Jump to content

- - - - -

3 podvrste depresije i efikasnost ssri antidepresiva

ssri trauma angular gyrus functional connectivity

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 WANNABE

WANNABE

jebulja

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,803 posts

Posted 01 November 2018 - 19:31

Posted Image
The three distinct sub-types of depression were characterized by two main factors: functional connectivity patterns synchronized between different regions of the brain and childhood trauma experience. They found that the brain's functional connectivity in regions that involved the angular gyrus—a brain region associated with processing language and numbers, spatial cognition, attention, and other aspects of cognition—played a large role in determining whether SSRIs were effective in treating depression.
Patients with increased functional connectivity between the brain's different regions who had also experienced childhood trauma had a sub-type of depression that is unresponsive to treatment by SSRIs drugs, the researchers found. On the other hand, the other two subtypes – where the participants' brains did not show increased connectivity among its different regions or where participants had not experienced childhood trauma – tended to respond positively to treatments using SSRIs drugs.
This study not only identifies sub-types of depression for the first time, but also identifies some underlying factors and points to the need to explore new treatment techniques. "It provides scientists studying neurobiological aspects of depression a promising direction in which to pursue their research," says Prof. Doya. In time, he and his research team hope that these results will help psychiatrists and therapists improve diagnoses and treat their patients more effectively.
https://medicalxpres...depression.html

ako sam dobro shvatio clanak nasli su razlog zasto neki depresivci ne reaguju na ssri pa sam mislio da je vredno da podellim sa vama

oni depresivci koji su iskusili traumu u detinjstvu a istovremeno imaju jaku "funkcionalnu ispovezivanost" odredjenih delova mozga NECE dobro reagovati na ssri

s druge strane oni koji imaju slabu ispovezivanost ILI imaju jaku ali nisu iskusili traumu ce reagovati dobro

#2 Hyperdrive

Hyperdrive

stereolight

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,063 posts

Posted 01 November 2018 - 20:17

Prevešću ovo kad se budem malo fokusirala...ne ide mi danas ništa.

Uglavnom, po ovome bih bila D1, ali zar onda ne bi postojao i četvrti tip kod koga je funkcionalnost niska, a traume je bilo?

Što je najsmešnije, reagujem na SSRI.

#3 archaic_tiger

archaic_tiger

tinejdžer

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,832 posts

Posted 01 November 2018 - 20:40

Dakle,iz ovoga ispada da ja dođem nešto kao osoba loše sinhronizovanog mozga.

#4 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 385 posts

Posted 01 November 2018 - 23:32

zanimljivo. Kod mene nikada nisu djelovali antidepresivi i ovo možda objašnjava zašto heh. iako će naravno svatko tvrditi da ima jaku "funkcionalnu ispovezivanost" određenih dijelova mozga heh.

#5 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,366 posts

Posted 05 November 2018 - 00:24

View PostHyperdrive, on 01 November 2018 - 20:17 , said:

Prevešću ovo kad se budem malo fokusirala...ne ide mi danas ništa.

Uglavnom, po ovome bih bila D1, ali zar onda ne bi postojao i četvrti tip kod koga je funkcionalnost niska, a traume je bilo?

Što je najsmešnije, reagujem na SSRI.

Vidiš, bili bi isti tip, samo što ja još uvijek razmišljam da li je ikada meni i jedan AD pomogao (a nije nikada ni jedan, bože ni jedan mi djelovao nije).

Žao mi je samo što niti jedan tip nije daljnje i detaljno objašnjen.

(bože zašto mene nitko nije gladio po guzi kada sam bio mali, šmrrrc) :/

#6 archaic_tiger

archaic_tiger

tinejdžer

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,832 posts

Posted 05 November 2018 - 04:13

Mislim da je to donekle i do prirode tvoj poremećaja,Mailer-Deamon (tj.do činjenice da ti ipak nisi onaj "obični",klasični depresivac,već bipolarac)...

Naime,"down-faze" u sklopu bipolarnog poremećaja su navodno u daleko većem broju slučajeva rezistentne na dejstvo antidepresiva nego što su to "obične" depresivne epizode kod nas koji nismo bipolarni...

#7 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,366 posts

Posted 05 November 2018 - 08:49

Ma nisam ja (tehnički) nikakva depresivac. Nije me nikada zakačila dijagnoza depre ili bipolara. E sada zašto nije, nemam blage veze.

Ma ja sam ti skoro sve AD-ove pio samo kao pomoć za soc. fobiju i anksioznost ali (i ovdje, opet) ni jedan (bogami) nije djelovao. :/

#8 Pisces84

Pisces84

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 05 November 2018 - 11:16

Kad procitam da vam nijedan ad nije delovao ja se odsecem ziva...meni je pre flunisan pomogao sada ne...velehibin isto...sada ne....sad cu utripovati da mi nista od ad pomoci nece...al kad se uporedim s pocetka kad nisam od straha mogla da procitam novine kamoli da citam ovaj forum ja sam sad jos dobro...samo sporo ide ovo...il meni treba duze od 2meseca da budem kao pre

#9 Hyperdrive

Hyperdrive

stereolight

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,063 posts

Posted 06 November 2018 - 01:35

Mailerova dijagnoza je tajna, izgleda. :P

#10 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,366 posts

Posted 06 November 2018 - 09:09

Ma ja sam samo lud, ništa više :D

#11 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,925 posts

Posted 08 November 2018 - 14:44

Rešena je moja misterija. Ja sam D1. A ssri ne pijem ooooodavno. Wellbutrin velahibin taita.. Ne znam da l je reneron ssri. Mada samo je wellb del7vao. Sve ostalo nisam ni osetila.. Ne rade nikakvi ad na mene.

#12 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 385 posts

Posted 08 November 2018 - 15:34

Šta je sada ovo ljudi :P . Odjednom nikome nije djelovao ad a ja sam uvijek stekao dojam da je to nešta jako neobično i osobito što meni ne djeluje nijedan ad . Mislim ok kod Majlija koji je to pio zbog soc fobije i anksioznosti a ne zbog depre.
Šteta je što članak nije opširniji ali neke zaključke opet možemo izvesti. ako je netko imao traumu u djetinjstvu koja je vjerojatno doprinjela razvoju depresije rješenje možda ne trebamo tražiti u ad koji će ti povećati serotonin jer kod tih ljudi to možda nije problem. Umjesto toga bi se trebalo gledati da se riješi trauma iz djetinjstva.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users