Jump to content

online KBT

depresija anksioznost panicni napadi svakodnevni zivotni problemi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

• Guests
  • 0 posts

Posted 06 August 2015 - 18:43

evo da povratkom na forum doprinesm nešto :)
nekoliko linkova za KBT za sve one koje ne mogu otići psihologu, ne da im se plaćati ili što god. Meni inače KBT nije pomogla s psihologom, ali ovako kad radim sama dosta pomaže. Tu je nekoliko različitih stranica, ima za depresiju, napade panike, socijalnu fobiju, poremećaje prehrane, učenje asertivnosti...besplatno je, na engleskom je, nadam se da će vam korisititi

http://www.smartreco...s/toolchest.htm
http://www.specialty...m/pdfs-anxiety/
http://www.cci.healt...s/consumers.cfm
http://www.livingcbt...eeselfhelp.html
https://thiswayup.org.au/self-help/
http://www.getselfhe...edownloads2.htm

#2 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 981 posts

Posted 06 August 2015 - 22:09

Srecan povratak na forum! Hvala na linkovima, obecavaju. :)

• Guests
  • 0 posts

Posted 07 August 2015 - 10:17

View Postserafim, on 06 August 2015 - 22:09 , said:

Srecan povratak na forum!

hvala lijepa :)

Meni su stranice bile vrlo korisne jer ne pišu nešto uopćeno nego sadrže konkretne zadatke i savjete kako mijenjati misli. Mislila sam da će biti više zainteresiranih za ovo pa da razmijenimo učinke, ali evo primjer kako misli znaju biti pogrešne haha

#4 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 07 August 2015 - 11:06

cu da proverim

iako slaba koncentracija

• Guests
  • 0 posts

Posted 07 August 2015 - 14:29

ovaj treći link mi je najbolji pa njega preporučujem, nisam ni ja sve čitala ima tu puno toga, a četvrti link nema teksta nego samo predloške, dnevnik misli kojeg ja koristim, pa za one sa slabom koncentracijom to je najvažniji dio.

#6 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 02 September 2015 - 12:17

Link koji cu postaviti dole, vodi do web stranice koja kroz interaktivan nacin rada pruza mnogo alata koji se koriste u KBT i koje koriste psihoterapeuti kojima morate platiti za tu uslugu...(napomena:nista ne znamjenjuje psihoterapiju "licem u lice").. Stranicu je kreirao Dr.Chris Williams, koji je jako respektabilan u Britaniji.

www.llttf.com/

ako pomogne barem jednom clanu foruma, ja cu biti zadovoljan :)

• Guests
  • 0 posts

Posted 02 September 2015 - 14:20

Inače na ovom prvom pitanju "Zašto se osjećam tako loše" sam napisala knjigu upravo :D

Edited by Clair de Lune, 06 September 2015 - 18:14 .
uklonjen dio koji se odnosio na razgovor u vezi spajanja tema

#8 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 02 September 2015 - 14:24

Hajde super, pa te ovo zainteresovalo...meni se isto cini korisnim i dobo uradjenim....I ja sam dosao do tog dijela i sad cu malo da pajkim lol...pomalo :D

• Guests
  • 0 posts

Posted 02 September 2015 - 14:29

to drugo :D, mada pišem i knjigu pravu, ali ne na tu temu :D. Meni je jedno vrijeme ovo stvarno pomagalo i onda izgubilo svoj efekt kao i sve drugo, sad opet pokušavam da se nekako malo podignem pa sam se udubila u ove stvari po tisućiti put

#10 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 02 September 2015 - 14:48

sve vrijedi pokusati, a s ovim smo barem sigurni da nece imati posljedica kao neke tablete....drzim ti fige, drzi i ti meni, evo zajdeno pocesmo ovaj proces....ko zna, mozda nas pravo "digne" :D

• Guests
  • 0 posts

Posted 02 September 2015 - 16:03

čuda se dešavaju :D, ali kako sam pročitala sve ovo, sumnjam. Još jedan tekst u nizu koji govori kako trebamo misliti, a ne govori puno o tome kako ih promijeniti. još u jednom dijelu kaže: "Nemojte pričati tiho, nemojte se držati pogrbljeno..." jednom sam čak i primjenjivala ove stvari i izgledala sam skroz čudno dok sam hodala :D, pa ima i ono mislite da ste lijepi, pametni, da vas ljudi vole i šta ja znam još neke stvari, ako neko misli da je ružan teško će se uvjeriti u suprotno, a isto vrijedi i sa pameti i misli da nas niko ne voli. Dobar dio je pravljenje planova za rješavanje problema i onaj dio gdje se pišu dnevne aktivnosti i kako one utječu na naša osjećanja.

Ona da je nazovem prava KB terapija ima određene alate za preispitivanje svojih misli koji su ovdje izostavljeni ili ih ja nisam uočila.

Neki od njih su:
-Koliko postoji dokaza za ovu misao
-Što me je navelo na ovo razmišljanje
-Kako bi mogao/la razmišljati na drugi način koji je više koristan
-Koliko vjerujem u ovu misao (novu i staru)

ima ih još ne mogu da se sjetim sad, vrijedi ih dodati uz ovo, ali to je ono što je meni bilo bitno kod ove terapije i čak ni tad nisam često mogla promijeniti neke misli ni sad ne mogu, a i psiholozi su ostali prilično pogubljeni u mojim mislima :lol:

#12 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 02 September 2015 - 18:39

NIsam dosao jos do tih djelova...Ovo i jeste neki miks zvanicnih KB alata i one glupe popularne psihologije koja mozes cak i naskoditi...Mozemo barem iskoristitii ove prave dijelove, upravo ove koje si ti nabrojala..a te pozitivne afirmacije, meni su vise nego pretjerane...

• Guests
  • 0 posts

Posted 02 September 2015 - 19:08

užasavam se popularne psihologije i njenih sljedbenika :biggrin:, a ima sigurno korisnih dijelova ovdje

#14 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 11:35

Da, nama je na fakultetu bilo zabranjeno da citamo popularnu psihologiju...svi su se profesori gnusali od iste....a ovi koji pisu te knjige tipa 10 macina kako da bla bla..vecina ih i nisu psiholozi, a opet zaradjuju vise od nekog akademika psihologa koji je fromalno i naucno potvrdjen....al takav nam je svijet, kad rijaliti zvijezde zarade za jedan dan vise nego prof. na faxu za mjesec..jbga..

Elem, htjedoh ti reci da pogledas moj dnevnik na forumu. Tu sam jos davno napravio par realitetnih i KB tematika koji su mei pomagali kad upadnem u crnjak..ima dosta o polarizaciji, o strahu, depresonalizaciji itd..

• Guests
  • 0 posts

Posted 03 September 2015 - 12:12

to je zato što masa ljudi pada na te stvari jer im zvuče privlačno i više mi zvuči kao filozofija nego psihologija. Najgore što se zbog takvih ne pridaje previše pažnje traženju konkretnih i korisnih riješenja za psihičke probleme, čak i kad hoćeš nešto po internetu naći neko rješenje problema većinom se naleti na takve stvari

Ne vidim tvoj dnevnik, nema ga

#16 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 21:43

najgore je sto se ljudi navuku na to pa ne potraze pravu strucnu pomoc a onda bolest uzme jos vise maha i pljas...od blage to teske depr. epizode u roku od procitane dvije knjige samopomoci..

Majka mu stara ne mogu da nadjem svoj dnevnik...pista cu adminima da mi izrove pa ti saljem link

#17 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 386 posts

Posted 03 September 2015 - 21:58

View PostMRtavHLadan, on 03 September 2015 - 21:43 , said:

Koje je tvoje mišljenje MRHL, da li je KBT u stvari pranje mozga, gde se KBT-om zahvataju i one stvari koje bi u stvari trebalo da ostanu na mestu?

• Guests
  • 0 posts

Posted 04 September 2015 - 19:13

View PostMRtavHLadan, on 03 September 2015 - 21:43 , said:

najgore je sto se ljudi navuku na to pa ne potraze pravu strucnu pomoc a onda bolest uzme jos vise maha i pljas...od blage to teske depr. epizode u roku od procitane dvije knjige samopomoci..

Majka mu stara ne mogu da nadjem svoj dnevnik...pista cu adminima da mi izrove pa ti saljem link

mislim da ti je dnevnik otišao u nepovrat :D. ako ti nije problem napiši ovdje ponešto možda bude od koristi nekome, a mene zanima, a mogu i drugi napisati štogod korisno iz ove terapije i sličnih ako znaju, da barem nešto imamo na forumu

#19 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 05 September 2015 - 19:05

View Postlightning, on 03 September 2015 - 21:58 , said:

Koje je tvoje mišljenje MRHL, da li je KBT u stvari pranje mozga, gde se KBT-om zahvataju i one stvari koje bi u stvari trebalo da ostanu na mestu?
Mislim da je KBT do sada najprovjerljivij i najpragmaticnij modalitet psihoterapije...Imas start i cilj i nacin na koji mjeris uspjeh od starta do cilja....Vise bi psihoanalitickoj terapiji odgovrao pojam "pranje mozga" jer se tu ulazi u extremne dubine bez ikakvih objektivnih mjera, sve zavisi od analizanta....Elem, nije za svakoga KB terapija dobra, niti psihoanaliticka..isto kao i s tabletama, nekome djeluje neka ssri, a nekome Snri antidep....Svi psihoterapijski pravci i modaliteti, mijenjaju usputno i ono sto im nije primarni cilj da promjene tj. ono sto nema veza sa problemom...Psihoterapijom se utice na cjelokupnu licnost,, tako da tu ima svega....ali da moze naskoditi, tesko..nisam upoznao nekoga kome je psihoterapija naskodila...

@kruska poslala mi je admin. link do dnevnika, jer je bio u arhivi..elem, kako je pisan na starom forumu puno slova je pretvoreno u znakove..kao č. ć,  đ itd sad su tu upinici neke linije itd..izgleda odvratno pa ce mi trebati malo vremena da ga prepisem...

#20 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 386 posts

Posted 05 September 2015 - 20:42

Sad sam se podsetio na Shutter Island, kada u pećini ona doktorka (pacijentkinja) objašnjava Leu Di Kapriu transorbitalnu lobotomiju.
Gurnu iglu, čačnu malo ovamo da vide šta će ispasti, pa čačnu malo dublje itd... beš ga, malo šta se promenilo u psihologiji, samo suptilnije se zajebavaju sa mozgovima.
Znači da, psihologija definitivno nije definitivna nauka. Dobro, realno, mozak (matrix :D) još nije hakovan, samo se mi čačkamo sa bombonicama a one sa mozgićima.