Jump to content

- - - - -

Jedan pokusaj izlecenja depresije

• Please log in to reply
125 replies to this topic

#41 zvrk77

zvrk77

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 81 posts

Posted 14 September 2015 - 08:54

View PostDave, on 26 August 2015 - 20:02 , said:

Opet isto light,pokusavaj da je prihvatas kad naidje,pusti da te obuzme,nosi je sa sobom,isprati je do vrhunca dok ne pocne da jenjava.Sledeci talas ce verovatno biti manji,sledeci jos manji itd itd, dok potpuno ne nestane,ali to moze da potraje.Pusti da ti se desava.

ovo sam bas pocela primjenjivati i iako sam bila skepticna, nekako djeluje....inace me obuzme jos veca nervoza kad me uhvati anksioznost, al kad se prepustim i kad prodje taj val, lakse se i nosim s tim , umjesto da se na grcevito borimm protiv tog osjecaja

hvala dave :)

#42 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 14 September 2015 - 09:21

Nema na cemu :) .U pocetku kad pocne da se primenjuje emocije su malo jace jer se vise ne potiskuju,pa si privremeno vise senzitirana...,samo nastavi da se suocavas i nastavi da prihvatas uprkos ocajanju i porazima

Decko sa pocetka teme koji se izlecio.Liku tesko ide lecenje na ovaj nacin pa mu je postavio pitanje.Zanimljivo pitanje,zanimljiv odgovor:
http://www.youtube.c...h?v=O7ewzq2q-j8

#43 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 15 September 2015 - 16:23

Claire Weekes kaseta How to recover:
http://www.junior-an...g.uk/relax.html

#44 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 22 September 2015 - 19:38

Par postova vezano za ovo:
Mada nzm,toliko toga se desava u umu da ovo ustvari mozda i nije tako jednostavno.Pravilo je da se prihvati sve sto rade telo i um,ali ono sto mene licno buni su recimo grcevi:Kada panika naidje misici se zgrce,i sad kad pustim paniku da mi se desava misici se ne grce dodatno,ali nekad ne osecam strah ali svi misici se zgrce,tad prihvatim zgrcenost i radim sa njom,pa se smirim unutra.Ono sto hocu da kazem je da se nekad uznemirim zato sto ne prihvatam zgrcenost,a nekad se zgrcim zato sto ne prihvatam paniku,tad spavam na podu da mi se opuste posto su jako bolni.U sustini kao ono pitanje sta je pre nastalo kokoska ili jaje?

Bas sam razmisljao ovo sto si rekla za krevet,mozda ti to telo trazi pa treba da mu dozvolis,mozda ustvari nekad i nemamo kontrolu nad ponasanjem tela.Bas skoro sam primetio da kad primetim da se opsesivno setam po sobi uznemirim se i pokusavam da se borim protiv toga,pa sam poceo da i to prihvatam pa kad primetim da se setam samo nastavim da se setam svojevoljno iako je besmisleno ali se onda smirim jer sam prestao da kontrolisem telo.Isto tako nekad mi se telo zgrci pa su ruke u polozaju 90 stepeni pa onda idem sa njima tako po kuci i posle nekog vremena se vrate u normalu.Mislim da tih cudnih navika moze da se otarasi samo kroz njihovo prihvatanje.Kad mi misli odlutaju pa se vrate gledam se ne uznemirim kad vidim da su otisle pa su se vratile.Kad primetim neki osecaj pokusavam da ga pustim da bude tu kakav je da je,da se dodatno ne uznemirim.Ima i ta stalna svesnost sebe i svojih osecaja,kao da je paznja stalno na sebi,kao da je um izvrnut naopacke,umesto ka spolja on je ka unutra,pa pokusavam i to nekako da prihvatim.Cak kad sam u drustvu pa cutim pocnem da se nerviram,pa se onda vezbam da svojevoljno cutim kad ne pricam.Ima tu dosta stvari,mozda te ne suocavanje i ne prihvatanje nekih od njih podsvesno uznemirava,sad ne znam da li oni mogu da se prihvataju tek kad se malo rascisti panika ili moze i uporedo..i ja sam jos u procesu

Derealizacija:

#45 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 17 October 2015 - 17:28

http://www.youtube.c...h?v=8XC8S_T3tGE

#46 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 27 November 2015 - 21:03

Mogu jos da preporucim i  tai ci,veoma opusta

#47 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,612 posts

Posted 27 November 2015 - 22:07

Meni nije jasno sledece :
''ceo taj ciklus treba da se ponavlja iznova i iznova dok se osoba potpuno ne oporavi,mozda cak i do godinu dana.''

Pa bar na forumu imamo ljude koji se godinama bore protiv anks, depre, napada panike i uvek se vracaju simptomi..
Kako onda ciklus treba ponavljati i do godinu dana, ako se opet vraca?

Kapiram princip i u sustini se slazem ali ne kapiram sta raditi ako se simptomi opet vracaju (sto nije redak slucaj)..

Nisam u mogucnosti da pogledam klipove, a zanima me kakav je stav pomenute dr. o lekovima - ako se pominju.

#48 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 27 November 2015 - 23:31

Simtpomi ce se neizbezno vratiti,tako i treba da bude.

Po mom iskustvu ljudi prave obicno neke greske koje sam i ja pravio:
1.Misle da nesto ovako jednostavno ne uspeva
2.Misle da je dovoljno da se suoce i prihvate jednom i anksioznost ce nestati zauvek,a ustvari treba da se suocava i prihvata opet i opet,to je praksa

Sad odg na tvoje pitanje.Suocavanje znaci da obratis paznju na ono sto osecas,znaci to je neki posao,neka akcija,prihvatanje je vec jasno prihvatis osecaj,pustis ga da bude ti,da te obuzme,nosis ga sa sobom.Sad taj osecaj odn. simpom moze da bude panika,strah,praznina,nekad se ne oseca nista pa se ljudi plase toga i onda se vezba prihvatanje tog nistavila u sebi,moze da bude i zgrcenost pa se i to prihvati itd itd.

I sad konkretno na pitanje.Kada se simtpom pojavi,npr anskioznost treba da se suocis i prihvatis,onda anksioznost nestane na pola sata pa se opet vrati i onda se opet suocis i prihvatis pa anksioznost ode pa se opet vrati posle 45 min pa se opet suocis i prihvatis..znaci to je praksa koja moze da traje i po godinu dana.Jeste posao ali sta ces

Evo bas od reci do reci kako je jedan opisao kako se izlecio ovom metodom nadam se da ce ti ovo pojasniti:"To je praksa,ne moze da se suoci i prihvati anksioznost jednom i da nestane zauvek,anksioznost ce se vracati u talasima,ali sta sam primetio da svaki put kad bi se vratila,vratila bi se sa manjim intenzitetom i intervali izmedju anksioznosti i mene u potpunom miru su poceli da se produzavaju.U pocetku je bila anksioznost 24/7 koja me je pratila gde god sa isao,kada sam poceo da primenjujem suocavanje i prihvatanje,primenio bih,osecao bih se dobro 5,10 minuta a onda bi se anksioznost ponovo prikrala i onda bi se ponovo suozio i prihvatio,i onda bi se vratila 20,30 minuta kasnije,i onda kada bi se vratila,opet bih se suocio i prihvatio,to je proces.Ali svaki put kada se suocis i prihvatis 1.uvidjas u sebi,u svom iskustvu da uspeva da se otarasis anksioznosti,2. postajes uzemljeniji.To je efektivnost suocavanja i prihvatanja,iako izgleda jako jednostavno to je veoma dubok PROCES,meni je trebalo cele dve nedelje suocavanja i prihvatanja svaki put kad bi se anksioznost vratila,da bi konacno trebalo da prodju dani da bi se anksioznost vratila,sada mogu da prodju meseci bez nje,i sada kad osecam da mi se anksioznost prikrada ja je pustim nekako da lebdi a ako postaje gora i gora i gora samo se opet suocim i prihvatim je,tako postajem uzemljeniji i u principu  ucim kako ja funkionisem,kada prihvatim strah postajem transparentan  prema strahu.Mislim da promenom nacina na koji posmatramo anksioznost mozemo da je izlecimo i ja sam licni primer.Cak sam i lekaru rekao da sam primenjivao suocavanje i prihvatanje tokom par nedelja i moja anksioznost je nestala,rekao mi je pa dobro ne mogu da poreknem rezultate."

Tako da eto,nekome treba duze nekom krace,evo sta je doktorka rekla o lekovima:"Postoji mesto za lekove,znam da je mnogo napisano o lekovima narocito u zadnje vreme,postoji mesto,neki ljudi su toliko senzitirani da je skoro van njihove mogucnosti da udju u paniku,da udju u simptome i prihvate potpuno,rekla sam skoro.Postoje ljudi koji ne uzimaju lekove,i oni koji ih uzimaju,ali ja to nikad ne trazim od njih,oni koji hoce ja ih podrzavam i mislim to je dobro,ali oni kojima su lekovi potrebni pobrinem se da ih dobiju u toj fazi,na dva nacina,pobrinem se da dobiju dovoljno ali ne previse.I dalje zelim da osecaju dovoljno panike da znaju da moraju da vezbaju suocavanje i prihvatanje i plutanje.A onda postoje trenuci kada su potpuno iznureni od vezbanja da im je potrevan odmor od njega na neko vreme,a lekovi  mozda samo i na jedan dan ce im dati taj odmor.Lekove mora da nadzire njihov lekar"

Znaci svaki put kad se vrate simptomi,odn napad panike ili sta vec,treba da se primeni suocavanje i prihvatanje,simtpomi ce se vracati ali ce vremenom da slabe i na kraju da nestanu.Na kraju vise nece biti ni vazno ako naidju ili ne jer se izgubio strah od njih kroz toliko suocavanje i  prihvatanje,znaces kako da izadjes na kraj sa njima ako se pojave nekad i to je to.Kao neki proces navikavanja na simpome da bi se na kraju izgubili,proces desenzitizacije kroz vezbanje suocavanja i prihvatanja.Pretpostavljam da se ljudi bore godinama jer ne vezbaju su i pr.
Ako ti jos ne bude jasno slobodno pitaj ovde ili  na pp,mogu da ti objasnim dok ne ukapiras potpuno.

#49 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 28 November 2015 - 00:14

E da rekla  jos da je retko prepisivala lekove ali da za neke imaju svoje mesto,u pocetku.I ako se dobro secam ali nisam siguran da se moze ako se tako oseti,da se smanji doza na svoju ruku ali ne i poveca.

#50 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,612 posts

Posted 28 November 2015 - 13:10

Hvala Dave.:)

Ukratko - ako sam dobro skapirala - sustina je u potpunom prihvatanju simptoma, kojih god, i prepustanju njima..
koliko god intezivni bili...? Jesam u pravu?

Elem, mozda cu imati jos nekih pitanja, ali najpre da prostudiram.

#51 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 28 November 2015 - 16:29

Da,bas tako,to je to.Samo pokusaj,evo i zvrk je lepo objasnila na pocetku ove strane.
Ako budes imala jos neke dileme slobodno pitaj :)

#52 desing

desing

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

Posted 29 November 2015 - 23:44

Zanimljiv pristup za koji sam vec prije čuo i čitao na nekim drugim stranicama. Neke od metoda vec dugo i sam znam, poput suočavanja sa konkretnim strahom. Primijenivao sam to više puta u prošlosti i svakako je davalo rezultate. Sto se tiče iznenadnog paničnog napada sa njim se baš jako dugo nisam susreo mada koristim anksiliotike. Nisam nikada ni imao problem sa njima(možda nekoliko puta u životu ali jako davno). Više me muči GAP i OKP koji mi nikada nije dijagnosticiran ali pojavi se s vremena na vrijeme. Moram malo prostudirati ove linkove. Hvala na postavljanju, možda nešto upali :)

#53 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 01 December 2015 - 23:04

Nema na cemu :) .Reko meni je pomoglo pa da postavim

#54 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 05 December 2015 - 23:05

http://flowingzen.co...s-qigong-saves/

#55 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,612 posts

Posted 06 December 2015 - 13:02

Ja bih tako volela da ova metoda uspe, deluje jednostavno ali nije bas..

Elem, meni i kad samo pomislim na simptome ili se oni pojave ''negde u daljini'', da kazem - kao mogucnost
uhvati odmah i ment. i fiz. napetost u smislu da je organizam odmah u nekom gardu da se brani..
To me uhvati za nekoliko sekundi, a zatm i nervoza sto mi se to desava po milioniti put:(

Na stranu napad panike, govorim najpre o anksioznosti (koje je u stanju da me drzi danima) propracena svim mogucim simptomima,
a na sve to ogromna nervoza :(

Od kada sam procitala temu (a ipak treba jos da je prostudiram) uvek mi proleti misao, Dave, iz tvog potpisa - pusti da ti se desava..
To traje par sec, da bi opet krenuo grch i negativnost u svim oblicima i spremnost na borbu :(

#56 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 06 December 2015 - 15:00

Trebalo bi da uspe,mnogima je uspelo...

To sto prihvatas samo na par sekundi je dovoljno dobro,tako je svima,cak je i ova doktorka rekla u pocetku cas prihvatate cas ne prihvatate.Tipa prihvatas tri sekunde osecaj straha,a sledeci put kad se javi mozes da prihvatas pet sekundi i ovaj put je manje strasan osecaj jer si se u te tri sekunde prethodni put vec malo navikla na njega,i tako se polako navikavas na simptome kroz ta povremena prihvatanja,zato je to proces, na kraju mozes da zaspis usred napada panike.Mirno i potpuno prihvatanje dolazi posle nekog vremena,u toku procesa svaki osecaj dolazi zajedno sa strahom od njega iako se to ne primecuje,npr tuga dolazi sa strahom,grc sa strahom,strah sa strahom,i kroz ta povremena suocavanja i prihvatanja taj drugi strah se postepeno gubi i na kraju moze mirno da se prihvati tuga grc i strah.

Ja sam bio uplasen od milion simptoma,jedan od njih je bio i osecaj hladnoce,uvek bi pomislio kako dobijam  temperaturu i groznicu tako da je taj osecaj hladnoce dolazio zajedno sa strahom,ali posle milion kratkih suocavanja i privatanja osecaja hladnoce navikao sam se na njega i sada dolazi bez straha.

Kad ti posle straha dodje grc to je normalno,to nije nesto sto ti prouzrokujes iako mislis da jeste,grc je isto simptom kojem treba da se prepustis,znaci naidje strah,prihvatis ga,pa naidje grc i prihvatis i njega,pusti da ti se telo i misici zgrce i hodaj sa zgrcenim telom,makar i na par sekundi-mirno prihvatanje.Sad naravno da u pocetku ne moze da bude savrseno ali bitno je da nastavis da pokusavas makar to trajalo i na momente,to je dovoljno.Npr kad hodas ulicom i primetis da ti je lice ukoceno i vilica zgrcena,nastavi da hodas sa zgrcenim licem i ukocenom vilicom.Nekad je unutrasnji pogled non stop na osecanjima,to je normalno pa i to treba prihvatiti makar i na par trenutaka,ima raznih osecaja,tuga,vec pomenuti spazam misica itd...Kroz ta povremena prihvatanja polako se navikavas na simptome i menja se navika borbe.I dok prihvatas osecaj pokusaj da ga se ne plasis,samo ga pusti da bude tu,makar i na trenutak.

Evo sta je doktorka rekla u vezi sa tim:"Cesto mi se dogadjalo da pacijenti koji pate od nervnog sloma napustaju ordinaciju ushiceni i ubedjeni da su  izleceni,verujuci da su napokon pronasli magicni stapic.Samo nakon par dana vracaju se razocarani i depresivni,iako su bili upozoreni da cinjenicu da ce se to mozda dogoditi.Iznova im objasnjavam da je nervima potrebno vise vremena da odreaguju na novi pristup. Vas cilj je mirno prihvatanje,uprkos odlozenom oporavku.Medjutim,premda imate razumevanje i pokusavate da ostvarite pristup mirnog prihvatanja,to u pocetku nije nimalo lako.Nemojte se razocarati zbog toga.Za pocetak je dovoljno da misli usmeravate u pravcu prihvatanja.Vremenom,usledice i samo mirno prihvatanje."

Tako da znam kako je,stalno si  u haosu i mislis kako nece uspeti ali samo nastavi da se suocavas i prihvatas iznova i iznova uprkos ocajanju i haosu,sve dok se potpuno ne oporavis.Cela filozofija moze da se  sazme u jednu rec-prihvati,sve sto rade telo i um.Ali opet to je proces koji ide kroz ponovljeno suocavanje i prihvatanje makar i na samo par trenutaka svakog dana.

#57 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 15 December 2015 - 14:53

Cini mi se da me od straha  vise plasi to sto mi je paznja stalno prikovana za strah i druge osecaje pa pokusavam to da prihvatim,to je isto jedan od simptoma koje bi trebalo prihvatiti,paznja koja je non stop na sebi i na svojim osecajima zato sto su tako jaki.
Covek je u procesu lecenja ovom metodom pa je ispricao svoj dozivljaj,nije lose

https://www.youtube....ockMan58/videos

Edited by daissy, 15 December 2015 - 19:56 .
zabranjeno je linkovanje ka drugim forumima i sajtovima zbog reklamiranja

#58 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,612 posts

Posted 16 December 2015 - 17:50

''...me od straha  vise plasi to sto mi je paznja stalno prikovana za strah i druge osecaje pa pokusavam to da prihvatim,to je isto jedan od simptoma koje bi trebalo prihvatiti,paznja koja je non stop na sebi i na svojim osecajima zato sto su tako jaki...''

Isto je i kod mene..previse sam razvila tu osetljivost za simptome i primetim nesto sto pre par godina i ne bih..
To je kao neka vrsta hipervigilnosti - pojacana paznja...

(sta sve treba pobeditiii :/)

#59 Dave

Dave

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 16 December 2015 - 21:20

ha ha stvarno,toliko toga ima,cini mi se da je prihvatanje kljuc ali nije lako pohvatati sta i kako prihvatiti.Samo pokusaj da kad ti se paznja prikuje za osecaj,koji god, da je pustis da bude prikovana,ne pokusavaj da se izmigoljis.I doktorka kaze toliko dugo ste imali paznju na sebi,naravno da ce te to i dalje raditi,tako da prihvatate cak i to.

#60 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,612 posts

Posted 17 December 2015 - 12:19

Da, ali toliko toga treba prihvatiti..Deluje jednostavno i lako ali nije, uopste.

Jedino sto mogu da kazem, posto imam velikih problema i sa nervozom (a sa sim nemam :( ),
nema sta me ne moze iznervirati  i u svemu vidim potencijalnu ''opasnost'' od nerviranja
- sinoc me je opicila nervoza i bar na par sekundi sam uspela da je smirim (usl. receno) tako sto sam je prihvatila odn. pustila da mi se desava.

Jbt, ali ne ceo moj zivot ja moram da primenim prihvatanje..:/
Verovatno treba i da prihvatim da prihvatim prihvatanje :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users