Jump to content

- - - - -

Paranoja

• Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 23 July 2018 - 08:47

Da li vas muci paranoja, u stvari jel moze neko da mi objasni sta je to tacno paranoja?

#2 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 23 July 2018 - 15:40

Ima li nekog?

#3 merion

merion

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 413 posts

Posted 23 July 2018 - 17:05

Pa recimo kad tripujes da te neko proganja?

#4 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 23 July 2018 - 18:02

A jel moze da bude ako gledas TV npr. neki film i tripujes da to ima neke veze sa tobom?

#5 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 683 posts

Posted 23 July 2018 - 18:48

Pa verovatno da može, ali i verovato da se svako može manje ili više nekad ponašati paranoično a da nema paranoju. Paranoja je psihoza pri kojoj su razum i mozak više kao kod onih koji nemaju neku drugu psihozu, neka osoba može biti skoro uvek u paranoji, dok se drugoj to javlja dnevno kao napadi gde često misli da je progone ili da treba iz nekog razloga da prati nekoga, donosi neosnovane zaključke. Tako nekako sam shvatio, gledao sam dokumentrac na YT pre nekog vremena.
To što pominješ sa  filmom se dešavalo i meni, od prilike je bilo da me na trenutak pogoti, zainteresuje uhvatim sebe kako mi se zenice rašire, onda me neko intezivnije mišljenje o tome drži npr do sutrašnjeg ustajanja, posle sam realan ali bude maštarenja. Češće od toga mi se dešavalo da mislim da se neko naljutio na mene iz nekihi bizarnih razloga, a sa tom osobom realno skoro da nisam ni na nivou poznanika, majka mi ima isto to, u kombinaciji sa lošim čitanjem drugih ljudi i isto takvim nejasnim znakovima ka drugima zna biti čudno i smešno ili sramotno, desilo mi se dva tri puta tokom školovanja, ali valjda nije prava paranoja hah, ma da su mi na lečenju rekli da imam dobre temelje za psihozu.

#6 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 23 July 2018 - 18:49

Upravo sam paranoisao  u vezi sa mojim slikama koje sam postavio ranije. Tada mi nije bilo stalo ako me neko prepozna, ali danas me je bar drmala paranoja zbog toga, kada sam vidio da ostali koriste taj sajt gdje se automatski brisu.

#7 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 23 July 2018 - 18:58

Koliko sam shvatio, paranoja je mnogo cesca, ima je i kod osoba koji kako da kazem nisu bas psihicki bolesni, zvanicno, mislim ima je i kod obicnih ljudi, desava se nekad i kao svakodnevnica?

#8 Dusko123

Dusko123

Član

• Members
  • PipPipPip
  • 54 posts

Posted 25 July 2018 - 15:50

pablo, on 23 July 2018 - 18:02 , said:

A jel moze da bude ako gledas TV npr. neki film i tripujes da to ima neke veze sa tobom?

To se zove ideje odnosa.

#9 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 25 July 2018 - 16:21

Imao sam ja paranoicne epizode, npr kad nesto izgubim da mi je taj i taj ukrao, da doktori eksperimentisu na meni, da me neko izaziva, da mi neko radi o glavi. Sad ne, bas mi ni ne padaju na um takve stvari.

#10 Friedrich91

Friedrich91

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 434 posts

Posted 13 September 2018 - 14:14

Nisam siguran je li to zaista paranoja.. Ili nešto drugo.. Možda će neko znati, kako da to nazove pravim imenom.

Najme..

Kući i u mom mestu sam se naslušao mnogo ogovaranja od ljudi. Na sve moguće nedostatke. Najmarkatniji je u ovome bio moj deda. Nije uvek to radio, ali činio je to sa načinom da to meni jako ostane usadjeno u glavi.
Tako mi je i dan danas ( a pre svega prijašnjih godina ) onaj jako nelagodan, anksiozan, osećaj pod kožom. To se dogadja pre svega kada čujem da neko recimo priča povišenim i dinamičnim tonom na dvorištu ili u nekoj prostoriji u blizini, gde ne mogu jasno da čujem šta konkretno priča. Ako pomislim da ima osnova da je to namenjeno meni, bude jako nezgodno.
Kao posledica toga, krenem da osudjujem sebe, da smišljam već scenarije kako neko tako ili onako priča o meni ili da će se desiti neki "sivo-crni" scenarijo..
Posle toga krenem da se urušavam.

Isto tako kada vidim da neko voli da ogovara, ja već postavim sebi sliku i situaciju u glavi, kako mene mlati.. Isto tako kao nekog sasvim drugog čoveka.. Maltene pravim transfer sebe na mesto neke druge ličnosti..

Jel to tek jako izražena osećajnost ili čak naznaka paranoje?

#11 hajvan

hajvan

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 476 posts

Posted 13 September 2018 - 14:42

Definicija sa sajta enciklopedija.hr

paranoja

paranoja (grčki παράνοια: ludilo), funkcijski psihički poremećaj gl. simptomi kojega su bolesne ideje proganjanja, veličine ili ljubomore. Kod paranoičnh osoba ne propadaju intelektualne funkcije i ne javljaju se halucinacije; one se mogu ponašati posve normalno, dok neki podražaj i okolnosti ne potaknu njihov sklop bolesnih ideja, koje se projiciraju na okolinu. Prema S. Freudu paranoja je izraz potisnutih homoseksualnih želja.

#12 Hyperdrive

Hyperdrive

stereolight

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,050 posts

Posted 13 September 2018 - 16:19

https://en.wikipedia...ttribution_bias

hajvan, on 13 September 2018 - 14:42 , said:

Prema S. Freudu paranoja je izraz potisnutih homoseksualnih želja.

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHA!

#13 archaic_tiger

archaic_tiger

tinejdžer

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,800 posts

Posted 13 September 2018 - 21:08

Šta je smešno? :unsure: Ne razumem...Verovala ili ne,Frojd je zaista zastupao tu teoriju.

#14 pablo

pablo

Napredni član

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 13 September 2018 - 23:12

Frojd je budala, citao sam njegova sranja, pogotovu njegovu studiju Covek Vuk, nikad nisam procitao nesto ogavnije.

#15 Hyperdrive

Hyperdrive

stereolight

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,050 posts

Posted 14 September 2018 - 01:30

Ja se slažem za mehanizme samoodbrane koje je definisao i više ni za šta.

#16 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 366 posts

Posted 14 September 2018 - 01:50

Baš me zanima kako je Freud došao do toga pobogu.... zašto je paranoja izraz potisnutih homoseksualnih želja?

#17 archaic_tiger

archaic_tiger

tinejdžer

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,800 posts

Posted 14 September 2018 - 11:52

Možda sam se ja pogrešno izrazila...Naime,smatrao je da paranoja u nekim slučajevima može biti odraz takvih želja.

#18 archaic_tiger

archaic_tiger

tinejdžer

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,800 posts

Posted 14 September 2018 - 11:57

Hyperdrive, on 14 September 2018 - 01:30 , said:

Ja se slažem za mehanizme samoodbrane koje je definisao i više ni za šta.

Sa druge strane,ja se slažem sa manje-više svim što je govorio (ili mi barem u ovom trenutku ne pada na pamet nijedna njegova teorija sa kojom bih mogla reći da se ne slažem).

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users