Jump to content

* * * * - 4 votes

Granicni poremecaj licnosti (BPD, Borderline)

• Please log in to reply
1434 replies to this topic

#1421 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,027 posts

Posted 01 September 2018 - 15:00

jel probao neko Topamax za agresivno, impulzivno, samodestruktivno ponašanje i nemogućnost kontroliranja negativnih emocija?

#1422 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 01 September 2018 - 16:04

Meni Lamictal rešava sve to - sad, ja imam komorbidne endokrine poremećaje (PCOS i PMDD) koji pojačavaju agresiju u periodu između ovulacije i menstruacije.

Pretpostavljam da je kod muških to više...random?

#1423 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,027 posts

Posted 01 September 2018 - 16:26

lamictal mi je bio propisan prošle godine baš za BPD, ali nije mi djelovao.

kod mene je definitivno random.
nikad ne znam kad će se javiti ni kad će završiti, ni šta će biti trigger.
može trajati od par sati do nekoliko dana dok ponovo ne dođe do nekog stabilnog raspoloženja.

zato sam i stavio linkove u prethodnom postu jer netko je u komentarima na onoj stranici spomenuo Topamax
kao potencijalni lijek za te simptome BPD-a.

mada iskreno mislim da ne postoji niti će ikad postojati lijek koji može potpuno izliječiti ovaj poremećaj.
čak i kad depresiju i anksioznost uspješno držim pod kontrolom uvijek odnekud ispliva taj prokleti bpd i opet padnem ko krmača u blato.

jedini lijekovi koji su mi tu pomagali bili su antipsihotici, ali ne želim ih više uzimati jer prave više problema nego koristi.
da ne pričam koliko pogoršavaju depresiju.

#1424 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 01 September 2018 - 16:29

Ja svoje triggere znam.

Kolika je bila doza Lamictala i koliko dugo si ga uzimao?

#1425 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,027 posts

Posted 01 September 2018 - 16:32

View PostHyperdrive, on 01 September 2018 - 16:29 , said:

Ja svoje triggere znam.

Kolika je bila doza Lamictala i koliko dugo si ga uzimao?

Posted 10 November 2015 - 11:03
Krenuo sam sa Lamictalom prije 3 dana. Uzimam 25 mg ujutro i 25 mg navečer. Osjećam neku ljutnju, bijes, pojačanu anksioznost, umor. Je li to normalno i kad se mogu osjetiti poboljšanja? Na kojoj dozi ste se počeli osjećati bolje?

to je post od prije 3 god
a bio sam na 100 mg čini mi se kad ga više nisam mogao tolerirati.

#1426 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 01 September 2018 - 16:37

Nisam videla, izvini. :(

Ja sam na 200, već gotovo godinu dana. Anksioznost je sređena polovinom Flunisana od 10 mg. Sve kognitivne funkcije itd. su normalne. Umora nema, sem hormonskog. Fizički sam sposobnija nego ikad. Ne osećam ga, kao da ga nema.

#1427 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,027 posts

Posted 01 September 2018 - 16:38

View PostHyperdrive, on 01 September 2018 - 16:29 , said:

Ja svoje triggere znam.

kad bih bar ja znao svoje triggere.
međutim moji su srećom navikli na te periode, na nagle izljeve bijesa i promjene raspoloženja.
tako da me uglavnom svi ostave na miru dok to ne prođe.
najgore je što sam u tim periodima spreman potrošiti veliku količinu novca (kockanje, kupovina nekih gluposti na internetu).
to je kao neki oblik samodestrukcije, samokažnjavanja i oslobađanje od emocionalne boli

#1428 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 01 September 2018 - 16:41

Odgovaram Apiju...smatram da treba to da uradim ovde.

View PostApoptosis, on 01 September 2018 - 15:51 , said:

Bipodis je veoma aktivirajući antipsihotik...

Zato se pije isključivo ujutru!

Doze iznad 15 mg se ne preporučuju, klinički je dokazano da iznad 15 mg, nije nešto ni par % efikasniji u psihotičnom spektru...

A najviše aktivira kada se daje 5 ili ispod 5 mg, jer tada zapravo praktično ne deluje kao antipsihotik nego kao antidepresiv...

Moja doza je bila 10 mg, ali sam i sa 5 bila kao leš. Pretpostavljam da to ide u prilog ovome što si rekao, da antipsihotici drugačije deluju na nepsihotične (moja lekarka je bila, da prostiš, zasrala - od predoziranja kofeinom na Flunisan i prazan stomak je videla psihotičnu maniju)?

A Rivotril...

Ako ga (a verujem da da, kao i 99% nas ovde) piješ duže od par meseci, addicted si, pa zato nema spavanja...

Sve i da ne piješ Bipodis, bez Rivotrila teško da bi zaspala...

Pila sam ga od polovine maja do polovine septembra prošle godine - samo zbog Bipodisa. Uzimala sam najmanju moguću dozu od koje bih spavala 8-9 sati, umesto mnogo veće koja mi je bila propisana. Kad je ovaj izašao iz organizma, brzo sam se skinula, ali uz paralizu sna, ogromnu anksioznost, noćne more i sl.

A što se tiče Bipodisa, prednost jedina jeste što nije toliko sklon povećanju telesne kilaže, ali je zato jako poznat po povećanju rezistencije na insulin, odnosno, kao i Olanzapin i Klozapin, jako brzo, posebno kod osetljivih (genetika, slatkiši, manjak aktivnosti) ljudi, dovodi do diabetesa II.

Ja sam od njega mršavila, na kraju je i mišićna masa počela da nestane.

A da sam dobila dijabetes, jer već imam IR...kunem se, doktorka bi dobila svoje!!!

Znam da imaš F60.3, kažu KAŽU da je Haloperidol, i to u dozama od 2 - 5 mg najbolji od svih antipsihotika.

Čak, F60.3 nije poremećaj psihotičnog spektra, nego ličnosti, i po pravilu, psihotropi su samo add on th poremećajima ličnosti, zbog komorbidnih anksiozno - depresivnih stanja, a u F60.3 se povremeno javlja pseudo psihotičnost, i zato se mora uzeti nekad nekad, povremeno, dok je agitacija i paranoidnost u toku, antipsihotik, najbolje Haloperidol, jer deluje odmah, za razliku od atipičnih, ovih novijih, kojima treba više dana da prodeluju, sem ako se daju intravenozno, a izuzetak je slavni Leponex, koji je zapravo otrov kakvog nema.

Baš ovu logiku sam koristila kad je dijagnoza promenjena i kad sam objašnjavala da nema šanse da uzimam AP - problem je u onome čemu su me naučili, uticaju okoline, a ne u hemiji.

O Leponexu sam čula sve najgore stvari na svetu. A lekari ga hvale. WTF.

A to za Haldol...ne bih se vala usudila. Mene četvrtina Bromazepama dovodi do balavljenja, opuštanja vilice, slinenja, teturanja... O_O

#1429 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,263 posts

Posted 01 September 2018 - 17:42

Ma Leponex...

Nemam komentara za šta mi je sve uradio u životu, od doze 12,5 mg, do 900 mg/d koliko sam pio.

Imao sam i holesterol po 11, trigliceride nešto nezapamćeno, pancitopenie, naravno leukopenia, ali blaža...

Gojenje - HAVARIJA!!

Glukoza 7,8 katkad i viša.

Apetit gigantski.

Par puta inkontinencija urina, nokturalna, prevedeno - upišao se u krevet dok sam spavao.

Konstipacija danima, Laktuloza sirup je jedino pomagao...

Najgore ali najgore od svega je bilo balavljenje...

I to popijem Leponex, ni ne krene sedacija, usta mi zatvorena, sedim, osetim kako kreće pljuvačka niz usta...

Ujutru, probudim se tako da mi do grudi, SVE sa dušekom, i naravno jastukom i posteljinom, i donjom i gornjom bude mokro, a pljuvačne žlezde otečene haos, i žeđ jaka...

Odakle mi toliko pljuvačke, zaista nisam znao...

Stavljali smo najlone one debele, ne znam ni kako da ih nazovem, ko kamionske cerade, zelene, na dušek pa onda preko toga posteljina, ispod jastuka debeli peškir,
na jastuk, 2 peškira za plažu...

Ma kakvi, odmah sutra mokro sve...

Najcrnje od svega je bilo što se ta moja pljuvačka kad se skine čaršaf, jer se svaki dan sve pralo i menjalo normalno, slivala po toj ceradi preko dušeka...

A tek što sam dobijao grand mal epi napade na njemu, auuuuuuuuuuuuuuuuuuu....

ZLO od "leka"...

I navodno u dozi 12,5 mg - max 25 mg pred spavanje, u toku nedelju dana postiže snažan antisuicidni efekat, kurac moj, ja baš tako pio pa se otrovao sa 120 tbl Propranolola od 40 mg, znači 3 cele kutije srokao, 45 minuta cardio - respiratory arresta...

Od 2013. sam ga pio 5 meseci, pa opet 2014. nešto oko 2 meseca, i još, 2015. i 2016. nešto kratko, najviše sam morao prestati zbog tog droolinga.

A Haloperidol je majka.

#1430 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 13 September 2018 - 16:35

Mnogo dobar članak:
https://www.mdedge.c...ty-disorder-how

Imam download, uzela na vreme, jer posle se vidi da ima nekakav paywall...

#1431 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,027 posts

Posted 15 September 2018 - 12:03

iz iskustva znam da za BPD nijedan lijek ne pomaže dugoročno. to će potvrditi i većina drugih BPDovaca  sheep :glasses:
trenutno na tržištu ne postoji lijek koji je indiciran za liječenje ovog poremećaja.
oni koji se koriste su tzv. "off label"

#1432 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,830 posts

Posted 15 September 2018 - 12:46

BDP ovaca :lol:

#1433 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 15 September 2018 - 13:24

Ja sam koza. :P

#1434 kodama_

kodama_

Član

• Members
  • PipPip
  • 47 posts

Posted 16 September 2018 - 16:26

e da ljudi, kakvi ste s bipodisom? vidim da su ga ovde neki koristili pa me zanima da li vas je malo sjebao....mislim da mene i najmanje doze sjebu tipa od 5mg. cesto tresem nogama, nekako mi se skuplja grlo i mislim da mi je tesko da skontam svoje emocije. da li je neko doziveo nesto slicno?

#1435 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,518 posts

Posted 16 September 2018 - 16:49

View Postkodama_, on 16 September 2018 - 16:26 , said:

e da ljudi, kakvi ste s bipodisom? vidim da su ga ovde neki koristili pa me zanima da li vas je malo sjebao....mislim da mene i najmanje doze sjebu tipa od 5mg. cesto tresem nogama, nekako mi se skuplja grlo i mislim da mi je tesko da skontam svoje emocije. da li je neko doziveo nesto slicno?

Mene je uništio. Ali uništio. Ja sam dobila dijagnozu bipolarnog 1, jer sam otišla kod lekarke high na Flunisanu i Pepsi Maxu (nisam ni znala da je nešto poput toga moguće) i pričala o paralizi sna. Pet meseci na tom čudu me je uništilo. Što se mene kao mene tiče, nije za ljude koji nemaju psihozu, a može da te sjebe toliko da će ti trebati meseci i meseci da se oporaviš. Ja sam od jula do polovine oktobra prošle godine bila suicidalna, dugo nisam mogla ni da čitam, ni da pišem, nisam imala izraze lica i još mnogo toga.

Tresenje nogama = akatizija, može da pređe u Parkinsona ili tardivnu diskineziju

Skupljanje grla = ja sam se osećala kao da su mi pluća orah, dvočasovni napadi panike

Kad sam dobila pravu dijagnozu, graničnog, koja je stajala tu u arhivi, ali je gadura nijednom nije pogledala, rekla sam da sam mesec dana pre toga prestala. Nije se usudila da mi ga ponovo uvali. No, sad u maju je probala, "za spavanje". E, NEĆEŠ GA MAJCI.

Sad se pitam da ne ideš ti i kod moje doktorke.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users