Jump to content

Pitanja i iskustva vezana za prestanak uzimanja lijekova

skidanje

• Please log in to reply
102 replies to this topic

#21 maskic

maskic

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 02 January 2006 - 13:48

Hvala,Duby,toga sam se i bojala...Znala sam da je tako,ali sam se podsvjesno nadala...Nema veze,idem do kraja...

#22 DUBY

DUBY

ORGANESSA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,504 posts

Posted 02 January 2006 - 14:18

View Postmaskic, on 2 Jan 2006, 01:48 PM, said:

Hvala,Duby,toga sam se i bojala...Znala sam da je tako,ali sam se podsvjesno nadala...Nema veze,idem do kraja...

Ma evo i meni je ve? skoro 6 mjeseci.....ali ne planiram jo nikako prestati.....
Mnogi kau da kad osjeti da ti se stanje totalno stabiliziralo, dakle, da nema uspona i padova, da tada jo uzima 6 mjeseci...
A kod mene bogme ima jo svakakvih oscilacija.....

No rekoh, sve je individualno....

Dri se i samo hrabro.....a ako nam taka jo malo treba, ha bolje i tako nego nikako! :P/>

Pusa

:batine:

#23 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 02 January 2006 - 15:07

View PostDUBY, on 2 Jan 2006, 01:22 AM, said:

Maski?,

moje je miljenje da je ipak jo malo prerano, doktori kau da ako se prerano prestane uzimati, da su ve?e anse za recidiv.

Ja sam ?itala da je neko optimalno vrijeme uzimanja 6-12 mjeseci, no to je sve individualno.

Najbolje se posavjetuj sa svojim doktorom.

Sretno   :cloud9:

Potpuno se slazem.

#24 mimi

mimi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 785 posts

Posted 04 January 2007 - 21:51

Evo napokon se navrilo punih mjesec dana od kada sam prestala u potpunosti uzimati AD.Ina?e sam ih pila pune dvije godine.
Prvih par dana sam imala 'strujne udare',mu?ninu,pa je prolo.Sada nakon mjesec dana moram kazat da se dobro osje?am samo imam na dane i dalje napadaje mu?nine,garavicu i gr?eve lagane u stomaku.
Vie ni sama neznam jel to od svih tih silnih ljekova koje sam pila svo ovo vrijeme ili nije.
Kako je sa vama ostalima koji ste prekinuli s ljekovima,ima li tko sli?nih iskustava.,i to uzeti za ublaiti tegobe.
Vjerujte mi sanjala sam dan kada ?u prestati sa tabletama, i zaklela sam se sama sebi da si vie nikad ne?u dopustiti da do?em u ono stanje u koje sam bila prije.Kroz vrijeme lje?enja samo sam jo vie oja?ala i posloila kockice na svoje mjesto, i moram priznat da to nikad nebi postigla da nisam pila ad i ila na lje?enje.
elim Vam svima brzo ozdravljenje
mimi ^_^

#25 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 04 January 2007 - 22:06

Meni je trebalo neka dva meseca nakon prestanka da se skoro sasvim oporavim i naviknem. Neki od izrazenijih simptoma bilo je zujanje u usima, umor, pospanost, mucnine i - plakanje! Eto, na ad skoro da nisam mogla plakati, mada sam nekad zelela ali to je toliko tesko islo da sam vec mislila prestacu s ad samo zato da se jos jednom normalno isplacem. Ljudi imaju svakakve nuspojave, a kod mene je eto bila najizrazenija ta s plakanjem. I kad sam prestala, nakon par dana pocnem ja plakati. I to onako bez prestanka, bez nekog konkretnog razloga. U prvi momenat bilo je olaksanje znati da jos uvek mogu plakati a onda je otislo u takav ekstrem da sam jedva uspevala da prestanem. Jednostavno mi se stalno plakalo. I tako neka dva meseca. A onda se nakon toga sve polako stabilizovalo.

#26 Sunshine

Sunshine

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 963 posts

Posted 04 January 2007 - 22:37

Ja isto razmisljam da se skidam jer u zadnjih dva mjeseca imam ozbiljne relapse i uvjerena sam da mi ova terpaija vise ne pomaze. Trenutno, strah od nus pojava je jaci od volje. Ne znam sta da radim. Jos nemam snage ni otici kod ljekara....uzas

#27 Miša

Miša

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,561 posts

Posted 04 January 2007 - 23:05

Ja se spremam da prekinem AD. Koristim Cipralex, ali primecujem da mi je bolje kad ga uzmem svaki drugi dan, a ne svaki dan. Pocecu da ovaj drugi dan uzimam po pola od jedne tablete. Inace, isao sam bez AD do 4 dana, jer sam zaboravio poneti ga na jedno putovanje. Nije se dogodilo nista, ali sam imao malo jace lupanje srca. Problemi sa stomakom, konkretno osecaj mucnine i "kao da sam progutao kamen", takodje mislim da su znaci da mi vise ova terapije ne prija, a javljaju mi se i oni klasicni simptomi koji se obicno jave na samom pocetku, a meni se javljaju tek sada.

#28 mimi

mimi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 785 posts

Posted 05 January 2007 - 10:40

Draga sad kad si spomenula to s plakanjem i ja sam primjetila da od kada sam prestala piti ljekove da mi do?e za plakati a neznam zato.Prije to nije bio slu?aj.Nadam se da je to samo prolazna faza i da treba vremena da se organizam u potpunosti o?isti od ljekova i da do?e na svoje.to se ti?e mu?nina,one su mi se pojavile kada sam po?ela smanjivati dozu ljekova,nadam se da ?e i to brzo pro?i jer su neugodne.
Kad samo pogledam unazad i  uzmem u obzir svu tu koli?inu i vrstu ljekova koju sam pila,i na pun eludac,i na prazan i na polu prazan,ma svakako,nebi me ni ?udilo da sam,oprostite na izrazu,sj...la  eludac.

#29 anchi

anchi

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 516 posts

Posted 06 January 2007 - 16:32

ej Mimi pa ba sam se pitala gdje si
ja isto ne uzimam lijekove ve? mjesec dana, imala sam grozne osje?aje vru?ine, onda je dola iv?anost, pa pla?ljivost i sad zadnje bolovi u eludcu a sve popra?eno najmanje 10-to satnim svakodnevnim spavanjem... zna?i svima sli?ni simptomi

#30 mimi

mimi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 785 posts

Posted 06 January 2007 - 19:05

View Postanchi, on 6 Jan 2007, 04:32 PM, said:

ej Mimi pa ba sam se pitala gdje si
ja isto ne uzimam lijekove ve? mjesec dana, imala sam grozne osje?aje vru?ine, onda je dola iv?anost, pa pla?ljivost i sad zadnje bolovi u eludcu a sve popra?eno najmanje 10-to satnim svakodnevnim spavanjem... zna?i svima sli?ni simptomi
Ej anchi ja i ti sa istom sudbinom  :) .Zaboravla nabrojit iv?anost,ajme kako sam bila iv?ana,neto strano.Sva sri?a ta mi je mu imao strpljenja jer je znao da je to zbog prekida ljekova i da ?e pro?,ina?e bi bilo svata. :D

#31 jovana1974

jovana1974

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 5 posts

Posted 01 April 2007 - 18:17

Pozdrav svima!

Juce sam nesto guglala moje simptome i naletela na ovaj forum, pa sam odlucila da se uclanim i podelim sa svima neke moje brige.

Naime, posle tri godine lecenja, nedavno sam pocela da se skidam s lekova. Inace pijem anafranil, xalol, eftil i po potrebi demetrin. Ovo je ko zna koja po redu terapija, i vise mi je mrsko i da razmisljam koliko sam lekova promenila. S obzirom da se od nedavno osecam bolje (nemam suicidalne misli, ponovo pocela da radim posle skoro polugodisnje pauze - prethodni posao sam napustila jer bi se u protivnom verovatno slucajno ubila od kolicine lekova koje sam pila da mi pomognu da preguram dan, uspostavila emotivnu vezu i cak prezivela raskid bez posezanja za ziletom:) itd...) u dogovoru sa psihijatrom smanjili smo kolicinu lekova na skoro trecinu s tenedencijom da za nekih sedam dana potpuno prestanem da ih uzimam.

Medjutim, moje telo odbija da saradjuje. Non stop osecam vrtoglavicu, trnjenje u prstima, bolove u misicima i zglobovima, ne smem naglo da okrenem glavu jer mi se cini da cu se onesvestiti, muka mi je i  trazi mi se voda, imam zatvor i generalno jedva funkcionisem (fizicki). Vazno je da napomenem da mi se ovo ne desava prvi put - jednom sam pokusala da se skinem s lekova (takodje pod lekarskom kontrolom) ali sam na pocetku procesa skidanja otputovala van zemlje i sve gorenavedene simptome osecala bez mogucnosti da mi neko pomogne. Skinula sam se na dva meseca, a onda sam dobila panicne napade i uskoro sam se vratila u zacarani krug.

Zanima me da li je neko prolazio kroz slicne tegobe i kako je izlazio na kraj s njima? Kad je kraj apstinencijalnoj krizi? Nemam potrebu za lekovima, ali sam pomalo letargicna i preosetljiva. Bojim se da cu izgubiti kontrolu, a opet kapiram da je taj moj strah mozda normalan kod osoba koje se skidaju sa lekova?

Puno cete mi pomoci svojim iskustvima.

#32 Miša

Miša

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,561 posts

Posted 01 April 2007 - 18:51

Ja se ne usudjujem nista reci, jer ovo su stvari za lekara, a ti kazes da sve radis u dogovoru i pod kontrolom lekara.

Sve sto opisujes ja mislim da je normalno i sve sam to imao u jednom periodu kada sam neuredno uzimao AD. Kad padne koncentracija AD-a, jave se ti simptomi.

Mozda se skidas suvise brzo?

#33 jovana1974

jovana1974

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 5 posts

Posted 01 April 2007 - 20:11

View PostMia, on 1 Apr 2007, 07:51 PM, said:

Ja se ne usudjujem nista reci, jer ovo su stvari za lekara, a ti kazes da sve radis u dogovoru i pod kontrolom lekara.

Sve sto opisujes ja mislim da je normalno i sve sam to imao u jednom periodu kada sam neuredno uzimao AD. Kad padne koncentracija AD-a, jave se ti simptomi.

Mozda se skidas suvise brzo?

Hm, i to je pitanje za lekara. Dogovorili smo se da smanjena doza traje tri nedelje, posle cega cemo videti sta dalje.

Iako uzimam smanjenu dozu, lekove uzimam uredno, na vreme, a zelim da napomenem da je ovo druga faza skidanja (u prvoj je smo izbacili srednju dnevnu dozu i ogranicili terapiju na jutarnju i vecernju)

Jos jedna stvar koju je osecam je pojacan apetit to jest zelja za drasticnim ukusima: slatko, slano, ljuto. Cini mi se da sam nabacila par kila (sto me ne brine mnogo, jer sam normalne tezine) ali bi volela da se vise bavim fizickom aktivnoscu i sto je najgore, imam volju, ali nemam realizaciju (zbog konstantne vrtoglavice, slabosti i povremene mucnine). Da, spavam vise nego obicno i veoma se tesko budim.

Kojom dinamikom su kod vas nestajali ovakvi ili slicni simptomi?

#34 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 01 April 2007 - 22:32

Nisi napisala da li se skidas istovremeno sa svih lekova ili samo sa ad? Taj podatak je dosta bitan jer se u principu ne preporucuje istovremeno ukidanje vise lekova, najvise jer se u tom slucaju tesko moze oceniti koji od navedenih lekova je uticao na pojavu odredjenih simptoma. Uvek je najbolje postepeno ukidanje samo jednog leka, a nakon toga prelazak na ukidanje drugog leka. Medjutim, ako tvoj doktor smatra da je najbolje ukinuti sve lekove odjednom, onda on verovatno ima i neke svoje razloge za takav pristup.

U svakom slucaju, svi nabrojani simptomi su prilicno uobicajeni i postepeno bi se trebali smanjivati. U proseku treba neka dva meseca da organizam ponovo pocne funkcionisati bez lekova (ako su simptomi vezani uz prestanak ad). Sto se anksiolitika tice (kao sto je Ksalol) taj period je nesto kraci i simptomi se povlace vec nakon par nedelja (ukoliko je doslo do razvoja tolerancije ili ovisnosti). Preosetljivost prilikom skidanja s ad je jedna od cestih pojava jer dolazi do privremene emocionalne, odnosno psihicke labilnosti. Strah od ukidanja lekova je sasvim normalan jer upravo prestajes uzimati nesto sto si povezivala sa pozitivnim stanjem, odnosno oporavkom i sada se trebas naviknuti na ideju da se, umesto na lekove, oslanjas na samu sebe. Samo strpljivo i uz razgovor s doktorom, verujem da ce se na kraju svi ti simptomi povuci.

#35 Ale

Ale

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 277 posts

Posted 14 June 2007 - 16:56

Aaaaaa! Dobardan ljudi, prvi put pisem... a 5 godina mucenja! Drugi put se zvanicno lecim, pre 3 godine sam bio 5 meseci na bromazepamu, a do pre mesec i po dana- godinu i po dana na Zoloftu i Rivotrilu, pa na Cipraleksu i Rivotrilu, posle jednog neuspesnog skidanja, a upravo sad mi se desavaju slicne odvratne stvari... opsta povremena nesigurnost u moje stanje (da li cu uopste preziveti sledeci trenutak), lupanje, ponekad i preskakanje srca, malaksalost, frka, strah... NE ZELIM DA GUBIM NADU! Mrzim to sto, kad se okrenem unazad 5 godina, vidim samo lose stvari! A cinjenica je da je bilo i onih lepih! Imam 23 godine, imam i imao sam lepe i zanimljive devojke, imam drugare koje volim, 4.god. faksa, obozavam muziku, pomalo sviram i plus u horu sam s kojim putujem, evo bas za koji dan bi trebalo, ali meni je svaki dan lose! A pokusavam da izdrzim bez lekova, iako mi je doktorka rekla da uzimam svaki put kad mi je lose, ali to bi znacilo vracanje na svakodnevno uzimanje...
  Moje pitanje je- da li neko od vas ima iskustva sa skidanjem sa Rivotrila i kakve je simptome imao? Konkretno, da li je neko imao problema sa stomakom, ucestalim odlazenjem u toalet, bolovima ili slicno... Da li je moguce da se stomak "navikne" na uzimanje lekova? Pre neki dan sam vadio krv i urin, krv je ok, ali urin sam morao da ponovim, pa cekam rezultate...
  Nadam se da vas nisam udavio, znam da svi imamo probleme... Obecavam da cu pokusati svaki sledeci put da budem zanimljiviji, a za ovaj mi oprostite, ipak je prvi!:clapping:
  Veliki pozdrav!

#36 mimi

mimi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 785 posts

Posted 15 June 2007 - 09:13

Ja sam kod skidanja sa Zolofta imala problema sa stomakom,bolovi,gr?evi,odlaenjeu wc malo vie no uobi?ajeno...mislila sam da san unitila eludac od svih tih ljekova koje sam pila :clapping: ..Sve skupa koliko se sje?am sa ostalim simptomima trajalo nekih mjesec,dva dana...

#37 Ale

Ale

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 277 posts

Posted 15 June 2007 - 13:21

View Postmimi, on 15 Jun 2007, 10:13 AM, said:

Ja sam kod skidanja sa Zolofta imala problema sa stomakom,bolovi,gr?evi,odlaenjeu wc malo vie no uobi?ajeno...mislila sam da san unitila eludac od svih tih ljekova koje sam pila :clapping: ..Sve skupa koliko se sje?am sa ostalim simptomima trajalo nekih mjesec,dva dana...
A kazes prestala si sa lekovima... Kad si u strahu, kad ti je lose, uzmes li ikad (po potrebi)? Mene je doktorka tako posavetovala, a ja sam bio u fazonu- sve, samo ne opet lek. Medjutim, posle duzih losih stanja, shvatio sam da bolje da popijem lek nego da se mucim.... kao sinoc, na primer...

#38 mimi

mimi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 785 posts

Posted 15 June 2007 - 16:28

Prestala sam jer mi nije pomoglo,ali sam uzimala neto za smirenje po potreb,i to sam dugo trpjela dok nisam shvatila da je bolje popiti nego se tako mu?iti.Me?utim ni to ba nije trajno rjeenje pa sam ila kod nove doktorice koja mi je sad prepisala novu terapiju Velafax (o kojem onde na forumu o?ito,kao ni u mojoj ljekarni nitko nema pojma :clapping: ) plus tri puta na dan Lexaurin 3mg...Probala sam ovih est mjeseci bez ad-a,misla da mogu to samo povremeno sa nekim apaurin?i?em,normabelom kad me uhvati,ali jednostavno nisam mogla.Dolo vrijeme da se uzme nova terapija,a sa njome i strahovi od  nuspojava koje sam imala uz Seroxat i Zoloft ta san pila,i to u po?etku uzimanja i kod skidanja :cry:

#39 Ale

Ale

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 277 posts

Posted 15 June 2007 - 21:55

Hvala na informacijama... Da znas da ni ja nisam cuo za taj tvoj lek:) Sve u svemu, ja sam veceras U OCAJU iz kojeg ne mogu da pobegnem java script:emoticon(':clapping:', 'smid_2')
:unsure: Ceo dan sam malaksao i bez energije i naravno da me preplavilo ono NAJODVRATNIJE osecanje da se toliko lose osecam kao da cu svakog trenutka umreti... Sad sam popio 1mg Rivotrila i isplakao se, pa mi je recimo malo lakse... Razocaravam se u svoj zivot po ko zna koji put.. I zamisli, pre 5 minuta me zvala devojka da dodjem na zurku na koju ona upravo krece! Zivot pise drame :diduli: S njom sam mesec dana i ona jos ne zna za moje stanje... :plakanje:

#40 Mato

Mato

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 397 posts

Posted 14 September 2007 - 20:07

View Postmimi, on 15 Jun 2007, 03:28 PM, said:

Prestala sam jer mi nije pomoglo,ali sam uzimala neto za smirenje po potreb,i to sam dugo trpjela dok nisam shvatila da je bolje popiti nego se tako mu?iti.Me?utim ni to ba nije trajno rjeenje pa sam ila kod nove doktorice koja mi je sad prepisala novu terapiju Velafax (o kojem onde na forumu o?ito,kao ni u mojoj ljekarni nitko nema pojma :) ) plus tri puta na dan Lexaurin 3mg...Probala sam ovih est mjeseci bez ad-a,misla da mogu to samo povremeno sa nekim apaurin?i?em,normabelom kad me uhvati,ali jednostavno nisam mogla.Dolo vrijeme da se uzme nova terapija,a sa njome i strahovi od  nuspojava koje sam imala uz Seroxat i Zoloft ta san pila,i to u po?etku uzimanja i kod skidanja :cry:

Kakve si probleme imala kod skidanja sa Seroxata i kako si se skidala - kojim ritmom, koliko su ti dugo trajale nuspojave skidanja ?

Also tagged with skidanje

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users