Jump to content

Sulpirid za anksioznost?

sulpirid anksioznost

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 pascalus

pascalus

Član

• Members
  • PipPip
  • 35 posts

Posted 27 January 2017 - 20:06

Imam jedno pitanje u vezi propisanih lijekova pa molim za mišljenja i iskustva.

Pijem četiri mjeseca AD Calixtu 30mg koje mi je propisao psihijatar. Skinuo sam se sa Rivotrila (pio sam ga koji mjesec) jer mi nije djelovao smirujuće na moju anksioznost koja je visoka, a pio sam ga kao zamjenu poslije Helexa (kojeg mi je psihijatar skinuo da ne budem ovisan).

Nakon konzultacije sa psihijatrom, inaće imam anksiozni poremećaj, terapija mi je nastavljena Calixtom za depresiju.

Međutim, izjasnio sam se da mi treba nešto za smirenje pa mi je na moj zahtjev prepisao Sulpirid 50 mg dnevno, pa nakon tjedan dana 100mg, što su minimalne doze.

U receptu vidim da je to antipsihotik, :o što me uznemirilo, jer ne bolujem od nikakvih (barem mislim) psihoza, ali da se koristi kao lijek za depresiju i anksioznost ako uobičajeni lijekovi ne djeluju.

Zanima me jeli itko imao iskustva sa ovim sulpiridom za liječenje anskioznosti? Imam strah od mogućih nuspojava napisanih u uputama.

#2 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,680 posts

Posted 27 January 2017 - 20:16

i meni je bio propisan antipsihotik iako nemam psihozu, nekad ga propišu uz druge lijekove. Dok piše da se koristi i za anksioznost i depresiju, nema veze što je antipsihotik. Nuspojave prođu, nekome uopće i ne dođu, ako budeš imao neke nepodnošljive nuspojave na duže vrijeme kažeš psihijatru i promijenit će ti, barem bi trebao :)

#3 ĐeneĐene

ĐeneĐene

srce iz njedara

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,872 posts

Posted 27 January 2017 - 20:20

ima nekih antipsihotika koji deluju i kao antidepresivi i anksiolitici
sve je kruškolina objasnila

#4 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 945 posts

Posted 27 January 2017 - 22:09

@pascalus
Dobar je sulpirid u tim dozama za anksioznost i jos bolji za somatske simptome depresije. Ja sam na njemu imao derealizacije cesto, ali nisu bile strasne i kratkotrajne su, smirio me dobro, stomak mi se preporodio. Prestao sam da ga pijem nak9n tri meseca kada sam primetio da sam nekako naduvan od njega, kao da sam otekao. Nikakav drugi problem sa njim nisam imao, dobar je lek

#5 pascalus

pascalus

Član

• Members
  • PipPip
  • 35 posts

Posted 28 January 2017 - 18:15

Zbog tih nekih nuspojava a i zbog toga što već pijem AD Calixtu pomalo sam bojažljiv s uzimanjem lijeka, tim više što mi je opće stanje dosta teško, imam blage derealizacije koje nekad popuštaju, blage vrtoglavice, strah i zakočenost, što su sve popratne pojave vezane uz visoko stanje stresa.

Psihijatar mi je propisao taj Sulpirid na moj zahtjev da mi uz Calixtu treba i nešto za smirenje a da nije uobičajena terapija poput Xanaxa i Helexa. Nekako se bojim da bi mi taj Sulpirid mogao pojačati strah a s time i derealizacije od kojih sam zakočen od straha, i onda dolazi strah na strah a s time i svakakve senzacije.

Inaće, već godinu dana je prošlo od paničnih napada uzrokovanih visokim stresom, stvorio sam agorafobiju i taj cirkularni panični strah. S početka sam se liječio Helexom pa kod psihijatra išao koji mi je Helex zamjenio sa Rivotrilom.

Ja sam ljetos bio radio na brodu u međunarodnoj plovidbi i doživljavao sam veliki strah i stres i samim time pogoršao svoje stanje do točke da više nisam mogao funkcionirati a pogotovo raditi. Anksioznost je bila toliko velika da sam počeo osjećati ošamućenost, derealizaciju, ukočenost, strah, lupanje srca, gušenje... pravi pakao.

Psihijatar mi je dosta pomogao sa ovim zadnjim terminom, kad mi je objasnio kako funkcionira mozak i živčani sustav, uključila mi se spoznajna sklopka da neću umrijeti i sad mi je puno bolje, došlo je do tih kognitivnih procesa da je moje stanje uzrokovano mojim percepiranjem straha da sam u opasnosti koja nije realna.

Sulpirid koji je meni prepisan ( na moj zvlastiti zahtjev za nekim anksiolitikom) ne uzima se dulje od četiri tjedna, služi za hitne slučajeve kada uobičajeni benziodiazepimi imaju slab učinak. Pokušat ću s njim s početnom dozom ako mi se stanje ne popravi.

#6 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,680 posts

Posted 28 January 2017 - 20:33

Nekako se bojim da bi mi taj Sulpirid mogao pojačati strah a s time i derealizacije od kojih sam zakočen od straha, i onda dolazi strah na strah a s time i svakakve senzacije.

ne razumijem ako se lijek koristi da smanji anksioznost, zašto se bojiš da će ti pojačati strah?

#7 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 945 posts

Posted 29 January 2017 - 09:58

@pascalus
Nema sanse da ti sulpirid poveca anksioznost, utice na obaranje dopamina. Ako moz3s bez njega nemoj, ako ti treba nesto da te smiri koristi ga bez straha, dobar je. Bar sam ja imao takvo iskustvo, pio sam ga 4 meseca

#8 kicavac

kicavac

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 208 posts

Posted 29 January 2017 - 11:44

Seroxst je dobar za dep. I anx. Istovremeno, samo se tesko skida sa njega.

#9 pascalus

pascalus

Član

• Members
  • PipPip
  • 35 posts

Posted 31 January 2017 - 17:28

View Postkruška, on 28 January 2017 - 20:33 , said:

ne razumijem ako se lijek koristi da smanji anksioznost, zašto se bojiš da će ti pojačati strah?

Brine me što je antipsihotik, a to mi odmah utjera neke strahove, inaće, ne volim čitati indikacije u uputama jer često se dogodi da pročitanu nuspojavu zaista i dobijem ili napone o oprezu pri uzimanju. Ja sam vrlo oprezan i bojažljiv što se tiće lijekova.

#10 kruška

kruška

Grizli

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,680 posts

Posted 31 January 2017 - 18:05

koliko sam upoznata i antidepresiv i antipsihotik izazivaju slične nuspojave, a ni anksiolitici općenito nisu bezopasni pa ti dođe na isto

#11 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,247 posts

Posted 01 February 2017 - 09:01

Meni pomaze za depresiju.

#12 pascalus

pascalus

Član

• Members
  • PipPip
  • 35 posts

Posted 10 May 2017 - 21:16

Evo, počeo sam piti sulpirid, ispočetka samo jednu dozu dnevno i užasno mi je blo prvih par dana. Imao sam grčeve u trbuhu, bio saam mentalno zakočen. Nazvao sam doktora i rekao mi je da nastavim pit deset dana i vidjeti da li će se organizam naviknuti. I evo, nakon deset dana od sulpirida mi nije loše, počeo sam piti dvije doze dnevno. Ali ne osjećam da me smiruje niti da djeluje umirujuće, zapravo ne osjećam ništa od njega. Nazvao sam doktora i dižem dozu na njegov nagovor, pa ću vidjeti ima li učinka. Ako se pokaže dobrim, javljam da vrijedi za anksioznost.

#13 desing

desing

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 815 posts

Posted 10 May 2017 - 21:58

Pascalus meni je osobno baš pomagao za smirenje. I sada ga povremeno koristim. Daje se za anksioznost u dozama od 50-200mg i mislim da to možeš pročitati na uputstvu. Super je lijek, i nemoj da te plaši to što je antipsihotik. Za psihoze se daje u puno većim dozama.

#14 Crnokosa

Crnokosa

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 posts

Posted 11 May 2017 - 10:50

meni je prije tri godine sulpirid pomogao.. pila sam dvije na dan, od 50
sada uzimam jednu...
dr kaže da se može uzimati dugo, mislim nema nekih ograničenja
sada mi baš i ne djeluje :(

#15 silver

silver

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 181 posts

Posted 03 August 2017 - 14:19

sulpirid,moditen....sve sam to imao prepisano ali nisam osjećao djelovanje....da bi mi psihićka reka: "ma u tome i je stvar" :D   ja baš ne mislim tako. Nije mi pomagao.

Also tagged with sulpirid, anksioznost

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users