, bipolar

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users