Jump to content

Kako zapoceti ?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 martingari

martingari

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 5 posts

Posted 04 August 2016 - 13:57

Pozdrav, imam 20 godina,student ekonomije i imam "blazu" socijalnu fobiju. U dugackim redovima, blaga nelagoda na semaforu, za vrijeme ispita(pocnem se znojiti i razmisljati sto ce drugi reci kada me vide takvog), javni nastup, dogadjaji sa puno ljudi npr svadba (di sam razmisljao pola godine unaprijed kako ce izgledati sjediti sa 10 ljudi koje ne poznajes za okruglim stolom...na kraju bilo do ok ),uglavnom izbjegavam situacije di cu morati biti u drustvu sa ljudima koje ne znam.Nazvao sam ju blazom zato sto sam se zgrozio kada sam citao do cega sve moze doci, te sam odlucio da ne citam vise nista o anksioznosti opcenito jer smatram da ju tako samo "hranim". Inace kada sam sa prijateljima, rjedje se pojavljuje. Simptomi su posebni za svaki prigodu, vecinom se na ispitu preznojim, javni nastup samo glas podrhtava, kad neko gleda u mene (zacrvenim se).. Inace sam normalan lik, uvijek spreman za zaje*anciju i vecinom onaj koji nasmijava drustvo, dok se ne pojavi neko novi, u toj situaciji sam najtisi . Mene zanima da li bi trebao posjetiti psihijatra,psihologa ili mozda na kbt  i ako moze preporuka istog(ZG). Novci mi nisi bitni, samo da je kvalitetan i pomogucnosti privatnik.

#2 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,805 posts

Posted 04 August 2016 - 14:21

Pozdrav i tebi! Dobro dosao!

Nisam psihijatar ali s moje tocke gledista tebi nije nista :)

Ako te ne ometa u ucenju i ako mozes normalno obavljati svakodnevne obaveze sve je to u redu.
Kontam da je nekad neugodno ali radije potrosi lovu na sebe i dobru zensku koja će ti dati puno ljepsi osjecaj zadovoljstva i samopouzdanja nego psihijatar za istu cijenu.

Jedino ako je tvoja budućnost ugrožena jer ne možeš polagati ispite onda doktori dolaze u obzir.

#3 martingari

martingari

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 5 posts

Posted 04 August 2016 - 14:58

Volio bi i ja vjerovati u to da mi nije nista, ali sa tim stavom cu sve vise i vise izbjegavati izlaske, rodjendane, svadbe itd.. Nesto mi sigurno je. Imam ispit za 25 dana, i svaki dan razmisljam kako cu doci tamo, uspanicit se, preznojit i past. A i kad ucim, skrenu me misli na to kako ce izgledati usmeni itd..A na svu srecu, lovu imam i za sebe i za ovo drugo.

#4 Nedja

Nedja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,637 posts

Posted 04 August 2016 - 16:48

Tvoj problem je blaže prirode, ali svako ko smatra da mu treba pomoć treba potražiti. Što prije sasiječeš problem, manje su šanse da se on razgrana i naraste.
Vjerujem da bi ti KBT terapija pomogla, nadam se da će ti neko predložiti dobrog terapeuta.

#5 martingari

martingari

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 5 posts

Posted 04 August 2016 - 18:12

Znam da je blaze prirode, ali kako se kaze od prehlade nastane upala pluca...Tako da bi voljeo da neko sa iskustvom kaze kuda i kako dalje ? Psihijatar,psiholog,psihoterapeut ili kbt...iskreno nisam u tim krugovima, pa ni ne znam razliku izmedju istih. Ne zelim zapustiti tek tako to.

#6 Macak

Macak

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,805 posts

Posted 04 August 2016 - 18:31

Psiholog obično nije doktor medicine, kod psihologa se ne ide po terapiju nego po procjenu psihičkog stanja. Kod psihologa se ide rješavati razne testove.

Psihijatar je doktor medicine. Obično se školuju i za psihoterapeuta. Psihijatar traži uzroke psihičkih problema i određuje terapiju. Doktor medicine može biti i psihoterapeut pa se kod njega ide na individualnu i ili grupnu psihoterapiju.

Ukratko, psiholog ustanovi stanje a psihijatar liječi.

Idem kod liječnice opće prakse (dr. med.) koja je i psihoterapeut a nije psihijatar.

#7 martingari

martingari

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 5 posts

Posted 04 August 2016 - 18:54

Znaci da odem prvo kod psihologa, pa kod psihijatra ? Da li psihijatar uvijek prepisuje lijekove, ili nekad pokusa i bez lijekova ? Posto sam skuzio da su lijekovi u vecini slucaja rupa bez dna, nazalost. Da li lijekovi samo zataskavaju, ili uz odredjenu dobro procjenu mogu i izlijeciti ? Da li okolina primjecuje kada je neko na AD-ivima i ostalim stvarima ? Hvala na objasnjenju btw :D. I dalje trazim preporuku dobrog privatnika.

#8 Macak

Macak

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,805 posts

Posted 04 August 2016 - 21:02

Samo o tvom stanju ovisi hoće li ti predložiti lijekove ili neće.
Ja sam nekad imao ogromne doze jer sam bio jako loše i da tako kažemo, rane su bile svježe i sve mi je smetalo, bio sam strašno napet, konstantno pod stresom. Zato su meni tada utrpane tablete bar da drugima bude lakše samnom i da se imam snage liječiti dalje.
Poslije sam učio tehnike opuštanja, sredili se mnogi uzroci stresa, popravljeno ukupno zdravstveno stanje pa mi je jednako predloženo da smanjimo doze tableta. Ovo što sad trošim nekad mi je bilo kao tictac bombon :D
Sve ovisi o tvom stanju.

Ima puno raznih uzroka psihičkih bolesti i stanja. Na primjer, ti si student. Neki studenti se hrane katastrofalno, jedu ono što im je dostupno ili ako imaju love onda jedu samo ono što vole. Na taj način dođe do nagle promjene u ishrani pa se dogodi lako da nečega u organizmu ima viška a nečega drugog fali. To ne osjetiš odmah kao fizički problem ali se iz nepoznatog razloga možeš osjećati nesigurno. Ili ako student ima love onda ne pije više vodu nego pije coca-colu, schweeps, litre kave i alkohola, možda se tu upetlja i malo neke droge... možda i puno sexa i još na ovim vrućinama i jednostavno se dogodi da si dehidrirao a da nisi žedan i slično.