Jump to content

Mirtazapin (REMERON, MIRZATEN, CALIXTA)

• Please log in to reply
396 replies to this topic

#1 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 20:43

Mirtazapin je noviji antidepresiv. Koristi se za ublažavanje simptoma depresije, poput osjećaja manje vrijednosti, krivice, tuge, gubitka volje i interesa za svakodnevne aktivnosti. Mehanizam djelovanja nije točno poznat. Neki rezultati pretkliničkih ispitivanja sugeriraju da mirtazapin povećava centralnu noradrenergičku i serotonergičku aktivnost. Prema tome, ponaša se kao antagonist centralnih presinaptičkih alfa-2-adrenergičkih inhibitornih receptora. Sedativni učinci se objašnjavaju svojstvom potencijalnog antagonista H1-histaminskih receptora, a kao umjereni antagonist alfa1-adrenergičkih receptora nosi mogućnost izazivanja hipotenzije. Antagonist je i muskarinskih receptora. Tijekom terapije upozorava se na pojavu promjena u ponašanju, kao anksioznost, impulzivnost, agresivnost, poremećaj spavanja. Ovo može biti povezano sa pogoršanjem simptoma depresije i suicidalnih misli, pa je važno obratiti se liječniku. Kod terapije je bitna dobra procjena doze i učestalosti primjene. Kad se primijeti poboljšanje, to ne znači ujedno i brzi prekid terapije.
Rizično je uzimati ga kod manično-depresivnih poremećaja, epilepsije, bolesti jetre, bubrega, srca. Moguće nuspojave su alergijska reakcija, nepravilan rad srca, blagi tremor, vrućica, vrtoglavica, pospanost, povećana podložnost infekcijama. Nema učinka ni sigurnosti za uporabu kod djece.

#2 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 22 December 2005 - 21:54

...evo proslo je jedva 3 tjedna...ali ja to ne mogu piti...glavobolje nemoguce i samo jedem i spavam...a raspolozenje nula... vracam se na Cipralex.

#3 aldys

aldys

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 26 April 2006 - 21:31

Ljidi, iskustva, pliiiz????

Dosta sam ih isprobala: seroxat-katastrofa - udebljala se 20 kila, ali skinula fala bogu - ali to jer mi je napuco nevjerojatnu zelju za alc+hrana+SVE ZIIIVO!!!
Plus- bas me lupo u glavu a to ne volim. Mislim da je smisao antidepraca da te "pokrene" i da ti volju za zivotom, radim optimizmom, bla..a ne da te lupa u glavu i imas high osjecaj ili bilo kakav - uspavljujuci, bla...mene su svi dosad bas nekako "umrtljivali" i davali taj neki osjecaj u glavi pa i zoloft, koji mi je zaista najbolji od svih, pijem ga vise od god. dana ( i pomogo mi sa skidanjem kila:) ali i dalje se te depre nekako vrecaju a ja imam filing ko da se nigdje ne micem...Razumijete?
Dakle, voljela bi da me nesto pokrene, u PRAVOM SMISLU RIJECI a to zaista nisam dozivjela dosad sa svim tim antidepresivima. Uvijek bi me nekako umrtvili i lupili u glavu a ne na djela.
Zelim se pokrenuti!!!! Drica mi prepisala tu calixtu.

Iskustva?? Da li je to to? Sta mislite je li to za mene? Nuspojave????NEDAJBOZE debljajnje!!

Tnx svima, puse, fakat bi vas molila savjet
:P

Ps. e fakat nisam htjela ovog peseka slicicu mada je slatki al ne baratam bas forumima pa ne znam gdje da nadem slicku za sebe:)) Ciaoooo, tnx , Nadam se nekom odgovoru:)) bye bye

Edited by aldys, 26 April 2006 - 21:36 .

#4 petraa07

petraa07

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 914 posts

Posted 26 April 2006 - 23:24

aldys, on 26 Apr 2006, 10:31 PM, said:

[color=#663366]

Ps. e fakat nisam htjela ovog peseka slicicu mada je slatki al ne baratam bas forumima pa ne znam gdje da nadem slicku za sebe:)) Ciaoooo, tnx , Nadam se nekom odgovoru:)) bye bye

Aldys, dobrodola! :kiss:
ao mi je ali ne mogu ti pomo?i oko lijekova budu?i da i h nikad nisam pila ali sam uvjerena da ?e ti netko s foruma znati re?i.
to se ti?e sli?ice, moe ju promijeniti. Odi na avatar options (edit avatar settings) i tamo si odaberi sliku koja ti odgovara ili moe skinuti sa svog kompa ili neke internet stranice.

Edited by petraa07, 26 April 2006 - 23:25 .

#5 Guest_Aldys (Gost)

Guest_Aldys (Gost)
  • Guests

Posted 28 April 2006 - 18:36

petraa07, on 26 Apr 2006, 11:24 PM, said:

Aldys, dobrodola! :kiss:
ao mi je ali ne mogu ti pomo?i oko lijekova budu?i da i h nikad nisam pila ali sam uvjerena da ?e ti netko s foruma znati re?i.
to se ti?e sli?ice, moe ju promijeniti. Odi na avatar options (edit avatar settings) i tamo si odaberi sliku koja ti odgovara ili moe skinuti sa svog kompa ili neke internet stranice.

Haj!! Puno ti tenks:) i zeljela bih ti reci da si zaista sretnica sto ne konzumires te lijekove - sto ti ne trebaju (ako sam dobro shvatila:)..
Covjece ne mogu si zamislit takav zivot, tu slobodu. Djeluje mi poput raja - ali trenutno nedostizno. :plakanje:
Trenutno si ne mogu zamislit zivot bez lijekova i ono cega me je najvise strah je da to tako ostane do kraja zivota tj.da se pomirim s tim da cu se kljukat do kraja.. Zaista zalosno. Mislim da sam sad na nekoj granici odlucivanja hocu li  "go with the flow" ili skupit snage i zelje za zdrav zivot. Sve u svemu jako mi je drago da mi je bar netko odgovorio.

Ljudi, zaista sam u nedoumici oko te calixte i fakat bih vas zamolila da mi pomognete!!

Pliz neki savjet, pliiiizzzzz!!!!

:misc-apple:

#6 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 28 April 2006 - 18:41

Aldys, on 28 Apr 2006, 06:36 PM, said:

Haj!! Puno ti tenks:) i zeljela bih ti reci da si zaista sretnica sto ne konzumires te lijekove - sto ti ne trebaju (ako sam dobro shvatila:)..
Covjece ne mogu si zamislit takav zivot, tu slobodu. Djeluje mi poput raja - ali trenutno nedostizno. :plakanje:
Trenutno si ne mogu zamislit zivot bez lijekova i ono cega me je najvise strah je da to tako ostane do kraja zivota tj.da se pomirim s tim da cu se kljukat do kraja.. Zaista zalosno. Mislim da sam sad na nekoj granici odlucivanja hocu li  "go with the flow" ili skupit snage i zelje za zdrav zivot. Sve u svemu jako mi je drago da mi je bar netko odgovorio.

Ljudi, zaista sam u nedoumici oko te calixte i fakat bih vas zamolila da mi pomognete!!

Pliz neki savjet, pliiiizzzzz!!!!

:misc-apple:

PS. ne mogu nac taj avant za sliku da ga ebes!!! -_-

Potrudit cu se vise next time, jurim sad, bye bye

#7 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 28 April 2006 - 18:45

Guest, on 28 Apr 2006, 06:41 PM, said:

PS. ne mogu nac taj avant za sliku da ga ebes!!! -_-

Potrudit cu se vise next time, jurim sad, bye bye

P.p.s., sori, avatar :hmmm:

#8 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 April 2006 - 09:57

Draga Alydis,

da bi ti mogli pomoci morali bi malo vise znati o tebi odnosno uzroke i manifestacije samog poremecaja. Osim toga, mislim da, kao i ja nekad, malo previse idealiziras AD. Ne ocekuj od njih da ce rijesiti tvoje probleme. Iako, sigurno ce ti pomoci.

Sad malo vise o tvom upitu. Calixta? Procitala si o njoj ovdje na Podforumu? Pod Antidepresivima: http://www.depresija...?showtopic=1073 Pijes li je vec?

Calixta se pije navecer. Zato jer "omamljuje" odnosno osim antidepresivnog ima i jaki sedativni ucinak. Vrlo je djelotvorna kod ljudi koji imaju problema sa spavanjem jer zbog gore navedenog svojstva pomaze pri regulaciji ritma sna. Znaci, to je ono najosobitije kod tog lijeka.

Druga osobina mu je...debljanje. Neupitno. Nisam nikad cula da ju je netko konzumirao a da se nije udebljao. Govorim i iz vlastitog iskustva. Dok sam je pila nisam mogla kontrolirati zelju za hranom. Osim toga, u mom slucaju pojavile su se i jake glavobolje...PONAVLJAM, OVO JE BILO SAMO U MOM SLUCAJU.

Ne znam zasto ti ih je dr. prepisala. Postoji valjda razlog. Ja sam je pila zbog nesanice. Ali, nakon nekog vremena me je to pocelo muciti i sputavati, nakon sto bi je popila ja sam bila "out". Ni TV nisam mogla gledati. A kamoli pomislita na neki izlazak. To je znacilo da ako zelim negdje ne mogu na vrijeme popiti AD... Uglavnom, meni nije "sjela"...

Zelim ti puno srece!

:P , dobrodosla!

#9 Guest_Aldys (Gost)

Guest_Aldys (Gost)
  • Guests

Posted 01 May 2006 - 12:27

E hvala ti puno, Angel. Ovo s debljinom - aaaaajme. Koja glupaca od drice. Hvala bogu da nisam isla na njega. Ja vise pojma nemam, promijenila sam 100 shrinkova i koma su mi. Fakat ne znam sta dalje... Pijem taj zoloft, imem recept i za cipralex, i tog me strah... Ma fakat ne znam. Ostat cu na zoloftu valjda do daljnjeg... Pozdrav

#10 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 15 May 2006 - 16:30

Angel Heart, daj mi pliz reci. Ja sam sad dobio tu Calixtu zbog nesanice, ali ja se bavim takvim sportom da moram bit vitak. Vi svi koji ste to pili ste se debljali zato jer ste puno jeli jer taj lijek otvara apetit ili dolazi do nekog poremecaja u organizmu? Mislim, znam kako funkcionira organizam i deljanje/mrsavljenje, ali sad sam zabrinut.

#11 Amelia Pulen

Amelia Pulen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

Posted 21 March 2007 - 22:14

Sta znate o ovom AD i koristi li ga netko?

#12 Finger

Finger

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 22 May 2007 - 00:15

Amelia Pulen, on 21 Mar 2007, 11:14 PM, said:

Sta znate o ovom AD i koristi li ga netko?
Trebam poceti veceras koristiti Remeron i malo me je strah od reakcije moguce. Amelija kako ide kod tebe?

#13 Vinona

Vinona

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 20 posts

Posted 22 May 2007 - 04:01

Ja sam ga pila, shto je najbitnije nezeljenih dejstva nije bilo... Prve noci me je samo uspavao, pila sam ga uveche... Odlichan je za depresiju zaista, posle dve nedelje vec dobija svoje puno dejstvo, a posle mesec dana si super... Ovako inache, kada bih ga popila, prvo sam bila zeljna da neshto pojedem (shto znachi da daje volju), posle dva sata te obori i spavash(i imash zivopisne snove) Ujutru kada se probudish super si :D Lek je prilichno jak, tako da sam ja tabletu  od 30mg delila na pola, manja doza obara vishe, ali ima manje antidepresivno dejstvo.... Lek sam prestala da pijem, popijem npr. jednom nedeljno pola tablete chisto da se naspavam :D))) E da, ujutru sam bila uvek jako zedna...
Dakle, ja imam sve pohvale za lek, a i dr.  mi ga je prepisala rekavshi kako jeste skup (2.350,oo dinara),ali ako ne zelim da se trujem i mogu da ga priushtim uzmem... Poshto sam odbila Zoloft i sl. zbog onih nezeljenih dejstva u pochetku... I tokom dana normalno funkcionishesh!
Nadam se da sam pomogla...

#14 Finger

Finger

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 22 May 2007 - 14:12

Hvala ti Vivona, posle totalnog haosa sa Coxilom, nisam smela pre podrske da ga popijem. Dali su mi ga za skidanje sa Flormidala. Veceras cu probati :)

#15 Vinona

Vinona

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 20 posts

Posted 23 May 2007 - 00:08

OK, spavkacesh kao beba... Aj pa javi kakav je prvi utisak! Sve najbolje:)

#16 jedan_sasha

jedan_sasha

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 posts

Posted 15 July 2007 - 21:42

Ja cu izgleda takodjer morati na Remeron od 40 EUR, jer ne mogu da nadjem Fluvoxamin nigdje.... u Srbiji ga uopste nema u registru za 2007. godinu, a na upitima o lijekovima sam postavio upit o Fluvoxaminu i vec nekoliko dana nema odgovora, pa se pribojavam da cu morati i ja ovaj Remeron jer neci naci Fluvoxamin.

#17 jedan_sasha

jedan_sasha

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 posts

Posted 18 July 2007 - 15:01

Ipak sam nasao zeljani Fluvoxaminum pa ne moram na Remeron... a i on je mnogo jeftiniji u HR nego u Bosni i to prilicno, kosta cini mi se 100 kuna, koju kuni vise, znaci 15 eura umjesto 40 bosanskih. Uzas, kakva pljacka...
A lijek je navodno nov i jos neispitan totalno, vjerovatno smo im mi pokusni kunici, zato je moj doktor insistirao na Fluvoxaminum-u tj Fevarin jer je stariji i provjeren.

To vam je ista prica kao kad sam pio beta blokatore, prije dok nisam shvatio kojem doktoru da se obratim, npr. kod nas imate Presolol koji kosta 5 EUR i Nebilet koji je nov i najnoviji uvozni (neispitan) 15 EUR... a isto sranje, samo industrija zaradjuje na nama nesretnicima. Kako bih ja sve te farmaceutske industrije malo spustio na zemlju, isto ko ove naftase.....

#18 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 16 August 2007 - 22:33

Ja sam ga veceras dobila prepisano. Da, izaziva apetit, kojeg ionako imam, ali eto ako mi od toga bude bolje, uzimam i taj rizik.
Psihijatar kaze da ga bas zbog te nuspojave zene nerado uzimaju. I uspavljuje, pa se obicno pije navecer. Ja sam dobila 15 mg dozu.

Ujutru kada se probudish super si

Ovo mi je drago procitati, bas me brinulo da li cu jutro biti omamljena.

Jedino me cudi sto pises da manja doza jace obara. Meni je receno upravo suprotno.

I receno mi je da od tog lijeka organizam zadrzava tekucinu, pa se napusemo? Ima li tko tu nuspojavu?

Inace, neki lijecnici ga prepisuju i za sredstvo protiv insomnie.

#19 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 18 August 2007 - 19:41

Evo moje iskustvo. Popila sinoc 15 mg i spavala 24 sata i jos uvijek sam uzasno omamljena. Prva i zadnja tableta u zivotu. Jos jedna kutija koja ce stajati u ladici, 49 tableta ovog, 50 i nesto drugog, dvije kutije Fluoxetina...

#20 jeki

jeki

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,067 posts

Posted 30 January 2008 - 15:22

uh...nije dobro da tako uspavljuje...ali svi?a mi se ovo sa apetitom.vidjet ?u da li bi mi doktorica htjela to prepisati. :whistling:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users