Jump to content

Paroxetin (SEROXAT, ACTAPAX)

depresija anksioznost rivotril seroxat terapija

• Please log in to reply
2156 replies to this topic

#1 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 20:31

Paroksetin je jaki i selektivni antidepresiv, inhibitor ponovne pohrane serotonina, a smatra se da je njegovo antidepresivno djelovanje i djelotvornost u liječenju opsesivno-kompulzivnih poremećaja i paničnih stanja povezano sa specifičnom inhibicijom ponovne pohrane 5-hidroksitriptamina (5-HT, serotonin) u moždanim neuronima. Paroksetin nije kemijski povezan s tricikličnim, tetracikličnim ili ostalim raspoloživim antidepresivima. Koristi se u liječenju simptoma svih vrsta depresije uključujući depresiju praćenu tjeskobom. Nakon početnog zadovoljavajućeg odgovora, nastavak liječenja paroksetinom djelotvoran je u prevenciji recidiva. Također, koristi se za liječenje simptoma i prevenciju recidiva opsesivno-kompulzivnog poremećaja, recidiva paničnih stanja sa ili bez agorafobije, socijalne anksioznosti/socijalne fobije, PTSP-a, te generaliziranog anksioznog poremećaja. Koristi se u dnevnoj dozi od 20 do 40 mg dnevno u obliku tableta. Paroksetin se ne smije koristiti u kombinaciji s inhibitorima monoamino oksidaze (MAO). Terapija paroksetinom može započeti 14 dana nakon prestanka uzimanja ireverzibilnih inhibitora monoamino oksidaze i najmanje jedan dan nakon prestanka uzimanja reverzibilnog inhibitora monoamino oksidaze - moklobemida. Postoji velika i dokazana mogućnost pokušaja suicida u depresivnih bolesnika i to stanje može potrajati dok se ne postigne značajni terapijski učinak. Opće je kliničko iskustvo sa svim antidepresivnim lijekovima da se rizik od suicida može povećati u ranim fazama oporavka. Novijim istraživanjima posebno je pokazano da parokserin može uzrokovati povećanje vjerojatnosti počinjena samoubojstva. Nuspojave paroksetina su obično blage i ne utječu na kvalitetu života bolesnika. Produljenim liječenjem može se smanjiti jakost i učestalost nuspojava te one obično ne uzrokuju prekid liječenja paroksetinom. Najčešće zabilježene nuspojave povezane s primjenom paroksetina u kliničkim studijama bile su: mučnina, pospanost, znojenje, tremor, astenija, suhoća usta, nesanica, seksualna disfunkcija, vrtoglavica, opstipacija, proljev i smanjeni tek.

#2 maskic

maskic

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 30 November 2005 - 21:16

Ja ga pijem 3 mjeseca i sve sto mogu reci je da ga nije bilo i vas na F ja bih bila pokojna. :ninja:

#3 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 01 December 2005 - 20:58

Za sve sadanje i budu?e "potroa?e" seroxata:

Naravno, u po?etku, sam umrla od straha - sama ?injenica da ?u po?eti piti AD i jo k tome seroxat kojeg bije lo glas (iako sve vie sumnjam u to - jer svaki AD je sli?an, pa ne vidim zato bi seroxat bio opasniji od ostalih).

Puno mi je pomogla podrka ekipe s ovog foruma (pogotovo Nenad, kojeg u zadnje vrijeme neto nema)
Prvih desetak dana uzimanja (za po?etak sam pila - pola doze 10 mg) nije bilo bajno: stalni strahovi, drhtavica, mu?nine, nedostatak apetita, mravljenje i op?enito gadan osje?aj).
U tim trenucima pomagao je xanax.
Nakon desetak dana sam osjetila prvo blago poboljanje, a nakon ?etiri tjedna osjetno. Strahovi su se smanjili, postala sam vedrija, komunikativnija. Tada su i svi oko mene primjetili da sam bolje.
Uskoro ?e biti dva mjeseca kako ga troim: strahova gotovo vie i nema(jave se tu i tamo, ali puno rje?e, i intezivniji su onih dana u mjesecu...), jedem normalno, koncentracija super, i puno bolje se osje?am.
Xanax gotovo da i ne koristim. Doza Seroxata mi je nakon dva tjedna uzimanja, pove?ana na 20 mg (psihijatrica mi je rekla da ?e tako najvjerovatnije ostati do kraja) uz minimalne nuspojave.
Pozdrav svima, ako nekog neto zanima, neka slobodno pita, i ja sam pitala u po?etku.  ;)/>

#4 pape

pape

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 23 December 2005 - 21:37

cao,
moze li mi neko reci je li seroxat zabranjen u hrvatskoj i sloveniji s obzirom na to da su se pojavile
informacije da izaziva suicid?

pape

#5 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 26 December 2005 - 19:34

pape, on 23 Dec 2005, 09:37 PM, said:

cao,
moze li mi neko reci je li seroxat zabranjen u hrvatskoj i sloveniji s obzirom na to da su se pojavile
informacije da izaziva suicid?

pape

Nije. Ja ga pijem. I kao to vidi jo sam iva (oprosti, malo crnog humora).
Sad malo za ozbiljno: Kad su mi prepisali taj lijek premrla sam od straha. Naravno te pri?e oko mogu?eg izazivanja suicida, agresivnog ponaanja i ta ti ja znam ?ega odmah do?u ti padnu prvo na pamet.
Naime, prije nekoliko godina  na BBC-u je bila emisija o seroxatu i od tuda je krenula kontroverza.
Na uputama, koje dobije uz lijek spomenuta je ta mogu?nost ja?eg naginjanja suicidalnosti u prvim tjednima dok ne po?ne djelovati, ali je tako?er napomenuto, da to ne mora biti povezano sa samim lijekom, ve? s trenutnim psihi?kim stanjem pacijenta.
Iz svojeg vlastitog iskustva ti mogu re?i da nikakve siucidalne ideje nisam imala po?etkom uzimanja lijeka, ve? samo poja?ane strahove, blagu mu?ninu i drhtavicu.

#6 biba

biba

Napredni član

• Banned
  • PipPipPip
  • 53 posts

Posted 27 December 2005 - 22:17

Meni je danas psih priopcila da od nove pocinjem sa tim seroxatom i citala sam na forumu sve, ali jako sam lose, ne mogu prihvatiti da moram piti lijek, strah me tih nuspojava, strah me da izlijecenju nema kraja.. nemam preveliku potporu. otkad mi je to rekla cijeli dan se osjecam jos gore. dajte mi dokaze da ste bolje. sto Vas sve drzi na forumu ako ste bolje? virtualno prijateljstvo? znam da zvucim grubo, ali kad sam citala sve o izljecenju samo mi je bilo jos gore, jer mi se cini da tome nema kraja... izgubila sam opet vjeru, a te price o samoubojstvu kao nuspojavi ne pomazu, strah me igrati se s mozgom, zivcima, nisam sigurna niti da vjerujem da lijekovi mogu pomoci, a opet strah me ne piti jer se bojim da mi ne bude gore...

#7 Scarab

Scarab

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 495 posts

Posted 27 December 2005 - 22:42

Cuj pape,otezavas si sve to sam posto mislis na te stvari.Probaj na njih ne misliti i nece se ni dogoditi.Znam da je tesko,ali nije nemoguce.To je stvar psihe.

Ne mogu to shvatiti.Daju ljudima da piju lijek,a istovremeno objavljuju da izaziva suicidne misli.A u biti ni sami ne znaju jel to od lijeka ili ne.Ili neka ga povuku sa trzista ili neka ne objavljuju takve gluposti.Samo jos vise otezavaju stvari.

#8 celine

celine

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 81 posts

Posted 28 December 2005 - 12:54

Biba, svi u po?etku misle da lijekovi ne mogu pomo?i, jer im se sve ?ini bezizlazno. to prije shvati da je seroxat lijek kao i svaki drugi i da ga pije da ti pomogne, to je bolje za tebe. Ne razmiljaj unaprijed o nuspojavama.  I moj brat ga pije ve? godinu i vie i druga je osoba. Nije mogao pomaknuti iz ku?e bez ne?ije pratnje. Sad ivi ponovo. Samo hrabro! Moe ti to! ^_^

#9 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 28 December 2005 - 15:29

?uj, Biba, potpuno te razumijem. Ja sam se osje?ala u dlaku isto kad mi je doktorica prepisala taj lijek.
Sve me uasavalo, od same ?injenice da ?u piti antidepresiv, pa sve do svih tih pri?a oko nus pojava.
Odluka je tvoja, nitko te ovdje na nita ne nagovara.
Ja ti samo mogu iskreno re?i da mi je bolje, i to dosta bolje. Nisam jo do kraja fit, ali ?u to biti!
Zato sam na forumu, ako mi je bolje? Upravo zbog takvih kao to si ti. Da mogu pomo?i savjetom, podrkom, kao to su i mene savjetovali ostali ?lanovi kada sam bila u komi.
I nemoj misliti da mi se svijet okre?e oko ovog foruma, posje?ujem i sjatove koji nemaju ama ba nikakve veze s depresijom. A isto tako imam privatan ivot.
pozdrav Biba i javi nam se bez obzira to odlu?ila...

#10 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 28 December 2005 - 16:10

biba, on 27 Dec 2005, 11:17 PM, said:

Meni je danas psih priopcila da od nove pocinjem sa tim seroxatom i citala sam na forumu sve, ali jako sam lose, ne mogu prihvatiti da moram piti lijek, strah me tih nuspojava, strah me da izlijecenju nema kraja.. nemam preveliku potporu. otkad mi je to rekla cijeli dan se osjecam jos gore. dajte mi dokaze da ste bolje. sto Vas sve drzi na forumu ako ste bolje? virtualno prijateljstvo? znam da zvucim grubo, ali kad sam citala sve o izljecenju samo mi je bilo jos gore, jer mi se cini da tome nema kraja... izgubila sam opet vjeru, a te price o samoubojstvu kao nuspojavi ne pomazu, strah me igrati se s mozgom, zivcima, nisam sigurna niti da vjerujem da lijekovi mogu pomoci, a opet strah me ne piti jer se bojim da mi ne bude gore...

Pre nego sto smo poceli s AD vecina nas je imala slicne strahove kao i ti, tako da u nisi jedina u svojim razmisljanjima. Evo, ja sam uzimala AD nesto vise od godinu dana i slobodno mogu reci da me je vratilo u zivot. Sad vise ne pijem AD i osecam se dosta dobro a i dalje sam na forumu. Najvise zato jer mi je ovaj Forum i svi ljudi koji su tu dolazili i jos uvek dolaze jako pomogli, svojim savetima, podrskom i ako nista drugo a ono slicnim iskustvom. U svetu izvan ovog Foruma, cesto puta je jako tesko objasniti kako se osecamo, kroz sta prolazimo a da to ljudi koji nikada nista slicno nisu osetili ipak shvate. I zato volim ovaj Forum i dolazim ovde bez obzira da li mi je lose ili bolje. Price o samoubistvu pod uticajem antidepresiva ipak su samo nagadjanje jer je jako tesko oceniti da li je to zbog AD ili zbog samog stanja pacijenta. Vecina ljudi koji uopste pocinju s AD imaju neku vrstu psihickih problema pa kako onda znati sta je tu dovelo do pokusaja ili pomisli na samoubistvo. Veruj mi, ja sam se bojala lekova a narocito AD i zbog toga sam prosla kroz pravi pakao pokusavajuci da nekako sama izguram. Da sam znala ovo sto sada znam nikada ne bih tako dugo cekala. Naravno, antidepresivi nisu neko veliko cudo, ali sasvim sigurno pomazu da covek malo odahne od svih strahova i depresije i da sebi prostora da razmisli i pokusa nekako resiti svoje probleme.

#11 biba

biba

Napredni član

• Banned
  • PipPipPip
  • 53 posts

Posted 28 December 2005 - 17:29

hvala na odgovorima. ma ja se najvise bojim tih nuspojava, procitala sam sve i svasta i znam da nisam jedina. nisam bas ni inace pobornik kemije, bilo kakvih stimulansa, lakih droga i sl.a ovo mi se cini skoro kao droga. nadam se da cu se bolje osjecati, eto samo to... ako zbilja tvrdite da su vam lijekovi pomogli i da se osjecate vitalnije, zdravije, mirnije, jace, spremniji za rad, ucenje i sl... ici cu i na autogeni trening, pa mi valjda pomogne da se suocim sa svim problemima, iskusenjima, slabostima, bas kao i prije.. jer gadim se sama sebi pomalo ovakva. puse svima http://www.depresija...tyle_emoticons/default/srculenca.gif

#12 maskic

maskic

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 28 December 2005 - 20:19

S Dragom se u potpunosti slazem,a s tvrdnjom da seroxat izaziva suicid nimalo.Prije nego sto sam ga pocela uzimati imala sam svakodnevno suicidalne misli i naravno da nisu nestale preko noci kad sam pocela s ad.Ali,kako je lijek poceo djelovati,njih je sve manje,zivot mi se vratio u normalu,normalno funkcioniram.Mislim da to mogu zahvaliti iskljucivo seroxatu.(i naravno Forumu...)

Edited by maskic, 28 December 2005 - 20:20 .

#13 saxsonac

saxsonac

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 30 December 2005 - 12:31

vidim da ovdje na forumu ima dosta dobri znalaca glede AD...shvatio sam da svaki AD  djeluje jedinstveno od ?ovjeka do ?ovjeka...e sad, ja sam tako re?i na nekom po?etku, doktor mi je spomenu za oba ljeka...nisam siguran sa kojim da probam svoju terapiju...trenutno uzimam Xanax 3x0,5? (ustvari imam neka od ranije prva iskustva sa AD gdje nikada nisam istrajao radi jakih nuspojava, ali ovaj put sam odlu?an da idem do kraja, dok ga moje tijelo ne prihvati).

#14 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 30 December 2005 - 17:49

saxsonac, on 30 Dec 2005, 12:31 PM, said:

vidim da ovdje na forumu ima dosta dobri znalaca glede AD...shvatio sam da svaki AD  djeluje jedinstveno od ?ovjeka do ?ovjeka...e sad, ja sam tako re?i na nekom po?etku, doktor mi je spomenu za oba ljeka...nisam siguran sa kojim da probam svoju terapiju...trenutno uzimam Xanax 3x0,5? (ustvari imam neka od ranije prva iskustva sa AD gdje nikada nisam istrajao radi jakih nuspojava, ali ovaj put sam odlu?an da idem do kraja, dok ga moje tijelo ne prihvati).

moja psihi?ka je rekla, nakon to smo je upitali prilikom jedne grupne terapije, da u principu se zoloft prepisuje ekstrovertiranim tipovim ali?nosti, a seroxat introvertiranima.
Eto to je jedno od miljenja.

#15 biba

biba

Napredni član

• Banned
  • PipPipPip
  • 53 posts

Posted 31 December 2005 - 12:49

Ja se jos uvijek jako dvoumim da li pocet s time... mislim si sve pa mozda mi i nije tako lose, iako sam imala sve simptome depre unazad dvije godine, ako ne i dulje, cak mi se to cinilo normalno.. jednom zaista i suicidalne misli, prije 4-5 mjeseci, ali izdurala sam to bez AD.

Jedino me strah da se to ne vrati, kao sto me i stalno strah samoce, biti sama sa sobom, nemam vise nimalo samopouzdanja, koncentracija mi je katastrofa, stalno sam umorna, ne da mi se nikud izlazit, ne sjecam se kad sam zadnji put odlucila provesti Novu kod kuce, jednostavno nemam volje za nista..

Doktorica mi je rekla od 4.1 lijek. ali stvarno se bojim tih nuspojava. Nisam bas ni imala neku psihoterapiju, 2 put mjesecno, ali bez prevelike price, par savjeta koje i sama znam, i pomoc glede stud. prava na faksu, a mozda bi mi to vise pomoglo od lijekova. Nuspojave - cine mi se gore nego moje stanje sada, iako mi je tesko vratiti kontrolu nad svojim zivotom, suocavati se sa problemima.

Takodjer se bojim i kako ce djelovati na sposobnost ucenja, s obzirom da imam vazan ispit za nesto vise od mjesec dana, bojim se da se ne osjecam jos zatupljenije od sada, da mi koncentarcija jos vise ne popusti... Kako se vi sada osjecate, strasljivi zec, maskic? svi koji dulje pijete? Koliko dugo jos morate piti? A i napisala si (zeko) da ti je dr. rekla da introvertirane osobe piju seroxat, ja se ne smatram introvertiranom, dapace, ali pod utjecajem depre sam mozda takva postala, pa mi to i nije neki kriterij.. ma ne znam vise nista

#16 demilucie

demilucie

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,087 posts

Posted 31 December 2005 - 13:08

Ne?e to?no znati kako lijek djeluje na tebe tako dugo dok ga ne proba.Po?ni piti po pola tablete, ako se boji popiti cijelu dozu odjednom, nita se stranog ne?e dogoditi.Ako ti bude loe od lijeka, uvijek ga moe prestati piti.

#17 DUBY

DUBY

ORGANESSA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,504 posts

Posted 31 December 2005 - 13:35

Zekonja   :batine:  jako mi je drago da si dobro...

Biba, ne boj se nuspojava i posluaj Demicu...
Puno toga je i na psihi?koj bazi, ako zna da su nuspojave od lijeka, da je to jedno prolazno razdoblje koje ?e pro?i, i to si stalno govori, to ve? jako puno pomae.
Samo hrabro!

:cloud9:

#18 biba

biba

Napredni član

• Banned
  • PipPipPip
  • 53 posts

Posted 31 December 2005 - 14:56

Ne znam, stalno razmisljam o tome, na iglama sam, a trebala bih misliti na neke ljepse stvari u vrijeme ovih blagdana... uzas. :zz_banghead: jos jednom sve nabolje svima na forumu i neka vas  :batine:  :curica:  :cmook:  :angel: cuvaju u 2006...

#19 maskic

maskic

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 31 December 2005 - 17:56

biba, on 31 Dec 2005, 12:49 PM, said:

Ja se jos uvijek jako dvoumim da li pocet s time... mislim si sve pa mozda mi i nije tako lose, iako sam imala sve simptome depre unazad dvije godine, ako ne i dulje, cak mi se to cinilo normalno.. jednom zaista i suicidalne misli, prije 4-5 mjeseci, ali izdurala sam to bez AD.

Jedino me strah da se to ne vrati, kao sto me i stalno strah samoce, biti sama sa sobom, nemam vise nimalo samopouzdanja, koncentracija mi je katastrofa, stalno sam umorna, ne da mi se nikud izlazit, ne sjecam se kad sam zadnji put odlucila provesti Novu kod kuce, jednostavno nemam volje za nista..

Doktorica mi je rekla od 4.1 lijek. ali stvarno se bojim tih nuspojava. Nisam bas ni imala neku psihoterapiju, 2 put mjesecno, ali bez prevelike price, par savjeta koje i sama znam, i pomoc glede stud. prava na faksu, a mozda bi mi to vise pomoglo od lijekova. Nuspojave - cine mi se gore nego moje stanje sada, iako mi je tesko vratiti kontrolu nad svojim zivotom, suocavati se sa problemima.

Takodjer se bojim i kako ce djelovati na sposobnost ucenja, s obzirom da imam vazan ispit za nesto vise od mjesec dana, bojim se da se ne osjecam jos zatupljenije od sada, da mi koncentarcija jos vise ne popusti... Kako se vi sada osjecate, strasljivi zec, maskic? svi koji dulje pijete? Koliko dugo jos morate piti? A i napisala si (zeko) da ti je dr. rekla da introvertirane osobe piju seroxat, ja se ne smatram introvertiranom, dapace, ali pod utjecajem depre sam mozda takva postala, pa mi to i nije neki kriterij.. ma ne znam vise nista
Draga Bibice,ja se osjecam prilicno dobro nakon 4 mjeseca uzimanja lijeka.Koliko dugo cu ga jos uzimati nemam pojma,dr.mi je samo rekla da pijem dozu od 60mg do veljace,a onda na kontrolu.Nemam vise nuspojava osim oslabljenog libida,ali sam zakljucila da zbog toga ne vrijedi prekidati s terapijom.Ne boj se lijekova,bolest je puno,puno gora stvar koje se treba bojati.Puse.

#20 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 02 January 2006 - 19:14

Hej Biba, i pozdrav ostaloj seroxat-ekipi! Te jedan mali specijalni Dubyu od Zolofta!
Ja pijem seroxat ve? skoro tri mjeseca, kao to sam ve? napisala, bolje mi je nego to je bilo ovo ljeto.
Fizi?ki sam gotovo sto posto dobro. Jedino me jo mu?i povremena anksioznost i povremeni strahovi (naravno puno blai nego prije i nekako mi je lake iza?i s njima na kraj, da oprosti na izrazu poaljem ih u rodno mjesto).
to se ti?e koncentracije, mogu ti iskreno re?i, da je to bila prva stvar, koja je dola na svoje mjesto, ve? poslije nekih dva tjedna. Mislim, da se nus pojava ne treba previe bojati, uglavnom svi smo proli kroz to.
Razumljiv mi je tvoj strah potpuno.
to se ti?e te introvertiranosti/ekstrovertiranosti nemoj previe razbijati glavu oko toga, i to god odlu?ila, kao to ve? napomenuh, pii nam kako napreduje.

Also tagged with depresija, anksioznost, rivotril, seroxat, terapija

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users