Jump to content

- - - - -

Znanje i praznovjerje

• Please log in to reply
47 replies to this topic

#1 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 13 September 2018 - 20:01

Čitao sam jednu zanimljivu knjigu. Zove se : Moć. autor je filozof Bertrand Russell.
On u toj knjizi govori kako je moć ustvari glavni pokretač ljudi. sve što se u povijesti ikada desilo je povezano sa željom za moć. neki ljudi žele biti vođe, neki sluge, a neke moć ne zanima ali žive u svijetu u kojem se sve vrti oko moć i zato se oni moraju odaljiti od tog svijeta. zbog moć npr. bogataš želi uvijek imati sve više i više novca. Donald trump je dobr primjer za to. također razne ljude privlače razne vrste moći. neka luda baba želi kontrolirati sve šta se dešava u njenoj obitelji i u njenoj kući ali bi odbila ako joj se ponudi da bude predsjednica amerike. itd.  Neću sada detaljno sve prepričavati jer me trenutačno zanima samo jedna od vrsti moći koje on tu spominje.

Moć znanja. Moć intelektualaca. Zanimljivo mi je što Russell govori kako se ta moć bazira na praznovjerju. Danas je znanje bitnije nego ikada ali intelektualac više nema moć, ili barem ne toliku moć kao ranije. Danas je znanje dostupno svima a prije tisuću godina recimo papu Silvestra II se smatralo čarobnjakom samo zato što je čitao knjige.
U prošlosti se stvarno znanje intelektualaca shvaćalo kao nešta što nije dostupno običnim smrtnicima.Načitan čovjek zna sve, on ima mistično znanje koje je tebi jednostavno nedostupno i njegova mišljenja ćeš slijepo prihvačati kao točna jer je on "stručnjak"
Vidite možda gdje idem sa ovim :

izgleda mi kao da se u našim bijednim zemljama prema psihijatrima i psiholozima ponaša na sličan način.
koliko ste puta i sami rekli da potraži mišljenje stručnjaka jer vi jednostavno niste sposobni nekome reći koju on bolest ima i koje bi lijekove trebao piti. Bez obzira što već duže od desetljeća imate psihičke probleme, što ste pili sve moguće lijekove, što poznajete puno ljudi sa psihičkim bolestima itd. vi jednostavno nemate to mistično znanje koje imaju psihijatri.
A ako netko otiđe kod psihiijatra, psihijatar će ga saslušati par minuta i odmah će mu sve biti jasno. Odmah će postaviti dijagnozu i propisati lijekova i pacijent mora lijekove ptiti na točno propisan način i nedo bog da uradi bilo šta drugo jer bez obzira koliko on čitao o lijekovima, koliko se raspitivao o tome on nikada neće imati tajno znanje tih "stručnjaka" .
kontate šta hoću reći. način na koji se ovdje često priča o psihijatrima je baš praznovjerje.

kakvo je to znanje koje psihijatar ima a koje je vama nedostupno?

A da ne pričamo o tome da većinu psiijatara njihov posao uopće ne zanima a ne zanimaju ih ni pacijenti. Većina njih nije medicinu ni upisala jer ih to jako zanima i sigurno slobodno vrijeme neće iskoristiti da dodatno čitaju o psihičkim bolestima niti će i na sekundu razmišljati o nekom pacijetnu i pitati se šta bi točno mogao uraditi da mu bolje pomogne. jedino šta psihijatar možda ima je iskustvo sa pacijentima ali to imate i vi donekle. jer poznajete mnoge ljude sa sličnim bolestima, znate kakve su lijekove pili itd. možete sami čitati o lijekovima i bolestima i informirati se itd.

+ fakulteti kod nas su užasno loši. Tu nitko ništa ne nauči a i to malo šta su naučili se zaboravi. Šta neki psihijatar iz država bivše jugoslavije ustvari zna o svojem poslu? skoro pa ništa.

Sjećam se da je jednom jedan član postavio pitanje ovdje : bio je jako nervozan i pitao je da li smije popiti jedan benzos na svoju ruku.
Dobio je naravno odgovor da to nipošto ne smije sam uraditi nego da treba nazvati neku bolnicu i pitati stručnjaka. Ne znam da l ije stvarno nazvao bolnicu ( ne bi me iznenadilo da jeste) ali zar to nije totalno ludilo? taj "stručnjak" koji bi mu se javio bi vjerojatno bila neka nadrkana medicinska sestra koja ga ne bi detaljno o ničemu ispitivala, vjerojatno bi mu odgovorila u jednoj rečenici ali opet je njena riječ zbog nečaga ključna. nez stvarno zbog čega.
taj član sebe poznaje bolje od nje, može se sam informirati na netu o tom lijeku, zna kako je ranije djelovao itd.

ali ne...čak i u takvim banalnim situacijama se mora potražiti mišljenje stručnjaka jer oni imaju mistično znanje koje je nedostupno nama smrtnicima.

Anyway : ja sam siguran da je većina vas bolji psihijatar od samih psihijatara.
Ako vam sama ideja zvuči smiješno ili absurdno mislim da je to baš zato što na psihijatre gledate na taj praznovjeran način. Oni su stručnjaci i imaju znanje koje vama nikada neće biti dostupno jer niste završili medicinski fakultet u nekom bijednom gradu na balkanu.
Sori zbog dugog posta. ako trenutačno i niste bolji psihijatri od psihijatara onda sam siguran da to možete postati. zašto ne? šta to psihijatar zna šta vi ne možete znati i šta ne možete naučiti?

#2 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 13 September 2018 - 20:47

O lijekovima se sve može naći na internetu i na uputama, tu nikakve misterije, psihijatri jedino imaju veće znanje o anatomiji i sl. I to se može naći na internetu ali rijetko ko će to gledati. U svakom slučaju i meni je to prenapuhano, nismo glupi da za sve trebamo pitati doktore. Moja psihijatrica nije znala za wellbutrin i kad sam joj donijela upute od lijeka pročitala i propisala i oni o lijeku uče preko tih uputstava koji dođu u kutiji i preko istraživanja koja se uvijek objavljuju javno

#3 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,300 posts

Posted 13 September 2018 - 22:02

Nevidljiva sjeno, ja sam napisala da se taj član obrati psihijatru. Samo postupam po važećem Pravilniku foruma.

Čl 2.18, stav 16

zabranjeno je

" traženje ili davanje savjeta, odnosno preporuka vezano o vrsti terapije koju bi netko trebao uzimati, kao i traženje ili davanje savjeta vezano uz doziranje  lijekova - za takve savjete molimo obratite se isključivo Vašem liječniku "

Ja sam juče ostala kod psihijatra punih 40 minuta, da, bio je to prvi razgovor ali sam i kod prve psih ostajala i po 40-45 minuta, bez obzira da li se radi o kontroli, psihoterapiji i sl.

Ne znam šta imaš toliko protiv psihijatara. Ovaj moj novi psih je član mnogih Udruženja mladih psihijatara, piše naučne radove, prevodi sa engleskog i na engleski tekstove iz oblasti psihijatrije i zaista je dobar psihijatar i vidi se da voli svoj posao.

Mi ne možemo da dajemo predloge za lekove drugim članovima. Svi smo individualni, jedan lek nekome izaziva blage, drugome teže nuspojave, neko treći nema nuspojave.

Da li bi ti rekao nekome koga boli grlo- uzmi taj i taj antibiotik? Ta xy osoba te posluša i doživi šok, jer je alergična na neku komponentu leka.

Pravim poređenje jer je isto tako i sa lekovima koji se daju u psihijatriji.

Ne uzimamo bezazlene vitamine ( a i oni nekad nisu bezazleni ) ili bombone pa da možemo da ih preporučujemo.

Lekar je taj koji određuje kombinacije lekova i njihovo doziranje.

I nisam sujeverna, daleko sam od toga. Ne bolujem ni od predrasuda.

#4 archaic_tiger

archaic_tiger

tinejdžer

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,832 posts

Posted 13 September 2018 - 22:51

Ne dopada mi se ovoliko potcenjivanje psihijatrije u postu Nevidljive Sjene,da budem iskrena...Ne možemo mi sad tek tako pljuvati po čitavoj jednoj grani medicine (koja je,btw,vrlo verovatno u realnosti daleko kompleksnija i sveobuhvatnija nego što to iz naše perspektive deluje).

A sad,to što psihijatara ima ovakvih i onakvih-to je već neka druga priča...Kao što ima raznoraznih doktora i iz svih drugih oblasti,uostalom.

#5 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 13 September 2018 - 23:26

@Cici

Kao prvo : Ne pišem ovo da bih se svađao ili da bi vrijeđao ili napadao tebe ili druge članove koji tako misle o psihijatrima niti mislim da si ti glupa ako nekome savjetuješ da potraži mišljenje stručnjaka,  samo mislim da pogrešno gledate na psihijatre a to je opet povezano sa općenito pogrešnim mišljenjem o stručnjacima.

Mozda ono praznovjeran trebam staviti pod navodnike. nez kako da se jasnije izrazim... recimo : u toj knjizi koju sam gore naveo Russell govori kako su intelektualci izgubili moć koju su imali nad ljudima kada su ljudi shvatili da i sami mogu postići to znanje koje ima znanstvenik, pjesnik, lječnik, svećenik itd. a čini mi se da što se tiče lječnika mnogi ljudi i dalje na znanje stručnjaka gledaju na "praznovjeran" način.

recimo ovo ovdje:

View PostCicina gazdarica, on 13 September 2018 - 22:02 , said:

Ne znam šta imaš toliko protiv psihijatara. Ovaj moj novi psih je član mnogih Udruženja mladih psihijatara, piše naučne radove, prevodi sa engleskog i na engleski tekstove iz oblasti psihijatrije i zaista je dobar psihijatar i vidi se da voli svoj posao.

To mi djeluje "praznovjerno" . Ok. možda taj tvoj psihijatar za razliku od drugih psihijatara zna nešto o svojem poslu, ali sumnjam da kada je o tebi riječ on nakon 40 minuta ima puno veće znanje od recimo : tebe .

ok. on zna engleski pa može nešto prevesti.
Kako točno zamišljaš tu mističnu organizaciju društvo mladih psihijatara? Je li to skupina mladih genija koji konstantno razmjenjuju i stražuju nove metode liječenja, stalno se sastaju, održavaju seminare itd. ? Ev i ja sam se učlanio u udruženje ljubitelja botaničkog vrta. Oni organiziraju neke izlete par puta godišnje i imaju web stranicu na kojoj prodaju ili poklanjaju biljke. ništa mistično u tome nema niti ti to što si član tako neke udruge daje neko znanje. ako članovi tog udruženja i imaju neko znanje postigli su ga na jednak način kao što to možeš i ti.
On piše naučne radove. Kontaš otprilike na šta mislim kada kažem praznovjerje? kako ti zamišljaš te njegove "naučne radove" ?

ili ovo :

Mi ne možemo da dajemo predloge za lekove drugim članovima. Svi smo individualni, jedan lek nekome izaziva blage, drugome teže nuspojave, neko treći nema nuspojave.

ok. a kako taj "stručnjak" iz bolnice kojeg bi on nazvao to onda može? Zašto on mora potražiti mišljenje stručnjaka prije nego što može popiti jedan banalni lijek za smirenje? On sam sigurno puno bolje zna da li će mu taj lijek naštetiti nego neka banalna osoba preko telefona koja nikada ranije nije pričala s njime i koja će mu dati odgovor nakon minute razgovora. sve o tom lijeku može pročitati a i zna kako mu je lijek ranije djelovao. Šta taj "stručnjak" preko telefona zna a on ne zna?
A da ne pričamo o tome da u tom slučaju telefonskog poziva neće ni biti riječ o donekle dobrom psihijatru neg o nadrkanom doktoru kojeg je zapala noćna smjena.

što se ostalog tiče šta si napisala:
ok sada, zaboravi na sekundu da li ti nekom drugom možeš preporučiti taj i taj lijek. U ovoj temi mi nije toliko bitan taj dio.Nego : da li možeš sam postići znanje koje ima psihijatar ili puno bolje znanje.
koje znanje on ima koje ti ne možeš postići?

i nebitan mi je taj dio sa pravilnikom. Ne mislim ni sam da je dobra ideja da se ovdje preporučuju lijekovi drugim ljudima. zanima me samo to mišljenje o nadnaravnom znanju psihijatara koje nama smrtnicima nikada neće biti dostupno bez obzira šta i koliko čitali. Pusti sada druge ljude... ne moraš njima ni davati savjete,ali da li ih možeš dati sebi bolje nego što to može psihijatar a ako ne zašto ne?

View Postarchaic_tiger, on 13 September 2018 - 22:51 , said:

Ne dopada mi se ovoliko potcenjivanje psihijatrije u postu Nevidljive Sjene,da budem iskrena...Ne možemo mi sad tek tako pljuvati po čitavoj jednoj grani medicine (koja je,btw,vrlo verovatno u realnosti daleko kompleksnija i sveobuhvatnija nego što to iz naše perspektive deluje).

A sad,to što psihijatara ima ovakvih i onakvih-to je već neka druga priča...Kao što ima raznoraznih doktora i iz svih drugih oblasti,uostalom.

I ovo je isto dobar primjer tog praznovjerja. pa da.. kako se samo običan smrtnik poput mene drznio na ovako nešto. pa da.. Ta čarobna znanost psihijatrije je toliko kompleksna da je moj bijedni mozak ne može pojmiti.
Samo ta ideja da bi jedan od nas običnih smrtnika mogao potići jednako znanje kao jedan psihijatar je očito pljuvanje po čitavoj jednoj grani medicine.

ok da ti bude jasnije: zamislimo da svi ti psihijatri znaju šta rade. da li mi možemo postići jednako znanje? mi imamo par prednosti čak : sami već desetak godina bolujemo od te i te psihičke bolesti, ne moramo savladati cijelu granu psihijatrije nego samo taj dio koji je bitan za nas.

a smiješno je uopće pomisliti da je neki psihijatar stvarno savladao cijelu granu psihijatrije.
+ oni su svejedno studirali medicinu i imali su onda koliko već 2 ? 4 ? semestra psihijatrije. kakvo im se to magično znanje teleportiralo u glavu koje je nama nedostižno? Ok. slažem se da ne možemo biti jednako stručni kao kirurg, ali psihijatrija je druga stvar.

ovo što je tigrica napisala bašdemonstrira to praznovjerno mišljenje o psihijatrima.
no offense tigrice.

a kad si već tu odgovori mi na ovo: misliš i da je ista stvar i kod drugih "stručnjaka" ? da li je isto za nas smrtnike nemoguće biti jednako stručan  geograf, historičar, profesor književnosti ako to nismo studirali?

#6 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,300 posts

Posted 13 September 2018 - 23:44

Nevidljiva Sjeno,

Ja poštujem ovaj Pravilnik foruma.

Udruženje mladih psihijatara Srbije sarađuje sa istim Udruženjima iz regiona, i iz sveta. Nema tu nikakve mistike. Ljudi rade, idu na seminare i sl.

Ja ne mogu da znam ono  što zna psihijatar, ortoped, neurolog, oftamolog. Nisam završila medicinski fakultet.

Takođe ne mogu da projektujem zgrade jer nisam arhitekta.

Da li ti možeš da radiš posao u državnoj Upravi, a nisi ni pravnik ni arhitekta, ni ekonomista, a nemaš ni položen stručni ispit za rad u organima uprave?

Da li možeš da radiš kao stomatolog jer imaš znanje o stomatologiji stečeno putem knjiga i interneta?

Navodim samo primere.

Svako treba da radi ono za šta je stručan i ima fakultetsko znanje-mislim pre svega na lekare.

Ja ne mogu da popravim neki električni uređaj jer nisam električar.

Ne bih znala da popravim auto jer nisam automehaničar.

Da li razumeš šta želim da kažem?

Ne posmatram psihijatre i psihologe kao neke moćne ljude. Ne posmatram tako ni glumce, niti novinare, ni pevače.

Na prvom mestu smo svi obični ljudi. Neko je završio ovaj fakultet, neko nema fakultet ali radi nešto što ja ne znam.

Ne možemo iz tog ugla da posmatramo nijednu profesiju.

Da svi znamo sve o psihijatriji, oftamologiji, ortopediji, neurologiji, lekari ne bi bili potrebni.

Da svi znamo sve o elektrici, pravljenju hleba i kroasana, popravci automobila, da znamo da se šišamo,- šta će nam onda električari, pekari, automehaničari, frizeri?

#7 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 13 September 2018 - 23:58

oookkk. hajde pokušat ću ponovo :

Znam da ne možeš biti stomatolog bez završenog fakulteta jer za to nije dovoljno samo znanje stečeno iz knjiga i interneta nego je potreban i praktičan rad koje možeš staći samo na fakultetu.

Isto je tako ako želiš biti kirurg.

Ali ako želiš biti za sebe psihijatar zašto je to nemoguće bez završenog fakulteta? ne moraš ni biti psihijatar za ostale ljude. Neg samo za tebe.

Koje je to tajno znanje psihijatar naučio u tih par semestara na medicinskom fakultetu u nekoj selendri koje tebi nije dostupno?

Ti trenutačno nemaš dovoljno znanje da budeš sebi psihjatar. nemam ni ja za sebe. ali da li to možeš dobiti ako želiš? a vjerujem da želiš jer bi ti to dalo bolju šansu da se izlječiš.

ok ajde ovako pošto i ti čitaš knjige i voliš pisati. da li ti možeš imati jednako znanje o književnosti kao profesor književnosti? Ne znam da li trenutačno imaš dovoljno znanje za to. nego pitam da li to možeš postići bez fakulteta?
a ako je odgovor da . šta je drugačije u slučaju psihijatra?
i da ponovim : ne moraš ni imati znanje o svim mogućim psiičkim bolestima nego samo o onim koje se tiču tebe.

#8 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,300 posts

Posted 14 September 2018 - 00:02

Ne, ne mogu da budem profesor književnosti jer jednostavno, pisanje i čitanje knjiga je jedno, a predavati književnost u srednjoj školi ili na fakultetima je nešto drugo.

Navela sam ti toliko zanimanja, a ti ništa..

Dalje, medicinski fakulteti ne postoje u selima i selendrama.

Definitivno se ne razumemo i napuštam ovu diskusiju, mada mi i dalje nije jasno šta tebi tačno smeta kada su psihijatri u pitanju.

#9 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 14 September 2018 - 00:26

View PostCicina gazdarica, on 14 September 2018 - 00:02 , said:

Ne, ne mogu da budem profesor književnosti jer jednostavno, pisanje i čitanje knjiga je jedno, a predavati književnost u srednjoj školi ili na fakultetima je nešto drugo.

ok. zašto ne možeš? to mi nije jasno. šta oni to nauče na fakultetu što ti ne možeš naučiti ovako? daj mi primjer. Šta to profesor književnosti radi šta ti ne možeš?

da. navela si mi puno zanimanja i slažem se da je za puno tih zanimanja koje si ti navela nužan fakultet. ali za neke druge nije. npr. za profesora književnosti.

šta je on to naučio na fakultetu šta ti ne možeš naučiti bez fakulteta?

#10 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,300 posts

Posted 14 September 2018 - 00:34

U okviru samog fakulteta uči se i o pedagogiji. Ja nisam pedagog. Mogu da držim "čas" o onome šta najbolje znam, a to nije vezano za književnost.

Za svako radno mesto, bez obzira da li se radi o profesoru književnosti ili psihijatru, potrebna je određena škola ili fakultet. Zakon je jasan. Ne može neko sa srednjom školom da bude profesor.

I ponovo te pitam: šta ti smeta kod psihijatara? Molim te, odgovori mi konkretno.

#11 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 14 September 2018 - 01:00

View PostCicina gazdarica, on 14 September 2018 - 00:34 , said:

U okviru samog fakulteta uči se i o pedagogiji. Ja nisam pedagog. Mogu da držim "čas" o onome šta najbolje znam, a to nije vezano za književnost.

Za svako radno mesto, bez obzira da li se radi o profesoru književnosti ili psihijatru, potrebna je određena škola ili fakultet. Zakon je jasan. Ne može neko sa srednjom školom da bude profesor.

I ponovo te pitam: šta ti smeta kod psihijatara? Molim te, odgovori mi konkretno.

Meni je jasno da trebaš imati fakultet da radiš kao profesor književnosti. :P  ne pitam te da li se ti možeš sutra zaposliti u nekoj školi nego da li možeš sama na svoju ruku naučiti sve ono šta studenti nauče na fakultetu književnosti.
Ja sam studirao književnost i u trećem semestru smo stvarno imali jedan predmet o pedagogiji i to je predavala jedna asistentica, imali smo jednu skripticu za literaturu a na predavanja nije bilo ni obavezno dolaziti. na prva dva semetra nije bilo ni riječ o pedagogiji nego samo književnost i gramatika. a to se uči iz knjiga.
btw. mnoge fakultete možeš studirati vanredno. a vanredno studiranje znači da dolaziš samo na ispite. a ispite učiš iz knjiga ili čak ni to neg iz skriptica... ili čak ni to. procure pitanja pa naučiš samo odgovore napamet.  slažem se da bi pedagogija trebala biti bitniji dio tog fakulteta ali čak i da jeste bitniji dio sve bi opet mogao naučiti i bez fakulteta.
na drugim fakultetima je to sigurno ozbiljnije ali kod nas uglavnom nije.
Na fakultetu književnosti učiš jako jako malo o pedagogiji a i to što učiš učiš također iz knjiga. Što se tiče književnosti 100% nisi u pravu. sve šta profesor književnsoti nauči na fakultetu svatko od nas može naučiti i bez fakulteta. čak i ako je riječ o dobrom fakultetu a to ovih naši nipošto nisu. ja znam jednu curu koaj na karti europe nije mogla naći sredozemno more. Ona je danas profesorica povijesti. i dalje nema blageveze o povijesti ali učila je za ispite i položila ih je. na našim fakultetima si uglavnom prepušten samom sebi.

U ovoj temi nije bilo riječ o tome šta meni smeta kod psihijatara
Neg šta mi smeta kod vašeg mišljenja o psihijatrima.

Smeta mi što mnogi ljudi misle da psihijatri imaju neko znanje koje je nama nedostupno i koje se može steći samo u tom čudesnom fakultetu. ti sama ne možeš navesti ni koje je to znanje koje oni steknu tamo a koje ti ne možeš steći. kažeš da Nisu dovoljne samo knjige ni internet nego je potrebno ići na fakultet. ali zašto? kakvo to drugo znanje oni steknu na fakultetu koje ti ne možeš steći?

pošto se razumijem u književnost i povijest ja mogu jako jasno vidjeti da profesori književnsoti i povijesti uglavnom nemaju pojma o čemu pričaju. njihovo znanje je u 90% slučajeva jako malo. Netko tko ne zna ništa o povijesti i književnosti će pomisliti da ti profesori imaju puno veće znanje neg što stvarno imaju.
O psihijatriji i ja znam jako malo ali bojim se da je nažalost situacija slična. Na našim fakultetima ako studiraš književnost ili povijest ti ćeš naučiti jako malo a postat ćeš profesor. Profesor književnosti ne može puno naštetiti djeci. samo im možda može ubiti volju za čitanjem, ali kod psihijatara stvar je ozbiljnija... oni sa svojim neznanjem mogu naštetiti ljudima, a mi pošto i sami ne znamo ništa o psihijatriji ne možemo primjetiti njihovo neznanje i još ih vidimo kao stručnjake u koje je zabranjeno sumnjati.

#12 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,038 posts

Posted 14 September 2018 - 07:54

Nisi u pravu Nevidljiva sjeno, baš naprotiv naši su fakulteti odlični i nezvanično važe za bolje u svetu, a naši doktori, iz raznih oblasti medicine, rade po celom svetu i među njima ima izvrsnih stručnjaka koji drže predavanja po stranim fakultetima i koledžima...
Možemo mi ovde mnogo čitati o psihologiji i psihijatriji, ali mahom svako od nas čita samo ono što ga lično zanima, vezano za neki naš problem koji imamo... dok neko na fakultetu uči o svemu, svim bolestima koje postoje ili su iskorenjene, ali mora se znati sve o tome, postiže se neka sveobuhvatnost u znanju...
Recimo imaš predmet: Intervencije u krizi  ili  Metode kliničke procene... uče se stvari tog tipa, kako da pristupiš nekome, jer ima mnogo ljudi različitih po temperamentu i sposobnosti da sarađuju ili da iskažu svoj problem, a imaju istu bolest recimo, pa tu sigurno ima milion nijansi koje mogu da budu od značaja... uz ostalo što se mora znati o funkcionisanju nervnog sistema...

Ne kažem da nema doktora koji otaljavaju svoj posao, ili ne umeju da povezuju stvari il ih mrzi, toga ima u svakoj profesiji, ali zato su neki doktori ''na glasu''  a neki nisu recimo...

Drugo, ne možemo mi ovde nekome predlagati lekove ili bilo kakvu terapiju, pogotovo ne nekome ko se tek prijavio na forum, i samo napisao par rečenica o tome šta ga muči... to jednostavno nije dovoljno a osim toga ne vidimo ga, nemam sliku kako on izgleda, da li pokazuje znake nervoze, kakav mu je pogled, kako sedi ili hoda, mi ništa ne vidimo, a to svakako daje određeni signal na nešto što može biti značajno...
Pogotovo ako neko navede neke teže simptome, recimo pomišlja na suicid, pa hitno mu treba konkretna pomoć, nema tu mnogo priče i kuckanja po netu, jednostavno mora da se javi doktoru.
Još jedna stvar je i odgovornost za izrečeno. Mora se paziti da nekom ne kažeš nešto što može da mu značajno pogorša stanje, recmo da mu podstakne anksioznost, da doživi napad panike itd...
Imaš recimo neko znanje, ali jesi li siguran da možeš nekom sa sigurnošću reći: imaš to i to i treba da piješ to i to... i javi se ovde za mesec dana da vidimo da li ti je bolje...
Ne ide to tako lako...

#13 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 381 posts

Posted 14 September 2018 - 09:48

Nisi u pravu pogresna. Nasi fakulteti su katastrofalno losi. Ako mislis da su nasi fakulteti odlicni to sigurno znaci da nisi nikad bila na fakultetu s djeluje mi kao da vjerojatno i ne poznajes nekoga tko je isao na fakultet. Ja nisam od nijednog fakultetski obrazovanog covjeka cuo da je neki nas fakultet dobar. I to ne da nasi fakulteti nisu odlicni nego nisu ni za dvojku. Da nasi fakulteti vaze za bolje u svijetu je cisto ludilo. Mozes li naci bilo kakav clanak koji potvrduje tu informaciju?
I kod tebe je cisto praznovjerje u pitanju. Djeluje mi da i ti mislis da je fakultet neko misticno mjesto gdje moras nauciti sve o svim bolestima. Nista ne moze biti dalje od istine. Sigurno kod nas postoji par svjetskih strucnjaka koji predaju u stranim zemljama, ali to su izuzeci.
Kao sto rekoh ja znam koliko su losi fakulteti drustvenih znanosti. Tko zna.. Mozda je med. Fakultet stvarno bolji.
A za dijagnosticiranje drugih cu ponoviti da se slazem da to ne bi smo trebali ni pokusat raditi. Ali daba to ponavljam. Sljedeci genijalac koji ovdje bude komentirao ce opet govoriti kako ne trebamo govoriti drugima koje lijekove da piju iako sam vec rekao da je pitanje bilo nesta drugo.

#14 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,038 posts

Posted 14 September 2018 - 09:59

Nisi u pravu Nevidljivi :D
Ja istina nisam završila fakultet, ali znam dosta ljudi koji jesu.
Moj dobar drug iz detinjstva je završio medicinu, hirurgiju i rekonstruktivnu plastičnu hirurgiju, otišao je posle 30-te u Australiju sa ženom i sinom, žena je takođe doktor, ginekolog, oboje su lako našli posao tamo. Na žalost je poginuo prilikom jedne posete pacijentu u zabiti nekoj, gde je često išao malim avionom, da li treba da kažem i da je tamo položio za pilota tih malih letilica... spremalo se nevreme i svi su mu rekli da nije pametno da leti po takvom vremenu, ali on nije hteo da ostavi pacijenta da se muči ..
Sahranjen je u Australiji uz sve državne počasti...
Znam još sličnih ljudi, lično ih poznajem, tako da ne bih se mogla složiti sa tobom nikako :)

#15 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 14 September 2018 - 10:55

Po rangiranju fakulteta u svijetu ovi ovdje fakulteti su na samom dnu. Što se tiče medicine, svaki medicinar će se lako zaposliti u svijetu jer ih nedostaje. Što se tiće psihijatrije ne određuju oni ništa po svom znanju, nego nagađaju, žalim ali tako je ako je psihijatar iskren i sam će vam to reći, nebitno gdje je studirao jer nema načina još uvijek da se odredi koji lijek kome paše nego ih moraš isprobati. I svaki psihijatar kad počne s lijekovima krenut će na ssri pa idemo jedan, drugi i jad ubode. Ova opća medicina je puno drukčija, tu postoje testovi, nalazi, analize. A psihijatrija je još uvijek jedno veliko nagađanje s malo klimavih dokaza za bilo što. Još uvijek se ne zna ni na kojem principu lijekovi djeluju jer to nije serotonin. Zato i postoji toliko kritike na psihijatriju.

#16 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,300 posts

Posted 14 September 2018 - 11:16

Kruška, da li pričamo o psihijatrima u BiH ili u Hrvatskoj, i da li se misli na fakultete koji su tamo ili na fakultete u Srbiji?

Pogrešna i ja pišemo o fakultetima u Srbiji i o ovdašnjim psihijatrima i lekarima.

#17 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 14 September 2018 - 11:20

naši fakulteti kao i cjelokupno osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje su čista katastrofa.
to treba mijenjati iz korijena.

što se tiče psihijatara Nevidljiva sjena je potpuno u pravu. nikakvo mistično znanje oni ne posjeduju.
bio sam kod psihijatrice koja nikad nije čula za mao inhibitore.
znači ne samo da ih nikad nije propisivala a smatraju se najdjelotvornijim lijekovima za depresiju
nego nikad nije čula za njih. i što bih se ja divio takvoj osobi i veličao njezino znanje.
završio sam i ja fakultet, pa ne znam puno toga.
kod nas svaka budala može završiti fax ako je imalo uporan.

#18 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 14 September 2018 - 11:56

View PostCicina gazdarica, on 14 September 2018 - 11:16 , said:

Kruška, da li pričamo o psihijatrima u BiH ili u Hrvatskoj, i da li se misli na fakultete koji su tamo ili na fakultete u Srbiji?

Pogrešna i ja pišemo o fakultetima u Srbiji i o ovdašnjim psihijatrima i lekarima.

govorim o fakultetima na ovim prostorima, i BIH i Hrvatska i Srbija i CG, na rang listama koje se objavljuju svake godine naši fakulteti su među najgorima i s razlogom. To ti je sve slično obrazovanjove u zemljama bivše Jugoslavije. Slovenija je naprednija, a kod nas u BiH se obrazovanje gotovo nije ni mijenjalo od jugoslavije, osim što su uveli 9 godina osnovne škole, što je totalna glupost, izgleda da samo gledaju kako produžiti školovanje.

govorim o svim psihijatrima o svijetu, postoji puno kritika na psihijatriju kao granu medicine i znanost jer se i ne može zvati znanošću, a dokazi za bilo što su slabi i puno toga je nepoznanica i te kritike često dolaze od samih psihijatara i drugih doktrora. Ne kažem da ne može pomoći, meni je, ali gledanje na psihijatre kao na neke super stručnjake jer su studirali dugo je nerealno, nije da su oni krivi, jednostavno nema drugog načina za propisivanje lijeka nego nagađanje, sad se istražuju neki načini pomoću krvi, snimki, ne sjećam se, ali čitala sam to. A za sada nema načina da se pravilno odredi lijek nego se ide pokušajem i pogreškom. Kombinacije lijekova isto, kombinirat će lijekove koji se smiju kombinirati, a koji se ne smiju piše na svim uputama od lijeka.

porediti to sa antibioticima nije nimalo isto. Za antibiotike se točno zna koji se koristi za koje bakterije i koja im je jačina. Uz to uzimati antibiotike na svoju ruku je daleko gluplje nego uzeti ad na svoju ruku ili neki anksiolitik, jer kod većeg korištenja antibiotika, bakterije stvaraju otpornost, a to nije samo opasnost za osobu koja ih koristi nego za sve ljude, vrlo neodgovorno prema sebi i drugim ljudima.

a to što će neko popiti sredstvo za smirenje bez doktora neće nikome naškoditi jer se te tablete i piju po potrebi, ni jedan psihijatar neće reći da ga zoveš svaki put kad trebaš popiti anksiolitik, nego kažu pij po potrebi jedan, dva ne više i nešto sl.

#19 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,038 posts

Posted 14 September 2018 - 15:10

To rangiranje koje se zvanično objavljuje je stvar politike i raznih interesa u tom smislu, kako smo za još neke stvari oštećeni, mi sa ovog područja, tako je i kod obrazovanja.. ja sam i rekla da smo nezvanično jako priznati, znači nezvanično.
Postoji pojava zvana ''odliv mozgova'' - svake godine na stotine pa možda i hiljade mladih obrazovanih ljudi, ode sa ovih područja u beli svet jer ne mogu ovde da nađu posao a i kad ga nađu, to nije dovoljno, malo su plaćeni, nema mogućnosti za napredovanje i istraživanje itd... mislim, dosta njih koji odu, budu cenjeni i plaćeni tamo, nije da baš loše prođu...
Ne bi to bilo tako da je školovanje ovde toliko loše, a svakako da je barem solidno, to se mora priznati. Sad što se to nikad neće javno reći i napisati, to je druga priča.
Takođe i kako će ko da radi svoj posao, da li će i posle diplomiranja nastaviti da se usavršava, da prati novine u svom području, to je isto druga priča, neko hoće a neko će misliti da je popio svu mudrost ovog sveta i da je sve naučio...

Psihijatrija je dosta mlada grana medicine, pa možda nekih stotinak godina kako se izdvojila kao posebna nauka, pa nije ni mnogo čudno da ide tako loše kako ide, i da se ide sistemom nagađanja i eliminacije, ali nikako ne bih mogla da kažem kako je to znanje ništavno i nepotrebno, kao što nije ni mistično.. nema danas ništa mistično, sve je dostupno i svako može da se informiše o čemu god ali ne verujem da svako može biti stručnjak, samo zato što barata velikom količinom informacija, nije to dovoljno... treba i iskustvo i posvećenost u radu i istraživanju itd...

#20 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 14 September 2018 - 16:05

ne bi rekla da je stvar politike jer se gleda po nekim kriterijima, a sve da je stvar politike i nezvanično gledajući naši ljudi nisu tako cijenjeni vani, jesu mnogi zbog rada i truda koji su spremni uložiti ali obrazovanje je ovdje 0 u odnosu na vani. A evo i zašto, naši doktori nemaju praktičnog znanja nakon završetka faxa nego samo teoriju, na mnogim drugim fakultetima studenti medicine već znaju obavljati jednostavne operacije. Vani na fakultetima rade istraživanja u tijeku studija, kad samo vidim da kod njih djeca imaju neke znanstvene projekte i prave svašta, a mi nismo makeli dalje od učenja definicija. Student u Njemačkoj ima praksu od prve godine studija, naši studenti uglavnom nikad, možda neki fakulteti to i nude, a kad nude to bude kratko, kaže praksa 15 dana :rolleyes:
naši fakuteti se svode na teoriju i pamćenje gomile informacija, njihovi fakulteti se svode na teoriju koja je primjenjiva u praksi i učenje kako će se nešto primjeniti. Naši profesori se igraju na fakultetu igrice zvane "ja sam ovdje Bog pokoravajte se" :D  njihovi su pristupačni. A da ne spominjem masovno prepisivanje koje je tu standard. Kod nas jedan profesor predaje na 3-4 fakulteta :wacko:

nema danas ništa mistično, sve je dostupno i svako može da se informiše o čemu god ali ne verujem da svako može biti stručnjak, samo zato što barata velikom količinom informacija, nije to dovoljno... treba i iskustvo i posvećenost u radu i istraživanju itd..

nije dovoljno, ali koliko je psihijatara posvećeno radu i istraživanju? Ima ih sigurno, ali ne bi rekla da su većina.
ne kaže niko da je znanje psihijatara ništavno i nepotrebno, samo ga malo psihijatara ima i da ljudi malo prenapuhuju to njihovo znanje kao da se ništa ne smije uraditi niti popiti a da ne pitaš psihijatra prije. Da sam ja u to vjerovala još i sad bi tonula u depresiju. Svakome stručnjaku treba pristupiti s kritičkim razmišljanjem, a ne slijepo vjerovati, ako je stvarno stručan onda će se to i pokazati

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users