Jump to content

- - - - -

MP-3 cudna sprava

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 tinejdjer

tinejdjer

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 5 posts

Posted 05 June 2011 - 18:06

Majka sam decaka koji ima 15 godina.Odlazimo psihijatru od njegove druge godine.Sumnja je bila na autizam,ali sada su ostali neki elementi autizma.Ide u redovnu skolu i sada zavrsava sedmi razred.U skoli pokazuje dobre rezultate.Njegov problem je oduvek bio slaba komunikacija i zavlacenje u neki njegov svet.Zadnjih meseci za odlazak u taj njegov svet izabrao je ovu spravicu koja se zove MP-3.Poceo je da stvara neke cudne ideje koje je potom realizovao.Poslednje sto je uradio mesecima je zvao nasu rodjaku i vredjao je slao joj pretece poruke itd.Posto sam primetila da se to javlja prekomernim slusanjem ovog uredjaja ja sam to uzela i strogo zabranila njegovo koriscenje.Otisli smo lekaru i on je naveo neke rizike psihopatije.I on je bio jako uznemiren kada sam mu detaljno objasnila sta sve to moze da donese.MP-3 nije trazio jedno dve nedelje i sada je ponovo poceo da samnom pregovara o tome da mu vratim.Znaci nije mu zabranjeno da slusa muziku na kompu ili kasetofonu(sto takodje obozava).Jos jedan detalj o nacinu slusanja muzike znaci slusalice na usi i udaranje glavom u fotelji.On kaze da se tada najbolje oseca.Posle takvog slusanje muzike on izlazi napolje i trci bez kontrole,kako mi je posle dugih razgovora priznao da je tada srecan jer je nesto osmislio ne misleci da li je ta ideja dobra ili ne.Ne pije nikakve lekove i ako je lekar mislio da sad uvede lekove ali je to pitanje ostavio otvoreno.Nije pio nikakve lekove od pocetka.Ima tu jos detalja sklon je brojevima znaci pamti datume dane tako da nam kalendar u kuci nije potreban.U mogucnosti je da neki datum u buducnosti kaze koji je to dan ili sve njemu vazne dogadjaje vezuje za datume.Poceo je da odlazi u obliznji park gde su njegovi drugovi iz skole i ako njemu nije bas stalo do druzenja.Ne znam sta da radim kako da mu osmislim dan jer su mu interesovanja jako oskudna.Da li ce se njegova licnost dovesti u red posle puberteta?Optimista sam zato sto smatram da smo na vreme reagovali.Volela bi da cujem jos necije misljenje od nekog ko je imao slicne probleme.

#2 vitez Koja

vitez Koja

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 169 posts

Posted 05 June 2011 - 18:27

View Posttinejdjer, on 05 June 2011 - 18:06 , said:

Majka sam decaka koji ima 15 godina.Odlazimo psihijatru od njegove druge godine.Sumnja je bila na autizam,ali sada su ostali neki elementi autizma.Ide u redovnu skolu i sada zavrsava sedmi razred.U skoli pokazuje dobre rezultate.Njegov problem je oduvek bio slaba komunikacija i zavlacenje u neki njegov svet.Zadnjih meseci za odlazak u taj njegov svet izabrao je ovu spravicu koja se zove MP-3.Poceo je da stvara neke cudne ideje koje je potom realizovao.Poslednje sto je uradio mesecima je zvao nasu rodjaku i vredjao je slao joj pretece poruke itd.Posto sam primetila da se to javlja prekomernim slusanjem ovog uredjaja ja sam to uzela i strogo zabranila njegovo koriscenje.Otisli smo lekaru i on je naveo neke rizike psihopatije.I on je bio jako uznemiren kada sam mu detaljno objasnila sta sve to moze da donese.MP-3 nije trazio jedno dve nedelje i sada je ponovo poceo da samnom pregovara o tome da mu vratim.Znaci nije mu zabranjeno da slusa muziku na kompu ili kasetofonu(sto takodje obozava).Jos jedan detalj o nacinu slusanja muzike znaci slusalice na usi i udaranje glavom u fotelji.On kaze da se tada najbolje oseca.Posle takvog slusanje muzike on izlazi napolje i trci bez kontrole,kako mi je posle dugih razgovora priznao da je tada srecan jer je nesto osmislio ne misleci da li je ta ideja dobra ili ne.Ne pije nikakve lekove i ako je lekar mislio da sad uvede lekove ali je to pitanje ostavio otvoreno.Nije pio nikakve lekove od pocetka.Ima tu jos detalja sklon je brojevima znaci pamti datume dane tako da nam kalendar u kuci nije potreban.U mogucnosti je da neki datum u buducnosti kaze koji je to dan ili sve njemu vazne dogadjaje vezuje za datume.Poceo je da odlazi u obliznji park gde su njegovi drugovi iz skole i ako njemu nije bas stalo do druzenja.Ne znam sta da radim kako da mu osmislim dan jer su mu interesovanja jako oskudna.Da li ce se njegova licnost dovesti u red posle puberteta?Optimista sam zato sto smatram da smo na vreme reagovali.Volela bi da cujem jos necije misljenje od nekog ko je imao slicne probleme.

Posto sam i ja tinejdzer mogu vam reci u cemu je problem vase dete ima adolescensku krizu pronalazi sebe u ovom svetu recimo moj cale je sa 16 godina mislio da je neki supermen sta znam znaci to je sve deo odrastanja..pretpostavljam da slusa rok ili metaliku cim on tako klima glavom jer se uz tu muziku nenormalno udara glavom a to sto trci ulicom moguce da slusa riblju corbu i pesmu radicu sta god hocu ko ce da mi zabrani  addadadaa   samo pazite na dete jer ta muzika moze da mu promeni nacine odevanja i moze da izavove upotrebu narkotika...to sto pamti datume nema veze recimo moj jedan drug pamti tablice od svakih kola to je klasicni opsesivno kompluzivni poremecaj(nadjite na forumu sta je to).moguce da je razvijena i socijalna fobija cim je tako povucen kontaktirajte psihologa i cesto razgovarajte sa njim ako primecujete da vas ne slusa ili ignorira nebojte se samo pricajte iako se pravi da ne slusa slusa verujte mi (iz iskustva govorim)...verujte ovo nije nista strasno svi mi klinci imamo neke svoje tripove...itajte me slobodno sta vam treba preko privatnih poruka jer ja sam jedan od retkih tinejdzer pa mogu da vam pomognem...pozdrav :rolleyes:

#3 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 05 June 2011 - 21:19

Nisam nikakav strucnjak, ali sam dosta pricao sa mojim psihijatrom i procitao u poslednje vreme tone i tone materijala o psihickim poremecajima...
Meni to lici na autisticni poremecaj, mislim Aspergerov sindrom da se to zove, tako nesto, jer iako ima simptoma opsesivno kompulzivnog poremecaja, mislim da nije to...
Zasto ne pitate psihijatra o svim svojim sumnjama kao i o potencijalnoj dijagnozi?
Kad prodje pubertet, doci ce do "smirivanja" nekih simptoma, tako je i meni bilo, a do tada budite jaki i izdrzite...
Ako i ima bas neki poremecaj koji ispunjava dovoljno kriterijuma za dijagnostifikovanje, mislim da ne moze dobiti neku dijagnozu poremecaja licnosti pre 18e godine, tako mi je moj psihijatar objasnjavao...
Uglavnom srecno, i sto kaze moj psihijatar, ne leci se dijagnoza, vec covek kao celina, samo da on bude dobro, a nije bitno sta je bilo ranije...

#4 Guest_Sanja Grows (Gost)

Guest_Sanja Grows (Gost)
  • Guests

Posted 05 June 2011 - 23:25

A jesi nešto pročitao o  autizmu ili Aspergerovom sindromu kad to tvrdiš

#5 tinejdjer

tinejdjer

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 5 posts

Posted 06 June 2011 - 09:29

View PostHyperion, on 05 June 2011 - 21:19 , said:

Nisam nikakav strucnjak, ali sam dosta pricao sa mojim psihijatrom i procitao u poslednje vreme tone i tone materijala o psihickim poremecajima...
Meni to lici na autisticni poremecaj, mislim Aspergerov sindrom da se to zove, tako nesto, jer iako ima simptoma opsesivno kompulzivnog poremecaja, mislim da nije to...
Zasto ne pitate psihijatra o svim svojim sumnjama kao i o potencijalnoj dijagnozi?
Kad prodje pubertet, doci ce do "smirivanja" nekih simptoma, tako je i meni bilo, a do tada budite jaki i izdrzite...
Ako i ima bas neki poremecaj koji ispunjava dovoljno kriterijuma za dijagnostifikovanje, mislim da ne moze dobiti neku dijagnozu poremecaja licnosti pre 18e godine, tako mi je moj psihijatar objasnjavao...
Uglavnom srecno, i sto kaze moj psihijatar, ne leci se dijagnoza, vec covek kao celina, samo da on bude dobro, a nije bitno sta je bilo ranije...

Ne znam mnogo o Aspergerovom sindromu sem onoga sto sam procitala na netu,ali to je jako sturo.Sto se tice psihijatra on je i pre konstatovao da su ostali neki elementi autizma.Dijagnoza pod kojem se moj decak vodi je F83-disharmonican razvoj.U spisku simptoma Opsesivnog kompulzivnog osecaja takodje pronalazim svog decaka.Sto se tice moje izdrzljivosti tu nemam nikakva kolebanja,spremna sam da ucinim sve sto je potrebno.Potpuno sam prisutna u svemu sto se dogadja i sama se edukujem i ako od naseg psihijatra ne dobijam bas neke odredjene savete.Sve je to nekako grubo i onako generalizovano.Mislim da doktor mnoge stvari ostavlja otvorene zato sto je pubertet u pitanju gde se stvari munjevito menjaju.To je moje mosljenje.Sto se tice uredjaja MP-3,od kako sam njegovu upotrebu zabranila dolazim do nekih novih saznanja kad je moj decak u pitanju.Posto je on ovaj uredjaj koristio za odlazak u SVOJ SVET gde je on stvarao neke ideje koje je on kasnije realizovao(tacnije uznemiravanje nase rodjake,vredjanje i.t.d.)a da predhodno ne sagleda posledice gde je pokazao manjak empatije.To mu jako nedostaje i njegov cilj je sada da povrati svoj uredjaj.I zbog toga jako mnogo s mnom prica sto me jako raduje.Moram sada ja da budem jaka da izdrzim da to ne dozvolim,a ako uspem to ocekujem da pronadje nesto novo sto ce ga odvesti tamo gde se on jako lepo oseca.To je ono sto je sada problem.

#6 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 06 June 2011 - 10:26

View PostSanja Grows, on 05 June 2011 - 23:25 , said:

A jesi nešto pročitao o  autizmu ili Aspergerovom sindromu kad to tvrdiš

Jesam, i ne tvrdim, predlažem...
Pročitaj moj post i post posle tvog, pa će ti biti jasno.

#7 Guest_Sanja Grows (Gost)

Guest_Sanja Grows (Gost)
  • Guests

Posted 06 June 2011 - 13:11

Predlažeš što?Nisam pročitala.Jel MR u pitanju?

#8 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 06 June 2011 - 13:25

View PostSanja Grows, on 06 June 2011 - 13:11 , said:

Predlažeš što?Nisam pročitala.Jel MR u pitanju?

Pa pročitaj sve pa ćeš znati što je u pitanju...
Žena ima problem, i traži savete, a ti si bezobrazna jer se prepucavaš sa mnom.
Oladi.

#9 tinejdjer

tinejdjer

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 5 posts

Posted 06 June 2011 - 13:56

Ljudi,ajde da razgovaramo kao civilizovani svet.Mnogo toga korisnog sam procitala na ovom forumu i zato sam izabrala bas vas.Ja ove skracenice nista ne razumem.Sta je to MR?Nemojte da me plasite.Sanja Grows sta znaci ova skracenica?

#10 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 06 June 2011 - 14:22

Nemate zašto da se plašite, biće Vaš sin dobro.
MR je Magnetna Rezonanca koliko ja znam...
Sigurno je da ima nekih smetnji na nivou psihičkog funkcionisanja, i ja sam rekao prethodno o čemu ja mislim da je reč...
Bitno je da on viđa psihijatra redovno i da ima Vašu podršku.
On pokazuje i veliku inteligenciju, posebno time što ima takav kapacitet za brojeve, to je opet znak Autističnog spektra...
Ono što je najbitnije u celoj situaciji jeste da on ispoljava sreću, on funkcioniše na njemu poznat način, ali mu je to prijatno, i to je bitno.
Posebno je dete, sa posebnim načinom života, i trebate da ga podržavate i volite...
Sve je to ok i prihvatljivo dok je njemu dobro, jer nije depresivan ili ne daj bože suicidalan...
Samo pratite njegovo ponašanje narednih godina zajedno sa psihijatrom pa ćete videti šta ćete dalje...
A što se tiče situacije sa MP3 konkretno, Vi ste njegova majka i niko nema pravo da Vam kaže kako da postupite u tom slučaju, i šta da uradite, jer na kraju krajeva niko i ne zna kako bi on reagovao na Vaše postupke.
Moguće je da će ga popustiti s vremenom želja za MP3 uređajem, i neće ga tražiti...
U svakom slučaju srećno, i sve najbolje...

#11 Guest_Sanja Grows (Gost)

Guest_Sanja Grows (Gost)
  • Guests

Posted 06 June 2011 - 17:31

A jel ti poznaješ nekog autistu?Ja poznam.
Ima i test

#12 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 06 June 2011 - 17:47

View PostSanja Grows, on 06 June 2011 - 17:31 , said:

A jel ti poznaješ nekog autistu?Ja poznam.
Ima i test

Poznajem, uz to mi je sestra od tetke defektolog pa sigurno znam ponešto o autizmu...
Na kraju krajeva nije bitno šta ja mislim, ako se vratiš na početak, videćeš da je i psihijatar posumnjao na autizam takođe...
Nije ni bitno o čemu se radi u suštini, već je bitno nešto ako mogu reći "korisno" da napišemo što može koristiti tinejdjer...
Sanja, otišli smo ti i ja off topic...