Jump to content

Pitanja i iskustva vezana za prestanak uzimanja lijekova

skidanje

• Please log in to reply
102 replies to this topic

#1 Helena

Helena

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 10 posts

Posted 03 June 2005 - 19:46

Za one koji su ozdravili i koji su poceli da se osecaju bolje, zanima me koliko vremena im je bilo potrebno da se odvikavaju od uzimanja lekova, koliko dugo su ih pili i da li su osecali neke promene kada su poceli sa redukovanjem uzimanja lekova. Da li ste pored antidepresiva pili jos nesto za smirivanje, npr bensendin i slicno?Ja ih pijem vec tri i po meseca , pocela sam da se osecam bolje, lekar kaze da treba da ih pijem bar sest meseci , ali su nus pojave nesto tipa pospanosti i povecanog osecanja gladi, pa jedva cekam da prekinem.Pisite mi vasa iskustva.

#2 ASTROLAB

ASTROLAB

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 904 posts

Posted 04 June 2005 - 00:21

Lekar je potpuno u pravu, treba da ih pijes barem sest meseci.

Znas osecanja umeju da prevare, da se osecas neko vreme dobro i da mislis da je gotovo i da prekines da ih pijes i onda da ti se sve vrati.

Obicno se posle trenutka kada ti je bolje AD uzima jos dva ili dva i po meseca, da bi se smanjila mogucnost recidiva, a na kraju zadnjih mesc dana se postepeno ukida tako sto se doza prepolovljava.

Jedino kada se naglo prekida terapija AD-om , je onda kada lekar proceni da postoji opasnost od manije(tj . kada pocne da se osecas i previse dobro, a da za to ne postoji pravi razlog).

Ne nikakve promene nisam osetio kada sam smanjivao lekove i kada sam prekinuo.
Verovatno ces imati strah kada budes trebala da ukines lekove(to je normalna reakcija ), strah da neces moci bez lekova i slicno, i ja sam ga imao, ali mi se nista nije desilo i sve je proslo ok.

Ne pijem nista vec sigurno dva meseca, vec sam i ja zaboravio kada sam prestao.

Pozdrav!

#3 Helena

Helena

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 10 posts

Posted 04 June 2005 - 01:44

Hvala Astrolab. To je prilicno ohrabrujuce za mene. Narocito ono ZABORAVITI

#4 Lucija

Lucija

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 12 November 2005 - 20:54

KORISTILA SAM, NAKON RAZNIH ANTIDEPRESIVA, LEKOVA ZA UMIRENJE...
ZOLOFT I RIVOTRIL, U KOMBINACIJI SA B I E VITAMINIMA.
PRE 5 DANA SAM PRESTALA DA IH UZIMAM, SASVIM!
JAKO SE NEOBICNO OSECAM.IMAM JAKE VRTOGLAVICE.PRESECANJA U SRED GLAVE, OSECANJE DA CU SE SRUSITI.OSECAM SE NADUVENO.
DA LI JE NEKO PROSAO KROZ TU FAZU?
NAZALOST, PRESTALA SAM DA POSECUJEM PSIHIJATRA PA NEMAM KOME DRUGOM DA SE OBRATIM.
STRAH ME JE DA MI SE STANJE NE POGORSA.
UNAPRED HVALA.

INACE, TEK DANAS SAM SAZNALA ZA OVAJ FORUM...
SRECNA SAM! :cloud9:

#5 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 12 November 2005 - 23:21

Bas sam i ja par topica nize otvorila slicnu temu u vezi prestanka s antidepresivima. :blink:/>

Mislim da si pogresila sto si sve odjednom prestala da uzimas. Treba se skidati postepeno i sa Zolofta i s Rivotrila, a ja ako sam dobro shvatila ti si sve odjednom prestala da uzimas. Sad prolazis kroz klasicne simptome naglog prestanja. Mozda bi ti pomoglo da ponekad ipak uzmes manju dozu Rivotrila. U svakom slucaju, ne bi bilo lose da se obratis i doktoru.

#6 Lucija

Lucija

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 13 November 2005 - 01:25

Draga, on 12 Nov 2005, 10:21 PM, said:

Bas sam i ja par topica nize otvorila slicnu temu u vezi prestanka s antidepresivima. :blink:/>

Mislim da si pogresila sto si sve odjednom prestala da uzimas. Treba se skidati postepeno i sa Zolofta i s Rivotrila, a ja ako sam dobro shvatila ti si sve odjednom prestala da uzimas. Sad prolazis kroz klasicne simptome naglog prestanja. Mozda bi ti pomoglo da ponekad ipak uzmes manju dozu Rivotrila. U svakom slucaju, ne bi bilo lose da se obratis i doktoru.

View Post

Da...Bas sam, nakon sto sam postavila topic, videla tvoj. :cloud9:    "33" ...

Inace, dozu sam postepeno smanjivala...
Dosla sam do cetvrtine rivotrila od 2 mg i trecine zolofta od 50 mg.
Tu kolicinu sam pila 2, 3 nedelje i onda prestala sasvim.
Sada uzimam samo vitamine i lekove na prirodnoj bazi.
U sustini, jako dugo sam zavisnik i ne mogu da docekam dan kada cu ukapirati da mogu bez njih...A mozda je to upravo sada!?
Razmisljala sam o tome da s vremena na vreme uzimam rivotril...U sustini si u pravu...Jeste na neki nacin bilo naglo...
Do sutra...
Videcu kako se budem osecala.
Svaki dan bez leka za mene je pobeda.
Mnogo ti hvala na odgovoru...

#7 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 13 November 2005 - 22:37

Sto se antidepresiva tice (a to je Zoloft) moras proci kroz odredjenje simptome jednom kad se odlucis na prestanak, iako postoji mali broj ljudi koji prestanu a da pri tom nista ne osete, to je ipak manjina. Osim toga, simptomi su time tezi sto si duze bila na AD. U vecini slucajeva simptomi nisu opasni i prodju za par nedelja (tome se i ja nadam http://www.depresija...tyle_emoticons/default/wacko.png ).

E sad, Rivotril je vec sasvim druga prica i prestanak moze da izazove zaista jake reakcije. Ono sto bi uveliko pomoglo i sto doktori cesto praktikuju jeste da ti umesto Rivotrila (u tvom slucaju) prepisu neki drugi lek za smirenje. Na taj nacin potpuno se odvikavas od Rivotril-a a i dalje imas nesto sto te moze smiriti ukoliko ti je stvarno lose. Ako zelis da pokusas bez lekova to svakako mozes uciniti ali bi bilo dobro da sebi das vremena, znaci ako si mogla tako dugo biti na lekovima, onda uzmi i neko duze vreme da se lagano odvikavas.

Srecno i ako te jos nesto zanima - tu smo :(/>

#8 Guest_Muby (Gost)

Guest_Muby (Gost)
  • Guests

Posted 21 December 2005 - 20:18

Javljam se prvi put i prvi put sam na forumu.
Imam iste probleme kao i ve?ina vas.
I tako?e imam isti problem kao i Lucija. Troila sam Oxetin i Xanax tri godine, ali sam prije 2 mjeseca naglo prestala sa uzimanjem Oxetina na svoju ruku. Xanax i dalje uzimam po potrebi, nekada uzimam i Apaurin. Sada imam simptome poput vrtoglavice, nervoze i teko podnosim ovo stanje nakon  prestanka terapije.

Za prvi put toliko, molila bih vas da mi pomognete svojim savjetima i iskustvima.

#9 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 22 December 2005 - 15:09

Muby, obavezno nastavi terapiju, a i Xanax ili Apaurin, tako?e troi po potrebi.
Javi se i budi ovdje sa nama.

#10 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 22 December 2005 - 18:25

View PostMuby, on 21 Dec 2005, 09:18 PM, said:

Javljam se prvi put i prvi put sam na forumu.
Imam iste probleme kao i ve?ina vas.
I tako?e imam isti problem kao i Lucija. Troila sam Oxetin i Xanax tri godine, ali sam prije 2 mjeseca naglo prestala sa uzimanjem Oxetina na svoju ruku. Xanax i dalje uzimam po potrebi, nekada uzimam i Apaurin. Sada imam simptome poput vrtoglavice, nervoze i teko podnosim ovo stanje nakon  prestanka terapije.
Za prvi put toliko, molila bih vas da mi pomognete svojim savjetima i iskustvima.

Muby, nakon dva meseca od prestanka Oxetin-a ti vise ne bi trebala da osecas probleme, ukoliko su ti problemi nastali kao privremena reakcija bas zbog toga sto si prestala uzimati Oxetin. Prema tome ja bih rekla da ti jednostavno nisi izlecena, odnosno nisi bila spremna da uopste prestanes uzimati Oxetin.

#11 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 24 December 2005 - 00:56

Dragich, jesi ti prestala uzimati AD? Znam da si nesto pominjala da hoces? Pisi sta se desava? :wicked:

#12 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 24 December 2005 - 14:24

View Postuna, on 24 Dec 2005, 01:56 AM, said:

Dragich, jesi ti prestala uzimati AD? Znam da si nesto pominjala da hoces? Pisi sta se desava? :wicked:

E Una, divno od tebe sto si se setila da pitas. Bas bi mi dobro dosao u zivotu neko tako brizan kao ti :cloud9:

Elem, ja sam ok, ima skoro dva meseca kako ne pijem AD i za sada sam dobro (samo da tako i ostane, moram tri puta kucnuti da ne ureknem http://www.depresija...tyle_emoticons/default/tongue.png ) Bilo je frka u pocetku, vise fizicki nego psihicki, usi su mi zujale kao da neko konstantno greca po tabli s kredom (a svi znamo kako je to grozno), pa sam vec mislila vracam se na AD ako to ne prodje jer je bilo skoro neizdrzljivo. Ali, ocigledno je trebalo organizmu da se navikne bez AD i sad ovih dana sve cekam neki napad panike jer sam imala bas dosta stresa ali verovatno ce to da dodje tek nakon par meseci, kod mene se prvo sve akumulira pa onda tek eksplodira... http://www.depresija...tyle_emoticons/default/ohmy.png

Ma, samo da ovako ostane P.LLL

#13 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 25 December 2005 - 05:16

View PostDraga, on 25 Dec 2005, 12:24 AM, said:

E Una, divno od tebe sto si se setila da pitas. Bas bi mi dobro dosao u zivotu neko tako brizan kao ti :cloud9:

Elem, ja sam ok, ima skoro dva meseca kako ne pijem AD i za sada sam dobro (samo da tako i ostane, moram tri puta kucnuti da ne ureknem http://www.depresija...tyle_emoticons/default/tongue.png ) Bilo je frka u pocetku, vise fizicki nego psihicki, usi su mi zujale kao da neko konstantno greca po tabli s kredom (a svi znamo kako je to grozno), pa sam vec mislila vracam se na AD ako to ne prodje jer je bilo skoro neizdrzljivo. Ali, ocigledno je trebalo organizmu da se navikne bez AD i sad ovih dana sve cekam neki napad panike jer sam imala bas dosta stresa ali verovatno ce to da dodje tek nakon par meseci, kod mene se prvo sve akumulira pa onda tek eksplodira... http://www.depresija...tyle_emoticons/default/ohmy.png

Ma, samo da ovako ostane P.LLL

Ej..jako sa sretna zbog tebe...jeeeeeeeeeeee :dance:

Nadam se da ce tako i ostati...i ja se spremam za slican podvig, joj... http://www.depresija...tyle_emoticons/default/blink.png

Javnucu ti se na pp, pa mozda podijelimo ovu borbu skupa :ninja: ...uskoro...

love, Una :)/>  :)/>  http://www.depresija.org/forum/public/style_emoticons/default/srculenca.gif

#14 ASTROLAB

ASTROLAB

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 904 posts

Posted 25 December 2005 - 09:27

Una, da te pitam da li si uzimala antidepresive pre marta ove godine.
Znam da si bila u depresiji i u panici nekoliko godina tokom devedesetih pa me zanima da li si i onda uzimala ad ili nisi

Pozdrav

#15 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 25 December 2005 - 10:16

View PostASTROLAB, on 25 Dec 2005, 07:27 PM, said:

Una, da te pitam da li si uzimala antidepresive pre marta ove godine.
Znam da si bila u depresiji i u panici nekoliko godina tokom devedesetih pa me zanima da li si i onda uzimala ad ili nisi

Pozdrav

Nisam, Astrich...

Sve mi se to desavalo u Crnoj Gori i niko se od vajnih dr-a nije u to vrijeme sjetio da sam ja vise nego zrela za AD. Imala sam uzasnu nesanicu i bila u uzasnim fobijama, ali samo su me krkali sedativima i hipnoticima. U to vrijeme sam bila potpuno neinformisana, a nije ni Interneta bilo...(93.)

Tek sam ovdje shvatila da mi AD mogu pomoci, ali me je bilo strah uzeti ih..toga se vec sjecas...tako da nisam ih ranije pila..prvi put u martu ove godine. Mislis li da to ima veze sa prekidanjem? :)/>

#16 ally mcbeal

ally mcbeal

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 775 posts

Posted 27 December 2005 - 18:01

Draga ba mi je jaaaako drago da si dobro!!! Svaka ?ast na ustrajanju!! :batine:

I ja se spremam napustit svoj dragi zoloft u 2. mj kad budem imala vremena.
Vrijeme je da ostavim svoju taku! :D/>  
Evo odmah nakon ro?endana kre?em, pa ako i budem leala za valentinovo skomirana nema veze!!!
kiss svima!

#17 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 28 December 2005 - 20:28

View Postally mcbeal, on 27 Dec 2005, 07:01 PM, said:

Draga ba mi je jaaaako drago da si dobro!!! Svaka ?ast na ustrajanju!! :batine:

I ja se spremam napustit svoj dragi zoloft u 2. mj kad budem imala vremena.
Vrijeme je da ostavim svoju taku! http://www.depresija...tyle_emoticons/default/biggrin.png  
Evo odmah nakon ro?endana kre?em, pa ako i budem leala za valentinovo skomirana nema veze!!!
kiss svima!

Ma bices ti ok, bitno je samo da se osecas spremnom da prekines sa Zoloftom. Malo je cudno prvih nedelju-dve ali onda prodje. Uostalom, ne treba na sebe postavljati nikakav pritisak, ako bude jako lose i dugo potraje uvek se moze vratiti na antidepresiv. Kad se jednom odlucis na taj korak, nemoj zaboraviti da nas obavestis kako ide :dance:

#18 lonely N

lonely N

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 01 January 2006 - 21:22

sje?am se da kad sam prestao sa uzimanjem zolofta prije par mjeseci,kojeg
sam pio godinu dana zbog blagih pani?nih napadaja imao sam
simptome npr, kao da padam s nogu ali prestalo je nakon par dana

#19 maskic

maskic

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 01 January 2006 - 22:16

Jedno pitanje:da li je rano da razmisljam o skidanju sa ad nakon 4 mjeseca uzimanja?Kao sto Ally rece,mislim da je vrijeme da odbacim staku.Dosadilo mi je,a opet se bojim da mi se depra ne vrati. :nerves:

#20 DUBY

DUBY

ORGANESSA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,504 posts

Posted 02 January 2006 - 00:22

View Postmaskic, on 1 Jan 2006, 10:16 PM, said:

Jedno pitanje:da li je rano da razmisljam o skidanju sa ad nakon 4 mjeseca uzimanja?Kao sto Ally rece,mislim da je vrijeme da odbacim staku.Dosadilo mi je,a opet se bojim da mi se depra ne vrati. :nerves:

Maski?,

moje je miljenje da je ipak jo malo prerano, doktori kau da ako se prerano prestane uzimati, da su ve?e anse za recidiv.

Ja sam ?itala da je neko optimalno vrijeme uzimanja 6-12 mjeseci, no to je sve individualno.

Najbolje se posavjetuj sa svojim doktorom.

Sretno   :cloud9:

Also tagged with skidanje

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users