Jump to content

Samopovredjivanje (Self-harm)

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#21 turtle

turtle

Baby

• Members
  • Pip
  • 22 posts

Posted 02 December 2012 - 03:02

TPL nadam se da je sada sve u redu s tobom i sa tvojom kćerkom.

Ja se recimo ne sramim ožiljaka, oni su mi svojevrsni podsjetnik na ono što ne smijem raditi, ono što sam napravila loše i što ne smijem više ponavljati.
To je jedan od razloga zašto se samoranjavam, drugi je kada sam povrijeđena, ljuta... Onda se samo nagutam tableta, bilo kojih imam doma i režem, do kuda ide. To me nekako smiri, smiri moj bijes. Ne znam kako bi vam to objasnila.
Na sreću imam  kožu koja se jako brzo obnavlja, ( jednom kada sam bila mala sam pala sa bicikla i oderala cijelu lijevu stranu lica,i to jako, sada, nema ni ožilja niti ikakvog traga da sam ikad pala s tog bicikla, a mislila sam da ću biti uništena zauvjek ) u biti,  imam ožiljaka po rukama, jako puno, ali dosta ih se ne može zamijetiti ovako na prvu. Jedino ovi friški, ali nije me sram toga. Više me strah tuđe reakcije.

#22 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 665 posts

Posted 05 November 2013 - 21:04

Godinama imam problem sa self harm-ingom ..vec duze vreme se ne povredjujem ali cim vidim nesto ostro(zilet,noz,makaze..) uzbudim se,i zamisljam divan osecaj zabijanja tog predmeta u moju kozu,kako da se izborim sa tim? ako pocnem opet da se secem izgubicu rat sa sobom i znam da ce mi biti teze ali ne mogu se odupreti. :mellow2: :mellow2: :mellow2:

#23 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 06 November 2013 - 00:17

Ja sam se samopovređivala jer sam se tako oslobađala jakih osećanja tuge i samosažaljenja, nekad besa prema sebi kako kad koje osećanje je bilo prisutno. Kao mlađa sam se samopovređivala jer sam se tako nesvesno kažnjavala za to što "ne vredim", za to "što nisam dovoljno dobra da bi bila voljena" i onda nakon što bih se isekla osetila bih olakšanje, kaznila sam sebe sad mogu malo da budem mirna, jer sam dobila kaznu za to,  kasnije sam to radila da bih osetila nešto a potom da bih kaznila sebe jer sam depresivna. Sve u svemu uzrok svega toga je okrenutost besa ka sebi. Treba preusmeriti ta osećanja besa ka spolja i ne kažnjavati sebe. Nije ovo bilo nikakvo preterano samopovređivanje ali znala sam da isečem dobro podlakticu :)
Pokušaj da racionalizuješ ta osećanja koja se jave pritom i kaži da više ne želiš da kažnjavaš sebe. Jednostavno kaži da nećeš jer to nema smisla, i izbaci taj bes nekako spolja, nisi ti kriva :)

#24 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 06 November 2013 - 03:20

View Postnnnn, on 10 November 2012 - 21:56 , said:

Odličan je video, baš mi se sviđa, baš je sve lepo dočarala, kao da gledam sebe.

#25 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 06 November 2013 - 08:29

prestala sam sa seckanjem, sad se mucim na pokretnoj traci do kolapsa

jel to spada u self-harm?

#26 ^S_F^

^S_F^

Član

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 127 posts

Posted 03 March 2014 - 22:58

Ima li nekoga ovdje ko to radi? Radio je? Puno, puuno sam citala o tome u fazama depresije. A onda mi je jednog dana prelila casa i zapravo sam se isjekla. Mehanicki sam uzela iglu i spric i krenula u kupatilo da izvadim sebi krv, zasto, ne znam. Ali sam onda zapravo skinula iglu sa sprica i 'iscrtala' par linija. I sto je najgore, jeste mi bilo lakse. Evo, proslo je vec 10ak dana ako ne i vise i nisam to opet radila, trudim se da i ne mislim na to, ali onda pogledam ruku, vidim oziljke i iznova mi krivo. Dugo sam se pitala kako nesto takvo moze da razvije zavisnost, ali sada shvatam. Nije u pitanju bol, niti je u pitanju krv, radi se o instant olaksanju. Kao da sa krvlju istice i dio bola i pritiska iz grudi.
Jelo me danima sta sam uradila, cak sam i ruku skrivala. Onda sam na kraju, u afektu i priznala momku,, bio par dana ljut na mene, i obecala sam sebi i njemu da to vise nikad necu uraditi, ali povremeno.... pa povremeno mi se vraca ideja. Eto, toliko sam htjela da kazem, cisto da izdusim poslije katastrofalnog dana. Hvala onome ko procita

#27 Guberevac

Guberevac

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 723 posts

Posted 03 March 2014 - 23:17

Transfer emotivnog bola u fizicki bol sa kojim imas vise iskustva..a gledanje svoje krvi je osecaj da si ziv repersonallizacija...

#28 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 04 March 2014 - 00:16

Momak je bio LJUT?! To je prilično nezrela i ružna reakcija u takvoj situaciji...
http://www.depressio.../posts/170-171/
Posted Image
Posted Image

Elem, imam iskustva, ja sam to koristila kada nisam umela drugačije da iznesem jak emotivni bol iz sebe, za smanjivanje suicidnih tendencija, za smirivanje, ili kada sam u nekom teškom periodu spremala paralelno i ispite - da olakšam ceo taj proces sebi, bilo mi je kao neka droga, samopovređivanje pa je sve malo lakše pa učim i tako u krug. Ne preporučujem nikome da upadne u taj krug ako može da izbegne jer je prilično addictive i onda još i od toga moraš da se odvikavaš. Kratkoročno pomogne, dugoročno je sranje i zakopavaš se dublje, kao i sa drugim lošim mehanizmima odbrane, uostalom.

#29 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,128 posts

Posted 04 March 2014 - 00:49

Ja sam...Nemoj,kajaćeš se! Ja sam to radila po celom telu...Imam ožiljke i imaću ih DO KRAJA SVOG ŽIBOTA.... Zvučili ti ovo zanimljivo? Zamisli leto ti na moru, jezeru, kupaći..a ono posekotine... Malo je...hmm...  E zato ja mogu da se oprostim sa kupaćim kostimima :) ili da idem sa jednom rukom preko stomaka a drugom preko grudi i duži šorc da sakrijem noge..... Skrivaje čoveče! Moram da se sakrivam! Da sakrivam gluposti koje sam nekada radila...Isto sam bila zavisna, radila sam ih 1,1 ipo godinu... I prestala...I evo sada već 2 godine nisam to radila... I preživljavam :D .. Nemam potrebu...

Nemoj ni ti! Zaustavi to sranje dok još možeš! I nema 'samo još jednom' , 'neću više samo sada' ... Od toga nema vajde.... Sa obzirom da si to ovde na vreme napisala neće biti puno muke oko prestajanja......
Ne pomaže veruj mi ništa...Shvatićeš to kada prekineš stim ...

#30 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 04 March 2014 - 02:26

Nemoj da se opraštaš od kupaćih kostima zauvek. Pa šta ako imaš ožiljke? Vidiš kako kaže u stripu... "battle scars" :)
Ko osuđuje, njegov je problem.
Mislim, ja tako to gledam.
Nemam ožiljke po celom telu ali imam na podlaktici a iskreno kad je bilo +40 letos nisam htela da nosim majice dugih rukava osim ako je bilo baš krvavo i upečatljivo. Samo me je jedna osoba jednom pitala šta mi je to na ruci i ja sam rekla da ne bih da komentarišem. Neki su gledali, videla sam krajičkom oka, ali normalno je valjda i da ljudi budu znatiželjni.

#31 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,128 posts

Posted 04 March 2014 - 05:34

View Postdepresivna_osoba, on 04 March 2014 - 02:26 , said:

Nemoj da se opraštaš od kupaćih kostima zauvek. Pa šta ako imaš ožiljke? Vidiš kako kaže u stripu... "battle scars" :)
Ko osuđuje, njegov je problem.
Mislim, ja tako to gledam.
Nemam ožiljke po celom telu ali imam na podlaktici a iskreno kad je bilo +40 letos nisam htela da nosim majice dugih rukava osim ako je bilo baš krvavo i upečatljivo. Samo me je jedna osoba jednom pitala šta mi je to na ruci i ja sam rekla da ne bih da komentarišem. Neki su gledali, videla sam krajičkom oka, ali normalno je valjda i da ljudi budu znatiželjni.

Aaaaa gledali su i mene...Tad me to nije interesovalo...Ali sada...Sad hoću da umrem od blama x_x ..... Ahahahah ma šalim se kažem imala sam šizofreničnu mačku,duga priča .. blabla ...

#32 Shone

Shone

Šišteća Plovka

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,203 posts

Posted 04 March 2014 - 07:21

Ja bih onda po vama trebao da stavim kesu na glavu koliko imam oziljaka :D
Treba se samo opustiti,k'o na slaufu,nije niko umro od psihickih simptoma i to treba sebi uvijek ponavljati kad zapadnete u bedak.
Ja nisam imao sizofrenicnu macku ali zato imam pekinezera koji ne jebe zivu silu i sa kojim nisam nikada bio na Ti,omakne mu se ponekad da ne rezi na mene ali to je obicno za velike praznike,inace pored njega imam jos i 2 kornjace stare preko 10 godina ako nemaju i vise i zlatnu ribicu pa sam kao u zooloskom vrtu,doduse ribicu volim,odmara me kad gledam u akvarijum.

#33 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 04 March 2014 - 10:12

ja sam to radila bukvalno otkako znam za sebe, prvo sam se cesala noktima do krvi pa sam pocela da se izivljavam na zanokticama da bih presla na noz i ostre predmete. meni su ruke skroz u oziljcima, lazem da je to od psa kad me neko pita...
pprestala sam sa tim, mada navika da se cesem jos uvek je tu...
od toga covek postane ovisan

kao da zelis da pobegnes iz svoje koze...

#34 zanovijetak

zanovijetak

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 432 posts

Posted 04 March 2014 - 20:46

grebem lice do krvi...imam rane...stalno...
neki dan sam pocupala trepavice...kud ces dalje

danas sam opet izgrebala lice, one krastice kad se naprave...i tako radim iznova i iznova...nestajem...ne mogu si pomoci...

#35 dulettps

dulettps

Baby

• Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 04 March 2014 - 21:15

Nikad mi nije palo na pamet da to radim, niti verujem da bi doslo do toga. Nemojte to raditi nikako, kad vam naidje, pozalite se nekome i idite odmah kod doktora, postoji resenje. :)

#36 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 04 March 2014 - 21:33

Evo kako ja sada da odem kod doktora u 2130 uveče? I šta da kažem? Kod kog doktora uopšte?
Problem je što je to misao koja dođe kao impuls.
Sve što mogu sada da radim jeste da se zainatim eto protiv tog impulsa i skrenem sebi misli nečim, npr. forumom, ali pitanje kada će se impuls vratiti.

#37 dulettps

dulettps

Baby

• Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 04 March 2014 - 21:56

Po meni je najbolje onda pozaliti se nekom da te taj spreci. Uvek postoji hitna koja radi stalno.

Zapravo, ne znam koliko pali to zabranjivanje, verovatno je tesko nositi se s tim, ali treba sigurno puno raditi na emocionalnom planu.

#38 Guberevac

Guberevac

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 723 posts

Posted 04 March 2014 - 22:15

View Postdepresivna_osoba, on 04 March 2014 - 21:33 , said:

Evo kako ja sada da odem kod doktora u 2130 uveče? I šta da kažem? Kod kog doktora uopšte?
Problem je što je to misao koja dođe kao impuls.
Sve što mogu sada da radim jeste da se zainatim eto protiv tog impulsa i skrenem sebi misli nečim, npr. forumom, ali pitanje kada će se impuls vratiti.
U Beogradu npr. samo Laza Lazarevic prima urgentno...

#39 dulettps

dulettps

Baby

• Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 04 March 2014 - 22:25

Zao mi je, hteo sam samo da pomognem nekako.

#40 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 665 posts

Posted 05 March 2014 - 00:26

Radila - od 14. do 19.god oziljci,oziljci i oziljci to je sve sto je ostalo,nije mi bilo bolje samo gore , to je uzasna zavisnost...ne secem se vise od godinu dana :)