Jump to content

Kako izlečiti kukavičluk?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Opsesivko

Opsesivko

Baby

• Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 08 February 2016 - 22:24

Vučem ga od detinjstva. Kada su me deca tukla bio me je strah da pružim otpor, uzvratim udarac. Moja "samoodbrana" bi se uglavnom sastojala od nastojanja da se ukloniš što pre od izvora napada, da se poriješ rukama da te što manje udare, čekaš da prođe. Kasnije se taj mehanizam transformisao i preneo na sva ostala polja u životu, poslu (gde stvara hrpu problema i izluđujućih strahova). Nisam naučen da se izborim za svoje "ja". Sada imam preko trideset i plašim se da je kasno da se stvari oduče i ponovo nauče. Ima li ko slična iskustva? Kako se nosite s tim?

#2 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,029 posts

Posted 08 February 2016 - 22:36

"Šta će biti s čovekom koji od straha pobegne?”
“Ništa mu neće biti osim što nikada neće naučiti to što treba. Nikad neće postati čovek od znanja. Biće, možda, siledžija ili bezopasan, uplašen čovek; u svakom slučaju, biće poražen. Njegov prvi neprijatelj dokrajčiće njegove želje.”
“A šta on može učiniti da savlada strah?”
“Odgovor je sasvim prost. Ne sme da pobegne. Mora da odoli strahu i mora uprkos njemu da načini sledeći korak u učenju, pa posle još jedan. Mora biti pun straha, ali ne sme da stane. To je pravilo.
A doći će čas kad će njegov prvi neprijatelj uzmaći. Čovek počne da stiče samopouzdanje. Namera mu postaje čvršća. Učenje više nije zadatak koji mu zadaje strah. Kad kucne taj radosni čas, čovek može bez oklevanja reći da je savladao svog prvog prirodnog neprijatelja."

#3 Exley

Exley

Tiberian Felhound

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,733 posts

Posted 08 February 2016 - 22:56

ja sam to imao :D
do koje 25-te

onda sam strah preusmjerio u "kontranapad"
pomogne kad pocnes bildati, malo baratati khm opasnim khm alatima

takodjer barem ja, sam poceo uciti malo pocetnicki Jeet Kune Do, no mozes bilo koji stil
tek toliko da se znas obraniti i napraviti kontranapad

onda ces tek skuzit da se nemas koga bojati da je to samo u glavi
a opet ako te neka budala oce zajebavat imat ces osnovnog znanja kag ga sjebat

#4 svetionik85

svetionik85

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 454 posts

Posted 09 February 2016 - 00:05

Autsajder sam od rođenja ali me niko nije maltretirao, hm...
U svakom slučaju i da jeste, ja sam veoma dobar ali kad treba svim ću sredstvima braniti svoj integritet.

#5 Opsesivko

Opsesivko

Baby

• Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 09 February 2016 - 07:55

View Postweirdo, on 08 February 2016 - 22:36 , said:

"Šta će biti s čovekom koji od straha pobegne?”
“Ništa mu neće biti osim što nikada neće naučiti to što treba. Nikad neće postati čovek od znanja. Biće, možda, siledžija ili bezopasan, uplašen čovek; u svakom slučaju, biće poražen. Njegov prvi neprijatelj dokrajčiće njegove želje.”
“A šta on može učiniti da savlada strah?”
“Odgovor je sasvim prost. Ne sme da pobegne. Mora da odoli strahu i mora uprkos njemu da načini sledeći korak u učenju, pa posle još jedan. Mora biti pun straha, ali ne sme da stane. To je pravilo.
A doći će čas kad će njegov prvi neprijatelj uzmaći. Čovek počne da stiče samopouzdanje. Namera mu postaje čvršća. Učenje više nije zadatak koji mu zadaje strah. Kad kucne taj radosni čas, čovek može bez oklevanja reći da je savladao svog prvog prirodnog neprijatelja."

Hvala care, optimističnije reči davno nisam pročitao :) zaista tako mislim. Nadam se da ću znati kako da se postavim kad dođe trenutak.

View PostExley, on 08 February 2016 - 22:56 , said:

ja sam to imao :D
do koje 25-te

onda sam strah preusmjerio u "kontranapad"
pomogne kad pocnes bildati, malo baratati khm opasnim khm alatima

takodjer barem ja, sam poceo uciti malo pocetnicki Jeet Kune Do, no mozes bilo koji stil
tek toliko da se znas obraniti i napraviti kontranapad

onda ces tek skuzit da se nemas koga bojati da je to samo u glavi
a opet ako te neka budala oce zajebavat imat ces osnovnog znanja kag ga sjebat

Shvatam šta želiš reći, probao sam i ja sa bildovanjem, ali depresija uzrokuje slab apetit, i onda moje telo ne može da prati te napore, više sam mučio sebe nego što sam napredovao. Jako sam mršav. Uvek sam imao kompleks zbog toga. Ne ideš na more i rečne plaže leti, stidiš se da pokažeš telo. I uvek sam mislio da će fizička promena (nabildavanje, ne previše, al ono da budeš lepo građen) biti okidač za psihološku promenu. Ne znam koliko je to razumno razmišljanje a koliko preterano pojednostavljivanje. Kako god, moji problemi danas nisu fizički nasrtaji na moje telo, ne pamtim kad sam se poslednji put bio ozbiljno bio napadnut. Problem je u tom mehanizmu bori se  ili beži koji se javlja u tim situacijama, a od koga sam ja usvojio samo ono beži, pokrij se, sklupčaj se, moli se da prestane, trpi, kukaj. I to preneo na sve situacije u životu.

#6 Exley

Exley

Tiberian Felhound

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,733 posts

Posted 09 February 2016 - 18:19

reflektiraj
oko za oko

osnovni zakon fizike, sila prouzrokuje kontra silu

#7 genova

genova

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 172 posts

Posted 09 February 2016 - 18:24

Mlad si, cekaj da malo postaras vidjeces kako te zabole uvo za sve i za svakoga.

#8 Exley

Exley

Tiberian Felhound

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,733 posts

Posted 09 February 2016 - 18:59

hahaha to bome je istina

#9 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 608 posts

Posted 09 February 2016 - 19:49

Mene su u skoli tukli, ali nekako "selektivno" odn. njih jedan, dva i ne prejako ali cesto, meni je bilo bitno samo da niko ne vidi ni drugovi ni profesori ni poznanici ni roditelji, nikome nisam ni pricao, prihvatao sam zdravo za gotovo ali npr u cetvrtom srednje sam se poceo trzati na zvuk vrabca koji bi poleteo. Na faxu sam primecivao da se plasim ako neko agresivan sedi iza mene.

Sad manje odajem utisam nekog slabog fizicki, psihicki, manje delujem uplasen, ili glup zaostao i samim tim sam odbojniji na bilo koji vid nasrtanja, fizickog, psihickog, ruganja, iskoriscavanja. Kako bih odreagovao u sukobu ne znam, jedino da probam, zao mi je sto me nisu pustili u skoli da prebijem nekog kad mie je prekipelo jednom, ne znam da li ti se to nekad desilo?

Kako su stvari bolje ili bar mislim da su bolje po tom pitanju (a gldajuci ceo zivot sam u vecem sosu nego pre), nzm, sam zavrsetak skole je bio olaksanje, onda roditeljski okviri su postali manje kruti, malo sam se promenuo fizicki, da je jos neka borilacka vestina bila bilo bi super, kako Eelxy kaze, isao sam na psihoterapiju, saznavao sam dosta citao o svemu, jedan drug iz srednje je kontra lik od mene ali jednu godinu nije imao izbora pa se po nekad vidjao sa mnom, a kako kazu hrabrost je prelazna.

Znaci dodje i do onoga kakvog te vide, ne znam da li imas nekih problema sa kolegama da te iskoriscavaju, ili se problem samo stvara u tvojoj glavi?
Kad pogledam sebe kako se suocavam sa zivotnim situacijama stvarno ne znam sta da mislim, verovatno ima dosta zivota kukavice.

#10 Nibrist

Nibrist

proklet

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 608 posts

Posted 09 February 2016 - 20:20

E da sa vojne akademi sam se pre vratio nego orisao, ako je to dokaz kukavicluka, ma da se ja uvek branim da je to sto imam dve leve noge i nisam brz
nzm kako je tebi bilo u vojsci

#11 Exley

Exley

Tiberian Felhound

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,733 posts

Posted 09 February 2016 - 22:42

da hrabrost je prolazna ali takodjer veliki udio ide koliko si moždano oštećen

mene je recimo jedan šupak od 5 do 7og razreda maltretirao, al taj je bio bome djubre i pol
drugima je smještavao da se posvadjaju i potuku ... ma
dok mi nije dopizdilo jednom i onda sam ga par puta namlatio
onda je budala pocela s nozevima dolazit u skolu a naravno nitko ne zeli tuzikat jer ispadne govno
zadnje sto sam cuo je da su ga izbacili is srednje i sad je u nekom selu...

no recimo, unatoc tome sto sam se usprotivio najvecem "bully-u" u razredu
na faxu su mi otisli zivci zbog jednog psihopata podstanara
i dosta sam postao ono nježan, e tu su me onda i doma psihicki svi jebali u mozak sto nije pomoglo
sve do negdje 25-26 god kad sam OPET popizdio i jednostavno shvatio da moram zube pokazati
no da skratim pricu jer tu ima pun krac koji nezelim podjeliti...

kad dodjes u 28+++ neces mariti za to, jer manje vise, 1 na 1 te nitko nece ono...
a sad ak nasrnu 3 ili vise na tebe to je druga prica, i opet ovisi u kakvom kraju zivis naravno

#12 slepi putnik

slepi putnik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 850 posts

Posted 14 February 2016 - 21:07

View PostOpsesivko, on 08 February 2016 - 22:24 , said:

Vučem ga od detinjstva. Kada su me deca tukla bio me je strah da pružim otpor, uzvratim udarac. Moja "samoodbrana" bi se uglavnom sastojala od nastojanja da se ukloniš što pre od izvora napada, da se poriješ rukama da te što manje udare, čekaš da prođe. Kasnije se taj mehanizam transformisao i preneo na sva ostala polja u životu, poslu (gde stvara hrpu problema i izluđujućih strahova). Nisam naučen da se izborim za svoje "ja". Sada imam preko trideset i plašim se da je kasno da se stvari oduče i ponovo nauče. Ima li ko slična iskustva? Kako se nosite s tim?

Zanima me da li se bas u svakoj situaciji i bas pred svakim tako ponasas?
Da li se pokusao sebi da objasnis: cega se to toliko plasis?
Koji je najgori scenario koji moze da se desi iz svake situacije?
Sta ti toliko bojazljivo cuvas cega se ovi "neustrasivi" odricu?
Da li im zavidis na tome? Da li zelis da budes kao oni?

Nema instant resenja. Moras da postavis na stotine ovakvih pitanja i na njih iskreno da odgovoris da bi razotkrio modele ponasanja koji su uspostavljeni kod svih nas, pa i kod tebe jos u najranijem detinjstvu.

Fizicka vezba i telo kojim si zadovoljan su naravno, puno od koristi, ali nisu presudni. (Problem je da oni koji to lako postignu najcesce i nemaju ovakve probleme).

#13 Opsesivko

Opsesivko

Baby

• Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 18 February 2016 - 09:05

* pa ne baš u svakoj situaciji ali generalno imam problem da se suprotstavim i uđem u konflikt sa nekim pogotovo ako ga doživljavam većim od sebe (autoritet, direktor, šef).
* pokušao sam milion puta da razumem čega me je zapravo strah i nikakav suvisao odgovor nemam. Jednostavno možda strah od suprotstavljanja, strah da ću razbesneti dodatno "agresora" pa ću proći još gore, plus toga ne samo što imam   strah da se suprotstavim, imam utisak da ni ne umem to da uradim.
*Ne znam šta čuvam i šta to pokušavam za zaštitim. Verovatno to dete u sebi koje je naučilo te mehanize odbrane i boji se da se menja.
* Da zavidim im. Svi drugi se i sa većim odgovornostima nose lakše, deluju manje podložno stresu, ja od svega pravim katastrofu i svemu pristupam bojažljivo ili bar sa odricanjem ogovornosti.

Dolazi vreme kada treba da i sam postanem roditelj a čini mi se da ni ove osnovne stvari nisam razrešio u životu da bih mogao da se pobrinem o sebi, a kamo li da sutra budem stub porodice, glava koja za svaki problem mora da iznađe rešenje. Ljudi koji se sakrivaju i guraju glavu u pesak kao ja nisu taj kalibar.

#14 Exley

Exley

Tiberian Felhound

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,733 posts

Posted 18 February 2016 - 10:55

Za ovo zadnje nisi jedini
U jednu ruku negledaj druge vec se usmjjeri na.sebe
U druugurukui da.postames otac okolnosti te promjene pa vise nisi.ti.centar paznje

Tak da ssi nemoj tak spucavat, vjeruj proso sam.sve to i nije vredno

#15 slepi putnik

slepi putnik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 850 posts

Posted 18 February 2016 - 16:08

View PostOpsesivko, on 18 February 2016 - 09:05 , said:

* pa ne baš u svakoj situaciji ali generalno imam problem da se suprotstavim i uđem u konflikt sa nekim pogotovo ako ga doživljavam većim od sebe (autoritet, direktor, šef).
* pokušao sam milion puta da razumem čega me je zapravo strah i nikakav suvisao odgovor nemam. Jednostavno možda strah od suprotstavljanja, strah da ću razbesneti dodatno "agresora" pa ću proći još gore, plus toga ne samo što imam   strah da se suprotstavim, imam utisak da ni ne umem to da uradim.
*Ne znam šta čuvam i šta to pokušavam za zaštitim. Verovatno to dete u sebi koje je naučilo te mehanize odbrane i boji se da se menja.
* Da zavidim im. Svi drugi se i sa većim odgovornostima nose lakše, deluju manje podložno stresu, ja od svega pravim katastrofu i svemu pristupam bojažljivo ili bar sa odricanjem ogovornosti.

Dolazi vreme kada treba da i sam postanem roditelj a čini mi se da ni ove osnovne stvari nisam razrešio u životu da bih mogao da se pobrinem o sebi, a kamo li da sutra budem stub porodice, glava koja za svaki problem mora da iznađe rešenje. Ljudi koji se sakrivaju i guraju glavu u pesak kao ja nisu taj kalibar.

Odgovorio bih ovako kako si ti odgovorio da si ti meni ta pitanja postavio.

Cak se i sa zadnjim komentarom u potpunosti slazem.

Exley ti je pametno odgovorio sta se desi sa prioritetima kad postanes roditelj. Nekako instikti prorade.

Jedino sto mislim da stari problemi i dalje ostaju prisutni, samo im se ne pridaje vise tolika vaznost.
To je razlog zasto se ljudi ponovo udeprimiraju kada ih ta deca napuste i pocnu da vode svoj zivot kada dodje vreme za to.
Nisu se zbrinuli za sebe pre nego sto su se deca desila, pa ih to saceka u starim danima, pod pomenutim okolnostima.

#16 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 25 February 2016 - 07:46

skupiti muda i baiti sebe u vatru

• Guests
  • 0 posts

Posted 25 February 2016 - 20:32

hrabri prvi stradaju :lol: