Jump to content

- - - - -

Izbjegavajući poremećaj

• Please log in to reply
102 replies to this topic

#101 Tovar

Tovar

MAGARE

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts

Posted 18 March 2017 - 22:03

Sami pojmovi poremećaja ličnosti i fobije se duboko razlikuju. Poremećaj ličnosti je puno širi i manifestira se na mnogo širem spektru situacija, dublje je ukorijenjen u ličnost. To ovako površno kako vidim razlike. Neka neko bolje upućen nadopuni ako želi.

View Postkruška, on 18 March 2017 - 21:33 , said:

čitala sam da ga hoće sjediniti, šta je bilo s tim ne znam, moguće je da su ga sad izbacili iz dijagnoza u drugim zemljama, a ovdje se svakako nikad ne dijagnosticira

View Postsecerlema, on 18 June 2016 - 17:24 , said:

Dijagnostikovan mi.

Izbegavajuci poremecaj licnosti sa sizotipnim elementima

jebi ga

Evo na prošloj stranici.

#102 BurnInHell

BurnInHell

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 321 posts

Posted 18 March 2017 - 23:56

View Postkruška, on 18 March 2017 - 15:43 , said:

sve to su i simptomi soc. fobije, ja zaista nemam pojma po čemu se taj poremećaj razlikuje od sf, možda sam to već i pisala

Alden and colleagues in their review paper on this topic make a good point: If you look at the definitions of these two conditions given in the Diagnostic and Statistical Manual for Mental Disorders, the overlap between teh two conditions makes sense:  The definition of Social Phobia focuses on performance situations, but it includes difficulty with dating and friendships. These latter difficulties are a core feature of Avoidant Personality Disorder. It is not surprising, then, that there would be significant overlap between two conditions that are defined in similar ways.  This is the reason that some expert believe that the two disorders reflect the same underlying problem, with Avoidant Personality Disorder merely constituting a more severe and persistent form of Social Phobia. This is why some believe that the two disorders should be combined for future incarnations of the DSM into a category of Social Anxiety Disorder.

#103 archaic_tiger

archaic_tiger

Ruminatio

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,239 posts

Posted Yesterday, 11:55

Ja bih,iz nekog svog ugla gledanja,razliku između socijalne fobije i izbegavajućeg poremećaja opisala tako da osoba koja boluje od SF još i može da ima donekle očuvano (kakvo-takvo) samopoštovanje i makar donekle očuvanu pozitivnu sliku o sebi i nekim svojim sposobnostima...Dok,nažalost, osoba sa izbegavajućim poremećajem nema faktički nikakvo samopoštovanje (u prevodu-nema poštovanje takoreći ni prema jednom jedinom segmentu svoje ličnosti). :( Eto,to bi bila neka najosnovnija razlika po meni,najkraće rečeno...Možda i grešim,ali to bi bilo iz nekog mog ugla gledanja.

Iskreno mislim da je izbegavajući poremećaj ličnosti jedan veoma ozbiljan poremećaj,i da u suštini nije ništa "lakši" niti "manje ozbiljan" nego,recimo-granični ili paranoidni poremećaj ličnosti,na primer...Možda se neće baš svako složiti sa mnom u tome,ali ja zaista tako mislim.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users