Jump to content

Ziprazidon (ZELDOX)

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 22:39

Ziprasidon je antipsihotik, kojim se ublažavaju simptomi psihičkih poremećaja, kao kod shizofrenije što uključuje vizualne i akustične halucinacije, pogrešnu percepciju stvarnosti. Mehanizam djelovanja ovog lijeka, kao i drugih s učinkom na shizofreniju, nije razjašnjen. Pretpostavlja se da je djelovanje posredovano dopaminergićki i serotoninski. Ziprasidon je antagonist dopaminskih D2 i serotoninskih 5HT2 receptora. Antagonist je i histaminskih H1 receptora, što može objasniti pospanost primijećenu kod uporabe ovog lijeka. Antagonizam prema alfa-1-adrenergičkim receptorima može objasniti ortostatsku hipotenziju koja se javlja kod uporabe ovog lijeka. Naglašava se potreban oprez pri vožnji, u radu sa strojevima, izbjegavanje alkohola, izlaganja vrućini. Rizik je uzimati ovaj lijek ako postoje neki problemi sa srcem. Moguće nuspojave uključuju poremećaje srčanog ritma, vrtoglavicu, znakove hipoglikemije, mučninu, alergijske reakcije. Kod pojave nekontroliranih pokreta usta, ruku nogu, mišićne rigidnosti, valja obavijestiti liječnika, jer to mogu biti simptomi neuroleptičnog zloćudnog sindroma.

#2 Fila

Fila

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 52 posts

Posted 28 March 2006 - 18:16

Ovog lijeka baš i nema u Hrvatskoj, ali ga ja dobivam za jedno tijedan pa ću vidjeti kakako dijeluje

#3 mary

mary

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 11 posts

Posted 09 December 2006 - 21:42

pijem zeldox vec 4 mjeseca. trebalo je dosta da halucinacije nestanu, ali sad se osjecam ok. jedino sto me smeta je umor i pospanost tijekom prijepodneva. inace apetit mi je normalan, za razliku od doba kad sam pila zyprexu i bila gladna non-stop.

#4 alive

alive

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 265 posts

Posted 10 July 2007 - 10:56

Pijem Zeldox mjesec dana u dozi od 180 mg.Jako mi dobro djeluje osim što s njim imam drhtaje ruku i nogu koje rješavam akinetonom.

#5 dorcol1982

dorcol1982

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 27 October 2009 - 22:44

Interesuje me gde ima da se kupi lek ziprasidone u Beogradu,i kolika mu je cena.Hvala vam za odgovor

#6 J.Costello

J.Costello

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 739 posts

Posted 27 October 2009 - 23:06

Najbolje bi ti bilo da odes u apoteku i raspitas se. Neka ti daju info za predstavnika Pffizera u Srbiji pa ces tako ubrzo doci do informacije. Cijenu ocekuj okvirno oko 50-tak eura, tako je u HR koliko sam cuo(drzava placa dobar dio cijene lijeka, nekada je bio znatno skuplji).

Sretno.

#7 Miligram

Miligram

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 10 April 2011 - 21:24

Ah  Posted Image  pa ovdje je sve fino uređeno Posted Image . Imam posebno anksiolitike i posebno antipsihhotike ! Zahvaljujem ljudima koji su napravili ovaj forum !

Naime,vidim da si ovdje postovi stari ali eto zato ce moj biti novijeg datuma. Ja sam nedavno izasao iz psihijatrijskog odjela u bolnici i dobio sam antipsihotik Zeldox da pijem .
Evo proslo je vec 4 dana i ja ama bas nikakve negativne nuspojave ne osijecam Posted Image  jedino sto mi se malo spava ...ali uglavnom to je sve ! Sad ne kuzim kako nekim ludima Zeldox toliko ne pase ?? Prije sam pio zyprexu koja je uzas,samo spavas i jedes i udebljas se 30kg! I jos nesto tko je ovdje napisao da je platio kutiju Zeldoxa 900kn !!?!? Pa ja kutiju podignem u lijekarni kao svaki normalni lijek...kao Normabel.
Vjerujem da je lijek novije generacije itd. a eto valda i zato tako dobro djeluje na meni.

Mene zanima da li je tko na Zeldoxu dugorocno ? par mjeseci ili godina ? kako je njima ?

#8 Amanda.

Amanda.

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 19 August 2011 - 09:31

View PostMiligram, on 10 April 2011 - 21:24 , said:

Mene zanima da li je tko na Zeldoxu dugorocno ? par mjeseci ili godina ? kako je njima ?

Ja sam pila Zeldox par mjeseci i u početku je sve bilo u redu. I onda su me odjednom, nakon 2 mjeseca propisane terapije, počele mučit slabost i vrtoglavica. Rušila sam se (doslovce) nekoliko puta dnevno. Počeli su i iznenadni grčevi u svim mišićima, najviše ovih mišića oko očiju, nisam mogla gledat. Otišlasam kod doktorice i svi nalazi su mi bili uredni. Na kraju se ispostavilo da je Zeldox bio uzrok tom svemu, i par dana nakon što sam ga prestala uzimat, sve je prestalo. Eto, to je moje iskustvo, a čitala sam da večina ljudi nema nikakve nuspojave.

#9 mary

mary

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 11 posts

Posted 25 May 2012 - 10:46

ja na zeldoxu evo vec sesta godina...dobila 35kg u to vrijeme. o borbi s pospanoscu da ne govorim. pijem 20mg ujutro i 40mg navecer, svaki put uz pola akinetona jer su mi se kocile ruke.

#10 mogwai

mogwai

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 135 posts

Posted 24 February 2013 - 15:42

ja sam tek počeo pit taj lijek, i jucer sam se osjecao najgore od svih lijekova koje sam koristio do sad. Otišao sam van, bio je neki techno u gradu, lijek sam popio u 9, a pošto sam dane prije toga išao spavat nakon njega, nisam mogao ni znat kako je kad si budan. Dođem tamo, i sve je bilo okej, bio sam malo zbunjen al nista strašno, nakon nekog vremena pocinje me umor hvatat, uz to i neka bezvoljnost, blokada u glavi, i otišao sam prema doma. Od kluba do doma mi treba nekih 40 minuta pješice, tad sam mislio pa aj mogu ja to, zatim na pola puta nisam mogao više oči otvarat, doslovce sam žmirečki hodao, sreća pa je djevojka išla samnom :) a onda nakon par minuta glava mi je pocela bježat u stranu sama od sebe, nisam je mogao kontrolirat, usroo sam se :D došao sam doma i onak sav obucen legao u krevet, i u strahu cekao jutro i mislio valjda se necu probudit paraliziran. Pa me zanima jel itko iskusio slicno nesto? imam dijagnozu F 32.2 i dobio sam novu terapiju elicea, arvind i zeldox. Psihijatrica navodi da je moguc i  poremećaj strukture ličnosti.

#11 FREUD

FREUD

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 March 2013 - 14:54

Mogwai dijagnoza koju si naveo ne spada u red psihoticnih poremecaja i samim tim nije indicirana za ordiniranje Zeldoxa koji je antipsihotik.Obzirom da Zeldox pripada klasi novih (atipicnih) antipsihotika njegovo djelovanje se pripisuje prvenstveno blokiranju dopaminskih i serotoninskih receptora u mozgu.Hipoteza je da previse ovih neurotransmitera u sinapsama uzrokuje psihoticne simptome blokadom ovih receptora sa ublazava psihoticna epizoda.Obzirom da kod tebe barem po dijagnozi nije upitanju psihoticni poremecaj sto znaci da imas normalnu razinu ovih tvari u mozgu uzimanjem Zeldoxa si ih reducirao ispod normale i samim tim iskusio ova nezeljena dejstva.Savjetujem ti da se konzultiras sa svojim psihijatrom o modificiranju terapije.

#12 tomislav_m

tomislav_m

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 162 posts

Posted 18 March 2013 - 18:47

Ovaj lijek je katastrofa. Uzimam 160 mg Zeldoxa navečer za spavanje i nema šanse da zaspim, ako uhvatim 3-4 sata sna mogu biti sretan. Inače mi je prepisan kao zamjena za Vairu od koje sam super spavao ali se jako zdebljao. Zeldox pijem 2 tjedna i već sam skinuo 3 kile ali kakva korist od toga kad ne mogu oči držat otvorene od umora i nesanice...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users